HEVC/HDR σε 2K/SDR

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Georg_

Established Member
24 February 2012
127
Σε συνέχεια του http://avclub.gr/forum/showthread.php/159816-HEVC-με-ΗD4000 αναφέρω τις εντυπώσεις κι εμπειρίες μου.

Έχω παλιό σύστημα (αλλά κατ' εμέ καλό) με προβολέα CRT 8" (Cine 8) και monitor 2k (εντάξει, αυτό είναι LED). Μέχρι τώρα έπαιζα με την onboard HD4000. Τώρα που αυξάνουν ολοένα και περισσότερο οι διαθέσιμοι τίτλοι 4k, διερεύνησα το ενδεχόμενο να αντικαθιστώ τα 2k backup μου με τα αντίστοιχα 4k. Προφανώς, εφόσον δεν αλλάζω σύστημα, θα βλέπω 2k. Ο λόγος που το κοίταξα είναι ότι η δική μου εμπειρία είναι ότι, όταν περάσει καιρός από την κυκλοφορία μιας ταινίας σε bluray, γίνεται δύσκολο να κάνεις backup πλήρους ποιότητας (δηλ. χωρίς επανασυμπίεση). Η διατήρηση 2 παράλληλων βιβλιοθηκών δεν παίζει καθώς, ακόμα και μόνο με τα 4k (αλλά και τα 2k), τα ΤΒ μαζεύονται λογαριθμικά.

Η επιβάρυνση στο μέγεθος της βιβλιοθήκης είναι γύρω στο 100% (τα 4k αρχεία είναι κατά μέσο όρο 2πλάσια), με συνολικό κόστος με σημερινές τιμές περίπου 1,40/ταινία (με τους φτηνότερους 8TB δίσκους Seagate Archive).

Πήρα, λοιπόν, τη φτηνότερη nVidia που υποστηρίζει πλήρως HEVC/HDR, τη 1030 (MSI GeForce GT1030 LP). Πάλι με τη λογική του αύριο (πότε θα το ξεπεράσουμε αυτό; ) προτίμησα τη LP γιατί έχει DP & HDMI, ενώ η κανονική έχει DVI-I & HDMI. To monitor δεν έχει DP (μόνο DVI/VGA), αλλά με adapter DP-DVI των 6,50 είμαι ΟΚ. Η HDMI πάει στον προβολέα.

Το Kodi με το δικό του player δεν παίζει τα HEVC: σπασίματα στην κίνηση και ξεπλυμένο χρώμα. Η λύση που ακολούθησα ήταν το MPC-HC με madVR. Στο madVR έβαλα να μου μετατρέπει το HDR σε SDR. Η κίνηση μια χαρά, το χρώμα, όμως, πάλι ξεπλυμένο. Τελικά, για να μην κουράζω, το πρόβλημα του υποκορεσμού λύθηκε με απενεργοποίηση των εξωτερικών φίλτρων video: MPC-HC>View>Options>External Filters & uncheck το LAV Video Decoder, που προφανώς δεν άφηνε το madVR να εκφραστεί ελεύθερα. Παίζοντας λίγο με τις ρυθμίσεις του madVR, κυρίως με τη ρύθμιση μέγιστης φωτεινότητας του προβολέα, ήρθα σε εικόνα αντίστοιχων χαρακτηριστικών με τα 1080 SDR.

Τελικά υπάρχει διαφορά; Μετά από πολλά Α-Β, η δική μου εντύπωση είναι πως γενικά υπάρχει μια μικρή υπεροχή των 4k. Εκεί που υπάρχει λεπτομέρεια, η εικόνα είναι λίγο πιο αναλυτική. Πρόκειται, όμως, για μικρές διαφορές, που τις προσέχω μόνο με δοκιμές Α-Β. Στο T2 η διαφορά είναι χαώδης υπέρ του 4k. Θεωρώ, όμως, ότι αυτό οφείλεται σε remastering για την έκδοση 4k. Από την άλλη, παλιές ταινίες ίσως και να είναι αντίστοιχα λίγο καλύτερες ως 1080, γιατί το 4k αναδεικνύει τα ελαττώματα (π.χ. κόκκο). Αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Και γω συμφωνώ με αυτά που λες. Επισης το Τ2 to remastered (1080π) είναι επίσης πολυ καλύτερο από το απλό Τ2 (1080π πάλι).
 

Georg_

Established Member
24 February 2012
127
Αυτό το είχα κάνει backup κάποια στιγμή και δεν είχα δει διαφορά από το κανονικό που ήδη είχα και έσβησα το ένα. Προφανώς κάποια μ... έκανα και δεν είδα τη διαφορά ή δεν θυμάμαι καλά και από λάθος έσβησα το καλό...
 

Georg_

Established Member
24 February 2012
127
Γενικα αναφερομαι.
Πρεπει οπωσδηποτε να γινει η μετατροπη HDR σε SDR;
Τι ακριβως θα συμβει;

Ένα SDR (non-HDR) σύστημα δεν μπορεί να αποδώσει το χρωματικό εύρος και το εύρος φωτεινότητας του HDR, οπότε βλέπεις τα πάντα ξεπλυμένα (υποκορεσμένα). Οπότε, ναι, πρέπει να γίνει η μετατροπή σε SDR.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Ωραία ως εδώ.
Δεν υπαρχει επιλογή στην ταινία να επιλέξεις να την δεις με hdr ή sdr;

Εφόσον το madvr έκανε την μετατροπη σε sdr, γιατί έπρεπε να πάρεις κάρτα με υποστηριξη hdr;
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Τη κάρτα τη πείρε επειδή η ενσωματωμένη δε τη πάλευε στα 4κ αρχεία λογικά.
Αλήθεια αυτό το ξέπλυμα που λες γιατί γίνεται?
Εμένα στα χρώματα δεν αλλάζει κάτι, στο μαύρο αλλάζει, γίνεται τόσο έντονο που σε σκοτεινές σκηνές χάνω πληροφορία.
Στο λαβ τσέκαρες το cuvid της Nvidia?
 

