2018 OLED, QLED η τι?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Τι να περιμένουμε φέτος ρε παιδιά? Μετά την CES 2018 φαίνονται λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Η LG έδειξε νέα μοντέλα αλλα δεν αναμένονται μεγάλες διαφορες από τα περσινά. Η Sony περίπου τα ίδια με πέρσι με διαφορετικό σχεδιασμό. Το μεγάλο ερωτηματικό είναι η Samsung που στην ουσία δεν έδειξε τίποτε, τουλάχιστον στο κοινό. Όσοι προσκεκλημένοι είδαν τις νέες QLED είπαν ότι φαίνεται να έχουν σημαντική βελτίωση.
Νομίζω ότι το μεγαλύτερο ενδιαφέρον είναι να δούμε που θα κυμανθούν οι τιμές.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Ολα αυτα ειναι μαρκετιν. Η πραγματικη ερώτηση ειναι η LCD η OLED και εχει συζητηθεί πολύ εδω μεσα.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Re: Απάντηση: 2018 OLED, QLED η τι?

Ολα αυτα ειναι μαρκετιν. Η πραγματικη ερώτηση ειναι η LCD η OLED και εχει συζητηθεί πολύ εδω μεσα.

Μάρκετινγκ με την πραγματική έννοια του όρου σίγουρα είναι αφού λαμβάνει υπόψη τις ανάγκες του καταναλωτή και όσα υπόσχεται τα κάνει.
Από την άλλη δεν ειναι Μάρκετινγκ με την κακή έννοια του όρου που σημαίνει το ίδιο προϊόν με καλύτερο περιτύλιγμα.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra

Εκεί που πλέκουν το εγκώμιο της QLED, στο 8:08: "it is still an LCD" ... "Samsung has this history of demoing one product at CES and the consumers get a different version, like last year with the Q9S"... :flipout:
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Εκεί που πλέκουν το εγκώμιο της QLED, στο 8:08: "it is still an LCD" ... "Samsung has this history of demoing one product at CES and the consumers get a different version, like last year with the Q9S"... :flipout:

Ναι :flipout:
Πάντως είμαι περίεργος γιατί καθυστερούν να παρουσιάσουν την καινούργια τους σειρά.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: Απάντηση: 2018 OLED, QLED η τι?

Μάρκετινγκ με την πραγματική έννοια του όρου σίγουρα είναι αφού λαμβάνει υπόψη τις ανάγκες του καταναλωτή και όσα υπόσχεται τα κάνει.
Από την άλλη δεν ειναι Μάρκετινγκ με την κακή έννοια του όρου που σημαίνει το ίδιο προϊόν με καλύτερο περιτύλιγμα.

Δεν θα συμφωνησω. Ειναι το ιδιο προιον (LCD display) με καλύτερο περιτύλιγμα (διαφορετικό backlight).
Τα quantom dots δεν ειναι κατι νεο, τα χρησιμοποιεί η sony στα triluminos panel απο το 2013. Αυτη και παρομοιες τεχνολογιες εχουν να κανουν και μονο με τον οπίσθιο φωτισμο του LCD panel, οποτε πρακτικα η βελτίωση που βλεπεις ειναι στην φωτεινοτητα και στο gamut.

Η sony τουλαχιστον δεν την πλασαρε την τεχνολογία σαν ανταγωνιστή των OLED ,οπως με -κακο- μαρκετιστικο τροπο το κανει η samsung, πουλώντας άνθρακα για χρυσό. (Εντάξει υπερβάλω λίγο, καλές ειναι οι QLED. Καλες υπερτιμολογιμενες LCD.)

ΔΕΝ λαμβανουν υποψιν τις αναγκες του καταναλωτη. Ποιοι θελουν ΑΚΟΜΑ πιο φωτεινες LCD οθονες? Τι να τα κανεις τα 1000-2000-4000nits σε ενα σαλονι? Εκτος αν εχεις την τηλεόραη απλωμένη στο πάτωμα τις βεράντας σου και βλέπεις κατω απο καθαρό ηλιο, πραγματικα ΔΕΝ υπαρχει αλλος λογος. (Μη μου πειτε HDR!). Εν'τελη, το LCD παραμενει LCD. Χωρις απόλυτο μαυρο, χωρις μεγαλες γωνιες θεασης, με clouding.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: 2018 OLED, QLED η τι?

Δεν θα συμφωνησω. Ειναι το ιδιο προιον (LCD display) με καλύτερο περιτύλιγμα (διαφορετικό backlight).
Τα quantom dots δεν ειναι κατι νεο, τα χρησιμοποιεί η sony στα triluminos panel απο το 2013. Αυτη και παρομοιες τεχνολογιες εχουν να κανουν και μονο με τον οπίσθιο φωτισμο του LCD panel, οποτε πρακτικα η βελτίωση που βλεπεις ειναι στην φωτεινοτητα και στο gamut.

Η sony τουλαχιστον δεν την πλασαρε την τεχνολογία σαν ανταγωνιστή των OLED ,οπως με -κακο- μαρκετιστικο τροπο το κανει η samsung, πουλώντας άνθρακα για χρυσό. (Εντάξει υπερβάλω λίγο, καλές ειναι οι QLED. Καλες υπερτιμολογιμενες LCD.)

ΔΕΝ λαμβανουν υποψιν τις αναγκες του καταναλωτη. Ποιοι θελουν ΑΚΟΜΑ πιο φωτεινες LCD οθονες? Τι να τα κανεις τα 1000-2000-4000nits σε ενα σαλονι? Εκτος αν εχεις την τηλεόραη απλωμένη στο πάτωμα τις βεράντας σου και βλέπεις κατω απο καθαρό ηλιο, πραγματικα ΔΕΝ υπαρχει αλλος λογος. (Μη μου πειτε HDR!). Εν'τελη, το LCD παραμενει LCD. Χωρις απόλυτο μαυρο, χωρις μεγαλες γωνιες θεασης, με clouding.


Επειδή έχω δει την συγκεκριμένη τεχνολογία nano cell display το μόνο που έχω να πω είναι ότι αυτό που υπόσχετε το κάνει δηλαδή ευρεία γωνία θέασης δίχως παραμόρφωση.

Αν αυτό το κάνει και άλλη παλαιότερη τεχνολογία και δεν το ξέρω ενημερώστε με, πάντως στον ίδιο χώρο με OLED πολλαπλάσιας τιμής αυτό δεν ίσχυε.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: 2018 OLED, QLED η τι?

Επειδή έχω δει την συγκεκριμένη τεχνολογία nano cell display το μόνο που έχω να πω είναι ότι αυτό που υπόσχετε το κάνει δηλαδή ευρεία γωνία θέασης δίχως παραμόρφωση.

Αν αυτό το κάνει και άλλη παλαιότερη τεχνολογία και δεν το ξέρω ενημερώστε με, πάντως στον ίδιο χώρο με OLED πολλαπλάσιας τιμής αυτό δεν ίσχυε.

Η LG υποσχεται μεχρι 60μοίρες γωνία θεασης, χωρις ξεπλυμένα χρώματα και σχεδον το πετυχάινει. Φυσικα αυτό δεν ισχύει για το contrast και τα μαυρα που χάνουν, οπως σε καθε LCD panel.

Οι OLED και οι PLASMA (RIP) εχουν ακομα μεγαλυτερες γωνιες θεασης, χωρις να χαλάνε το μαυρο τους και με πολυ λιγότερο contrast loss. Δεν καταλαβαίνω τι δεν ισχυες σε OLD πολαπλασιας τιμης. Ειδες OLED να ξεπλένεται οταν κοιτάς απο τα πλαγια? Ηταν σιγουρα OLED?

TL;D: nano plasma, qled κτλ ειναι τεχνολογίες για να βελτιώσεις ενα LCD panel το οποιο ομως εχει φυσικούς περιορισμούς.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Όντως κάπου μπερδεύτηκα και ακόμα ψάχνω το πώς και γιατί.. Η OLED ήταν αυτή που δεν είχε σχεδόν καθόλου αισθητή παραμόρφωση και όχι η nano cell που ήταν απλός αισθητά καλύτερη από τις άπλες LCD στο θέμα γωνία θέασης. Sorry!:shot:
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: 2018 OLED, QLED η τι?

Όντως κάπου μπερδεύτηκα και ακόμα ψάχνω το πώς και γιατί.. Η OLED ήταν αυτή που δεν είχε σχεδόν καθόλου αισθητή παραμόρφωση και όχι η nano cell που ήταν απλός αισθητά καλύτερη από τις άπλες LCD στο θέμα γωνία θέασης. Sorry!:shot:

ετσι :)
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Για το 2018 ..... η LG ανακοίνωσε σημαντικά μειωμένες τιμές για τις OLED, η 65C8 είναι πλέον στα 3499 και η 65B8 θα είναι ακόμα πιο κάτω ίσως κοντά στις 3000. Η Sony μάλλον θα κινηθεί στα ίδια επίπεδα με την 65AF8 να είναι κοντά στις 3500. Η Samsung από την άλλη δείχνει να είναι στον δικό της κόσμο. Φαίνεται δεν μαθαίνει από τα λάθη της. Συνεχίζει να προσφέρει LCD βαφτισμένες σε QLED και φέτος όχι μονο δεν είναι στις ίδιες τιμές με τις OLED όπως πέρσι αλλα είναι μάλιστα σημαντικά πιο ακριβές. Η 65Q9FN είναι 4399 σχεδόν 1000 ευρώ πιο πάνω από την LG 65C8!!!