Router Speedport Entry 2i της Cosmote

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Καλημερα, εχω το router Speedport Entry 2i της cosmote με vdsl ιντερνετ στα 50 Gbps .

H ταχυτητα που μετρησε ο τεχνικος στο ρουτερ ηταν 49 Gbps και εγω μετραω με speedtest 46 Gbps οποτε σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.

Το προβλημα που εχω ειναι στο wifi.

Oταν μπαινουν 2 κινητα στη γραμμη γινεται παρα πολυ αργο σε σημειο να μετραω απο το κινητο (που πιανει στα πισω δωματια 3 απο τις 4 γραμμες στο σηματακι wifi) 3-4 Gbps σχεδον δηλαδη στα επιπεδα που ηταν οταν ειχα 24αρα γραμμη! Οταν ειναι ενα κινητο στο δικτυο με full σημα wifi φτανω το πολυ στα 11 Gbps .

Ειναι φυσιολογικες αυτες οι μετρησεις?
Υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορει να βελτιωσει την κατασταση του wifi?
Μηπως πρεπει να παρω αλλο ρουτερ?
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: router Speedport Entry 2i της cosmote

Καταρχάς είναι Mbps, διαφορετικά δεν σου έδωσαν τον 2i αλλά έναν ASR 9000 :D

Είναι από τα κλασσικά προβλήματα της 2,4 στο ασύρματο. Δυστυχώς, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πέραν του να πάρεις ένα access point -και εφόσν οι συσκευές σου υποστηρίζουν 5Ghz θα δεις διαφορά.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: router Speedport Entry 2i της cosmote

2,4Ghz είναι η μπάντα εκπομπής που χρησιμοποιεί το router που σου έδωσαν. Βάση νομοθεσίας μπορείς να εκμεταλευτείς με ανάλογο εξοπλισμό και τα 5Ghz για εκπομπές WiFi που δυστυχώς το 2i δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει. Εάν θέλεις μεγαλύτερες ταχύτητες στο ασύρματο, μπορεί να γίνει μόνο με χρήση access point -και αυτό να εκμεταλεύεται τα 5Ghz. Φυσικά χρειάζεται και οι συσκευές σου να υποστηρίζουν 5Ghz και ιδανικά 802.11ac.
 

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Re: router Speedport Entry 2i της cosmote

Mαλιστα...οποτε ψαχνω για ρουτερ....υπαρχει καποιο οικονομικο και αξιοπιστο να προτεινεις?
αυτο λεει τιποτα? http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-c20-ac750-wireless-dual-band-router-p-PER.612764
Τα κινητα μου και το laptop αν υποστηριζουν 5Ghz και ιδανικά 802.11ac το γραφουν καπου?
Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!!!
 
Last edited:

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Router Speedport Entry 2i της cosmote

Μιας και εχω ανοιξει ενα εκατομμυριο νηματα :flute: ...
λεω να φιλοξενηθω υπο την σκεπη του παροντος νηματος. :proud:

Μολις σημερα, περασε τεχνικος του ΟΤΕ για να μου εγκαταστησει το SpeedPort Entry 2i.
Επι 7 χρονια εξυπηρετιομουν με το αρχαικο ... ΖΤΕ ΖΧV10 W300. Κλειδωνα ΟΧΙ κατω απο 17 Mbps.
Ιδανικα κλειδωνα και στα 21 Mbps (αλλα αυτο ηταν σε εποχες που εμπαιναν λιγοτεροι γειτονες).
Γιατι λοιπον αλλαξα κατι ... που δουλευε απροβληματιστα ?

Γιατι εκανα το λαθος (!!!) να παρω το 13888 (την Πεμπτη) να τους πω οτι δεν εμπαινα καθολου στο νετ.
Μεσα σε 2 ωρες ... με φτιαξαν κυριο :proud: και μπηκα. Ομως για καποιον αδιευκρινιστο λογο με παιρναν
τηλεφωνο για να κλεισουμε ραντεβου να περασουν απο το σπιτι. Τους εκλεισα για σημερα και ειδα
εκπληκτος τον τεχνικο να αποσυνδεει το παλιο και να κοτσαρει το καινουργιο. Τον ρωτησα αν θα
χρεωνομουν τιποτα και μου απαντησε ΟΧΙ. Χαρηκα ..... στην αρχη.

Μετα εγινα λιγο πιο inquisitive ....

