ultrawide monitor σε MacBook Pro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Macbook_pro.png


Διαθέτω το παραπάνω macbook pro και θα ήθελα να γνωρίζω, αν και με ποιό τρόπο σύνδεσης, θα έχω την εγγενή ανάλυση 2560x1080 των ultrawide monitor.

Μια δοκιμή που έκανα με το LG 29UM59-P και σύνδεση μεσω του αντάπτορα mini display port to HDMI της Griffin
δεν βρήκα πως να αναπαράγει την εγγενή ανάλυση του monitor (2560x1080) και κλείδωνε στα 1920 X 1200.

Στα χαρακτηριστικά του αντάπτορα αναφέρει το παρακάτω.

  • Transfers digital video at resolutions up to 1920 X 1200 (resolution is limited by the display itself)
έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο mac με ultrawide monitor με την εγγενή ανάλυση;

ευχαριστώ
 

KSaraf

New member
2 September 2011
77
Re: ultrawide monitor σε macbook pro

Χωρις να είμαι και 100% σίγουρος, γιατί το έχω αφήσει πίσω 4 μήνες το συγκεκριμένο μηχάνημα, θέλει καλώδιο mini disply port σε display port. Θυμάμαι με μετατροπέα belkin σε hdmi που είχα εβγαζε μόνο 1920Χ1200.
 
Re: ultrawide monitor σε macbook pro

Έφερε ο Αη Βασίλης προχθές την 38άρα Ultra - Wide Dell 3818. Η οθόνη έχει εγγενή ανάλυση 3840 x 1600, και το MBP 15" 2018 την ζωγράφισε χωρίς δεύτερη κουβέντα, με απευθείας σύνδεση USB-c παρακαλώ!

Έχω μείνει τελείως χαζός από την αίσθηση. Ενώ την πήρα σχεδόν από περιέργεια για δοκιμή (αγαπημένο Αμαζον με 30 μέρες return policy), τελικά με βλέπω να την κρατάω και να μην πηγαίνω στις 32" 4Κ που ήταν το αρχικό μου σχέδιο. Τo ultra-wide ratio γενικά είναι ειδικών αναγκών, και μέχρι και τις 34 ίντσες δε με ενθουσίαζε όταν το δοκίμασα. Ωστόσο, όταν η κάθετη πλευρά σου έχει τόσο μεγάλη ανάλυση (1600), και σε τόσο μεγάλο μέγεθος, πλέον μπορείς να έχεις δίπλα δίπλα μέχρι και 4 ολόκληρες Α4 σελίδες σε μέγεθος εκτύπωσης. Και αυτό είναι απίθανη ευκολία. To curved σε τέτοια aspect ratio είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ και προσθέτει πολλά στην εργονομία. Ο συνδυασμός γενικά είναι game changer, που μετά από 1-2 μέρες δε γυρίζεις πίσω.

Κερασάκι στην τούρτα το γεγονός του ότι, λόγω USB-c συνδεσης, αφενός φορτίζει το MacBook, αφετέρου φοράει πάνω της όλα τα υπόλοιπα (dongles για πληκτρολόγια, USB, ηχεία κλπ.) με αποτέλεσμα πλέον όταν είμαι σπίτι να συνδέω απλά ένα USB-c στο MacBook και τίποτα παραπάνω.

Το μόνο αρνητικό, το οποίο συνειδητά δε με ενδιαφέρει, είναι ότι είναι 60Hz και δεν υποστηρίζει τα διάφορα Free-Sync κλπ, ενώ δεν είναι και HDR. Αλλά στον υπολογιστή ποτέ δεν παίζω παιχνίδια ή ταινίες, οπότε κλάιν.

Η τιμή φυσικά έτσουξε (~$1100 μαζί με τους φόρους κλπ), αλλά....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: ultrawide monitor σε macbook pro

Τα μεγάλα uw monitors είναι απόλαυση, όντως.

H ανάλυση του εν λόγω Dell είναι ιδανική (ειδικά για χρήση γραφείου / για games είναι οριακά υψηλή αν θες να εχεις FPS πάνω από 60 με full ποιότητα - και πάντα με την κορυφαία κάρτα γραφικών του 1000αρικου)

Ο μόνος λόγος που θα την απέφευγα ίσως, για χρήση γραφείου, είναι το IPS και όχι το VA panel.

Κατά τα αλλά, gaming σε τέτοιες οθόνες και στα 100 Hz / FPS είναι άλλο πράγμα (και γω σνόμπαρα τα 100, θεωρώντας ότι τα 60 είναι υπερακερτα, αλλά αφού είδα την κίνηση βούτυρο στα 100, τα 60 δύσκολα τα χωνεύω πλέον).
 
