Stem ρομποτική

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,004
Εκεί ψηλά.....
Έχει κανείς εμπειρία από τα μαθήματα που κάνουν στην Stem για μαθητές είτε δημοτικού είτε γυμνασίου?

Πέρσι ερχόντουσαν στο σχολείο όλη την χρόνια και κάναμε εισαγωγικά μαθήματα ρομποτικής (we do 2) και πάνω που φέτος είχαμε τρομερή όρεξη δεν έκανε το σχολείο κίνηση να τους ξαναφέρει.

Και προφανώς κοιτάζουμε για μαθήματα στην ίδια την stem.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
εχεις βρει κανενα καλο σαιτ για εισαγωγη στον προγραμματισμο για μικρα παιδια;
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,004
Εκεί ψηλά.....
Οχι. Ακομα δεν εχουν προχωρησει τοσο τα μαθηματα για να κανουν και προγραμματισμο (νομιζω).


Αλλα ριξε μια ματια στο προγραμμα τους .


Βλεπω οτι εχουν και Κατεχακη και Αγια παρασκευη κεντρα.


Και οτι υπαρχουν κι αλλα κεντρα ρομποτικης αλλα το Stem ειναι το πιο γνωστο.


Παντως γενικα εχω μεινει λαλακας με το τι εφτιαχναν περσι στο δημοτικο τα πιτσιρικια.


Ok ειχαν να κανουν με παιδικα κομματια οπως ειναι το wedo2 αλλα τα επομενα βηματα ειναι τα Mindstorms τα οποια τα θεωρω αρκετα σοβαρα.
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Ενδιαφερον παρουσιαζει με αρκετες εφαρμογες εφοσον υπαρχει το hardware (raspberry pi) το site της ρασμπερι που εχει οδηγους για αρκετες εφαρμογες για πιτσιρικια . Επισης στο μαθημα της πληροφορικης της κορης μου(3η γυμανσιου) τα εβαλαν να κατεβασουν και να φτιαξουν εργασια ενα προγραμμα ονοματι scratch που κανουν animation δινοντας εντολες οποτε υπαρχουν αρκετες λυσεις.

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,004
Εκεί ψηλά.....
scratch απο οτι βλεπω στο προγραμμα της Stem εχουν κι αυτοι ενταγμενο στα μαθηματα τους.

Οχι πως καταλαβαινω και πολυ τι ειναι :)
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Ενδιαφέροντα!
Κρίμα που δεν τα είχαμε και μείς.. :p

Αυτά τα Lego καταπληκτικά..
αλλά και καταστροφή για την τσέπη του μπαμπά! :p

http://www.public.gr/cat/kids-and-toys/lego/mindstorms/

Τα έχει δει αυτά η γυναίκα σου Χάρη ??
Μάλλον θα σου πει.. ξέχνα τον προβολέα.. :p
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Ενδιαφέροντα!
Κρίμα που δεν τα είχαμε και μείς..

Αυτά τα Lego καταπληκτικά..
αλλά και καταστροφή για την τσέπη του μπαμπά!

http://www.public.gr/cat/kids-and-toys/lego/mindstorms/

Τα έχει δει αυτά η γυναίκα σου Χάρη ??
Μάλλον θα σου πει.. ξέχνα τον προβολέα.. :p
Στον προβολέα το πρόβλημα δεν είναι οικονομικό. Αν ήταν θα έβρισκα μια συμβιβαστική λύση.
Έχει φέρει ο νονός στον μεγάλο το wego, αλλά δεν το έχουμε παίξει και πάρα πολύ.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,004
Εκεί ψηλά.....
Σημασια δεν εχει τοσο η αγορα του σετ οσο η εκπαιδευση.

Πχ ακομα και με το "παιδικο" wedo2 ακουσα απο τον μικρο διαφορα θεματα και κατασκευες που δεν υπηρχαν καθολου στο κεφαλι του .


