Thorens Belt

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Τι ιμαντα χρησιμοποιειτε για το THORENS πικαπ σας?
Γινονται πολλες συζητησεις για το αν πρεπει να ειναι Τhorens original η καποιο αλλο που "τηρει" τις προδιαγραφες.
Εχετε καποιο προμηθευτη που εχει πιο φθηνους αλλα αξιοπιστους/δοκιμασμενους ιμαντες για Thorens ?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: THORENS BELT

Ενδιαφερον ερωτημα.
Εγω δεν θα απαντησω διοτι αυτο που χρησιμοποιω για καποιους ειναι προσβολή προς την εννοια του hi ο.τιδηποτε.
Αλλα προσιτές λυσεις ευπροσδεκτες.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Δεν εχει σημασια , διοτι ακριβως αυτες τις λυσεις θα ηθελα να ακουσω.Θα πω και τις εμπειριες μου για 1-2 επωνυμους ιμαντες που δοκιμασα αλλα λιγο αργοτερα διοτι ακομη δεν τελειωσα τις δοκιμες.Το ενα απο αυτα (το ακροβοτερο !!!! ) θα παει πισω στον κατασκευαστη του σιγουρα , διοτι.............
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Δοκιμαζω 4 διαφορετικα και μολις δω τι κανου θα το γραψω.
Οντως ειναι ενδιαφερον.Ιδιαιτερα οταν επωνυμος κατασκευαστης σου πουλαει "special belt" και του το στελνεις πισω............
Εγω τα δοκιμαζω κυριως σε TD 160 HD και οχι σε ενα απο τα παλια Thorens, θα ηταν ενδιαφερον αν ειχα γνωμες απο φιλους με το παλιο 160.
To HD δεν εχει την αναρτηση με τα ελατηρια και επισης εχει διαφορετικης διαμετρου pulley οποτε εχει καποιες ιδιαιτεροτητες που στην πορεια ανακαλυψα.
Αλλα και με το παλιο 160 υπαρχουν διαφορες.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Ιδιαιτερα οταν επωνυμος κατασκευαστης σου πουλαει "special belt" και του το στελνεις πισω............
Να συμπληρωσω εδω οτι χρεωνει 36 λιρες Αγγλιας με τα ταχυδρομικα............
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: THORENS BELT

Εγω δεν θα απαντησω διοτι αυτο που χρησιμοποιω για καποιους ειναι προσβολή προς την εννοια του hi ο.τιδηποτε.

Mην το λες αυτο,οι δοκιμες μεχρι τωρα φαινεται να σε δικαιωνουν σε μεγαλο βαθμο :laugh:
Δυστυχως υπαρχουν και "αδιαβαστοι" πωλητες............. και οχι μονο για Thorens :nounder:
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: THORENS BELT

Ποιο είναι το πρόβλημα που παρατηρείς;;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Δεν θα ελεγα οτι προκειται για συγκεκριμενο προβλημα.Μερικες φορες οταν επισκευαζω παλια thorens παρατηρω τα συνηθισμενα που λεγονται για τους ιμαντες τους οταν δεν ειναι οι original.
Δηλαδη, μερικες φορες οι μη original δεν αλλαζουν ευκολα απο 33 σε 45 στροφες η ειναι πιο σφικτοι απο οσο πρεπει (λογω υλικου και οχι μηκους) με αποτελεσμα να δυσκολευεται το μοτερ να φτασει το πλατω στην σωστη ταχυτητα η ακομη και λιγο θορυβο απο το μοτερ.Υπαρχει γενικα μια ευαισθησια στους ιμαντες με αυτα τα πικαπ ( 145,160,165,166..... )
Το ιδιο και με το νεοτερο 160 HD ισως και λιγο περισοτερο με αυτο.
Οι δοκιμες μου γινονται κυριως με το HD.Σημερα δοκιμασα ενα (μη original) που ανκαι λιγο πιο μακρυ απο το original ( 524 μμ αντι 500 μμ ) εν τουτοις δυσκολευε το πικαπ να φτασει τις στροφες , μενοντας σταθερα σε χαμηλοτερες μεχρι που εσπρωξα το πλατω βοηθωντας το να περιστραφει γρηγοροτερα.Ασκωντας ομως πιεση στο πλατω,οι στροφες παλι επεφταν πιο χαμηλα και δεν πηγαιναν παλι πανω.
Ο ιμαντας που δοκιμασα σημερα ειναι σχετικα φτηνος στα 8 ευρω.Πριν 3-4 μερες δοκιμασα εναν ακριβο της origin live ( 500mm) που ειναι απο διαφορετικο υλικο με παρομοιο προβλημα.Aυτος σταληκε πισω στην O.L.
Με τους original ιμαντες ολα δουλευουν αψογα.Αυτο που θελω να μαθω και γι αυτο ρωτω,ειναι αν καποιος με thorens πικαπ χρησιμοποιει ιμαντες εκτος των original χωρις παρομοια προβληματα αλλα και ακριβεις στροφες (λεγεται οτι με καποιους ιμαντες οι στροφες δεν ειναι ακριβεις).
Η διαφορα που βλεπω ειναι οτι οι original ιμαντες ειναι πιο ελαστικοι και στρωνουν ευκολα μετα απο λιγες μερες,φτανοντας (στο 160 HD ) τα 580mm και μετα απο αυτο παραμενουν σταθεροι για καποια χρονια.Ο μονος ιμαντας που δοκιμασα ως τωρα που δουλευει εξ ισου καλα η παρα πολυ κοντα με τον original ειναι ενας απο την Γερμανια που κοστιζει και αρκετα λιγοτερα.
Το ΗD εχει μεγαλυτερης διαμετρου pulley απο το παλιο 160 και γι αυτο ισως στρωνοντας φτανει στα 580 μμ , με το παλιο 160 ισως στρωνει και μενει λιγο πιο κατω σε μηκος.
 
