Computer Audio

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tifonous

New member
19 November 2015
23
Καλησπέρα,

Φτιάχνω νέο Η/Υ και θέλω να τον φτιάξω σωστά από θέμα ήχου. Δεν έχω τίποτα, οπότε ξεκινάω από το 0.

Αν έχω καταλάβει καλά, για να αποκτήσω αξιόπιστο ήχο από τον Η/Υ, χρειάζομαι τα εξής:

Κάρτα ήχου
Εδώ οι επιλογές είναι η ενσωματωμένη της Realtek ( ALC1220 ) ή κάποια ανεξάρτητη κάρτα ήχου.

DAC
Εδώ έχω δει μια motherboard που έχει ενσωματωμένο DAC + ΑMP, το ESS SABRE9018Q2C. Λίγο που το έψαξα δεν με έπεισε ότι είναι για χρήση σε κάτι παραπάνω από μικρά ηχεία Η/Υ.
Οι άλλες λύσεις από ότι είδα, έχει αντάπτορες,usb, case panels και stand alone και πληθώρα επιλογών και τιμών. Είναι πολύ δύσκολο για κάποιον να επιλέξει.


Ενισχυτή
Χωρίς να το έχω ψάξει διεξοδικά, από ότι καταλαβαίνω υπάρχουν λύσεις όπου συνδυάζονται με το DAC. Πάλι μιλάμε για αδυναμία επιλογής ανάλογη με το Dac.


Ηχεία
Εδώ λογικά θέλω μια λύση 2.1 που θα μπορεί να αποδώσει αξιόπιστα την ποιότητα των υπολοίπων κομματιών.


Ανάγκες
Όσον αφορά εμένα, οι δικές μου ανάγκες είναι οι εξής:
-Δεν με ενδιαφέρει το surround.
-Στην ουσία θέλω ποιοτικό, γεμάτο ήχο για ένα δωμάτιο περίπου 8 τ.μ.
-Η κύρια χρήση θα είναι εν ώρα εργασίας γραφείου. Αυτό σημαίνει μέτρια ένταση τον περισσότερο καιρό. Οι ώρες όμως είναι πολλές καθημερινά οπότε η ποιότητα του ήχου είναι σημαντική.


Προτίμηση
Ως προς την προτίμηση το μόνο που με απασχολεί είναι ότι, προφανώς, αν το κόστος διαφοράς είναι μικρό, πάντα μια εξωτερική λύση έχει περισσότερη ζωή από μια ενσωματωμένη λύση (πχ στην motherboard) οπότε και θα προτιμηθεί.


Budget
Όσο για το budget, δεν έχω ιδέα για να είμαι συνεπής. Υπολογίζω όμως ένα budget 500. Ίσως και παραπάνω.



Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Μια χαρα τα εχεις καταλαβει. Οι επιλογες εξαρτώνται απο το budget και απο το ποσο απαιτητικός εισαι.

Με βαση αυτα που ειπες θα σου πω να παρεις ενα ζευγος μικρα ενεργα μονιτορ και ενα εξωτ. Dac/Amp και θα εισαι μια χαρα. Ο χωρος σου ειναι μικρος και δεν χρειαζεσαι καν sub...μην σου πω οτι δεν θα μπορεις να μαζεψεις τις χαμηλες.

Πηγαινε μια βολτα π.χ απο τον νακα να ακουσεις μερικα μονιτορ να δεις τι ηχος σου ταιριαζει και διαλεξε αναλογα. Εγω π.χ ειμαι φαν της Γιαμαχα και θα σου ελεγα για τα yamaha HS5...ή τα αντίστοιχα focal.
 

Tifonous

New member
19 November 2015
23
Αναφορικά με το ενσωματωμένο DAC/AMP στην motherboard, βρήκα το εξής:
https://www.businesswire.com/news/h...Technology-Introduces-SABRE9018Q2C-CES-2015--

The new Sabre 9018Q2C is a D/A converter with support up to 384 KHz / 32 bit (DXD) and DSD up to 11.2 MHz / 1 bit . And it has a signal / noise ratio of 121dB and a harmonic distortion of just -115dB (2Vrms to 600 ohms). The headphone amplifier delivers an output of 49mW (32Ohms).
Ls420d8.jpg


Επίσης, υπάρχουν λύσεις όπου το chip είναι ενσωματωμένο σε usb sticks.
Δεν μπορώ να καταλάβω αν θα ήταν επαρκές για τον λόγο που το θέλω.

