UPS στην LG OLED 55B7V

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sreve

New member
9 January 2018
63
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του avclub.
Ενδιαφέρομαι κι' εγώ για αγορά της lg oled 55b7v.
Σε επίσκεψή μου σε κατάστημα publik που σημειωτέον αυτή τη στιγμή δίνει δώρο την επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια στην τιμή των 1699 ευρώ, μου είπε ο πωλητής ότι από την LG τους λένε να συστήνουν στους αγοραστές της oled tv να προμηθεύονται οπωσδήποτε και κάποιο ups διότι σε διακοπή ρεύματος πιθανόν να δημιουργηθεί μόνιμη στάμπα στην οθόνη που δεν φεύγει με τον αυτόματο καθαρισμό της tv και δεν καλύπτεται από την πενταετή εγγύηση.
Γνωρίζει κανείς σχετικά με αυτό το θέμα η κάτι που πρέπει να προσέξω αν τελικά προβώ στην αγορά του συγκεκριμένου μοντέλου;
Ευχαριστώ.
 

giopa62

New member
13 December 2011
47
Απάντηση: UPS ΣΤΗΝ LG OLED 55B7V

Και εγώ έχω αυτή την απορία, ας μας διαφωτίσει κάποιος.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: UPS ΣΤΗΝ LG OLED 55B7V

Ρωτησα με μαιλ

*************************


Αγαπητέ κύριε .......,

Η τηλεόραση OLED55C7V δεν απαιτεί την παράλληλη χρήση UPS ή AVR για την λειτουργία της. Ο προτεινόμενος τρόπος λειτουργίας της συσκευής καθώς και όσα πρέπει να αποφύγετε κατά την χρήση της τηλεόρασης σας, περιγράφονται με σαφήνεια στο εγχειρίδιο χρήσης που την συνοδεύει.

Η LG Electronics Ελλάς φροντίζοντας τους καταναλωτές της, παρέχει εντός της περιόδου ισχύος της διετούς εργοστασιακής εγγύησης την δυνατότητα επέκτασης της για τρία επιπλέον έτη, για όλες τις συσκευές εισαγωγής της εκτός των συσκευών κινητής τηλεφωνίας. Η υπηρεσία αυτή σας προσφέρει υποστήριξη για οποιοδήποτε κατασκευαστικό ελάττωμα προκύψει με την συσκευή σας άμεσα και αποτελεσματικά, στα πλαίσια εργοστασιακής εγγύησης συνολικής διάρκειας 5 ετών



Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: UPS ΣΤΗΝ LG OLED 55B7V

Για ολες τις ακριβες συσκευές, η προστασία από τις ανωμαλίες του δικτυου της ΔΕΗ είναι καλή ιδεα.

Στην προκειμενη περιπτωση το UPS είναι μαλλον υπερβολή.

Αυτά που σου ειπαν είναι μαλλον αδεξια προσπαθεια του υπαλληλου να πουλησει κανα UPS

Με ένα AVR νομίζω θα εισαι ΟΚ

Την δικια μου την εχω σε UPS επειδή μου βρισκόταν και επειδή πάνω του εχω και αλλα πραγματα.

Αν πας σε UPS καλό είναι να βρεις ένα με ημιτονοειδές σημα στην έξοδο (πχ APC Smart).
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: UPS ΣΤΗΝ LG OLED 55B7V

Και τα Backup-RS πρεπει να εχουν που ειναι πιο οικονομικα.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Ημιτονο μόνο το cyberpower είναι

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

overclocker

New member
2 June 2008
61
Greece
Εγώ πάντως την δικιά μου (55B6V) την έχω πάνω σε έναν σταθεροποιητή τάσης της APC [https://www.skroutz.gr/s/58060/APC-LE1200I-1200VA.html] εδώ και ένα χρόνο, που νομίζω ότι είναι αρκετό για την πλειοψηφία των χρηστών.
Πάντως όσων αφορά τα UPS, πολύ σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω ότι πρέπει να εξάγουν ημίτονο (sine wave) οπότε εγώ θα πήγαινα σε δύο μάρκες, την Cyberpower [https://www.skroutz.gr/s/374105/CyberPower-CP1500EPFCLCD.html] που είναι vfm επιλογή ή την APC στην σειρά smart που είναι όμως αρκετά πιο ακριβή, κυρίως λόγο ονόματος.
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Re: Απάντηση: UPS στην LG OLED 55B7V

Εγώ πάντως την δικιά μου (55B6V) την έχω πάνω σε έναν σταθεροποιητή τάσης της APC [https://www.skroutz.gr/s/58060/APC-LE1200I-1200VA.html] εδώ και ένα χρόνο, που νομίζω ότι είναι αρκετό για την πλειοψηφία των χρηστών.
Πάντως όσων αφορά τα UPS, πολύ σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω ότι πρέπει να εξάγουν ημίτονο (sine wave) οπότε εγώ θα πήγαινα σε δύο μάρκες, την Cyberpower [https://www.skroutz.gr/s/374105/CyberPower-CP1500EPFCLCD.html] που είναι vfm επιλογή ή την APC στην σειρά smart που είναι όμως αρκετά πιο ακριβή, κυρίως λόγο ονόματος.
περισσότερο πιστεύω ότι αξίζει το ups λόγω του ότι θα βάλεις και τις υπόλοιπες συσκευές, πλησίον της τηλεόρασης

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Απλα για ολα για να αντέχει το φορτίο θα πρεπει να πας σε μεγάλο. Επισης ορισμένες συσκευες οπως οι ενισχυτές νομιζω δεν θελουν "απλα" ups.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Στο 1500 cyber power, καλύπτει την τηλεόραση μου, τοps4, το tv box, το home cinema και το ρούτερ με τον σκληρό.και μια ledoταινια.έχω και περιθώριο

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giopa62

New member
13 December 2011
47
Πάντως βρήκα αυτό

Power Consumption
Default [Eco] mode 104 watts
Calibrated [ISF Expert] mode 88 watts
Calibrated [HDR Cinema] mode 168 watts
Standby <1 watt

Οπότε και με ένα μικρό λογικά είσαι μιά χαρά.

πχ CP900EPFCLCD
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Ενισχυτές δεν βάζουμε πάνω σε ups
Δεν έχει ενισχυτή, εκτός εάν θεωρείς ενισχυτή την μονάδα

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tom152

Senior Member
2 February 2016
579
Καλησπέρα σε όλους.
Ήθελα να ρωτήσω αν έχει επικαιροποιηθεί κάποια γνώση σχετικά με το αν και τί εξοπλισμό προστασίας χρειάζεται μια σύγχρονη oled: σταθεροποιητή τάσης, ups, κάτι άλλο;