Αγορα πρωτου Πικαπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dushman

New member
19 January 2018
3
Καλησπερα σε ολους αρχικα και καλυτερη χρονια απο περσι να ευχηθω.

Ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα την ανοχη σε ζητηματα που δε γνωριζω πολλα πραγματα. Ενδιαφερομαι λοιπον μετα απο τοσα χρονια ακροασης ψηφιακου ηχου, να κανω μια αγορα πικαπ καθως εχω καποιους δισκους και ενδιαφερομαι γενικα να αλλαξω τη φαση μου οσο μεγαλωνω.

Οι επιλογες που εχω καταληξει με τις λιγες γνωσεις μου ειναι οι εξης. Ενα Rega Planar 2 που εχω ακουσει και δουλεψει σε ενα φιλαρακι μου και το θεωρω παρα πολυ ωραιο μηχανημα και αισθητικα και ακουστικα αλλα η τιμη του ειναι λιγο τσιμπημενη για την παρουσα οικονομικη μου κατασταση. Η δευτερη επιλογη ειναι ενα Technics MK II που πουλαει ενα αλλο φιλαρακι μου στα 300 (χωρις καπακι) γιατι θελει να αγορασει ενα midi και ξερω στα σιγουρα οτι το εχει σε παρα πολυ καλη κατασταση. Ευχαριστω για το χρονο σας προκαταβολικα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλωϛ ηρϴεϛ Dushman. rega και technics ειναι δυο διαφορετικεϛ σχολεϛ. το rega οπωϛ λεϛ το`χειϛ ακουσει και το`χειϛ δουλεψει. το technics οχι; φιλαρακι ειπεϛ ειναι αυτοϛ που το πουλαει. ακουσε το, δουλεψε το και κρινε. τιμια μηχανηματα και τα δυο. εδω στο φορουμ καποιοι ειναι υπερ τηϛ μιαϛ σχοληϛ, καποιοι υπερ τηϛ αλληϛ.
 

Dushman

New member
19 January 2018
3
Απάντηση: Re: Αγορα πρωτου Πικαπ

Καλησπερα φιλε και ευχαριστω για την ανταποκριση. Το Μκ ΙΙ το "δουλευα" ας πουμε πιτσιρικας, τυπου δημοτικο που με αφηνε ο θειος μου να ακουω πραγματα, οποτε ειναι καπως θολη η κριση μου, αν και οπως ολοι μας ξερω οτι ειναι γαμω τα μηχανηματα. Αλλα αλλο να κρατησει για παντα και αλλο να παιζει σωστα. Γι'αυτο ηθελα γνωμες και προσωπικες εμπειριες απο τα παιδια να διαμορφωσω καπως αποψη.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Μη ξεχνάς ότι πέρα από το πικ απ θα χρειαστείς και ένα phono και μιά κεφαλή για το πικ απ [αν δεν έχει ή είναι σε κακή κατάσταση]
Βέβαια όλα αυτά προϋποθέτουν την ύπαρξη δισκοθήκης και φυσικά την απόφαση σου να την εμπλουτίσεις .
Και οι δύο περιπτώσεις που αναφέρεις είναι αξιόλογες
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Kαι γω... και παρτο "οπλισμενο" απο την εταιρια, ουτε αλαγη βραχιονα ουτε κεφαλης.
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
739
Αθήνα
...Ενα Rega Planar 2 που εχω ακουσει και δουλεψει σε ενα φιλαρακι μου και το θεωρω παρα πολυ ωραιο μηχανημα και αισθητικα και ακουστικα αλλα η τιμη του ειναι λιγο τσιμπημενη για την παρουσα οικονομικη μου κατασταση. Η δευτερη επιλογη ειναι ενα Technics MK II που πουλαει ενα αλλο φιλαρακι μου στα 300 (χωρις καπακι) γιατι θελει να αγορασει ενα midi και ξερω στα σιγουρα οτι το εχει σε παρα πολυ καλη κατασταση. Ευχαριστω για το χρονο σας προκαταβολικα.

Από τα συγκεκριμένα θα έπαιρνα το Technics μιας που γνωρίζεις τον πωλητή και ξέρεις τι χρήση είχε. Κατασκευαστικά το θεωρώ καλύτερο από το Planar 2, η τιμή που το δίνει είναι πάρα πολύ καλή. Τα βρίσκεις σε διπλάσια, τριπλάσια και αρκετά παραπάνω πια ενώ ανταλλακτικά βρίσκεις παντού. Δώσε προσοχή στη σωστή ρύθμιση του βραχίονα και της κεφαλής και στη ποιότητα του phono stage, αν ο βραχίονας οδηγεί σωστά τη κεφαλή ο ήχος είναι στη κεφαλή και στο phono stage.
 

Dushman

New member
19 January 2018
3
Απάντηση: Re: Αγορα πρωτου Πικαπ

Εχω καμια 30ρια δισκους και σιγα σιγα αγοραζω και απο κανεναν. Τωρα ακουω απο ενα πικαπ που ειχε το πρωτο μου στερεοφωνικο που πηρα πιτσιρικας. Δεν τα παιζω πολυ βεβαια γιατι θεωρω πως θα τους φθειρω.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Απάντηση: Re: Αγορα πρωτου Πικαπ

Εχω καμια 30ρια δισκους και σιγα σιγα αγοραζω και απο κανεναν. Τωρα ακουω απο ενα πικαπ που ειχε το πρωτο μου στερεοφωνικο που πηρα πιτσιρικας. Δεν τα παιζω πολυ βεβαια γιατι θεωρω πως θα τους φθειρω.
Οι δισκοι δεν φθειρονται όταν το πικαπ ειναι οκ
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
στην κατηγορια εως 400 ευρω,Rega planar 1(p1) ή Project debut carbon dc?

το σεταπ του αδερφου μου,ειναι marantz 5012 με ηχεια dali zensor 3.

να πουμε και για ενα οικονομικο stage.