Του κάνω ιδιαίτερη μνεία διότι εαν με καλύπτει, είναι μια σχετικά οικονομική λύση είτε αν πάω στο integrated στην motherboard ή καλύτερα σε κάποια εξωτερική λύση (πχ usb stick). Ο λόγος δε που το έψαξα είναι απλά και μόνο επειδή το βρήκα σε μια motherboard επάνω.
 

Tifonous

New member
19 November 2015
23
Μια χαρα τα εχεις καταλαβει. Οι επιλογες εξαρτώνται απο το budget και απο το ποσο απαιτητικός εισαι.

Με βαση αυτα που ειπες θα σου πω να παρεις ενα ζευγος μικρα ενεργα μονιτορ και ενα εξωτ. Dac/Amp και θα εισαι μια χαρα. Ο χωρος σου ειναι μικρος και δεν χρειαζεσαι καν sub...μην σου πω οτι δεν θα μπορεις να μαζεψεις τις χαμηλες.

Πηγαινε μια βολτα π.χ απο τον νακα να ακουσεις μερικα μονιτορ να δεις τι ηχος σου ταιριαζει και διαλεξε αναλογα. Εγω π.χ ειμαι φαν της Γιαμαχα και θα σου ελεγα για τα yamaha HS5...ή τα αντίστοιχα focal.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Έχεις να προτείνεις κάποιο εξωτερικό DAC/Amp?
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Δεν έχω πολύ γνώση να προτείνω διάφορα μηχανήματα μπορώ όμως να πω ότι με ταβάνι τα 500 για όλα μαζί καλύτερο ήχο θα πάρεις με ακουστικά. Τώρα για το budget ότι και να προτιμήσεις νομίζω ότι το χρήμα πρέπει να πέσει στα ηχεία-ακουστικά και στον ενισχυτή. Μετά στο dac και τελευταίο στον υπολογιστή.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αναφορικά με το ενσωματωμένο DAC/AMP στην motherboard, βρήκα το εξής:
https://www.businesswire.com/news/h...Technology-Introduces-SABRE9018Q2C-CES-2015--

The new Sabre 9018Q2C is a D/A converter with support up to 384 KHz / 32 bit (DXD) and DSD up to 11.2 MHz / 1 bit . And it has a signal / noise ratio of 121dB and a harmonic distortion of just -115dB (2Vrms to 600 ohms). The headphone amplifier delivers an output of 49mW (32Ohms).
Ls420d8.jpg


Επίσης, υπάρχουν λύσεις όπου το chip είναι ενσωματωμένο σε usb sticks.
Δεν μπορώ να καταλάβω αν θα ήταν επαρκές για τον λόγο που το θέλω.

Του κάνω ιδιαίτερη μνεία διότι εαν με καλύπτει, είναι μια σχετικά οικονομική λύση είτε αν πάω στο integrated στην motherboard ή καλύτερα σε κάποια εξωτερική λύση (πχ usb stick). Ο λόγος δε που το έψαξα είναι απλά και μόνο επειδή το βρήκα σε μια motherboard επάνω.

Ποιες motherboard έχεις υπόψη?
Νομίζω ότι μπορείς να ξεκινήσεις με μια audiophile m/b και να επικεντρώσεις αρχικά στα ηχεία.
Στην συνέχεια ακούγοντας βλέπεις αν σε καλύπτει ή θέλεις κάποιο ανώτερο dac.
Έτσι και αλλιώς πλέον η διαφορά στην τιμή μιας απλής m/b μια audiophile είναι μικρή και με αυτή
την διαφορά δεν αγοράζεις κάτι εξωτερικό.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ποιες motherboard έχεις υπόψη?
Νομίζω ότι μπορείς να ξεκινήσεις με μια audiophile m/b και να επικεντρώσεις αρχικά στα ηχεία.
Στην συνέχεια ακούγοντας βλέπεις αν σε καλύπτει ή θέλεις κάποιο ανώτερο dac.
Έτσι και αλλιώς πλέον η διαφορά στην τιμή μιας απλής m/b μια audiophile είναι μικρή και με αυτή
την διαφορά δεν αγοράζεις κάτι εξωτερικό.

+1

Αλλιως δεν θα φτασει το budget......εκτος αν βρεις τιποτα στα μεταχ.
 

Tifonous

New member
19 November 2015
23
H m/b που κοιτάω είναι μια ακριβή υλοποίηση. Έχει αυτόν τον ενσωματωμένο DAC/AMP και σκεφτόμουν ποια είναι η καλύτερη λύση και από οικονομική άποψη. Πάντως, η διαφορά της, θεωρητικά πάντα γιατί έχει και άλλες διαφορές, με μια οικονομικότερη λύση δίχως ενσωματωμένο DAC/AMP είναι της τάξης των 250-300 που θεωρητικά θα μπορούσαν να πάνε στο dac/amp.

Τα ηχεία monitor που μου πρότεινε ο teddy, μιλάμε για ένα κόστος 300. Οπότε συνολικά 600 που είναι ένα ποσό που είμαι διατεθειμένος να δώσω. Το θέμα είναι που, στην mainboard ή σε ένα εξωτερικό dac/amp. Εδώ με απασχολεί ο ήχος πιο πολύ από το κομμάτι του υπολογιστή γιατί υπολογιστικά με υπερκαλύπτουν όλες οι διαθέσιμες επιλογές των mainboards.
 
Last edited:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εξωτερικό dac/amp σε κάθε περίπτωση. Θα ακούσεις ποιοτικότερα. Βέβαια, θα υπερβείς το μπάτζετ σου άλλα όχι πολύ, αν η motherboard κρατηθεί σε χαμηλά επίπεδα κόστους.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εγω λέω να αφήσεις παράμερα την κάρτα της μητρικής. Το περιβάλλον του υπολογιστη είναι πολύ βρώμικο για τέτοιες εφαρμογές.
Καλυτερα κάτι με εξωτερικο τροφοδοτικό ή battery powered. Καλη περιπτωση στην οικονομική κατηγορία φαντάζει το νεο μικρο ifi ενω για οικονομικά και καλά monitors δες τα jbl. Αν και θεωρώ οτι αξίζει να κανείς την υπέρβαση για κάτι τέτοιο.

Υπόψη οτι στα active mini monitors οι τιμες είναι ανα τεμάχιο.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
H m/b που κοιτάω είναι μια ακριβή υλοποίηση. Έχει αυτόν τον ενσωματωμένο DAC/AMP και σκεφτόμουν ποια είναι η καλύτερη λύση και από οικονομική άποψη. Πάντως, η διαφορά της, θεωρητικά πάντα γιατί έχει και άλλες διαφορές, με μια οικονομικότερη λύση δίχως ενσωματωμένο DAC/AMP είναι της τάξης των 250-300 που θεωρητικά θα μπορούσαν να πάνε στο dac/amp.

Τα ηχεία monitor που μου πρότεινε ο teddy, μιλάμε για ένα κόστος 300. Οπότε συνολικά 600 που είναι ένα ποσό που είμαι διατεθειμένος να δώσω. Το θέμα είναι που, στην mainboard ή σε ένα εξωτερικό dac/amp. Εδώ με απασχολεί ο ήχος πιο πολύ από το κομμάτι του υπολογιστή γιατί υπολογιστικά με υπερκαλύπτουν όλες οι διαθέσιμες επιλογές των mainboards.

Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη με αυτά τα λεφτά αγοράζεις εξωτερική κάρτα ήχου πολύ καλύτερη.
Συνεπώς πάρε μια m/b που σε καλύπτει υπολογιστικά και ένα εξωτερικό dac.
Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα ακουστικά σου προτείνω το schiit modi 2 uber , πολύ καλύτερο
κατά την άποψη μου από τα ifi κλπ dac με μπαταρίες.
 

Tifonous

New member
19 November 2015
23
Νομίζω ότι έχω αρχίσει και καταλαβαίνω.

Ανακεφαλαίωση:

1.DAC
Ξεχνάω κάρτες ήχου/mb κλπ.
Παίρνω ένα DAC. Το Schiit Modi 2 Uber που μου πρότεινε ο Sonorus, φαίνεται πραγματικά value for money. ( 165)
Αυτό έκλεισε νομίζω.

