Αγορά Ενισχυτή 4Κ και ίσως και ηχείων...

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Συνάδελφοι χρειάζομαι βοήθεια..

Λόγω αγοράς της LG B7 OLED .... είπα να προβώ σε αναβάθμιση του ενισχυτή και ίσως και των ηχείων που έχω..

Ο χώρος που έχω είναι 3.5 μ Χ 4.5 μ, απόσταση καναπέ - τηλεόραση περίπου 3μ

Ενισχυτή έχω τον Yamaha 473 και ηχεία στον τοίχο (5.1 σύστημα της Onkyo - ήταν πακέτο με τον ενισχυτή)
Ηχεία Onkyo 2 πίσω SKM-518S 2 μπροστά SKF-518F

Αυτά είναι τα ηχεία:
Code:
https://www.uk.onkyo.com/downloads/1/1/7/0/8/21438848_5677d3ebd4.pdf

Τα ηχεία συνδέονται έτσι στον τοίχο

YwLWAGd.jpg


Για ενισχυτή μάλλον πάω σε Denon 3400 εκτός αν είναι τελείως overkill για το χώρο οπότε ίσως στον 2400...

Χρειάζομαι 4κ Passthrough (για να βάλω πάνω το Shield που πρόκειται να πάρω για να βλέπω 4κ ταινίες (νομίζω για playback μέσω Kodi το shield είναι η καλύτερη λύση)

Θα μου προτείνατε κάποια επιλογή άλλη σε ηχεία ή αυτά είναι μια χαρά για τον ενισχυτή που θα πάρω;;;

Αν υπάρχει κάτι άλλο σε ηχεία είναι δυνατόν να παίρνει την ίδια βάση για τον τοίχο; (μην ξαναναοιγω τρύπες... ζαχάρωσα τα Q-Acoustics 7000i αλλά έχουν άλλη βάση για τον τοίχο)..

Αν χρειαστείτε επιπλέον πληροφορίες ευχαρίστως να τις παρέχω...

Αναμένω εναγωνίως τις προτάσεις σας.. :grinning-smiley-043
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Specs Ηχείων - Woofer

■ Powered Subwoofer (HTP-518: SKW-518)
Type: Bass-reflex
Power Supply: AC 230 V/50 Hz
Power Consumption: 105 W
Input sensitivity/impedance: 140 mV/20 kΩ
Maximum output power: 90 W
Frequency response: 27 Hz–150 Hz
Cabinet capacity: 24.2 L
Dimensions (W × H × D): 230 × 425 × 383 mm
(incl. projection)
Weight: 9.4 kg
Drivers unit: 20 cm Cone
Other: Auto Standby function


■ Front Speaker (SKF-518F)
Type: 2 Way Bass-reflex
Input sensitivity/impedance: 8 Ω
Maximum input power: 130 W
Output sound pressure level: 78 dB/W/m
Frequency response: 60 Hz–50 kHz
Crossover frequency: 4 kHz
Cabinet capacity: 1.8 L
Dimensions (W × H × D): 101 × 273 × 121 mm
(incl. grille and projection)
Weight: 1.1 kg
Speaker: 8 cm Cone Woofer
2.5 cm Balanced Dome
(Tweeter)
Terminal: Spring type color coded
Keyhole slot: 2
Threaded insert: 5 mm screw, Depth 8 mm × 1
Grille: Fixed
Other: Magnetic shielding


■ Center Speaker (SKC-518C)
Type: 2 Way Bass-reflex
Input sensitivity/impedance: 8 Ω
Maximum input power: 130 W
Output sound pressure level: 78 dB/W/m
Frequency response: 60 Hz–50 kHz
Crossover frequency: 4 kHz
Cabinet capacity: 1.8 L
Dimensions (W × H × D): 273 × 101 × 106 mm
(incl. grille and projection)
Weight: 1.1 kg
Speaker: 8 cm Cone Woofer
2.5 cm Balanced Dome
(Tweeter)
Terminal: Spring type color coded
Keyhole slot: 2
Threaded insert: 5 mm screw, Depth 8 mm × 1
Grille: Fixed
Other: Magnetic shielding


