Ηχεία Wharfedale 10.4 σε σύστημα 5.1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

abraxas

New member
24 January 2018
7
Καλησπέρα,

θα ήθελα την βοήθεια σχετικά με την αλλαγή/ενσωμάτωση νέων ηχείων στο σύστημα 5.1 που έχω αυτή την στιγμή.
Το σύστημα που έχω είναι αρκετά παλιό και θέλω λίγο να το βελτιώσω λίγο ώς προς την ακρόαση μουσικής.
Αποτελείται απο τα παρακάτω

AV Receiver -> Sony STR-DB840
Front Speakers -> B&W LM1
Center Speaker -> B&W CC3
Surround Speakers -> B&W VM1
Subwoofer -> Jamo SUB 210

Πηγές
CDP -> Technics SL-PG490
και πρόσφατα Chromecast Audio για σύνδεση με spotify/tidal

Αγόρασα λοιπον ένα ζευγάρι wharfedale 10.4 για να βάλω μπροστά και να βελτιώσω κυρίως την μουσική που ακούω.
Τα συγκεκριμένα ηχεία έχουν 6Ohm αντίσταση, ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι στα 8. Ο ενισχυτής έχει switch για 8 ή <8.
Το σαλόνι δεν είναι μεγάλο και γενικά ποτέ δεν ανεβάζω την ένταση του ενισχυτή πάνω απο την μέση.
Στην περίπτωση που βγάλω τελείως τα B&W και αφήσω μπροστά μόνο τα Wharfedale δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αλλάξω την ρύθμιση της αντίστασης.
Αν τώρα βάλω τα wharfedale σαν A και τα B&W σαν Β στα μπροστινά κανάλια, θα πρέπει να αλλάξω την ρύθμιση στο <8;
Θα μπορώ πχ στις ταινίες να χρησιμοποιώ Α+Β (υπάρχει επιλογή) χωρίς φόβο να υπερθερμανθεί ο ενισχυτής ;
Θα κερδίσω κάτι ηχητικά;

Ευχαριστώ
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Είχα και γω 5,1 που αποτελούνταν από B&W 309 και whafedale 9.1 με receiver έναν yamaha για χρόνια και έπαιζα και πολύ δυνατά συνέχεια...δεν θα χεις πρόβλημα.

Ωραίο Nickname.....
 

abraxas

New member
24 January 2018
7
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Θα τα βάλω σαν Β επιλογή στον ενισχυτή και θα δοκιμάσω στις ταινίες να βάλω και τα 2 ζεύγη ταυτόχρονα να δω αν θα έχει διαφορά.

Ευχαριστώ teddy743 ;)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εμ, είδες; Ανησυχείς αν τα ηχεία θα δημιουργήσουν πρόβλημα, η απάντηση είναι ότι δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα (σωστά) και στη συνέχεια λες θα τα συνδέσεις παράλληλα στην ίδια έξοδο ισχύος (A+B speakers είναι κοινή) και θα τα βάλεις να παίζουν μαζί. :eek:

Αυτό το τελευταίο βήμα απόφυγέ το.