Re: ultrawide monitor σε macbook pro

@spcav

Εγώ είμαι φαν των IPS όταν πρόκειται για δουλειά, γιατί, για χρήση γραφείου πάντα, θεωρώ πιο πολύτιμες τις γωνίες θέασης παρά το κόντραστ (τις διαφορές του οποίου επί της ουσίας θα καταλάβεις μόνο σε σκοτάδι). Ίσως βέβαια να'χα την αντίθετη γνώμη αν χρησιμοποιούσα το PC και για games/movies, αλλά για την ώρα προσπαθώ να κρατάω στεγανά.

Βέβαια υπάρχει ο αντίλογος ότι με τόσο έντονη καμπυλότητα δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με τις γωνίες θέασης (που θα είχες σίγουρα σε flat 21:9), ωστόσο μ'αρέσει η ελευθερία κίνησης στο γραφείο.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: ultrawide monitor σε macbook pro

Έτσι όπως έχουν εξελιχθεί οι οθόνες και όπως προχωρά η τεχνολογία, η τιμή της ειναι η Αχίλλειος πτέρνα της.

Σχεδόν όσο 3χ32" 4Κ κοστίζει. Τις βάζεις και σε portrait mode setup και total immersion.

Η μια μεγάλη 40άρα 4Κ στο κέντρο και δύο και δύο ορθιες 24άρες στα πλάγια πάλι κοστίζει λιγότερο,
σαν αναβάθμιση απο το παλαιό 20"Portrait/30"Landscape/20"Portrait.

Για productivity προσωπικά προτιμώ ξεχωριστές οθόνες με μεγάλη κεντρικά οριζόντια να μήν έχω το χώρισμα μπροστά μου.
Το οτι διαφοροποιούνται οι οθόνες σε μέγεθος και dpi έχει και θετικά και αρνητικά. Aναλόγως τις ανάγκες του καθένα.


Εν αναμονή μιας μεγάλης ultra wide >40" 5Κ, με τουλάχιστον 2160 κάθετα pixels.
 
Re: Απάντηση: ultrawide monitor σε macbook pro

Σχεδόν όσο 3χ32" 4Κ κοστίζει. Τις βάζεις και σε portrait mode setup και total immersion.

.

Σχετικό ειν'αυτό. Αν βάλεις πχ μια απ'τις 4Κ 32άρες που τερματίζουν ψηλά στα διάφορα τεστ, όπως πχ την LG U99, μιλάμε για τιμή 800+.

Εξάλλου, οι τιμές στις οθόνες γενικά είναι πολύ πιο δυσκίνητες, σε σχέση με άλλα κομμάτια των υπολογιστών που μέσα σε 1 χρόνο είναι ήδη παλιομοδίτικα. Η συγκεκριμένη, με εξαίρεση το refresh rate και HDR, που έτσι κι αλλιώς δε θεωρούνται standard σήμερα, δε νομίζω να ξεπεραστεί πάρα πολύ γρήγορα.

Για 4Κ νομίζω ότι πρέπει να πας αρκετά παραπάνω σε ίντσες (>45 ίσως?), γιατί νομίζω ότι οι 38 είναι sweet spot για τα 1600 κάθετη (από άποψη real estate vs viewing size). Αν αρχίσεις τα scaling κλπ για να βλέπεις σαν άνθρωπος, χάνεται όλο το νόημα!
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: ultrawide monitor σε macbook pro

32" 4K με νορμάλ απόσταση 50+ εκατοστών απο οθόνη θέλει scaling 125-150 ανάλογα τα μάτια του καθένα.
40'αρα 4Κ έχει το ιδιο pixel pitch με 27αρα 1440 ~ 110ppi, δεν χρειάζεται καθόλου scaling και απο μεγαλύτερη απόσταση - 1μέτρο.
Eδώ μεγέθη και ppi:
https://goo.gl/B6e1x9
 
Re: ultrawide monitor σε macbook pro

Λοιπόν ενώ όλα δουλεύουν ονειρικά, συμβαίνει μόνο ένα κουφό:

Στο Safari συγκεκριμένα, αν κάνεις κλικ στο address bar, που επιλέγει όλο το URL, εκεί κάνει ένα περίεργο στιγμαίο flicker.

Δεν το συνάντησα πουθενά αλλού, ούτε στο Chrome κάνοντας ακριβώς το ίδιο, ενώ δεν είδα γενικότερα κανενός είδους flicker πουθενά (πιστέψτε με, το'ψαξα εξωνυχιστικά, είμαι γνωστός μίζερος!)

Παρ'ολα αυτά, κάνοντας το ίδιο στην οθόνη του MacBook, δεν υπάρχει flicker.
 

KSaraf

New member
2 September 2011
77
Re: ultrawide monitor σε macbook pro

Maestro επειδή σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά της, μετά από ένα μήνα χρήσης έχει διαφοροποιηθεί καθόλου η άποψή σου για το monitor?