Last edited:

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Οι δοκιμες μου πριν τους ιμαντες του thorens εγιβαν για το rega p3-24 μου.Ενδιαφερον το τεστ του φιλου αλλα δεν λεει αν ακουσε και διαφορες.Το σημαντικο ειναι οτι υπαρχουν σημαντικες διαφορες,πολυ περισοτερες απο οσο τουλαχιστον εγω φανταζομουν,μεχρι που προσπαθησα να "αναλυσω" τους λογους για τους οποιους υπαρχουν οι διαφορες αυτες στον ηχο.
Μολις τελειωσω τις δοκιμες θα κανω λιγα σχολια απο το τι προσεξα και ακουσα.
Μια ομως που αναφερθηκαν και τα rega,θα ελεγα μακρια απο τους ιμαντες σιλικονης...........απλα χαλια.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Και βεβαία υπαρχουν διαφορές αν μιλάμε για την ακρίβεια της ταχύτητας η ακόμα και από την ποιότητα του ιμάντα.
Ακόμη και αν μιλάμε για ωραιοποίηση της μουσικής η θέλουμε να ακούσουμε το πρωτότυπο της ηχογράφησης αρκεί να την ξέρουμε.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Mεχρι στιγμης στις δοκιμες μου (TD160HD) θεωρω την ελαστικοτητα του ιμαντα (νοουμενου οτι το μηκος,πλατος και παχος ειναι σωστα ωστε οι στροφες να ειναι ενταξει) ως το σημαντικοτερο στοιχειο σε θεμα ηχου.Aυτη καθοριζει το ποσο ελευθερα γυρνα το μοτερ και το πλατω, ελαττωνοντας τριβες που οδηγουν σε θορυβους,χρωματισμους και χαρακτηρα που ευκολα ακουγονται.
 

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
Απάντηση: Re: Thorens Belt

Οι δοκιμες μου πριν τους ιμαντες του thorens εγιβαν για το rega p3-24 μου.Ενδιαφερον το τεστ του φιλου αλλα δεν λεει αν ακουσε και διαφορες.Το σημαντικο ειναι οτι υπαρχουν σημαντικες διαφορες,πολυ περισοτερες απο οσο τουλαχιστον εγω φανταζομουν,μεχρι που προσπαθησα να "αναλυσω" τους λογους για τους οποιους υπαρχουν οι διαφορες αυτες στον ηχο.
Μολις τελειωσω τις δοκιμες θα κανω λιγα σχολια απο το τι προσεξα και ακουσα.
Μια ομως που αναφερθηκαν και τα rega,θα ελεγα μακρια απο τους ιμαντες σιλικονης...........απλα χαλια.
Στην επίσημη αντιπροσωπία της REGA στην Ελλάδα που είναι ο Βιντεορυθμός σαν αναβάθμιση στους ιμάντες διαφημίζουν αυτόν Upgrade Drive Belt που είναι σιλικόνης στα 40 ευρώ.
 

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
Απάντηση: Re: Thorens Belt

Γουστα ειναι αυτα.

https://www.ebay.co.uk/itm/1-X-SILI...974448&hash=item4b34c4e84c:g:k5MAAOSwLVZVnhLp

Αν εννοεις τον ασπρο ιμαντα της rega, δεν ειναι σιλικονης.Ειναι ομως ισως ο καλυτερος που δοκιμασα,μαζι με εναν αλλο που παραδοξως ειναι παμφθηνος.
Εχεις δίκιο. Αναφέρει τύπου σιλικόνης.
Είναι καλός;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Συγκριτικα με τον απλο μαυρο της rega,ο ασπρος εχει πιο σφικτο μπασο χωρις να χανει την ενταση και εκταση του , οι μεσαιες ειναι πιο καθαρες και με καλυτερο βαθος και οι ψηλες καθαροτερες, και χωρις να ενοχλουν.Επισης στα μεταβατικα και δυναμικες ειναι καλυτερος.
Σε αντιθεση, οι ιμαντες απο καθαρη σιλικονη,φαινομενικα εχουν πιο "σφικτο" μπασο αλλα χανουν σε ογκο και εκταση,οι μεσαιες γινονται πιο προβολικες και ελαφρα ενοχλητικες,και οι ψηλες χανουν σε αερα.Ολα αυτα οδηγουν και σε απωλεια δυναμικων.Γενικα ,χαλια.Ο απλος μαυρος της rega ειναι πολυ καλυτερος,οπως και αλλοι απο neopren/rubber.
 

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
Απάντηση: Re: Thorens Belt

Συγκριτικα με τον απλο μαυρο της rega,ο ασπρος εχει πιο σφικτο μπασο χωρις να χανει την ενταση και εκταση του , οι μεσαιες ειναι πιο καθαρες και με καλυτερο βαθος και οι ψηλες καθαροτερες, και χωρις να ενοχλουν.Επισης στα μεταβατικα και δυναμικες ειναι καλυτερος.
Σε αντιθεση, οι ιμαντες απο καθαρη σιλικονη,φαινομενικα εχουν πιο "σφικτο" μπασο αλλα χανουν σε ογκο και εκταση,οι μεσαιες γινονται πιο προβολικες και ελαφρα ενοχλητικες,και οι ψηλες χανουν σε αερα.Ολα αυτα οδηγουν και σε απωλεια δυναμικων.Γενικα ,χαλια.Ο απλος μαυρος της rega ειναι πολυ καλυτερος,οπως και αλλοι απο neopren/rubber.

Δηλαδή πρέπει να τον αγοράσω έστω για δοκιμή.