Αγορά λαμπάτου ενισχυτή ακουστικών?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας, θέλω να πειραματιστώ αγοράζοντας έναν λαμπάτο ενισχυτή για τα ακουστικά μου sennheiser 598. Η απόπειρα που έκανα να τα συνδέσω με έναν παλιό marantz stereo που είχα δεν απέδωσε δεν μου άρεσε καθόλου ο ήχος. Υπάρχει κανένας αξιοπρεπής ενισχυτής με λάμπα που να ταιριάζει με τα 598 κοντά στα 200 ? Επειδή έχω και το ifi micro δεν θα ήθελα να δώσω περισσότερα χρήματα απλά φοβάμαι ότι βάλε-βγάλε το micro από το σύστημα στο σαλόνι στο τέλος θα του βγάλω τα μάτια.

Δεν με ενδιαφέρει να έχει dac, απλά να πειραματιστώ θέλω και να ακούω τις μουσικές μου ενώ δουλεύω στο γραφείο μου.


Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη!
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Απάντηση: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή ακουστικών?

Ναι το σκέφτομαι και εγώ αυτό αλλά επειδή έχω ήδη το micro που είναι με τρανζίστορ είπα να πειραματιστώ, δεν ζητάω την απόλυτη ποιότητα στον ήχο μόνο την πλάκα μου θέλω να κάνω και να δοκιμάσω κάτι καινούριο, βέβαια όχι και να πετάξω τα χρήματα.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Νομίζω ότι αν το ζητούμενο είναι η ποιότητα ,τότε δύσκολα θα βρείς λάμπα σ αυτή τη τιμή .
Μη θεωρείς ότι η λάμπα είναι πανάκεια
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι η ποιότητα το ζητούμενο, περισσότερο θα έλεγα το παιχνίδι της δοκιμής....και να μου μείνει και ένα μηχανάκι να το χρησιμοποιώ όταν δουλεύω τις νυχτερινές ώρες.. αν η αναζήτηση αυτή δεν έχει νόημα τότε να αρκεστώ στο micro..και σε αυτά τα χρήματα με ένα 150άρι νομίζω βρίσκει κανείς το nano bl.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας, θέλω να πειραματιστώ αγοράζοντας έναν λαμπάτο ενισχυτή για τα ακουστικά μου sennheiser 598. Η απόπειρα που έκανα να τα συνδέσω με έναν παλιό marantz stereo που είχα δεν απέδωσε δεν μου άρεσε καθόλου ο ήχος. Υπάρχει κανένας αξιοπρεπής ενισχυτής με λάμπα που να ταιριάζει με τα 598 κοντά στα 200 ? Επειδή έχω και το ifi micro δεν θα ήθελα να δώσω περισσότερα χρήματα απλά φοβάμαι ότι βάλε-βγάλε το micro από το σύστημα στο σαλόνι στο τέλος θα του βγάλω τα μάτια.

Δεν με ενδιαφέρει να έχει dac, απλά να πειραματιστώ θέλω και να ακούω τις μουσικές μου ενώ δουλεύω στο γραφείο μου.


Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη!

Οι καθαρά λαμπάτοι ενισχυτές είτε OTL είτε transformer coupled δεν είναι κατάλληλοι για τα ακουστικά
που έχεις (50 Ohm) αφού λόγω κατασκευής έχουν υψηλές αντιστάσεις εξόδου.

Ευτυχώς όμως υπάρχουν οι λεγόμενοι υβριδικοί ενισχυτές ακουστικών που διαθέτουν στο στάδιο
της προενίσχυσης λάμπα (ή λάμπες) και στο στάδιο εξόδου transistor.
Έτσι λοιπόν μπορείς να έχεις όλο τον ήχο της λάμπας και στην έξοδο χαμηλή αντίσταση εξόδου
και ρεύματα κατάλληλα για ακουστικά με χαμηλή αντίσταση.

Το ωραίο είναι ότι ένας από τους καλύτερους υβριδικούς ενισχυτές της αγοράς
είναι μέσα στο budget σου αφού ο Schiit Vali 2 κοστίζει 179 + μεταφορικά.
https://www.schiit-europe.com/index.php/producten/amps/schiit-vali-2-tube-hybrid-headphone-amplifier.html
Είναι κατάλληλος για τα ακουστικά σου ''ακούει'' τις αλλαγές στις λάμπες και το σπορ δεν θα σου στοιχίσει
πολύ αφού έχει μόνο μια λάμπα.
Στον συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Οι καθαρά λαμπάτοι ενισχυτές είτε OTL είτε transformer coupled δεν είναι κατάλληλοι για τα ακουστικά
που έχεις (50 Ohm) αφού λόγω κατασκευής έχουν υψηλές αντιστάσεις εξόδου.

Ευτυχώς όμως υπάρχουν οι λεγόμενοι υβριδικοί ενισχυτές ακουστικών που διαθέτουν στο στάδιο
της προενίσχυσης λάμπα (ή λάμπες) και στο στάδιο εξόδου transistor.
Έτσι λοιπόν μπορείς να έχεις όλο τον ήχο της λάμπας και στην έξοδο χαμηλή αντίσταση εξόδου
και ρεύματα κατάλληλα για ακουστικά με χαμηλή αντίσταση.

Το ωραίο είναι ότι ένας από τους καλύτερους υβριδικούς ενισχυτές της αγοράς
είναι μέσα στο budget σου αφού ο Schiit Vali 2 κοστίζει 179 + μεταφορικά.
https://www.schiit-europe.com/index.php/producten/amps/schiit-vali-2-tube-hybrid-headphone-amplifier.html
Είναι κατάλληλος για τα ακουστικά σου ''ακούει'' τις αλλαγές στις λάμπες και το σπορ δεν θα σου στοιχίσει
πολύ αφού έχει μόνο μια λάμπα.
Στον συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Ενδιαφέρον αυτό, όταν λες + μεταφορικά πόσα βγαίνουν περίπου? και σε πόσο καιρό έρχεται Ελλάδα?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν θυμάμαι καλά περίπου 20 ευρώ.
Σε 5 ημέρες το πολύ θα το έχεις.
2 χρόνια ευρωπαϊκή εγγύηση , τυχόν service κλπ γίνονται στην Ολλανδία
και 14 ημέρες δικαίωμα επιστροφής (με ελάχιστη και προσεκτική χρήση)