Audiomeca Pierre Lurne J4

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gadamantid

New member
19 January 2018
6
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι νέος στο φόρουμ και η αλήθεια είναι ότι μπήκα γιατί χρειάζομαι καθοδήγηση για ένα θέμα που έχω. Λοιπόν... Είμαι κάτοχος ενός J4 του pierre lurne. Βραχίονα δεν ξέρω ποιος είναι αλλά μπορώ να σας καθοδήγησω λέγοντας σας οτι είναι παράλληλης μετατόπισης αν αυτό βοηθαει. Δυστυχώς όμως το πικάπ είναι σε κακά χάλια όντας επί 25ετιας μέσα σε μια αποθήκη! Ο βραχίονας έχει φύγει από την θέση του, κάποιες πλακέτες θέλουν αλλαγή, καπάκι είναι για πέταμα κτλ. Η επισκευή θα μου στοιχίσει περί των 2500 ευρώ χωρίς εγγύηση ότι θα δουλέψει σωστά! Τι προτείνετε να κάνω! Πιάνει κάτι όπως είναι? η να να το ανταλλάξω με ένα ένα 1200αρι έξτρα με ένα φουλ λειτουργικό J1?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι νέος στο φόρουμ και η αλήθεια είναι ότι μπήκα γιατί χρειάζομαι καθοδήγηση για ένα θέμα που έχω. Λοιπόν... Είμαι κάτοχος ενός J4 του pierre lurne. Βραχίονα δεν ξέρω ποιος είναι αλλά μπορώ να σας καθοδήγησω λέγοντας σας οτι είναι παράλληλης μετατόπισης αν αυτό βοηθαει. Δυστυχώς όμως το πικάπ είναι σε κακά χάλια όντας επί 25ετιας μέσα σε μια αποθήκη! Ο βραχίονας έχει φύγει από την θέση του, κάποιες πλακέτες θέλουν αλλαγή, καπάκι είναι για πέταμα κτλ. Η επισκευή θα μου στοιχίσει περί των 2500 ευρώ χωρίς εγγύηση ότι θα δουλέψει σωστά! Τι προτείνετε να κάνω! Πιάνει κάτι όπως είναι? η να να το ανταλλάξω με ένα ένα 1200αρι έξτρα με ένα φουλ λειτουργικό J1?

Ούτε γι αστείο. Το πικάπ είναι σε τελείως διαφορετική κατηγορία από το ΜΚ2. Καταρχήν, πως έφτασες στο συγκεκριμένο κόστος, μίλησες με την επίσημη αντιπροσωπεία; Με τεχνικό; Ρώτησες μήπως την ίδια την εταιρεία; έχει σημασία.
 

gadamantid

New member
19 January 2018
6
Ευχαριστώ για την απάντηση. To πικάπ το πήγα στον αντιπρόσωπο της audiomeca. Αυτές είναι τιμές αντιπροσώπου δυστυχώς. Είμαι και εγώ σε σκέψεις γιατί δεν έχω γενικά τις γνώσεις και δεν θέλω να με πιάσουν κορόιδο. Αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσε κάποιος άλλος να επισκευάσει το j4.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Αν μένεις στο λεκανοπέδιο Αττικής σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλοι τεχνικοί που θα μπορούσαν να σου δώσουν τιμή. Το ποσό είναι σεβαστό, ούτε λόγος, αλλά δε νομίζω ότι με 2500 ευρώ μπορείς να πάρεις κάτι ισάξιο. Φυσικά η απόφαση είναι δική σου.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Nα μην προχωρησεις σε καμμια ενεργεια επισκευης εαν δεν εχεις εγγυηση αποτελεσματος και μαλιστα σε βαθος ( τουλαχιστον 6 μηνες οπου φαινεται η συνεχεια μιας καλης λειτουργιας).


Πρεπει να βρεις "γνώστη" επισκευαστη του ειδους.

Ειδαλως κρατησε το σαν μουσιακο εκθεμα μπορει να εχει και αξια και ετσι αν θελησεις να το πουλησεις σ ανθρωπους που ξερουν πως να το φτιαξουν.
Εξαρταται πανω απ'ολα και απο την αισθητικη του παρουσιαση ( σε τετοια μοντελα παιζει τεραστιο ρολο, αλλιως πρεπει αλλο μπατζετ για νεο φινιρισμα κλπ).

Αν ειναι σε καλη αισθητικη οψη κρατα το. Αν οχι μην ξοδευτεις με τετοια ποσα και αμφιβολη λειτουργια.
 
Last edited by a moderator:
Μάλλον ο βραχίονας είναι ο SL5.

Μιλάμε για ένα πικάπ θρύλο, το πρώτο που έφτιαξε ο Pierre Lurne μετά την σχεδίαση του Goldmund reference, που σε πολλά σημεία μοιάζουν.

Αν έχεις τα 2400 Εβρά και το μεράκι να το χρησιμοποιήσεις και όχι να το κοιτάς, τότε να τα δώσεις, αρκεί να πάρεις εγγύηση καλής λειτουργίας και βέβαια να στηθεί σωστά στο χώρο σου. Επίσης θα χρειαστείς κάτι καλό από κεφαλή (άλλο σημαντικό έξοδο).

Αν τα 2400 σου φαίνονται πολλά, αλλά δεν σου λείπει το μεράκι, θα σου πρότεινα και τη λύση του J1 με 1200 Εβρά. Είναι αρκετά μικρότερο του J4 αλλά πολύ καλό κι αυτό. Αρκεί κιαυτό να στηθεί σωστά και να έχεις εγγύηση καλής λειτουργίας.
 

gadamantid

New member
19 January 2018
6
Re: Απάντηση: Audiomeca Pierre Lurne J4

Για το j1 δίνει εγγύηση σωστής λειτουργίας σε σχέση με το j4. O ίδιος έχει στην κατοχή του ένα j4 και λογικά θα το θέλει για ανταλλακτικά! Για j1 με ανταλλαγή plus 1200 πως το βλέπετε? Είναι fair η με πιάνουν κότσο? Το j4 με τον sl5 πιάνει τίποτα στην αγορά όντας μην λειτουργικό?