Επιλογή Budget DAC για χρήση κυρίως με pc

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikosstorm

New member
5 May 2014
31
Καλημέρα
θα ήθελα την βοήθεια του φόρουμ για να καταλήξω σε κάποιον Budget DAC,
a)χρήση κυρίως με pc (streeming spotify,tidal,roon)
b)δεν με ενδιαφέρει ο ενισχυτής ακουστικών γιατί θα το χρησιμοποιώ κυρίως με ηχεία (ενισχυτής je audio λαμπάτος και diy ηχεία με accuton)
c)καλό θα ήταν εκτός από usb να έχει και την εναλλακτική της οπτικής για σύνδεση με tv ή sat για ραδιόφωνο
d)mqa
1.Cambridge Audio DacMagic 100 (καλό αλλά παλιό )
2.meridian explorer 2 (είσοδος μόνο usb)
3.schiit modi 2 uber
4.JDS Labs OL DAC
5.smsl m8 ή smsl m8a
6.Pro-ject Pre box s2 Digital
7.topping d30

Προς το παρόν είμαι ανάμεσα στο τελευταίο σαν το ποιο οικονομικό και περισσότερες επιλογές μέχρι να βγουν τα καινούργια μοντέλα της Cambridge Audio και το meridian explorer 2 λόγω υποστήριξης mqa.
Ακούω τις γνώμες σας ....
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Schiit Modi 2 uber είναι uber!
Project box αν θέλεις pre out.
Cambridge audio DAC magic + (αυτό είναι το καινούργιο)
Τα άλλα απλά δεν.....
 

nikosstorm

New member
5 May 2014
31
Απάντηση: Re: Επιλογή Budget DAC για χρήση κυρίως με pc

Schiit Modi 2 uber είναι uber!
Project box αν θέλεις pre out.
Cambridge audio DAC magic + (αυτό είναι το καινούργιο)
Τα άλλα απλά δεν.....
Καλό το Schiit Modi 2 uber δεν λέω αλλά ακόμα και σε αμερικάνικα forum προτείνουν τον topping d30 σαν ποιο οικονομικό με καλύτερο ήχο.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Ψάχνω κι εγώ για dac αυτόν τον καιρό σε τιμή μέχρι 300 , οπότε θα εκφράσω τη δική μου σκέψη.
Κατ'αρχήν όσον αφορά το Schiit Modi 2 uber. Ήμουν κάτοχος του απλού Schiit Modi 2 και ήμουν σχετικά δυσαρεστημένος από την απόδοσή του γι' αυτό και το πούλησα.
Ο ήχος είχε σημαντική έλλειψη σώματος ειδικά στις μεσαίες. Ακουγόταν λεπτόηχα σε σημείο αφύσικου. Επομένως δε θα πρότεινα σε καμία περίπτωση το Schiit Modi 2 Uber.

Η δική μου άποψη είναι να δώσεις κάτι παραπάνω να πάρεις το Schiit Modi multibit. Διορθώνει τις συγκεκριμένες αδυναμίες του uber 2 και γενικά είναι ένα πολύ καλό dac που δε θα σε κάνει να ψάχνεσαι για πολύ καιρό.
Αν πάρεις κάποιο από τα φθηνά που ανέφερες είναι πολύ πιθανόν σε κανά 6μηνο να ξαναψάχνεσαι κάτι που θα σου κοστίσει ακόμα παραπάνω.
Εναλλακτικά, υπάρχει από Audiophonics το AUDIOPHONICS DAC AK4495SEQ το οποίο περιεργάζομαι σαν πιο οικονομική εναλλακτική αλλά εδώ θα θέλαμε τη γνώμη των πιο έμπειρων στις υλοποιήσεις DAC να μας πουν αν αξίζει τα λεφτά του βάσει των υλικών που αναφέρει και της πλακέτας που δείχνει στη φωτό.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Για την χρηση που θελεις να κανεις , για φρεσκες συσκευες (νεα μοντελα εννοω) , οι επιλογες ειναι δυο.....το ifi nano ione και το project dac box s2+ ( η εκδοση χωρις προενισχυτη και ενισχυτη ακουστικων). Το cambridge audio ειναι καλη επιλογη γιατι εχει πεσει η τιμη του στα 160 ευρω (δεν ξερω βεβαια αν υπαρχει στοκ),αλλα δεν εχει δυνατοτητα dsd,mqa.Σαν ηχο ομως ειναι πολυ καλο.Το μοντελο + που αναφερθηκε ειναι ακριβοτερο μοντελο και σχεδον της ιδιας ηλικιας .
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ψάχνω κι εγώ για dac αυτόν τον καιρό σε τιμή μέχρι 300 , οπότε θα εκφράσω τη δική μου σκέψη.
Κατ'αρχήν όσον αφορά το Schiit Modi 2 uber. Ήμουν κάτοχος του απλού Schiit Modi 2 και ήμουν σχετικά δυσαρεστημένος από την απόδοσή του γι' αυτό και το πούλησα.
Ο ήχος είχε σημαντική έλλειψη σώματος ειδικά στις μεσαίες. Ακουγόταν λεπτόηχα σε σημείο αφύσικου. Επομένως δε θα πρότεινα σε καμία περίπτωση το Schiit Modi 2 Uber.

