Windows 10 update και πρόβλημα με File sharing server στην τηλεόραση.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

zaqxsw

New member
9 March 2010
49
Καλησπέρα.
Τρέχω Windows 10 version 1607 και μοιράζω με File sharing στην Panasonic 49CX740 και όλα λειτουργούσαν και άψογα.
Όταν έκανα update στην 1703 ενώ έβλεπε τους φάκελους και τα αρχεία στον Server όταν ξεκινούσε να τα παίξει κολλούσε η δεν μπορούσε να τα διαβάσει καθόλου.
Δοκίμασα αλλαγές στο Firewal, απεγκατεστησα ESET και MALWAREBYTES, έκανα reset το δίκτυο, πέρασα ξανά drivers για την κάρτα δικτύου, ξαναέδωσα δικαιώματα sharing στους φακέλους, άλλαξα το network id του υπολογιστή και καμία διαφορά.
Έκανα rollback τελικά στην 1607 και όλα ξαναδούλεψαν
Φαντάστηκα ότι θα ήταν κάποιο πρόβλημα την έκδοσης οπότε ξαναδοκίμασα την 1709.
Ακριβώς τα ιδία οπότε πάλι rollback και όλα καλά.
Χθες υποχρεωτικό Update πάλι τα ίδια πάλι rollback.
Το έχει κανείς άλλο αυτό το πρόβλημα? Υπάρχει λύση?
Δεν θέλω να δοκιμάσω clean install γιατί και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι θα παίξει.
Ευχαριστώ και περιμένω την βοήθεια σας αν κάποιος ξέρει.

http://www.insomnia.gr/forums/topic...όβλημα-με-file-sharing-server-στην-τηλεόραση/
 

zaqxsw

New member
9 March 2010
49
Re: Απάντηση: Windows 10 update και πρόβλημα με File sharing server στην τηλεόραση.

smbv1 είναι ενεργό;


Smnv1 όλα tickαρισμενα
Τα αρχεία και τους φακέλους τα βλέπω απλά κολαει ή δεν τα παίζει καθόλου ή τα παίζει για λίγο και μετά σταματαει και λέει ότι δεν υποστηρίζετε αυτό το είδος.
Ps
Από το router δίνω μόνο ιντερνέτ σε ένα switch και εκεί πάνω έχω κούμπωμενα όλα τα υπόλοιπα.
Όταν επιλέξω ενσύρματο Internet για την τηλεόραση το file sharing παίζει μόνο στην 1607 ενώ στην 1703 και 1709 κολλάει.
Όταν επιλέξω ασύρματη σύνδεση στην τηλεόραση τότε παίζει και πάλι το file sharing. ( Στην αρχή βέβαια αν ο φάκελος που μοιράσω είναι μεγάλος αργεί λίγο)
 

zaqxsw

New member
9 March 2010
49
μίλησα με Microsoft μπήκαν και με remote session arxi*ia έκαναν.

Η Panasonic κατηγορεί την Microsoft και τούμπαλιν.

Να μείνω στην 1607 η πρόταση της Microsoft