- "Εχω και ενα ακομα router της TP Link για να μπαινω στο NetFlix ... προσωρινα ειναι αποσυνδεδεμενο"
- "Που βρισκεται ?"
- "Στο σαλονι !"
- "Δεν πρεπει να δουλευετε ταυτοχρονα δυο router ...."
- "Το ξερω ... αποσυνδεω το ενα οταν δουλευω το αλλο. Το TP Link εχει δυνατοτερο WiFi"
- "Τωρα, με το SpeedPort ισως να μην χρειαστει να χρησιμοποιησετε το TP Link ..."
- "Ισως ? ....."
- "Κατα πασα πιθανοτητα. Δοκιμαστε το"
- "Να το δοκιμασουμε τωρα ! Αν γινεται ...."
- "Οχι τωρα, γιατι βιαζομαι να παω και σε αλλο ραντεβου ... "
- "Οκ, θα απενεργοποιω το SpeedPort και θα ενεργοποιω το TP Link, σωστα ?"
- "Καπως ετσι. Δεν ξερω ακριβως πως συγχρονιζουν τα router του εμποριου αλλα ισως να ειστε τυχερος"
- "Ισως ? ...."
- "Κοιταξτε, εμεις εχουμε οδηγια ετσι κι αλλιως να αντικαταστησουμε ολα τα παλαιοτερα routers απο Conn-X
με το καινουργια ωστε να ειναι πληρως ψηφιακη η συνδεση. Δεν ειναι θεμα δικης σας επιλογης η προτιμησης.
Μεχρι τα Χριστουγενα δεν πρεπει να μεινει ουτε ενα παλιο συνδεδεμενο .... γιαυτο ηρθα σημερα εδω"
- "Δεν μου τα λες καλα ! Αν εγω θελησω να επασυνδεσω το παλιο W300, καποια στιγμη ?"
- "Μπορειτε ! Αλλα θα εχετε μονο internet ! ΟΧΙ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ! Γιατι να το κανετε αυτο ?"
- "Δεν θελω να κανω αυτο ακριβως. Θελω να συνδεσω το W300 μεσω ethernet με την μια απο τις δυο TV
για να εχω το μαξιμουμ της συνδεσης οταν μπαινω στο NetFlix, να μην μπλεξω με ασυρματα και WiFi"
- "Θελετε καλυτερο WiFi, δηλαδη .... "
- "Ακριβως !"
- "Μπορειτε με το SpeedPort. Eιναι πολυ καλυτερο απο το W300 ... και στο WiFi"
- "ΝΑΙ ΑΛΛΑ .... ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤP LINK ?"

Δεν απαντησε .... ανθυπομειδιασε ! :icon15:

Eρωτηση 1 :
Πως σβηνει εντελως το SpeedPort ? ΔΕΝ βρηκα κουμπακι ON/OFF (οπως στο W300).

Eρωτηση 2 :
Το W300 ΔΕΝ μπορω να το συνδεσω στο σαλονι ... γιατι ΘΑ ΠΑΤΑΩ ΚΑΛΩΔΙΑ συνδεσης (μεχρι την TV).
Μονο στο υπνοδωματιο μπορω να συνδεσω την Samsung (μεσω Ethernet) χωρις να παταω τιποτα !!!!!
Να το κρατησω το W300 ? ....

Ερωτηση 3 :
Το TP Link εχει καλυτερο WiFi απο το SpeedPort. Να επιχειρησω να το βαλει να συγχρονισει ? ....
Θα βρει τους κωδικους (η οτι αλλο τελωσπαντων συγχρονισε ο τεχνικος, δεν ξερω τι ειναι αυτο !) ?
Η ξεχναω εντελως τα 40 ευρω που εδωσα μολις πριν 6 μηνες για το TP Link (TD W9970) ?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Router Speedport Entry 2i της cosmote

Φαντάζομαι σε γύρισε σε VoIP οπότε θα πρέπει να έχεις και το speedport συνδεδεμένο για να έχεις τηλέφωνο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το tp link σαν ρούτερ και το speedport μόνο σαν μόντεμ
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Router Speedport Entry 2i της cosmote

Φανταζομαι οτι αυτο μου εκανε (VoIP).
Δεν θα συζητησω αν επιθυμουσα κατι τετοιο
γιατι δεν νομιζω να μπορουσα να τον μεταπεισω.
Ηρθε φορτσατος (λες και παρανομουσα σε κατι :laugh:)

Το SpeedPort ... σβηνει ως συσκευη ?
Η θα πρεπει να κανω unplug το βυσμα τροφοδοσιας ?
(καθολου κομψη λυση) Δεν βρηκα κανενα κουμπακι !
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Router Speedport Entry 2i της cosmote

Δεν εχει κουμπάκι, μονο unplug. Και το wifi του είναι όντως τραγικό εδώ που τα λέμε.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Router Speedport Entry 2i της cosmote

Μαλιστα :icon15: ....