Η δική μου άποψη είναι να δώσεις κάτι παραπάνω να πάρεις το Schiit Modi multibit. Διορθώνει τις συγκεκριμένες αδυναμίες του uber 2 και γενικά είναι ένα πολύ καλό dac που δε θα σε κάνει να ψάχνεσαι για πολύ καιρό.
Αν πάρεις κάποιο από τα φθηνά που ανέφερες είναι πολύ πιθανόν σε κανά 6μηνο να ξαναψάχνεσαι κάτι που θα σου κοστίσει ακόμα παραπάνω.
Εναλλακτικά, υπάρχει από Audiophonics το AUDIOPHONICS DAC AK4495SEQ το οποίο περιεργάζομαι σαν πιο οικονομική εναλλακτική αλλά εδώ θα θέλαμε τη γνώμη των πιο έμπειρων στις υλοποιήσεις DAC να μας πουν αν αξίζει τα λεφτά του βάσει των υλικών που αναφέρει και της πλακέτας που δείχνει στη φωτό.

Το Modi multibit είναι σαφώς καλύτερο δεν το συζητώ απλά δεν το πρότεινα λόγω budget.

Επίσης το Modi 2 uber δεν έχει καμία σχέση με το απλό.
Η τροφοδοσία βλέπεις.....
 

nikosstorm

New member
5 May 2014
31
Απάντηση: Re: Επιλογή Budget DAC για χρήση κυρίως με pc

Το Modi multibit είναι σαφώς καλύτερο δεν το συζητώ απλά δεν το πρότεινα λόγω budget.

Επίσης το Modi 2 uber δεν έχει καμία σχέση με το απλό.
Η τροφοδοσία βλέπεις.....

Το Modi 2 uber κάνει αποκωδικοποίηση mqa ;
Δεν θα μπορούσε κάποιος Έλληνας ή Ευρωπαίος κατασκευαστής να φτιάξει κάτι αντίστοιχο και να μπορούμε να το αγοράσουμε με 90 ευρώ ;
Το Modi ξεκινάει από τα 99$ στην Αμερική και το αγοράζει κάποιος με 3000$ δολάρια min/μήνα γιατί στην Ελλάδα να το αγοράσω στη διπλάσια τιμή .
Θα ήθελα το project dac box s2+ (ευρωπαϊκό) στα 100 ευρώ γίνεται ;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τώρα περιμένεις απάντηση σε αυτή την ερώτηση;
Στείλε ένα email σε Έλληνες κατασκευαστές και ρώτα τους.
Η στην project και ρώτα τους γιατί δεν το πουλάνε 100 .
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Re: Επιλογή Budget DAC για χρήση κυρίως με pc

