Net player Yamaha WXC 50

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

TakisJK

Established Member
21 February 2010
155
Πειραιάς
Γνωρίζει κανείς από τους κατόχους αν το ρυθμιστικό έντασης επηρρεάζει και τις ψηφιακές εξόδους μαζί με την αναλογική στην λειτουργία "PRE AMP" ;
Η ύπαρξη του διακόπτη MODE στο πίσω μέρος με μπερδεύει. Για ποιό λόγο υπάρχει; Αποσυνδέει εξόδους ανάλογα με την θέση;
Συμπέρασμα δεν βγαίνει ούτε από το manual ούτε από δημοσιεύματα. Τα φώτα σας παρακαλώ.
 

TakisJK

Established Member
21 February 2010
155
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Net player Yamaha WXC 50

Το owners nanual διάβασα και μάλιστα το advanced, (από συνήθεια τα τυπώνω και τα διαβάζω πριν αγοράσω), αλλά συμπέρασμα δεν έβγαλα. Το κύριο ερώτημά μου είναι και παραμένει αναπάντητο, αν το volume επενεργεί και στις δύο digital outputs. Μάλιστα, δεν μπόρεσαν να μου απαντήσουν από την αντιπροσωπία -μέχρι τώρα τουλάχιστον-.

Δευτερευόντως:
1. Από την στιγμή που υπάρχει η ανεξάρτητη fixed output (AUX) για ποιο λόγο υπάρχει ο διακόπτης από πίσω; Να υποθέσω ότι παίζει το ρόλο του "pure direct" στην θέση Player;
2. Τα διάφορα tone controls που διαθέτει το μηχάνημα τα "βλέπουν" οι δύο ψηφιακές έξοδοι και η AUX OUT ή μόνον η PREAMP OUT στην θέση PREAMP;
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Εγώ καταλαβαίνω πως όταν ο διακόπτης είναι στο PLAYER, στις ψηφιακές εξόδους πάει fixed σήμα και η στάθμη του ελέγχεται από την επόμενη συσκευή. Τα effect δεν πιάνουν. Δεν λέει ότι εξαιρείται κάποια έξοδος.
Όταν ο διακόπτης είναι στο PRE, τότε το volume ελέγχει την στάθμη εξόδου ή το MusicCast.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Για τα tone control ούτε εγώ θυμάμαι. Για την ένταση θυμάμαι ότι αλλάζει και από τις ψηφιακές. Σε Pre Mode εννοείται αυτό. Σε Player Mode η στάθμη είναι fixed.
 

TakisJK

Established Member
21 February 2010
155
Πειραιάς
Σας ευχαριστώ και τους δύο. Το μηχανάκι φαίνεται να έχει πολύ καλό value for money και μάλλον θα προχωρήσω.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Eμένα μου άφησε άριστες εντυπώσεις. Καλύτερες κι από εκείνες του ενισχυτή WXA-50. Πολυσουγιάς ένα πράμα, αλλά από εκείνους που τα κάνουν όλα καλά.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
νομιζω ειναι αυτονοητο,στην θεση player ολες οι εξοδοι ειναι fixed.Το εργαλειο ειναι οντως πολυ καλο,η application το ιδιο.
 

quartzj

New member
6 June 2012
55
Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου μηχανήματος εδώ και αρκετό καιρό και μπορώ να πω πως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Όσον αφορά στο ερώτημά σου:

1) Στην επιλογή pre-amp έχεις την επιλογή αρκετών ρυθμίσεων ήχου (equilizer και άλλα)
2) Στην επιλογή player δίνει σήμα απευθείας στον ενισχυτή. Δεν έχεις καμία επιλογή (ούτε ένταση ούτε τίποτα άλλο)

Αλλαγές μεταξύ των δύο επιλογών γίνονται κατόπιν restart. Εγώ το χρησιμοποιώ ως Player, με ενισχυτή τον Yamaha AS1100.
Είναι πολυμηχάνημα, το χρησιμοποιώ ως streaming player (spotify/tidal) ή με usb δίσκο για flac/dsd αρχεία και μερικές φορές με σύνδεση bluetooth από κινητό. Όλα με τη χρήση του app MusicCast.
 