■ Surround Speaker (SKM-518S)
Type: Full-Range Bass Reflex
Impedance: 8 Ω
Maximum input power: 130 W
Output sound pressure level: 79 dB/W/m
Frequency response: 70 Hz–22 kHz
Cabinet capacity: 1.1 L
Dimensions (W × H × D): 101 × 175 × 116 mm
(incl. grille and projection)
Weight: 0.7 kg
Speaker: 8 cm Cone
Terminal: Spring type color coded
Keyhole slot: 1
Threaded insert: 5 mm screw, Depth 8 mm
Grille: Fixed
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη
Με τους avr όσο μεγαλύτερος τόσο καλύτερα ασχέτως χώρου και ηχείων. Εκτός από ηχεία σαν τα δικα σου :)
Θα ήταν πιο ισορροπημένη αναβάθμιση αν πήγαινες στον 2400 με dali zenzor (3 ή 1 για κολλητα στον τοίχο ας μας πούνε οι ιδιοκτήτες ποια είναι πιο καταλληλα). Η σε polk audio s15 ή s20. Ή σε κανένα jbl arena... κανένα monitor audio bronze...
Σε πρώτη φάση αλλάζεις τη μπροστά τριάδα, εν συνεχεία το sub και τέλος τα surround.
Όταν πας για τον ενισχυτή ζήτησε να ακούσεις τπτ να πάρεις γεύση.
Για τις βάσεις τώρα... μου φαίνεται χαζό να σε δεσμεύουν τόσο.
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Απλα νεες βασεις νεο τρυπημα ... φυσικα αν δεν υπαρχει αλλος τροπος θα υπακουσω ...
κατσε να διαβασω γιατι εθεσες πολλα υποψη ..
Τελικα τα ηχεια μου ειναι ΓΤΠ :)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Ε ναι όντως. Αν είναι να περιοριστείς στις επιλογές των ηχείων λόγω βάσεων δεν αξίζει.

Παίρνεις αυτές που έχουν σώσει κόσμο και κοσμάκη με λιγότερο από κάνα πενηντάρικο το ζευγάρι και καθάρισες.
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Τα focal dome 5.1 ειναι ενταξει ?
Δυστυχως λογω επαρχιας δεν μπορω να παω σε μαγαζι να τα ακουσω απο κοντα...
Οποτε οτι πειτε
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Αυτό είναι σετάκι με ηχεία δορυφόρους+sub. Πολύ καλό για το είδος του αλλά οι λύσεις που σου προτάθηκαν είναι καλύτερες από τα ηχεία που έχεις, το οποία είναι εκείνο που λέμε "κανονικά" ηχεία βιβλιοθήκης, τουλάχιστον τα εμπρός και το κεντρικό.

Καλύτερα να μην κοιτάξεις ηχεία περιορισμένου φάσματος όπως είναι τα focal dome 5.1 εκτός αν υπάρχει θέμα αισθητικό οπότε πάσο. Να μπορείς όμως να τα "κόψεις" λίγο χαμηλότερα από τα 120Hz ας πούμε και να έχεις και επιλογή για ένα ανεξάρτητο sub που σίγουρα θα είναι καλύτερο.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Εγω εχω τα zenzor 3 και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος βεβαια τα εχω πανω σε βασεις σε αποσταση απο τον τοιχο, ισως ποιο ιδανικα για την περιπτωση σου
θα ηταν τα speκtor 2** ( δεν τα εχω ακουσει αλλα απο τις προδιαγραφες φαινεται οτι κατεβαινουν χαμηλα ) ασε που ειναι και σχεδον μιση τιμη απο τα 3ρια.

** Η Dali δινει και ενα λαμακι για να το στερεωνεις στον τοιχο ( ειδα το manual ) οποτε σιγουρα κανουν και για μικρη αποσταση
 
Last edited:

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Ευχαριστώ για τις προτάσεις ...
Πάμε για πλήρη λύση ... :)

Τα Dali είδα ότι έχουν υποδοχή για να μπαίνουν απευθείας στον τοίχο (με γάμα καρφί - αν κατάλαβα καλά)

Τα έχεις σε άλλες βάσεις;

(θα επανέλθω γιατί φωνάζει ο γιος ...)
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Απάντηση: Αγορά Ενισχυτή 4Κ και ίσως και ηχείων...

Ευχαριστώ για τις προτάσεις ...
Πάμε για πλήρη λύση ... :)

Τα Dali είδα ότι έχουν υποδοχή για να μπαίνουν απευθείας στον τοίχο (με γάμα καρφί - αν κατάλαβα καλά)

Τα έχεις σε άλλες βάσεις;

(θα επανέλθω γιατί φωνάζει ο γιος ...)

Τα spector 2 έχουν το λαμακι για τον τοίχο προφανώς κάνουν για αυτό περιέχεται στη συσκευασία
Τα zensor3 θέλουν μεγαλύτερη απόσταση από τον τοίχο
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Γενικώς όλα τα ηχεία θέλουν την απόστασή τους από τοίχους αλλά απ τη στιγμή που δεν ζητάς εξεζητημένες μουσικές ακροάσεις δεν θα πρέπει να σ απασχολεί το θέμα. Εννοείται βέβαια ότι αποφεύγεις δια ροπάλου τα ηχεία με την οπή εκτόνωσης πίσω αν θες να τα κολλήσεις στους τοίχους, αυτά που σου προτάθηκαν είναι μια χαρά.
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Τα Dali Spektor 2 φαίνονται υπέροχα... μου αρέσει το γεγονός ότι έχουν wall bracket μέσα (έτσι θα "κολήσουν" στον τοίχο και δεν θα φαίνονται τα σημάδια από το προηγούμενο βραχύωνα)

Ή μήπως να πάρω τα Spektor 1?