Aυριο θα επιχειρησω να δω αν συγχρονιζει (συνδεεται) το TP Link.

Φυσικα, θα κανω unplug το SpeedPort ... :nounder:

Σκεφτομαι μια αλλη λυση (για ON/OFF). Γνωριζει κανεις αν κυκλοφορει
(η συναρμολογειται πουθενα) καποιο διακοπτακι ON/OFF που θα μεσολαβει
αναμεσα στον μετασχηματιστη και την προεκταση καλωδιου τροφοδοσιας του ?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Router Speedport Entry 2i της cosmote

Mε ζωνουν και καποια αλλα "φιδακια" .... :icon15:

https://athens.indymedia.org/post/1515124/

Οχι οτι εχω ανακαλυψει την αντιβαρυτητα
αλλα οσο και να ναι ..... προβληματιζομαι ....
Όλοι οι πάροχοι έχουν. Επίσης για θέμα privacy, μην ζοριζεσαι, γιατί ο πάροχος μπορεί να δει τα πάντα. Μόνο μέσω VPN θεωρητικά μπορείς να "γλυτώσεις".
Αν έχεις VoIP εννοείται ότι με το που σβήνεις το speedport θα σταματάς να έχεις και τηλέφωνο.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Router Speedport Entry 2i της cosmote

Η Cosmote τρέχει πλάνο αναβάθμισης της τηλεφωνίας από TDM σε VoIP με χρονικό ορίζοντα ολοκλήρωσης το 2019.
Θα "περάσουν" από όλους αργά η γρήγορα..
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Router Speedport Entry 2i της cosmote

Παρεπιπτόντως επειδή δυστυχώς το SpeedPort 2i έχει μετριότατο Wifi, όσοι έχετε Cosmote VDSL 50άρι μπορείτε να επικαλεστείτε προβλήματα στο Wifi και να σας το αλλάξουν δωρεάν με το αρκετά καλύτερο Speedport Plus .
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Router Speedport Entry 2i της cosmote

Παρεπιπτόντως επειδή δυστυχώς το SpeedPort 2i έχει μετριότατο Wifi, όσοι έχετε Cosmote VDSL 50άρι μπορείτε να επικαλεστείτε προβλήματα στο Wifi και να σας το αλλάξουν δωρεάν με το αρκετά καλύτερο Speedport Plus .

χρησιμο
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Router Speedport Entry 2i της cosmote

Απλά θέλει λίγο υπομονή στο call center και ακριβή ξεκάθαρη αναφορά προβλημάτων σε Wifi..

Η δωρεάν αντικατάσταση αφορά όσους έχουν VDSL50 και άνω και είναι ακόμα με παλαιό router.

Οσοι έχουν VDSL30 ή απλό ADSL μπορούν αν θέλουν να αποκτήσουν το Plus με χρέωση 1,47 Ευρώ το μήνα... Τώρα αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει τις διαπραγματευτικές του ικανότητες για το θέμα της χρέωσης .. the floor is yours !!
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Router Speedport Entry 2i της cosmote

Απ'οτι καταλαβαινω εγινε ενα βημα μπρος ... και δυο πισω (διαγωνιως).

ΔΕΝ θα μπορει να με παρει κανεις (τηλεφωνο) οσο θα μαι συνδεδεμενος στο TP Link
για να παρακολουθω σειρες στο NetFlix .... αφου θα ειναι αποσυνδεδεμενο το SpeedPort.
 
Re: Απάντηση: Router Speedport Entry 2i της cosmote

Mε ζωνουν και καποια αλλα "φιδακια" .... :icon15:

https://athens.indymedia.org/post/1515124/

Οχι οτι εχω ανακαλυψει την αντιβαρυτητα
αλλα οσο και να ναι ..... προβληματιζομαι ....

Βασικός Κανόνας: Ένα κείμενο περί internet το οποίο το γράφει "ιντερνέτ" δεν γίνεται να είναι σοβαρό. ;)