Eπεξεργαστης καταλληλος για madvr και svp

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Θελω να χρησιμοποιησω το madvr και το svp με potplayer η το mp-hc,εχω ενα παλιο htpc με pentium επεξεργαστη,μολις προσφατα αναβαθμιστικα με την gt 1030 εχω σχετικα καινουργιο τροφοδοτικο,θελω να παρω καποιον μεταχειρισμενο παλιοτερων γενιων intel λογω χρηματων.
Καποιος πιο εμπειρος θα μπορουσε να μου πει ποιοι θα υποστηριξουν τα δυο προγραματα απροβληματιστα,σε τιμες μεχρι 100 ευρω βρισκω i7 tων 2 πρωτων γενιων και καποιους xenon παλιους,μπορουν οι συγκεκριμενοι να παιξουν απροβληματιστα svp και madvr η να παω σε ι5 4-5 γενιας,φυσικα θελω και μητρικη μνημες,αλλα δεν μπορω να δωσω για επεξεργαστη πανω απο 100,ευχαριστω εκ των προτερων..
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Τοσο ο madvr (αναλογα τις ρυθμισεις) οσο και το svp χρησιμοποιουν και την καρτα γραφικων εκτος της cpu.

Εγω παιζω με madvr και svp εχοντας εναν παλιο i7-920 και μια καρτα γραφικων nvidia 1060.
Δεν μπορω να παιξω με max ρυθμισεις των πιο δυνατων φιλτρων στον madvr (ακομη και μια gtx 1080 φτανει στα ορια της) αλλα κανω τη δουλεια μου.
Σημ: ο I7-920 ειναι υπερχρονισμενος ομως στα 3.8Ghz (απο στοκ 2.6)

Αν θα παιζεις και hevc αρχεια βεβαιωσου οτι η καρτα γραφικων σου (αν αλλαξεις) θα εχει hardware αποκωδικοποιηση hevc. Νομιζω (με επιφυλαξη) πως και η αρκετα φθηνη gtx 1050 εχει αποκωδικοποιηση hevc.

Ψαξε και λιγο το κοστος και μιας νεας mainboard αν η (παλαιοτερη) cpu που θα επιλεξεις απαιτει αλλη mainboard.