Georg_

Established Member
24 February 2012
127
Ωραία ως εδώ.
Δεν υπαρχει επιλογή στην ταινία να επιλέξεις να την δεις με hdr ή sdr;

Εφόσον το madvr έκανε την μετατροπη σε sdr, γιατί έπρεπε να πάρεις κάρτα με υποστηριξη hdr;
Όχι, τουλάχιστον όπως την παίζω εγώ (mkv από σκληρό).
Όπως λέει παρακάτω και ο xbox fun η HD4000 δεν την πάλευε. Κομπιάσματα, γονάτιζε με madVR. Γενικώς τώρα έχει ανασάνει το σύστημα.

Τη κάρτα τη πείρε επειδή η ενσωματωμένη δε τη πάλευε στα 4κ αρχεία λογικά.
Αλήθεια αυτό το ξέπλυμα που λες γιατί γίνεται?
Εμένα στα χρώματα δεν αλλάζει κάτι, στο μαύρο αλλάζει, γίνεται τόσο έντονο που σε σκοτεινές σκηνές χάνω πληροφορία.
Στο λαβ τσέκαρες το cuvid της Nvidia?
Δοκίμασε να βάλεις τα settings που έγραψα (ή μήπως δεν τα έγραψα; ). HDR σε SDR με pixel shader math (δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με 3dlut), 0% luminance reduction 100% saturation, και κάνε δοκιμές με το peak display nits (όσο χαμηλότερη τιμή βάζεις, τόσο φωτεινότερη εικόνα παίρνεις). Ένας ψηφιακός προβολέας (πιο φωτεινός από CRT) χρειάζεται υψηλότερη τιμή για το ίδιο τελικό αποτέλεσμα. Έχω κι άλλες δοκιμές να κάνω. Αυτά είναι οι πρώτες εντθπώσεις.

Το ασχήμο του HDR εινσι οτι θέλει τρελό φως απο το μέσο προβολης για δείξει την υπέροχη του 100%
Όπερ σημαίνει ότι δεν κάνει για προβολέα χωρίς ουσιαστικά να το ακυρώνεις με κάποιο κόλπο...
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Υπαρχει τρόπος
Ψάχνεις για hdfury integral
Αυτός εινσι ο φθηνός
Ο σκοπός εινσι να ξεκλειδωσεις τα metadata του HDR κατα κάποιο τροπο ωστε να τα βλέπει sdr
 

dimx2

Senior Member
29 December 2006
504
Chania
Υπαρχει τρόπος
Ψάχνεις για hdfury integral
Αυτός εινσι ο φθηνός
Ο σκοπός εινσι να ξεκλειδωσεις τα metadata του HDR κατα κάποιο τροπο ωστε να τα βλέπει sdr
αυτό δεν κάνει και το madvr?
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Απάντηση: Re: HEVC/HDR σε 2K/SDR

Δοκίμασε να βάλεις τα settings που έγραψα (ή μήπως δεν τα έγραψα; ). HDR σε SDR με pixel shader math (δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με 3dlut), 0% luminance reduction 100% saturation, και κάνε δοκιμές με το peak display nits (όσο χαμηλότερη τιμή βάζεις, τόσο φωτεινότερη εικόνα παίρνεις). Ένας ψηφιακός προβολέας (πιο φωτεινός από CRT) χρειάζεται υψηλότερη τιμή για το ίδιο τελικό αποτέλεσμα. Έχω κι άλλες δοκιμές να κάνω. Αυτά είναι οι πρώτες εντθπώσεις.


Τη μετατροπή την έχω στο αυτόματο
Με τις δικές σου ρυθμίσεις πάλι το ίδιο αποτέλεσμα έχω , αλλά αν επιλέξω 200nits από τα 400 της προεπιλογής ανεβαίνει λίγο η φωτεινότητα

Pirates.of.the.Caribbean.Dead.Men.Tell.No.Tales.1080p.jpg



Pirates.of.the.Caribbean.Dead.Men.Tell.No.Tales.2160p.jpg


η δεύτερη φωτογραφία είναι με αυτόματη μετατροπή που παίζει ακριβώς το ίδιο με τις ρυθμίσεις σου η πρώτη είναι από 1080p
 

Georg_

Established Member
24 February 2012
127
Αυτά είναι print screen ή φωτό από προβολή;
Τα peak nits πάνε μέχρι 120.
Πειρατές Καραϊβικής; Ποια; Time stamp;
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Αυτά είναι snapshots μέσω της αντίστοιχης επιλογής του mpc.
Yup οι πειρατές οι τελευταίοι είναι.
Με τα 120 nits που πρότεινες λύθηκε, όλα ρολόι ☺
Μπορώ πλέον να παίρνω backup μόνο τα 4κ αρχεία ευχαριστώ.