Last edited:

TakisJK

Established Member
21 February 2010
155
Πειραιάς
Καλημέρα σε όλους.
Επανέρχομαι στο θέμα ως κάτοχος πλέον του WXC-50 από το οποίο έχω αποκομίσει άριστες εντυπώσεις μέχρι στιγμής, όσον αφορά την ποιότητα ήχου αλλά και χρηστικότητας της εφαρμογής MusicCast για τις ανάγκες μου.
Χθες, αποφάσισα να δοκιμάσω την υπηρεσία Spotify κατεβάζοντας την εφαρμογή στο κινητό από το οποίο χειρίζομαι το WXC-50 επιλέγοντας τον δωρεάν λογαριασμό αρχικά μέχρι να δω αν μου κάνει.
Διαπίστωσα όμως δυστυχώς, ότι για να λειτουργήσει με το WXC-50, (ενώ το "βλέπει" κανονικότατα και άμεσα ως συσκευή η εφαρμογή) το έχει απενεργοποιημένο γράφοντας ότι απαιτείται η Premium σύνδεση!!!
Πρέπει όντως να τα σκάμε ή μου ξέφυγε κάτι από τις ρυθμίσεις; Καμμιά ιδέα κάποιος κάτοχος; Σημειώνω δε ότι το λειτουργικό του είναι up to date.

Επίσης με την ευκαιρία να παραθέσω και κάποιες πληροφορίες -για όσους ενδιαφέρονται- που βρήκα ψάχνοντας για το συγκεκριμένο μηχανάκι.
1. Εκτός από τον ESS 9006S, έχει και τον BURR BROWN PCM 5102 ο οποίος (κατά πάσα πιθανότητα) τροφοδοτεί την fixed έξοδο AUX. Έχεις δηλαδή την δυνατότητα να το χρησιμοποιείς ταυτόχρονα και ως πλέυερ (fixed) και ως ως προ (variable) χωρίς να του αλλάζεις ρυθμίσεις.
2. Ρυθμίζεται ξεχωριστά το κέρδος κάθε εισόδου από το μενού του με αποτέλεσμα να ανεβάζει έξοδο (από την PRE OUT) μέχρι τα 4V όπως φαίνεται και στα χαρακτηριστικά του.
3. Ο ενισχυτής που ενσωματώνει το άλλο της παρέας (WXA-50) παρ´ ότι δεν αναφέρεται από την Yamaha, είναι το module της ICE 125ASX2 (125W/4, 60W/8)
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Χθες, αποφάσισα να δοκιμάσω την υπηρεσία Spotify κατεβάζοντας την εφαρμογή στο κινητό από το οποίο χειρίζομαι το WXC-50 επιλέγοντας τον δωρεάν λογαριασμό αρχικά μέχρι να δω αν μου κάνει.
Διαπίστωσα όμως δυστυχώς, ότι για να λειτουργήσει με το WXC-50, (ενώ το "βλέπει" κανονικότατα και άμεσα ως συσκευή η εφαρμογή) το έχει απενεργοποιημένο γράφοντας ότι απαιτείται η Premium σύνδεση!!!
Πρέπει όντως να τα σκάμε ή μου ξέφυγε κάτι από τις ρυθμίσεις; Καμμιά ιδέα κάποιος κάτοχος; Σημειώνω δε ότι το λειτουργικό του είναι up to date.
Χωρίς να έχω κάποια music cast συσκευή μου φαίνεται λογικό. Όπως και το Spotify connect σε όλους τους network players απαιτεί premium account το ίδιο θα γίνεται και σε αυτή την περίπτωση αφού το streaming γίνεται απευθείας από τους servers της Spotify. Απλά αντί να χρησιμοποιείς την εφαρμογή του Spotify χρησιμοποιείς αυτή της Yamaha.
 

kabel

New member
20 February 2018
49
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι πριν προχωρήσω στην αγορά του.

Αν συνδεθεί δηλ με τελικό ενισχύτη σαν player δεν μπορείς να αυξομειώσεις την ενταση;
Δηλ σε σύνδεση του με τελικό η ένταση αυξομειώνεται μόνο στην επιλογή preamp και έτσι δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς τις υπόλοιπες λειτουργίες (streaming,usb κτλ) του;; ;;;
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι πριν προχωρήσω στην αγορά του.

Αν συνδεθεί δηλ με τελικό ενισχύτη σαν player δεν μπορείς να αυξομειώσεις την ενταση;
Δηλ σε σύνδεση του με τελικό η ένταση αυξομειώνεται μόνο στην επιλογή preamp και έτσι δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς τις υπόλοιπες λειτουργίες (streaming,usb κτλ) του;; ;;;

οχι βεβαια,κανει οτι κανει και σαν player,απλα το σημα δεν ειναι σταθερο,αλλα ρυθμιζεται απο το ποτενσιομετρο του.Αν ηταν ετσι οπως το γραφεις θα ηταν τελειως αχρηστο.