Επίσης ποιο κεντρικό; (σε Dali ofc)

και ποιο γούφερ (εδώ έχω περιορισμό σε βάθος <38 εκατοστά και ύψος <43 εκατοστά)

Με βάση αυτά που θα πάρω ο 3400 μήπως είναι "πολύς"? άρα μήπως κάνει ο 2400??
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Όσο μεγαλύτερος, τόσο καλύτερα. Μην το σκέφτεσαι τόσο ως ισχύς (που ποτέ δεν είναι αρκετή) αλλά ως παραπάνω ευκολίες που έχουν τα μεγαλύτερα μοντέλα.
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Άρα Σπέκτορ 2 , 2 μπροστά 2 πίσω . Ποιο γούφερ ποιο κεντρικό ;;
Έχω θέμα με τις διαστάσεις του γουφερ , όπως αναφέρω παραπάνω αλλά και με το κεντρικό .
Το κεντρικό είναι μπροστά από την τηλεόραση η οποία είναι με τη βάση της πάνω στο έπιπλο . Ότι πάνω από 11 έκατοστα ύψος σε κεντρικό έχω θέμα . Εκτός αν με κάποιο τρόπο ανεβάσω την τηλεόραση .
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
11 εκατοστά κεντρικό ηχείο κομματάκι δύσκολο εννοείται θα πας στο DALI SPEKTOR-VOKAL το οποίο είναι 15 εκατοστά άρα έχεις θέμα μόνο για 4 εκατοστά, αν κάθεσαι πιο πάνω απ το κεντρικό λόγω γωνίας λογικά δεν θα χεις πρόβλημα. Τώρα για υπογούφερ, εξαρτάται το μπάτζετ οπότε πες μας τι διαθέτεις.
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Για subwoofer με βάθος <38 εκ και ύψος μέχρι 43 εκ τι θα πρότεινες?
(1000 ευρώ ήθελα να δώσω για όλα τα ηχεία τώρα αν ξεφύγουμε λίγο και έχουμε όμως σημαντική διαφορά στην ποιότητα το βλέπουμε.. Δε συζητάω να δώσω ένα χιλιάρικο στο γούφερ :) )

(σχετικά με το κεντρικό θα ακούσω τη συμβουλή άλλου φίλου και θα το βάλω σε χαμηλή βάση μπροστά από την τηλεόραση οπότε να πάω άνετα για το Spektor Vocal (μη χαλάσω και τη σούπα :) )...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη
Το θέμα γενικά ηταν να πάρεις λίγο μεγαλης καμπίνας ηχεία. Τώρα αν σε ζοριζει χωροταξικά πάρε τον ενισχυτή και βλέπουμε. Πας να τσιγκουνευτεις χωροταξικά απο το κεντρικό και το sub. Τα πλεον σημαντικα ηχεία στο home cinema. Ειδικα το sub δε μπορείς να το στριμωξεις σε μια γωνία αναμεσα σε έπιπλα... Δεν ξέρω. Με προβληματησες.
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Απάντηση: Re: Αγορά Ενισχυτή 4Κ και ίσως και ηχείων...

Το θέμα γενικά ηταν να πάρεις λίγο μεγαλης καμπίνας ηχεία. Τώρα αν σε ζοριζει χωροταξικά πάρε τον ενισχυτή και βλέπουμε. Πας να τσιγκουνευτεις χωροταξικά απο το κεντρικό και το sub. Τα πλεον σημαντικα ηχεία στο home cinema. Ειδικα το sub δε μπορείς να το στριμωξεις σε μια γωνία αναμεσα σε έπιπλα... Δεν ξέρω. Με προβληματησες.

Κοίτα δυστυχώς έχω ένα έπιπλο στο οποίο θα μπει το sub. - και δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος χώρος..

και για του λόγου το αληθές:

pT2U3jN.jpg



Για το κεντρικό βρέθηκε τρόπος να πάρω αυτό που πρέπει...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη
Για το κεντρικό βάζεις την τηλεοραση στον τοίχο. Όσο ψηλά σου επιτρέπει το δεξια επιτοιχο τμήμα του επίπλου (που και παλι σηκώνεται δλδ αν θες να κερδίσεις χωρο).
Για το sub, μήπως να μείνεις για αρχή με αυτό που εχεις; Ενα καλυτερο δεν ξέρω αν θα ακουστεί καλυτερα ή αν θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα :)