Ηχεία για σύστημα advance acoustic

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alex gt

New member
15 January 2010
33
Χαιρετώ τα μέλη του κλαμπ.θα ήθελα την άποψη σας στο θέμα αγοράς ηχείων .έχω ένα σύστημα το οποίο αποτελείται από ενισχυτή advance acoustic map 305 ii dac mda503 κ transport mcd 403 .ηχεία έχω κα mission m53 στα οποία είμαι αρκετά ικανοποιημένος απλά θέλω λίγο περισσότερο χαμηλές μιας κ το ηχείο δεν κατεβαίνει αρκετά.
Επίσης ο χώρος μου είναι 25 τ.μ ορθογωνιος .
εχω στα υπόψη τα εξής.
1. Rois acoustic 8.4
2.acoustic energy 103
3. Monitor audio bronze 6
4. Mission lx5
5.martin logan motion 40
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλωϛ ωρισεϛ alex. το νημα επρεπε να ανοιχτει στα hifi ηχεια. γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να παρειϛ τον ενισχυτη σου και να ακουσειϛ τα οποια ηχεια σου αρεσουν
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Τσέκαρε τις νέες σειρές της ELAC ο Andrew Jones που πλέον είναι στην εν λόγω εταιρία (προερχόμενος από την ultra high end TAD) κάνει θαύματα διαβάζω ακόμα και στις φτηνές σειρές της εταιρίας.
Μάλιστα με αυτές ξεκίνησε να σχεδιάζει...
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Ο ενισχυτής σου νομίζω είναι αρκετά ισχυρός (2Χ200 8Ω;) για να οδηγήσει πολλά ηχεία...
για χαμηλές ψάξε για ηχεία με 8ιντσα γούφερ τουλάχιστον ίσως 3-δρόμων και μεγάλου εσωτερικού όγκου...δαπέδου δηλαδή.
Οπότε αφού δεν έχεις θέμα οδήγησης, τον ενισχυτή στο αυτοκίνητο και στη σειρά τα καταστήματα για ακροάσεις...το κάθε ηχείο έχει αρκετά διαφορετικό ήχο, οπότε είναι θέμα προσωπικού γούστου...και εγώ είμαι υπέρ του Roister, όχι μόνο για´τι είναι ελληνική εταιρεία, αλλά κυρίως γιατί έχει αποδείξει ότι, από το 1980 κατασκευάζει καλά ηχεία...
μην απορρίψεις και την λύση ηχείων δεύτερο χέρι.....
 

kimon

Established Member
Re: Απάντηση: Ηχεία για σύστημα advance acoustic

Δώσε μια ευκαιρία στη Rois οπωσδήποτε
Κατά τ'άλλα 100 άνθρωποι,100 γνώμες.Τον ενισχυτή παραμάσχαλα και τρέχεις

Με 16 κιλά φορτίο δεν θα φτάσει μακριά ο άνθρωπος...Ένα δισκάκι που να το γνωρίζει καλά είναι ό,τι πρέπει για τις πρώτες επισκέψεις στα καταστήματα.Θα καταλάβει εύκολα ποια ηχεία να αποκλείσει και ποια να εξετάσει εμβριθώς.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Μια χαρά μακριά θα πάει ο άνθρωπος! Εγώ κουβάλαγα 20 κιλά, τον harman kardon 990, όταν έψαχνα ηχεία. Μου χε φύγει το κλαπέτο μιλάμε γιατί εκτός απο βαρύς ήταν και ογκώδης αλλά ήταν μία κίνηση που έπρεπε να γίνει. Και πάλι καλά που το έκανα γιατί ήθελα διακαώς λόγω design (το ξέρω οτι δεν είναι σοβαρός λόγος αλλά μετράει κατ εμέ) και ονόματος τα b & w 683 s2 τα οποία όταν τα άκουσα με τον harman νόμιζα οτι ήταν χαλασμένα! Καμία συνοχή και μπάσο οτι να ναι.