Το Modi 2 uber κάνει αποκωδικοποίηση mqa ;
Δεν θα μπορούσε κάποιος Έλληνας ή Ευρωπαίος κατασκευαστής να φτιάξει κάτι αντίστοιχο και να μπορούμε να το αγοράσουμε με 90 ευρώ ;
Το Modi ξεκινάει από τα 99$ στην Αμερική και το αγοράζει κάποιος με 3000$ δολάρια min/μήνα γιατί στην Ελλάδα να το αγοράσω στη διπλάσια τιμή .
Θα ήθελα το project dac box s2+ (ευρωπαϊκό) στα 100 ευρώ γίνεται ;

1. δεν γνωρίζω
2. όχι (από όσο ξέρω)
3. μην το αγοράζεις αν δε θες
4. όχι.
 

nikosstorm

New member
5 May 2014
31
α) Θα ήθελα το project dac box s2+ (ευρωπαϊκό) στα 100 ευρώ γίνεται ;( Το ερώτημα ναι είναι ρητορικό)
β)για την τιμή του uber έχεις δίκιο τον μπέρδεψα με τον JDS Labs OL DAC που είχα αυτή τη διαφορά τιμής .
γ) για το ifi σε ποιο μοντέλο ifi nano ione ή iFi nano iDSD BL ;
 

nikosstorm

New member
5 May 2014
31
Για το dac macic 100 φοβάμαι ότι θα βγει γρήγορα η νέα εκδοσή στα ίδια λεφτά με το 100 και δεν θα ξέρω τι να το κάνω
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
To ifi nano idsd black δεν εχει οπτικη ή ομοαξονικη,ειναι μονο usb dac,οποτε δεν σε καλυπτει.Η cambridge μαλλον θα βγαλει καινουργια μοντελα,αλλα μην περιμενεις να δεις συσκευη αντιστοιχη του dacmagic 100 στα 150 τοσα ευρω.Απο προσφατη συγκριση παντως του dacmagic 100 με το ifi nano idsd LE,η διαφορα υπερ του πρωτου ειναι εμφανεσταστη (και αναμενομενη).
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Επιλογή Budget DAC για χρήση κυρίως με pc

...για το ifi σε ποιο μοντέλο ifi nano ione ή iFi nano iDSD BL ;

Για αυτά που λες πως θες μάλλον το iOne. Έχει είσoδο usb, spdif και Bluetooth (που πολλές φορές βολεύει) και rca εξόδου.

Από την άλλη το nano idsd bl έχει mqa αλλά έχει μόνο usb είσοδο καθώς επίσης και έξοδο σε mini jack που δεν είναι και το προτιμότερο για την χρήση που το θες. Από ότι είπες δεν θες έξοδο ακουστικών.

Το πρώτο είναι για χρήση in house σε ηχοσύστημα κυρίως ενώ το δεύτερο είναι φορητό!
 

nikosstorm

New member
5 May 2014
31
Λοιπόν ,πριν λίγο έκανε μια προσφορά στο ebay για τον Cambridge Audio DACMagic νομίζοντας ότι είναι για τον plus και πιστεύοντας ότι τα τελευταία λεπτά θα ανέβει πολύ η τιμή.
Δεν είχα σκοπό να κάνω άλλη προσφορά και το έκανα λίγο στην πλάκα .....Τελικά μου κλήρωσε αυτό το αρχαίο μηχάνημα . Τι να το κάνω αξίζει τίποτα ?
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Re: Απάντηση: Επιλογή Budget DAC για χρήση κυρίως με pc

Λοιπόν ,πριν λίγο έκανε μια προσφορά στο ebay για τον Cambridge Audio DACMagic νομίζοντας ότι είναι για τον plus και πιστεύοντας ότι τα τελευταία λεπτά θα ανέβει πολύ η τιμή.
Δεν είχα σκοπό να κάνω άλλη προσφορά και το έκανα λίγο στην πλάκα .....Τελικά μου κλήρωσε αυτό το αρχαίο μηχάνημα . Τι να το κάνω αξίζει τίποτα ?

για χρηση σαν dac με οπτικη και ομοαξονικη ειναι μια χαρα,αλλα για χρηση σαν usb dac απλα δεν .......αν δεν κανω λαθος δεν ειναι ουτε ασυγχρονη η usb εισοδος.