Μαλλον θα τον δοκιμασω στο πιο ωριμο mindstorms αν και ενδιαμεσα απο αυτα τα δυο θα επρεπε να ακολουθησει το Scratch 2.0 (coding).
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Να αναφέρω οτι η ρομποτική όπως προσφέρεται για εκμάθηση των παιδιών ίσως να μην τα συναρπάζει όπως εμάς που μάθαμε με την τεχνολογία που ηταν διαθέσιμη πριν 30-40 χρονια .Μπορεί σε εμάς μονταροντας ενα αυτοκινητακι και δινοντας 5 εντολες να κινηται και να χαιρομαστε σαν 5χρονα αλλα σε ενα παιδι που εχει γεννηθεί μες την τεχνολογία να φαινεται βαρετο η δεδομενο.Επισης τεχνολογικα ειναι δεδομενο οτι οποιοσδηποτε αυτοματισμος τινει να εχει εφευρεθεί ηδη και ολο το παιχνιδι θα πρεπει να εστιαστει στον προγραμματισμο του αυτοματισμου .Αυτο ειτε μπορει να περασει στο μικρο παιδι μεσω προγραμματων οπως αυτα που προαναφεραμε ειτε μεσω παιχνιδιων π.χ. minecraft που το παιδι αισθανεται στο φυσικο του περιβαλον...
Δεν το αναφερω τυχαια μιας και ηλεκτρονικος στο επαγγελμα (θελοντας να ικανοποιησω την ματαιοδοξια μου)εστειλα μια δυο φορες τον μικρο (10 ετων) σε τετοιου τυπου προγραμματα και δεν του εκανε καθολου εντυπωση απο την αλλη του εχω αγορασει πριν 2-3 χρονια το minecraft και τωρα καθεται και χρησημοποιει την γραμμη εντολων του για να κανει την ζωη του ευκολη κατα το gameplay δηλαδη εχει μαθει απ'εξω ενα σετ εντολων και κατα την διαρκεια του παιχνιδιου πληκτρολογει εν ριπη οφθαλμου μια η και συνδιασμο εντολων με συγκεκριμενη συνταξη για να παρει αποτελεσμα...
Πριν τον παρω χαμπαρι νομιζα οτι εκανε chat με τους αλλους συμπαικτες αλλα οταν μου εξηγησε τι εκανε εμεινα παγωτο.
Οπερ σημαινει οτι αν ποτε θελησει στην ζωη του να ασχοληθει με κατι τετοιο θα του ειναι πιο οικείο το πληκτρολογιο και η οθονη παρα πεντε μοτερ και δεκα διακοπτες και μια αρμαθια καλωδια...


Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,004
Εκεί ψηλά.....
Για πες μου βρε Νικο τι εστι minecraft. Γιατι εχουν παθει λαλα και οι δυο μου οι γιοι και δεν μπορω να καταλαβω γιατι.

Μιλαμε για το egame στο ps3 πχ ? ή καποια εκδοση του σε android ?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Να αναφέρω οτι η ρομποτική όπως προσφέρεται για εκμάθηση των παιδιών ίσως να μην τα συναρπάζει όπως εμάς που μάθαμε με την τεχνολογία που ηταν διαθέσιμη πριν 30-40 χρονια .Μπορεί σε εμάς μονταροντας ενα αυτοκινητακι και δινοντας 5 εντολες να κινηται και να χαιρομαστε σαν 5χρονα αλλα σε ενα παιδι που εχει γεννηθεί μες την τεχνολογία να φαινεται βαρετο η δεδομενο.Επισης τεχνολογικα ειναι δεδομενο οτι οποιοσδηποτε αυτοματισμος τινει να εχει εφευρεθεί ηδη και ολο το παιχνιδι θα πρεπει να εστιαστει στον προγραμματισμο του αυτοματισμου .Αυτο ειτε μπορει να περασει στο μικρο παιδι μεσω προγραμματων οπως αυτα που προαναφεραμε ειτε μεσω παιχνιδιων π.χ. minecraft που το παιδι αισθανεται στο φυσικο του περιβαλον...
Δεν το αναφερω τυχαια μιας και ηλεκτρονικος στο επαγγελμα (θελοντας να ικανοποιησω την ματαιοδοξια μου)εστειλα μια δυο φορες τον μικρο (10 ετων) σε τετοιου τυπου προγραμματα και δεν του εκανε καθολου εντυπωση απο την αλλη του εχω αγορασει πριν 2-3 χρονια το minecraft και τωρα καθεται και χρησημοποιει την γραμμη εντολων του για να κανει την ζωη του ευκολη κατα το gameplay δηλαδη εχει μαθει απ'εξω ενα σετ εντολων και κατα την διαρκεια του παιχνιδιου πληκτρολογει εν ριπη οφθαλμου μια η και συνδιασμο εντολων με συγκεκριμενη συνταξη για να παρει αποτελεσμα...
Πριν τον παρω χαμπαρι νομιζα οτι εκανε chat με τους αλλους συμπαικτες αλλα οταν μου εξηγησε τι εκανε εμεινα παγωτο.
Οπερ σημαινει οτι αν ποτε θελησει στην ζωη του να ασχοληθει με κατι τετοιο θα του ειναι πιο οικείο το πληκτρολογιο και η οθονη παρα πεντε μοτερ και δεκα διακοπτες και μια αρμαθια καλωδια...


Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

του εχεις μαθει να φτιαχνει κυκλωματα μεσα στο παιχνιδι; το ειχα δει στο youtube και ειχα παθει πλακα οτι περιλαμβανει ακομα και αυτο!
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Τα βασικα γνωρισματα ειναι ....
Ειναι ενα παιχνιδι που το περιβαλον εχει κυβικη μορφη δεντρα κλπ κλπ .Σε καθε κοσμο υπαρχουν ζωακια ,ζωακια που θελουν να σε φανε ζομπι κλπ καθως και πρωτες υλες που θα πρεπει να επεξεργαστεις για να επιβιωσεις η απλα να κανεις το κεφι σου...
Το παιχνιδι εχει δυο επιλογες αρχιζοντας: το survival mode και το creative mode .
Αλλα αυτο που το κανει μοναδικο ειναι οτι και στις δυο περιπτωσεις αν και υπαρχει σκοπος Δεν υπαρχει σεναριο οποτε ο παικτης κανει οτι θελει .
Και στις δυο περιπτωσεις πρεπει ο παικτης να δημιουργησει κατασκευες οι κατασκευες βασιζονται στις ανεπεξεργαστες πρωτες υλες που για επεξεργαστουν θα πρεπει να δημιουργηθουν ειδηκα εργαλεια π.χ. με μια ξυλινη αξινα σκαβεις το εδαφος αλλα δεν μπορεις να εξορυξεις μεταλα σε σχεση με μια πετρινη κ.ο.κ οποτε παντα υπολειπεσαι σε υλικα και προσπαθεις να αναβαθμιζεσαι .Επισης σου δινει την δυνατοτητα να χτισεις σπιτια να διατηρεις οικοσιτα ζωα να καλιεργεις για τροφη κλπ.
Γενικα εξυπνο παινχιδι με χαλια γραφικα .Λογω οτι δεν εχει σεναριο διαδικτυακά υπαρχουν σερβερ που εχουν διαφορα σεναρια οποτε καποια στιγμη διμιουργουνται παιχνιδια μεσα στο ιδιο το παιχνιδι .
Τωρα απο εκδοσεις ...
Αξιζει η minecraft pocket edition η αλλιως minecraft p.e . Γιατι ειναι συμβατη με android,windows 10 ,xbox και δεν ξερω με playstation οπερ σημαίνει οτι υπαρχει δυνατοτητα on line και lan gaming μεταξυ τους .Π.χ. εμεις εχουμε στην οικογενεια δυο λαπτοπ και λογω του οτι ειναι σεταρισμενα με τον δικο μου λογαριασμο παιζουν μεταξυ τους και με τον φιλο τους που ειχει xbox οποτε Σαβατοκυριακα γινεται παρτυ κατεβαινουν τα ανιψια και φτανουν να παιζουν δικτυακά 4-5.
Αξιζει μια δοκιμή δωρεαν και αν αρεσει δεν ειναι και τοσο ακριβο νομιζω 20 ευρω για τα windows και 10 για tablet...
Βεβαια αν το tablet δεν εχει μεγαλη οθονη ειναι δύσχρηστο βαση των λεγομενων του μικρου γιατι ειχαμε βρει το minecraft προσφορα 10 ευρω και επειδη ειχα μεινει στα 20 ενιωσα κουβαρντας και του προτεινα να αγορασουμε και την εκδοση στο ταμπλετ και δεν ηθελε γιατι παραπονεθηκε για την οθονη .
Αυτα...
Α! Αν ασχοληθούν υπαρχουν πολλα βιντεακια στο youtube και custom mods που τα κατεβαζουν τα εγκαθιστουν και αλλαζουν η προσθετουν διαφορα αντικειμενα κλπ.

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Οχι ειναι αυτοδιδακτος προσπαθω να μην πιεζω κανενα απο τα δυο απλα συμετεχω και υποστιριζω...


Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Παιζουν κατι σεναρια με τντ και ανατιναξεις και οντως εχει πλακα να ααντιναζεις πραγματα....
Εχει το youtube απιθανα βιντεακια .

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
θυμαμαι μου το ειχε δειξει πρωτη φορα φιλος πριν καμμια 10αρια χρονια και ενω αρχικα ειχε φανει χαζομαρα (λογω των τετραγωνισμενων γραφικων) μετα ειχα εθιστει απιστευτα. Το εκανα uninstall γιατι ετρωγε παρα πολυ απο τον χρονο μου :) Συντεταγμενα ομως μπορει να εχει παρα πολυ ενδιαφερον, ειδικα αν συμμετεχει και ο γονεας. Το δοκιμασαμε με το γιο (6 χρονων) εκεινος στο shield tv και εγω απο το κινητο, αλλα ηταν αρκετη ταλαιπωρια. Σε κονσολα με splitscreen τα πραγματα ειναι καλυτερα, αλλα πιο ευκολος τροπος να παιζει κανεις ειναι σιγουρα το pc.
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Ναι μακραν....Κατι γινεται και σε ταμπλετ αλλα νομιζω βασιλιας ειναι το pc γιατι εχεις και το πληκτρολογιο και μπορεις να γραφεις εντολες κλπ πιο ευκολα.Η κλασικη εκδοση για ανεξηγητο λογο ηθελε πολλους πορους μαλλον λογω java τωρα με τις pocket edition για android και windows 10 νομίζω ειναι αερας .Φαντασου τρεχει αερα σε επεξεργαστη amd αρχαιο 1000mhz με 1.5 γιγα που πριν δεν ετρεχε και πολυ καλα με 7αρια .Λογικα θα παιζει και σε android tv box αν υπαρχει πληκτρολογιο ποντικι...

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Αυτό με τις εντολές δεν το ήξερα. Δεν ξέρω την κονσόλα για ποιο λόγο την χρησιμοποιούν. Μάθε να μας πεις! Στο Android TV παίζουμε με gamepad :(
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Α δεν ειναι τιποτα το φοβερο η βασικη λειτουργια ειναι το chat μεταξυ των παικτων και λογικα με τις αναλογες εντολες με συγκεκριμενο συντακτικο π.χ. <up> (δεν ισχυει η συγκεκριμενη) μπορει ο παικτης να μεταφερθει στο σημειο εναρξης (χρησημο αν εχεις χαθει) και αλλα τετοιου τυπου .Θα ρωτησω εκτενεστερα τον μικρο και αν υπαρχει καποιο site (γιατι απο καπου τις εμαθε )θα το ποσταρω. Οποτε περα απο το παιχνιδι μπαινουν και λιγο στην λογικη του προγραμματισμου.Επισης υπαρχουν και εφαρμογες που φτιαχνεις τα δικα σου skin οποτε και αυτο τα βαζει σε ενα τριπακι δημιουργιας αν δεν τα καλυπτει η database.

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Λοιπον...Πηρα feedback απο τον μικρο...
Αν εχετε το pocket edition παμε στα settings καπου υπαρχει μια επιλογη που αναφερεται σαν cheats on επιλεγουμε on
Και μετα στον κοσμο που ειμαστε παταμε enter και μας βγαζει το chat box αν αρχισουμε με slash / μας δειχνει μια σειρα απο εντολες και αν καταλαβα καλα και την περιγραφη τους αλλιως δινουμε /help ενεργοποιουμε την καθε εντολη με slash / κ.ο.κ

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk