αξίζει εξωτερικος ssd;;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kojak111

Established Member
9 March 2012
153
Αθηνα
Καλησπέρα,

Για computer audio , ένα netbook με μνημη 2gb & foobar(usb 2.0) -----> ifi idsd nano le(usb3.0)----> ολοκλ.ενισχυτης audiolab 8000a,
το οποίο netbook "παίρνει" τα μουσικά αρχεία από εξωτερικό δίσκο, είναι σκόπιμο αυτός ο εξωτερικός να είναι ssd ;

Τα μουσικα αρχεία κατα βάση flac 16-44.1 , πολλά 24-48/96/192 και πλέον αρκετα dsd64.

Κάθε γνώμη δεκτή!!!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
...ξέχασα να πω ότι θεωρώ αυτονόητο ότι στις μέρες μας για αποθήκευση αρχείων μουσικής/ταινιών χρειάζεσαι σίγουρα πάνω από 1Tb. Οι ssd είναι πολύ γρήγοροι και οι τιμές μπορεί να πέφτουν συνεχώς αλλά από την στιγμή που ο μέσος αγοραστής θεωρεί τα 250gb vfm λύση...τότε μιλάμε ότι ακόμα είναι για λογισμικό και προγράμματα η χρήση τους. Μεχρι να φτάσουμε στα π.χ 100ε/1Tb (που και πάλι είναι ακριβά) θεωρώ ότι έχουμε πολύ μέλλον ακόμα....σίγουρα πάνω από 2 χρόνια+.
 

kojak111

Established Member
9 March 2012
153
Αθηνα
Για 1Τ ενδιαφέρομαι... αποκλειστικά για αρχεία μουσικής

Ειμαι αρκετά επιλεκτικός στα αρχεια που αγοράζω και "μαζεύω" για τον κύριο λόγο οτι μουσικές χωριτικότηρας μερικων terabyte δεν πρόκειται ποτέ να προλάβω να τις ακούσω.

Θέλω να αντικαταστήσω εναν 500άρη σκληρό ο οποίος γέμισε μετά από χρόνια και είμαι περιέργος αν ο ssd θα συνιστούσε αναβάθμιση.
Έιτε να τον πάρω έτοιμο είτε να τον φτιάξω εγώ σε θήκη.

Να σημειώσω οτι κατα την αναπαραγωγή δεν εχω διακοπές ή αλλα είδη προβλημάτων , αλλά επειδή το netbook έχει πολύ μικρή μνήμη (2gb) που δεν "μεγαλώνει" ,
μήπως ένας ssd βοηθούσε στο θέμα αυτό ή σε κάτι άλλο ; :chinscratch:
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Προσωπικά δεν βλέπω κάποιο έξτρα όφελος με τον ssd όταν ακόμα και το 1TB που είναι ελάχιστος χώρος για αρχεία στις μέρες μας κοστίζει 350+.

Εγώ θα αγόραζα κάτι τέτοιο...σε αυτό το budget https://www.skroutz.gr/s/12907548/Western-Digital-My-Book-Duo-8TB-2017.html
Καλύτερη λύση είναι sunology και μετά δύο red στο κουτί

send from my nexus 5 using Tapatalk
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Για 1Τ ενδιαφέρομαι... αποκλειστικά για αρχεία μουσικής

Ειμαι αρκετά επιλεκτικός στα αρχεια που αγοράζω και "μαζεύω" για τον κύριο λόγο οτι μουσικές χωριτικότηρας μερικων terabyte δεν πρόκειται ποτέ να προλάβω να τις ακούσω.

Θέλω να αντικαταστήσω εναν 500άρη σκληρό ο οποίος γέμισε μετά από χρόνια και είμαι περιέργος αν ο ssd θα συνιστούσε αναβάθμιση.
Έιτε να τον πάρω έτοιμο είτε να τον φτιάξω εγώ σε θήκη.

Να σημειώσω οτι κατα την αναπαραγωγή δεν εχω διακοπές ή αλλα είδη προβλημάτων , αλλά επειδή το netbook έχει πολύ μικρή μνήμη (2gb) που δεν "μεγαλώνει" ,
μήπως ένας ssd βοηθούσε στο θέμα αυτό ή σε κάτι άλλο ; :chinscratch:
Δεν αξιζει γιατι δεν κερδιζεις πρακτικά τιποτα κατα την γνωμη μου....αλλα δεν ειμαι και κανενας γκουρου...ας πει και κάποιος αλλος που το κατέχει.
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
εγω εχω αυτον https://www.skroutz.gr/s/7329349/Sandisk-Extreme-500-120GB.html
δεν εχω ομως προς το παρον μεγαλο ογκο σε μουσικα σε αρχεια αλλα αυτο αλαζει με πολυ γρηγορους ρυθμους ετσι μαλον σε λιγο καιρο θα μου ειναι αχρηστος..
στα συν ειναι το απιστευτα μικρο μεγεθος,η εντελως αθορυβη λειτουργια και οι λιγοτερες πιθανοτητες να παθει ζημια απο πτωση κ.τ.λ.
Η διαφορα τιμης ομως ειναι πολυ μεγαλη οποτε στα 1ΤΒ+ θα πηγαινα αναγκαστικα HDD.
Αν μου περισευαν παντως παλι SSD θα επαιρνα για τους λογους που προανεφαιρα..
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Ναι αλλα δεν μιλαμε για server εδω αλλα για απλο εξωτ σκληρο...εκτος αν δεν καταλαβα καλα.
Τι ίδιο πράμα είναι αυτό που έδειξες είναι 8 tb σαν σερβερ είναι

send from my nexus 5 using Tapatalk
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Sorry τοτε. Ηθελα να ποσταρω εναν απλο σκληρο 8tb...δεν ειδα οτι ηταν σερβερ.
Αλλά η δικιά μου λύση είναι πιο ακριβή νομίζω ο φίλος θέλει ένα δίσκο απλό για να αποθηκεύει μουσική. Να πούμε καλη λύση είναι ένα εξωτερικό κουτί και να βάλει ότι δίσκο θέλει μέσα. Έρχεται πιο φθηνά

send from my nexus 5 using Tapatalk
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
'Ετσι και αλλιώς έχεις περάσει τα περιεχόμενα του δίσκου στη βιβλιοθήκη του foobar2000 ο οποίος τα διαβάζει από την RAM (εννοείται ότι του έχεις δώσει αρκετή ποσότητα από την διαθέσιμη σου) και δεν κάνει διακοπές κατά την αναπαραγωγή...οπότε καλύτερα δώσε τα χρήματα να πάρεις μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο...δεν κερδίζεις τίποτε με τον SSD.....και συμβουλευτικά: δώσε όλα σου τα αρχεία και σε κανένα φίλο να τα αντιγράψει ώστε να υπάρχει διασπορά και ανάκτηση σε περίπτωση βλάβης του σκληρού δίσκου...
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Συμφωνώ, πάρε έναν κλασικό HDD σε όσο μεγαλύτερη χωρητικότητα μπορείς. Άσε το 1TB και χτύπα κατ' ευθείαν 2TB. Εγώ προσωπικά έχω Toshiba.
 

kojak111

Established Member
9 March 2012
153
Αθηνα
Παντα υπάρχει ενημερωμένο back up!
Οποτε παω για hdd!
Να προτιμησω καποια μαρκα οπως πχ toshiba ;

Στάλθηκε από το GT-I8200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk