Αγορά Μ.2 SSD για laptop + πληροροφίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

HugeG

New member
8 October 2015
35
Καλησπέρα σας! Αγόρασα ένα laptop, το οποίο υποστηρίζει NVMe M.2 SSD. Θα ήθελα να βάλω έναν μικρό SSD, ώστε να εγκαταστήσω τα Windows, τον browser μου, το office και γενικά κάποια προγραμματάκια που χρησιμοποιώ καθημερινά, ώστε να ανοίγουν πιο γρήγορα. Στον HDD μου, τώρα, σκέφτομαι ν' αφήσω τα games μου, αλλά και τα διάφορα αρχεία που έχω για αποθήκευση. Όπως καταλαβαίνετε δεν θέλω κάποιον ιδιαίτερα μεγάλο SSD. Πιστεύετε ότι με έναν 128 GB κάνω την δουλειά μου; Αν όχι, με έναν 250; χρήστης

To laptop μπορεί να υποστηρίξει τις κάτωθι ταχύτητες. Ο χρήστης χρησιμοποιεί έναν 960 Evo.
0_HCTMKR.png



Κοίταξα λίγο στο skroutz και πάνω-πάνω μού έβγαλε τον Samsung 960 Evo NVMe M.2 250GB.

Απ' ό,τι διάβασα, έχει TLC NAND, αλλά και ένα SLC buffer. Ένας σχολιαστής στο skroutz έγραψε ότι υπάρχει το εξής κακό, ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα:
Όταν γεμίσει αυτό το buffer (πες ότι θέλεις να αντιγράψεις κάποια μεγάλα αρχεία, να διαχειριστής video editing κτλ.), το οποίο είναι πολύ γρήγορο(λόγω SLC), αλλά μικρό, τα δεδομένα αρχίζουν να γράφονται στην πιο αργή μνήμη, την TLC, και η απόδοση εγγραφής πέφτει δραματικά. Αυτό, βέβαια, συμβαίνει στην έκδοση των 250 GB, στην οποία το buffer είναι μικρό. Σε μεγαλύτερες χωρητικότητες το πρόβλημα περιορίζεται. Τέλος πάντων, το παιδί λέει ότι καλύτερη επιλογή αποτελεί ο Samsung Sm961 Oem Pcie Nvme 256GB, ο οποίος έχει MLC μνήμες.


Το παραπάνω βρήκα και σ' αυτό το άρθρο http://www.legitreviews.com/samsung-ssd-960-evo-review-250gb-and-1tb-nvme-m-2-drives-tested_188027/3
το οποίο λέει ότι οι TLC τα πάνε καλά όταν πρόκειται για αντιγραφή μεγάλου μεγέθους αρχείων, αλλά χωρίς κάποιο χρόνο αδράνειας, παρατηρείται πτώση στην
ταχύτητα εγγραφής. Λέει, επίσης, ότι η TLC NAND είναι μια χαρά για εφαρμογές στις οποίες οι λειτουργίες εγγραφής είναι περιορισμένες, αλλά δεν
συνιστάνται για συστήματα που γράφουν μεγάλα αρχεία. Αυτό γιατί έχουν χαμηλότερες αξιολογήσεις αντοχής σε σχέση με τις SLC και MLC NAND και, φυσικά, διότι
συνεχής απόδοσης εγγραφής δεν είναι και τεράστια σε σχέση με τις άλλες. Τέλος, γι' αυτό το λόγο πρόσθεσαν το SLC buffer στους δίσκους αυτούς.

Τι λέτε εσείς γι' αυτό;


Σε χαμηλώτερες χωρητικότητες βρήκα αυτόν: SSD ADATA XPG SX7000 M.2 2280 PCIE GEN3X4 128GB στα 80 με καλές ταχύτητες... νομίζω. Γενικά, το e-shop ξεκινάει με 70 και συνεχίζει όσον αφορά SSD 128GB+
http://www.e-shop.gr/ypologistes-sk...%C9%D3%CA%CF%D3&filter-10612=1&filter-13404=1


Εσείς, τώρα, ποιον δίσκο θα μου προτείνατε; Να μείνω στα 120 GB ή ν' ανεβώ παραπάνω; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον δίσκο και στις δύο αυτές χωρητικότητες, ή, τέλος πάντων, οι χωρητικότητες να κυμαίνονται γύρω απ' αυτές που προαναφέρθηκαν.


-----------------------
Τώρα, θέλω να ρωτήσω κάτι για την θερμοκρασία τού SSD. Όπως βλέπετε στις εικόνες, ο SSD μπαίνει κάτω από το καλώδιο τού USB. Υπάρχει περίπτωση ο SSD
ν' ανεβάσει τόσο υψηλή θερμοκρασία που να κάψει το καλώδιο; Αν ναι, υπάρχει καμιά ταινία ή κάποιο προστατευτικό, το οποίο να μπορώ να το βάλω
ανάμεσα στο καλώδιο και τον SSD, ώστε να μην το κάψει;


z0c_Rb2_C.png

l_Wny2_Xu.png

-----------------------


Και κάτι τελευταίο. Θα ήθελα αν μπορεί κανείς να μου εξηγήσει κάποιους 1-2 όρους όσον αφορά τους SSD.
Τι ξέρω για SSD μέχρι τώρα.


1) Είναι κύκλωμα και όχι διάφορα μέρη που κινούνται και περιστρέφονται, όπως ένας HDD, κι έτσι είναι πιο γρήγορος.
2) Κάθε NAND cell των SSDs μπορεί να εγγραφεί συγκεκριμένες φορές πριν αποτύχει και πάψει να λειτουργεί.
3) Τα NAND Cells τύπου MLC αντέχουν γύρω στις 3000 εγγραφές πριν τα «παίξουν», ενώ αυτά τύπου TLC αντέχουν γύρω στις 1000 εγγραφές.
Τέλος, υπάρχουν και αυτά τύπου SLC, που αντέχουν 100.000 εγγραφές ανά NAND cell, αλλά οι SSD αυτής τής τεχνολογίας
είναι πανάκριβοι.
4) Ο τύπος Cell Vertical NAND (V-NAND ή 3D-NAND) στη σειρά Samsung 850 Pro αντέχει γύρω στις 6.000 εγγραφές.


Εδώ τώρα.
5) IOPS: δείχνουν πόσες λειτουργίες εισόδου/εξόδου ανά δευτερόλεπτο μπορεί να διεκπεραιώσει ο δίσκος. Είναι, δηλαδή, ένας κοινός τρόπος μέτρησης τής απόδοσης σκληρών δίσκων, όπως SATA, SAS και SSD. Τα IOPS αφορούν το πόσο γρήγορα μπορεί να διαβάσει, αλλά και να γράψει δεδομένα ένας σκληρός δίσκος. Αυτό αφορά και HDD, αλλά και SSD.


6) 4K Random write: γράφονται δεδομένα σε διάφορες τυχαίες περιοχές σε όλο τον δίσκο (αντιπροσωπεύει την μέση χρήση που κάνει ένα σύστημα· ένα
log file από 'δω, ένα cookie από 'κει κτλ.) και 4K είναι το μέγεθος τού αρχείου.


Ερώτηση. Δηλαδή, όταν λέει «Random Write: Έως 180K IOPS», εννοεί ότι μπορεί να γράψει 180.0000 φορές το δευτερόλεπτα ένα αρχείο 4ΚΒ;
 

Tifonous

New member
19 November 2015
23
Μην το σκεφτείς καν για 128GB. Τουλάχιστον 250 και το προτεινόμενο 500GB.
To laptop σου έχει θήκη για 2ο SSD? Αν δεν είσαι σε θέση να διαθέσεις για nvme 256, πήγαινε υποχρεωτικά σε SSD 2.5" Νομίζω όμως ότι δεν έχει 2η θέση και εκεί θα θες να κρατήσεις τον μηχανικό, ο οποίος θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 1TB.

Με τα χρήματα που αναφέρεις, εξοικονομείς λίγα ακόμα και πας στον Samsung 960 Evo NVMe M.2 250GB.

Πάντως, αν χρησιμοποιείς πολλές διαφορετικές εφαρμογές, να ξέρεις ότι και τα 250GB δεν θα είναι αρκετά. Ακόμα δλδ και σε αυτήν την περίπτωση, τα παιχνίδια που δεν θα πολυχρησιμοποιείς, θα πρέπει να πηγαίνουν στον μηχανικό.

Να ξέρεις επίσης ότι οι SSD υποστηρίζουν μια λειτουργία που λέγεται Provisioning. Mε αυτόν τον τρόπο, δεσμέυεις ένα μέρος του σκληρού (περίπου το 10%) για να επιτείνεις την ζωή του ssd. Αν πάρεις samsung, θα κατεβάσεις το samsung magician για να το ρυθμίσεις. Γενικά να θυμάσαι ότι δεν πρέπει να τους τιγκάρεις, να τους έχεις δηλαδή γεμάτους τέρμα.

Οι υπόλοιπες λεπτομέρειες δεν αξίζει να πολυασχοληθείς. Από ότι καταλαβαίνω τα ρωτάς για να μπορέσεις να καταλάβεις από τα στατιστικά που αναφέρουν ο κατασκευαστές; Γενικά μην δίνεις ιδιαίτερη μνεία εκεί. Ο καλύτερος δίσκος που υπάρχει αυτήν την στιγμή, είναι ο Intel Optane, χρησιμοποιεί νέου τύπου μνήμη, είναι πανάκριβος και δυσεύρετος και αναμένεται να αλλάξει την ταχύτητα των Η/Υ από φέτος κιόλας. Το θέμα είναι πλέον ότι φτάνουμε σε ένα σημείο που το κατεξοχήν "bottleneck" που ήταν οι σκληροί, δεν υφίσταται πλέον. Για μένα, το προσεχές bottleneck του κάθε συστήματος θα είναι το ίδιο το software και κατά πόσο θα μπορεί να αξιοποιήσει το hardware.

Δεν νομίζω ότι πρέπει να σε προβληματίζει η θερμοκρασία του σκληρού. Αυτά τα αυτοκόλλητα που βάζει η Samsung, είναι θερμοαπωθητικά με επένδυση χαλκού από μέσα. Αν δεις ότι παίζει σε θερμοκρασίες πάνω των 65, πάρε μια ψύκτρα και κόλα την πάνω. Λογικά θα χωράει και στο laptop. Αν αντιμετωπίσεις τέτοιο πρόβλημα, το ψάχνεις εκ των υστέρων. Πάντως ακόμα και στους 80 να φτάσει, δεν παθαίνει κάτι. Απλά κάπου εκεί αρχίσει και ρίχνει την απόδοση. Τώρα να φτάσει τους 80 σε laptop μου ακούγεται δύσκολο.
 
Last edited: