Molly's Game

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
MV5BNTkzMzRlYjEtMTQ5Yi00OWY3LWI0NzYtNGQ4ZDkzZTU0M2IwXkEyXkFqcGdeQXVyMTMxODk2OTU@._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_.jpg


IMDB

Η ιστορια της Molly Bloom που απο πρωταθλητρια σκιερ βρεθηκε να διοργανωνει "παρανομα" παιχνιδια ποκερ για διασημοτητες και πλουσιους.
Το καστ περιλαμβανει την Jessica Chastain :worshippy: , τον Idris Elba και σε ενα μικρο ρολο τον Kevin Costner. Σε μικροτερους ρολους ο Michael Cera και ο Bill Camp. Σκηνοθετης και σεναριογραφος ο Aaron Sorkin :music-smiley-005:
Για να ειμαι ειλικρινης ημου φοβερα ενθουσιασμενος να δω ταινια σκηνοθετημενη απο τον Σορκιν που λατρευω ακομα και στα λιγοτερα πετυχημενα δημιουργηματα του.

Το τελικο αποτελεσμα χωρις να με απογοητευσει, δεν με ενθουσιασε κιολας. Ισως ειχα υπερβολικες προσδοκιες, παντως, το 71 metascore και το 7.6 που εχει τωρα στο imdb μου φαινονται λιγο υπερβολικα. Η ταινια ξεκιναει πολυ ωραια, με ρυθμο ενω τα σκηνοθετικα ευρυματα τυπου Big Short πιστευω οτι ειναι πετυχημενα. Καπου στην πορεια πιστευω οτι "χανεται". Ειδικα το κομματι της "πτωσης" του κεντρικου χαρακτηρα, που θα μπορουσε να εχει πολυ ενδιαφερον, θεωρω οτι δεν εξερευνηθηκε αρκετα. Επισης το τελος με την "ψυχαναλυση" του πατερα της, ξερω οτι εχει ενοχλησει πολλους, αλλα προσωπικα εμενα δεν με πειραξε. Η ταινια και ο Σορκιν γενικα, οτι θελουν να πουνε το λενε φορα παρτιδα, δεν αφηνουν χωρο για ερμηνιες και πολλαπλες εξηγησεις. Παρολα αυτα, η ταινια ειχε καποια σημεια, σε καποιους διαλογους (πολυ παραξενο :D ) οπου ηταν πραγματικα αριστουργηματικο. Τοσο η chastain οσο και ο elba απεδωσαν τους διαλογους μια χαρα.
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ οι Michael Cera (ο πραγματικος Player X ειναι ο ηθοποιος Toby Maguire) και ο Bill Camp, που μετα το Night of, τον ακολουθω απο κοντα.
Συνολικα, νομιζω οτι το Miss Sloan μου αρεσε πιο πολυ. Θεωρω οτι ηταν πιο ενδιαφερουσα η ιστορια και ειχε πιο ενδιαφερον τελος. Μετα που βγηκαμε απο το σινεμα και οταν κοιταξα την ωρα, συνειδητοποιησα οτι το Molly's Game ειχε διαρκεια σχεδον 2,5 ωρες. Οσο το εβλεπα δεν βαρεθηκα σε κανενα σημειο, αλλα ισως και η πτωση ρυθμου που ενιωσα να οφειλοταν στο γεγονος οτι θα επρεπε να ειχαν κοπει καποια σημεια στο σταδιο του μονταζ.

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο Σορκιν ειναι καλυτερος οταν εχει καποιον (τον σκηνοθετη π.χ.) να τον περιοριζει. Εδω που αφεθηκε ελευθερος ισως το παραεκανε με τους "σορκινισμους".

Το ξερω οτι ελαχιστοι πηγατε να το δειτε σινεμα, αλλα περιμενω να διαβασω τις αποψεις σας οταν βγει σε blue ray και τοι δειτε περισσοτεροι!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Molly's Game (2017)

Τέλος να πω ότι νωρίς εγκατέλειψα τους υπότιτλους. Δυστυχώς καθόμουν κοντά στη οθόνη και αν έπρεπε να διαβάζω και να γυρνάω κεφάλι για να βλέπω τους ηθοποιούς και τις εκφράσεις τους θα είχα χάσει το μισό έργο.
Προτείνω ζευγάρι ακουστικά αν το δείτε σπίτι σας.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Molly's Game (2017)

Αν και η υπόθεση δεν με εξιτάρει, θα το δώ για την Jessica Chastain (Που την λατρεύεις:)) και που μου αρέσει σαν ηθοποιός σε ότι και αν έχει παίξει!
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Molly's Game (2017)

Για μένα εξαιρετική ταινία. Γενικά είμαι Σόρκιν φαν οπότε για μένα αναμενόμενα καλό αποτέλεσμα. Επίσης μου άρεσε που πάτησε σε αληθινή ιστορία.
Μεχρι και ο Κόστνερ καλούλης μου φάνηκε! Να την δείτε, αξίζει και είναι κάτι που δε βλέπεις συχνά.
Επίσης η εισαγωγή της ταινίας, τα πρώτα 10 λεπτά, είναι από τις πιο κουλ εισαγωγές έβερ.
Δύναμη ο Σόρκιν.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Molly's Game (2017)

Νομίζω θα κάτσω άμεσα να το ξαναδώ σπίτι, κάνοντας μέγιστο ατόπημα για εμένα ούτε είναι να δω ποιότητα screener.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Molly's Game (2017)

απλά καλή κατα την αποψη μου - τιποτε το εξερετικό
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Molly's Game (2017)

απλά καλή κατα την αποψη μου - τιποτε το εξερετικό
Η υποψηφιότητα για Όσκαρ νομίζω ότι ήταν μάλλον υπερβολική.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Re: Απάντηση: Molly's Game (2017)

Η υποψηφιότητα για Όσκαρ νομίζω ότι ήταν μάλλον υπερβολική.

Σε σχεση με κατι αλλες φολες που προταθηκαν -και κερδισαν- θα μπορουσε και να σταθει...
Μου αρεσε..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Molly's Game (2017)

Απλά συμπαθητική, τπτ ιδιαίτερο

Ο Ελμπα ξεχώριζε ελαφρώς, οι Τσαστειν / Κόστνερ μάλλον διεκπεραιωτικοι

Με καλύτερη σκηνοθεσία θα ανέβαινε, νομίζω, επίπεδο

Εικόνας / ηχος στο BD μια χαρουλα
 

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Re: Molly's Game (2017)

Διαλογοι σε ρυθμο πολυβολου (οπως σε καθε δουλεια του Σορκιν) σε βαθμο να μην προλαβαινεις να απολαμβανεις Τζεσικα (...) αλλα γενικα δεν απογειωθηκε σε καμμια στιγμη, ενδιαφερον ηταν παντως.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Molly's Game (2017)

Διαλογοι σε ρυθμο πολυβολου (οπως σε καθε δουλεια του Σορκιν) σε βαθμο να μην προλαβαινεις να απολαμβανεις Τζεσικα (...) αλλα γενικα δεν απογειωθηκε σε καμμια στιγμη, ενδιαφερον ηταν παντως.

Οντως αυτος ο ρυθμος διαλογων σε κουραζει πολυ γρηγορα.

Μετρια και απο εμενα.