Skype σε TV

Michalis61

New member
22 January 2018
3
Καλημέρα
Το 2012 αγόρασα μια samsung web tv για να επικοινωνούμε με την κόρη μου που έφυγε έξω. Ήταν πολύ βολικό, καθώς ενώ η τηλεόραση ήταν ανοιχτή, δεχόμασταν κλήσεις μέσω Skype από το παιδί. Έτσι, δεν είχαμε συνεχώς τον νου μας να είναι συνεχώς ανοιχτός ο υπολογιστής. Δυστυχώς αυτή η υπηρεσία (skype) έπαψε να υποστηρίζεται από τον Ιούνιο του 2016 ενώ δυστυχέστατα έφυγε και η μικρή μου κόρη έξω.
Τι μπορώ να κάνω για να έχω παρόμοια υπηρεσία για να επικοινωνώ με ευκολία με τα παιδιά μου;
Κάποιος γνωστός μου, μου μίλησε για "Android" στικάκι. Τι είναι αυτό;
Υπ' όψιν πως δεν με ενδιαφέρει αυτό καθαυτό το skype στην τηλεόραση αλλά η αμεσότητα και η ευκολία που είχα πριν που όπως προανέφερα, αρκεί και μόνο η tv να ήταν ανοιχτή και το skype ήταν διαθέσιμο.
Υ.Γ.: Κάποιοι πρέπει να λογοδοτήσουν που νέα, μορφωμένα παιδιά ξενιτεύονται. Δεν είναι έτσι;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Μηπως καποια ταμπλετα; Για smartphone δεν μιλαω διοτι υποθετω οτι δεν εχετε.
 

Michalis61

New member
22 January 2018
3
Μηπως καποια ταμπλετα; Για smartphone δεν μιλαω διοτι υποθετω οτι δεν εχετε.
Σας ευχαριστώ πολύ αγαπητέ για την άμεση απάντησή σας. Έχω τάμπλετ και smartphone. Το κακό με το πρώτο είναι πως πρέπει να είναι συνεχώς ανοιχτό για το ενδεχόμενο εισερχόμενης κλήσης και το δεύτερο διότι δεν μπορώ να έχω... χορταστική εικόνα των παιδιών μου!
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Σας ευχαριστώ πολύ αγαπητέ για την άμεση απάντησή σας. Έχω τάμπλετ και smartphone. Το κακό με το πρώτο είναι πως πρέπει να είναι συνεχώς ανοιχτό για το ενδεχόμενο εισερχόμενης κλήσης και το δεύτερο διότι δεν μπορώ να έχω... χορταστική εικόνα των παιδιών μου!

Φτιάξε αυτό....http://www.instructables.com/id/Video-Calling-on-Raspberry-Pi-3/
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Για να το έχεις στην τηλεόραση θα πρέπει να αγοράσεις κάποιο Android TV box και κάμερα/μικρόφωνο επίσης, δεν ξέρω αν κάνει οποιαδήποτε κάμερα που είναι για pc, θα πρέπει να το ψάξεις. Σε τάμπλετ πάντως θα είσαι οκ μιας και οι 10 ιντσες πχ είναι αρκετές, όχι σαν τις 30+ της tv βέβαια αλλά είναι οκ. Τι σε πειράζει να είναι συνεχώς ανοιχτό το τάμπλετ? Αν δεν κάνεις κάτι άλλο η μπαταρία του θα διαρκεί για μέρες