Σε τελική ανάλυση πιο εύκολα κουβαλιέται ενας ενισχυτής παρά δυο ηχεία οπότε αμαξάκι, πορτ παγκάζ και βουρ!
 

kimon

Established Member
Μια χαρά μακριά θα πάει ο άνθρωπος! Εγώ κουβάλαγα 20 κιλά, τον harman kardon 990, όταν έψαχνα ηχεία. Μου χε φύγει το κλαπέτο μιλάμε γιατί εκτός απο βαρύς ήταν και ογκώδης αλλά ήταν μία κίνηση που έπρεπε να γίνει. Και πάλι καλά που το έκανα γιατί ήθελα διακαώς λόγω design (το ξέρω οτι δεν είναι σοβαρός λόγος αλλά μετράει κατ εμέ) και ονόματος τα b & w 683 s2 τα οποία όταν τα άκουσα με τον harman νόμιζα οτι ήταν χαλασμένα! Καμία συνοχή και μπάσο οτι να ναι.

Σε τελική ανάλυση πιο εύκολα κουβαλιέται ενας ενισχυτής παρά δυο ηχεία οπότε αμαξάκι, πορτ παγκάζ και βουρ!

Ευτυχώς δηλαδή που δεν είχες τον Krell KSA-100:laugh:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Ο ενισχυτής σου νομίζω είναι αρκετά ισχυρός (2Χ200 8Ω;) για να οδηγήσει πολλά ηχεία...
για χαμηλές ψάξε για ηχεία με 8ιντσα γούφερ τουλάχιστον ίσως 3-δρόμων και μεγάλου εσωτερικού όγκου...δαπέδου δηλαδή.
Οπότε αφού δεν έχεις θέμα οδήγησης, τον ενισχυτή στο αυτοκίνητο και στη σειρά τα καταστήματα για ακροάσεις...το κάθε ηχείο έχει αρκετά διαφορετικό ήχο, οπότε είναι θέμα προσωπικού γούστου...και εγώ είμαι υπέρ του Roister, όχι μόνο για´τι είναι ελληνική εταιρεία, αλλά κυρίως γιατί έχει αποδείξει ότι, από το 1980 κατασκευάζει καλά ηχεία...
μην απορρίψεις και την λύση ηχείων δεύτερο χέρι.....
2x100 στα 8Ω ειναι ο ενισχυτηϛ. κατα τα αλλα, +1
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Ηχεία για σύστημα advance acoustic

Δώσε μια ευκαιρία στη Rois οπωσδήποτε
Κατά τ'άλλα 100 άνθρωποι,100 γνώμες.Τον ενισχυτή παραμάσχαλα και τρέχεις
+10 ..Rois ναι . η πρωην αγαπημενη Roister... αυτη και η AS μεγαλωσαν γενιεϛ και γενιεϛ μουσικοφιλων.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Επειδή είχα στην κατοχή μου τον συγκεκριμένο ενισχυτή θα πρότεινα ένα ηχείο που θα ''κόβει'' ψιλά γιατί ο συγκεκριμένος ψιλοξυρίζει..Επίσης να είναι γρήγορο χαμηλά..Το μπάσο δεν του λείπει αλλά είναι γενικά αργό.
Θες γρήγορο ηχείο χαμηλά.
Τώρα ποιο θα είναι αυτό το ηχείο θα μας το πουν οι έχοντες πολλές εμπειρίες από ακροάσεις.
Αυτά.

Edit..Τα Monitor Audio νομίζω ότι θα θα πρέπει να τα βγάλεις από την λίστα...Ψιλά έχουν τον ίδιο χαρακτήρα πάνω κάτω με τον ενισχυτή.
 
Last edited:

alex gt

New member
15 January 2010
33
Λόγο του dac που είναι κ λαμπατο δεν είναι τόσο σκληρός και τα μπάσα είναι πιο γλυκά .