Αναβάθμιση Technics - SL-1200 MK2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sabbarth

New member
22 January 2018
6
Καλησπέρα είμαι κάτοχος ενος technics sl -1200 το οποίο ήταν αχρησιμοποίητο για χρόνια λόγο του ότι απουσίαζα στο εξωτερικό.

Σκέφτομαι να του αλλάξω την κεφαλή με μία denon dl 103, αλλά μιας και οι τεχνικές μου γνώσεις γύρω απο το θέμα είναι ελάχιστες θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που θα αναλάβει να τοποθετήσει την κεφαλή καθώς και να κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Καλώς ήρθες στην παρέα sabbarth. καταρχήν προσωπικά θα σου πρότεινα να πάς σε ΜΜ κεφαλή για λόγους κόστους σε ενδεχόμενη ζημιά και όχι μόνο.
Αν πάραυτα έχεις ερωτευτεί τη συγκεκριμένη κεφαλή, το κατάστημα που θα στην πουλήσει μπορεί και να την ``φορέσει`` στο headshell του technics.
Τωρα για το αν θα κάνουν τιϛ σωστές ρυθμίσεις ...-bye-
 
Last edited by a moderator:

Sabbarth

New member
22 January 2018
6
Re: Απάντηση: Αναβάθμιση Technics - SL-1200 MK2

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας !!

Σαν phono stage εχω εναν Rotel RA -10 και γνωρίζω πως για να λειτουργήσει η συγκεριμένη κεφαλή θα χρειαστεί και προενισχυτή , τον οποίο σκοπεύω να αγοράσω μαζι με την κεφαλή.

Και ναι προφανώς το πικάπ θα χρειαστεί καθάρισμα και συντήριση τα οποία σκοπεύω να τα κάνω πριν τοποθετήσω την κεφαλή , αλλά υποθέτω δεν υπάρχει κάποιος που να αναλαμβάνει και τα 2.

Για αυτό και ρώτησα μήπως γνωρίζει κάποιος απο εδω , κάποιο εξειδικευμένο μαγαζί μάστορα που να μπορεί να αναλάβει τη συγκεκριμένη
εργασία.

Αν επίσης έχετε κάποια πρόταση για κάποια κεφαλή που ενδεχομένως να ταίριαζε καλύτερα στο συγκεκριμένο πικάπ ευχαρίστως να την ακούσω.


Ελπίζω να μην σας κούρασα :)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
όταν λες σκοπεύεις να αγοράσεις προενισχυτή μαζί με την κεφαλή τι εννοείς ακριβώς?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
τέλος πάντων
λες ότι έχεις ως phono stage τον συγκεκριμένο ενισχυτή.
Όντως δεν έχεις phono stage γιατί αυτός υποστηρίζει μόνο ΜΜ.

Καλύτερα να διαβάσεις το νήμα που σου προτείνεται, καθώς θα βρείς εκεί αρκετές πληροφορίες και ίσως δεν κάνεις καμιά λάθος κίνηση, όπως η αγορά της DL103 ΜΑΖΙ με ένα επι πλέον phono stage.
Κοίταξε να αγοράσεις μια ΜΜ και ενδεχομένως να κάνεις και ένα service στον παλιό rotel.
 

Sabbarth

New member
22 January 2018
6
Έχω ξεκινήσει ήδη απο χθές να διαβάζω το συγκεκριμένο νήμα παιδιά. Φαίνεται τα έχω μπερδεμένα αρκετά τα πράγματα, ευχαριστώ πολύ για την
βοηθειά σας !!!
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
739
Αθήνα
Έχω ξεκινήσει ήδη απο χθές να διαβάζω το συγκεκριμένο νήμα παιδιά. Φαίνεται τα έχω μπερδεμένα αρκετά τα πράγματα, ευχαριστώ πολύ για την
βοηθειά σας !!!

Ο ενισχυτής σου έχει MM phono stage που σημαίνει ότι υποστηρίζει ΜΜ και υψηλοέξοδες MC κεφαλές. Για να παίξει η DL-103 πρέπει να συνδέσεις step transformer στο υπάρχον phono stage ή να αγοράσεις νέο phono που υποστηρίζει όλο το φάσμα των κεφαλών από ΜΜ μέχρι χαμηλοέξοδη MC και να το συνδέσεις σε line είσοδο του ενισχυτή σου.
 

Sabbarth

New member
22 January 2018
6
Κώστα σε ευχαριστώ για την απάντηση, διαβάζω ασταμάτητα αυτές τις μέρες τo forum και έχει τρομερές πληροφορίες !!!

Αποφάσισα πως θα κανω την επισκευή στο πικάπ και θα πάρω για αρχή μια MM κεφαλή και μετά θα κινηθώ για την αγορά του Dynavector P-75 MkII

Το budget δυστυχώς ειναι περιορισμένο :(
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Κώστα σε ευχαριστώ για την απάντηση, διαβάζω ασταμάτητα αυτές τις μέρες τo forum και έχει τρομερές πληροφορίες !!!

Αποφάσισα πως θα κανω την επισκευή στο πικάπ και θα πάρω για αρχή μια MM κεφαλή και μετά θα κινηθώ για την αγορά του Dynavector P-75 MkII

Το budget δυστυχώς ειναι περιορισμένο :(
Καλά κανείς και διαβάζεις ...Πέρα τις όποιες διαφωνίες που μπορεί να υπάρχουν είναι θεμιτές εξάλλου υπάρχουν άτομα που έχουν ασχοληθεί με την κάθε σχολή πικαπ .
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Κώστα σε ευχαριστώ για την απάντηση, διαβάζω ασταμάτητα αυτές τις μέρες τo forum και έχει τρομερές πληροφορίες !!!

Αποφάσισα πως θα κανω την επισκευή στο πικάπ και θα πάρω για αρχή μια MM κεφαλή και μετά θα κινηθώ για την αγορά του Dynavector P-75 MkII

Το budget δυστυχώς ειναι περιορισμένο :(

Αγαπητε φιλε, συμβουλη απο προσωπικη πειρα. Η Denon DL-103 ειναι μια ιδιαιτερη κεφαλη. Δεν παιζει παντου... Το phono που μπορει να την παιξει ξεκιναει απο 600 και πανω και φυσικα πρεπει να την υποστηριζει και ο βραχιονας σου.