Καρτα γραφικων δημιουργει παρασιτα στα active monitors (λογικα ground loop)

Ony10

New member
21 January 2018
1
Καλησπερα, μετα απο 3 μερες trial and error ειπα να ποσταρω και εδω μπας και ξερει κανεις :ρ.Στην αρχη απλα ακουγονταν ηχοι απο τα ηχεια μου ενω κουνουσα τα παραθυρα ή εκανα σκρολλ στο pc.Αυτο το "εφτιαξα" με το να βαλω τα ηχεια σε διαφορετικη μπριζα απο το pc(αρκετα μακρια) .Ωστοσο σημερα που πηγα να παιξω Pubg και overwatch, μολις η καρτα γραφικων ανεβασε τα ρολογια απλα αρχισε ενας συνεχης θορυβος και αλλαζε με το να ανοιγω το menu ή και να αλλαζω το power consuption της καρτας γραφικων.Εβαλα μια αλλη καρτα γραφικων και δεν ακουγοταν τιποτα οποτε ξερω οτι φταιει η δικια μου καρτα. Μια αλλη λυση ηταν να βαλω μονωτικη ταινια στην γειωση στο πολυμπριζα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι επικυνδυνο αυτο...Εχετε να προτεινετε καποια ιδεα οπως να χρησιμοποιησω καποιο DI box πχ? Η καρτα ηχου ειναι εξωτερικη και συνδεεται με firewire στο pc...και τα δυο ηχεια ειναι με balanced καλωδια.Ευχαριστω
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Από το κομπιούτερ στα ενεργα τι σύνδεση έχεις?
Εννοώ να γράψεις ή καλύτερα φώτο καλωδίου και βυσματων
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,860
Έχω παρόμοιο πρόβλημα με τα δικά μου ενεργά.

Οποιαδήποτε κίνηση στην οθόνη προκαλεί θόρυβο ενώ και σε τελείως ακίνητη εικόνα ακούγεται ένας επαναλαμβανόμενος
θόρυβος με σταθερό ρυθμό.

Η αλυσίδα είναι η εξής:

PC/amanero/κινέζικο 9023/DIY ενισχυτής ακουστικών-προενισχυτής/mackie MR824

Ο προενισχυτής έχει διακόπτη για τη γείωση του σήματος. Η αλλαγή είναι ακουστή αλλά όχι δραματική.

Η κατάσταση άλλαζει προς το καλύτερο ρυθμίζοντας τη στάθμη της έντασης των ενεργών από τη μέση και κάτω.

Αποσυνδέοντας τη USB ή την I2S ο θόρυβος εξαφανίζεται.

Αλλάζοντας το καλωδιο usb από ένα πολύ λεπτό χωρίς φερίτες σε ένα πιο χοντρό με φερίτες στα βύσματα ο θόρυβος μειώθηκε
αλλά εξακολουθεί να είναι ακουστός.

Επίσης ο θόρυβος είναι μικρότερος στα win7 σε σχέση με τα Ubuntu (και τα δύο λειτουργικά στο ίδιο PC) !!!!

Δοκιμή με θωρακισμένα RCA δεν επέφερε καμία σημαντική αλλαγή.

Άρα το πιο πιθανό είναι να υπάρχει κάποιος βρόχος γείωσης.

Θέλω να δοκιμάσω ένα καλώδιο USB με στιβαρή γείωση/θωράκιση ώστε να μειωθεί η αντίσταση του αγωγού της γείωσης.

Καλή εντύπωση κατασκευαστικά μου κάνουν τα oyaide (class B & A), το wireworld chroma και το supra (η σειρά προτίμησης είναι αυτή με την οποία τα αναφέρω).

Σίγουρα δεν είναι παρεμβολές γιατί αλλάζοντας απλά την είσοδο εξαφανίζεται ο θόρυβος από τα ηχεία (τα ρελεδάκια κόβουν και την γείωση του σήματος).