2.Ενισχυτή χρειάζομαι; Τους αποφεύγουμε λόγω κόστους; Η λόγω μεγέθους δωματίου ή/και τύπου ηχείου είναι αχρείαστος;

3.Ηχεία
Βρήκα κάποια sound comparisons στο YouTube. Έχω ένα ανεκτό headset.
Δεν σημείωσα νωρίτερα ότι μου αρέσει το μπάσο, εξού και η αρχική προτίμηση σε 2.1 ηχεία.
  • Τα JBL LSR305 μου άρεσαν πολύ. Τα Yamaha HS5 μου φάνηκε ρηχός ο ήχος.
  • Άκουσα τα JBL και με τα πολύ ακριβότερα Klipsch R-15PM. Δεν ξέρω πως ακούγονται live προφανώς, αλλά από το video στο headset μου, οι διαφορές ήταν μικρές. Πιο καθαρό ήχο τα Klipsch, ένα τικ παραπάνω μπάσο τα JBL.
  • Βρήκα και έναν ενδιαφέρον τύπο που έβαλε τα JBL απέναντι από κάτι παλιά Klipsch Promedia 2.1 - Εκεί μάλλον με κέρδισε το subwoofer των Klipsch

Οπότε μετά κοίταξα λίγο και είδα ότι τα Klipsch R-15M έχουν αρκετούς τρόπους σύνδεσης αλλά και επέκτασης. Είναι βέβαια λίγο ακριβότερα (περίπου υπερδιπλάσια τιμή από JBL), ίδια περίπου τιμή με τα Focal (για τα οποία δεν βρήκα sound demo ή συγκριτικό). Δεν ξέρω βέβαια εαν είναι κατάλληλα για χρήση σε χαμηλές εντάσεις και αν τελικά αξίζουν την διαφορά τιμής. Πάντως όπως το βλέπω, το να πληρώσω παραπάνω για ηχεία μου φαίνεται λογικό και καλώς δωσμένα χρήματα οπότε έρχεται σε 2η μοίρα. Οπότε θα χρειαστώ λίγη βοήθεια ακόμα εδώ.

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.
 

Tifonous

New member
19 November 2015
23
Δόρθωση: Τα Klipsch R-15PM εννοώ και στην τελευταία παράγραφο. Αυτά άκουσα τουλάχιστον, όχι τα R-15M
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όσο αφορά τον ενισχυτή αφού θα πάρεις ενεργά ηχεία δεν σου χρειάζεται.
Επίσης δεν απάντησες αν έχεις ακουστικά που χρειάζονται ενισχυτή ακουστικών (όχι ηχείων).
Όσο αφορά τα ενεργά ηχεία η καλύτερη μέθοδος επιλογής είναι να ακούσεις ότι μπορείς και όχι το YouTube.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: Computer Audio

Όσο αφορά το dac, μπορείς να πάρεις και το giant killer M2tech hi face DAC, δες αναλυτική δοκιμή με θηρία dCS κλπ...
https://www.audiostream.com/content/m2tech-hiface-dac-page-2

Και στην Ελλάδα στην καλύτερη τιμή της Ευρώπης:
https://www.skroutz.gr/s/9287009/M2Tech-hiFace-Dac.html

χμμμ το άρθρο είναι απο το 2013 ?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Λαβέ υπόψη σου και τα εξης:

1) παίρνοντας το schiit δε θα εχεις έλεγχο έντασης. Αυτός θα πρεπει να γίνεται μέσα απο το λειτουργικό του υπολογιστη. Οποτε θα πρεπει να σεταρεις προσεκτικά τους ηχους συστηματος και των διαφορων προγρσμματων ώστε να μην κάψεις τα ηχεία ή τα αυτιά σου :)

2) Τα ενεργα monitor έχουν συνήθως στουντιακο προσανατολισμό. Οποτε αν σκοπεύεις να τα χρησιμοποιείς για αναπαραγωγή αρχείων απο youtube, χαμηλής ποιότητας εγγραφές ή καρασυμπιεσμενα mp3 πιθανόν να μη σε ικανοποιήσουν και να τα αδικησεις. Αυτό συμβαίνει γενικά στο χώρο του hifi. Το πιο καλό δε συνεπάγεται απαραίτητα και πιο εύηχο.