synology ds218play

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
καλημερα μια ερωτηση εβαλα και ενα δευτερο δισκο στο synology με ιδια χωρητικοτητα με αυτον που ειχα αφου στην αρχη δεν εκανε τιποτα τελικα καταλαβα οτι πρωτα πρεπει να τον κανω secure erase και μετα να παω στο volume να κανω expand τον ηδη υπαρχοντα ωστε να παρει και τον αλλον το εκανε και αυτο τσεκαρε και την consistency των δισκων ολα οκ τωρα φαινονται και οι 2 δισκοι οτι εχουν μπει σε ενα volume το ερωτημα που εχω ειναι απο βλεπω την χωρητικοτητα που μενει?η απλα αν εξαντληθει ο ενας δισκος τοτε ερχεται και μπενει και ο αλλος?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Στο storage manager αν θυμάμαι καλά. Αν έχουν μπει ως shr ή raid 1 τοτε δεν θα δεις διαφορά στην χωρητικότητα.
Αν έχουν μπει ως jbod τότε η χωρητικότητα του volume θα πρέπει να είναι το άθροισμα των δύο σκληρών.
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
@avpap ευχαριστω shr εχουν μπει δεν τα αλλαξα οποτε αυτο σημαινει οτι η χωρητικοτητα δεν φαινεται αλλα υπαρχει?
και αν θυμασαι αλλαζει αυτο χωρις να πειραχτουν τα αρχεια?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
@avpap ευχαριστω shr εχουν μπει δεν τα αλλαξα οποτε αυτο σημαινει οτι η χωρητικοτητα δεν φαινεται αλλα υπαρχει?
και αν θυμασαι αλλαζει αυτο χωρις να πειραχτουν τα αρχεια?
Νομίζω ότι για να αλλάξει πρέπει να σβήσεις τα πάντα και να διαγράψεις και το array. Shr με δύο δίσκους δεν έχει νόημα. Αν θυμάμαι καλά συμπεριφέρεται σαν raid1. Έχεις κερδίσει redundancy αλλά έχει χάσει την χωρητικότητα του ενός σκληρού. Αν σε ενδιαφέρει η μέγιστη χωρητικότητα κάνε δύο διαφορετικά volumes που το κάθε ένα έχει έναν σκληρό.
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
ειναι απο δυσκολο ωσ αδυνατον να ξαναμεταφερω τα αρχεια αλλα νομιζα οτι ναι μεν δεν βλεπει την συνολικη χωρητικοτητα αλλα αυτη υπαρχει και χρησιμοποιειται οταν χρεαστει δεν την χανεις δηλαδη αν εχω διαβασει σωστα φυσικα αλλωστε και στις οδηγιες του για να κανεις add δισκο αυτο αναφερει
βεβαια τωρα μπορω να παρω τον ενα σκληρο που δεν εχει αρχεια και να τον μεταφερω σε αλλο volume? η πρεπει να καταργησω τα παντα γιατι αν συμβαινει αυτο ειναι σχεδον αδυνατον το shr ειναι αυτο που κανει απο μονο του by default και οταν εβαλα αλλο δισκο δεν ειχε επιλογη να φτιαξω νεο volume παραμονο να κανω expand αυτο που εχω οποτε και αν ακομα καταργησω τα παντα ασε που δεν ξερω πως δεν σου δινει τετοια επιλογη
 
Last edited:

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
ειναι απο δυσκολο ωσ αδυνατον να ξαναμεταφερω τα αρχεια αλλα νομιζα οτι ναι μεν δεν βλεπει την συνολικη χωρητικοτητα αλλα αυτη υπαρχει και χρησιμοποιειται οταν χρεαστει δεν την χανεις δηλαδη αν εχω διαβασει σωστα φυσικα αλλωστε και στις οδηγιες του για να κανεις add δισκο αυτο αναφερει
βεβαια τωρα μπορω να παρω τον ενα σκληρο που δεν εχει αρχεια και να τον μεταφερω σε αλλο volume? η πρεπει να καταργησω τα παντα γιατι αν συμβαινει αυτο ειναι σχεδον αδυνατον το shr ειναι αυτο που κανει απο μονο του by default και οταν εβαλα αλλο δισκο δεν ειχε επιλογη να φτιαξω νεο volume παραμονο να κανω expand αυτο που εχω οποτε και αν ακομα καταργησω τα παντα ασε που δεν ξερω πως δεν σου δινει τετοια επιλογη

https://www.synology.com/en-global/...orageManager/volume_diskgroup_expand_add_disk

https://www.synology.com/en-global/support/RAID_calculator
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Δεν έχει επιλογή για δημιουργία raid group? Αφού φτιάξεις νέο raid group μπορείς να φτιάξεις και νέο volume
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
απο την στιγμη που φτιαχνεις το volume δεν εχεις αλλη επιλογη οποτε η διαγραφεις το volume και χανεις τα παντα ή δεν ξερω αν ισχιει αν βγαλεις τον ενα δισκο το καινουργιο πχ και τον ξαναβαλεις και τον φορμαρεις ισως να μπορεις να αλλαξεις απο shr(αυτο ειναι deafault στα synology ) σε raid0 που σιγουρα σου δινει την μαξιμουμ χωρητικοτητα τα υπολοιαπα raid δεν μπορεις να τα κανεις γιατι θελει παραπανω δισκους εκεινο που δεν ξερω ειναι αν αυο γινεται χωρις την παραπανω διαδικασια η ακομα καλλυτερα αν ο χωρος που εχω υπαρχει και θα ειναι διαθεσιμος αν χρειαστει ασχετα αν δεν τον βλεπω οπως πχ κανουμε σε vmware