Πριν κάνω κάποια αγορά (η οποία δεν νομίζω πως θα λύσει το πρόβλημα εδώ που τα λέμε) τι άλλο θα μπορούσα να αλλάξω
στις συνδέσεις μου ώστε να μετριάσω τον θόρυβο και να εντοπίσω την πηγή του προβλήματος;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,732
Βόλος
Βγάλε τη γείωση από τη τροφοδοσία του υπολογιστή. Αλλιώς δεν θα βρεις την υγειά σου. Εγώ έχω φτιάξει μια "μπαλαντέζα" που από τη μια μεριά έχει θυλικό σούκι για να μπαίνει το πισί και από την άλλη ένα φις χωρίς γείωση για την μπρίζα. Ό,τι άλλο και να έκανα ήταν ημίμετρο.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,860
Θα ήθελα να το αποφύγω αυτό.
Αν σηκώσω από κάπου τη γείωση τελικά θα προτιμούσα να είναι από τα ενεργά και όχι από τον υπολογιστή.
Θα δοκιμάσω να βρω και τη "σωστή φάση" στα ηχεία και τον υπολογιστή. Στον προ το έχω ήδη κάνει.
Να επισημάνω πως όλες οι συνδέσεις είναι se κι όχι balanced.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,732
Βόλος
Μα ο θόρυβος είναι από τον υπολογιστή, οπότε το λογικό είναι να κόψεις τη δική του γείωση...
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,860
Αν τελικά ο θόρυβος οφείλεται σε βρόχο γείωσης οπουδήποτε διακοπεί ο βρόχος το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο
Στον προενισχυτή έχω διακόπτη για να απομονώνω την γείωση του σήματος από την ηλεκτρολογική γείωση και στον υπολογιστή λόγω του φίλτρου της εισόδου του τροφοδοτικού υπάρχουν πυκνωτές και βαρίστορ μεταξύ φάσης, ουδέτερου και γείωσης οπότε είναι προτιμότερο το ρεύμα που διαρρέει τους πυκνωτές να καταλήγει μέσω του αγωγού της γείωσης του υπολογιστή κατευθείαν στη γείωση παρά μέσω του αγωγού της γείωσης των καλωδίων ic.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,860
Λοιπόν, το πρόβλημα λύθηκε με clean installation των win 10 σε ssd (πριν έτρεχαν τα win7 σε ssd και ubuntu linux σε μηχανικό δίσκο)!!!
Δεν ξέρω αν ο θόρυβος οφειλόταν σε παρεμβολές από τον μηχανικό σκληρό...
Εννοείται, πως λυνόταν και με αποσύνδεση της ηλεκτρολογικής γείωσης στην τροφοδοσία των ενεργών.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Λοιπόν, το πρόβλημα λύθηκε με clean installation των win 10 σε ssd (πριν έτρεχαν τα win7 σε ssd και ubuntu linux σε μηχανικό δίσκο)!!!
Δεν ξέρω αν ο θόρυβος οφειλόταν σε παρεμβολές από τον μηχανικό σκληρό...
Εννοείται, πως λυνόταν και με αποσύνδεση της ηλεκτρολογικής γείωσης στην τροφοδοσία των ενεργών.

Αφου βρέθηκε η λύση τότε όλα καλά .
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,779
Θεσσαλονίκη
Και εδω βομβος στα ηχεια του ενισχυτη, που αλλαζει αναλογα με το τι δειχνει η οθονη.
Τελειως αθορυβα τα XP , με θορυβο τα εφταρια, στο ιδιο PC.
Η πλακα ειναι οτι παλαιοτερα ειχα προσθεσει γειωση στον ενισχυτη γιατι δεν ειχε.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,779
Θεσσαλονίκη
Edit: Δεν πιανει το κολπο με τις γειωσεις.
Για καποιο περιεργο λογω το προβλημα υπαρχει μονο στον ενισχυτη, οχι στα active. (Απο την ιδια εξοδο).