Λύση για μικρό και εύκολο στη μετακίνηση σύστημα 5.1

ksarriko

New member
28 January 2018
3
Γεια σας,

τον τελευταίο καιρό ψάχνω να βρω κάποια εύκολη λύση για σύστημα 5.1 ώστε να ενισχύσω την εμπειρία στο gaming (PS4pro) και στην προβολή ταινιών 4Κ.

Έχω όμως έναν πολύ σημαντικό περιορισμό. Λόγω δουλειάς αναγκάζομαι να μετακομίζω πολύ συχνά. Για την ακρίβεια, κάθε χρόνο. Οπότε ψάχνω κάτι σχετικά μικρό για να χωραέι στο αυτοκίνητο ή να μπορώ να το στέλνω έυκολα με το ταχυδρομείο.

Όπως καταλαβαίνετε, η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτά τα όλα-σε-ένα συστήματα που κυκλοφορούνε. Ξέρω πως δεν είναι και η καλύτερη λύση αλλά κάτι τέτοιο https://www.sony.gr/electronics/sound-bar/ht-rt3 ίσως είναι αυτό που ψάχνω. Αν και το συγκεκριμένο σύστημα δεν έχει καν DTS.

Μετά βρήκα ένα άλλο σετ, αυτοενισχυόμενο της edifier που γενικά εμπιστεύομαι, αν και πολύ τσιμπημένη σε τιμή γι' αυτό που προσφέρει. https://www.msystems.gr/index.php?category=2410&product=17835 Επίσης, το συγκεκριμένο έχει πολύ μεγάλο sub, πράγμα που δεν ξέρω αν θα μου δημιουργούσε προβλήματα στη μεταφορά του. Αν κατέληγα σε κάτι τέτοιο, κατά πάσα πιθανότητα θα έστελνα τα ηχεία με το ταχυδρομείο και θα μετέφερα το sub με το αυτοκίνητο.

Οπότε ψάχνοντας βρήκα το φόρουμ σας και σκέφτηκα να σας ρωτήσω μήπως έχει κανεί σας κάτι να μου αντιπροτείνει. Δηλαδή, αν θα μπορούσα να συνθέσω κάποιο σετ με μικρό ενισχυτή και μικρά ηχεία και αν θα είχε μεγάλη διαφορά από ένα όλα-σε-ένα σύστημα, όπως αυτό της edifier ή στη χειρότερη περίπτωση της sony. Με λίγα λόγια, αν αξίζει τον κόπο να στήσω κάτι τέτοιο από τη στιγμή που αυτοπεριορίζομαι τόσο πολύ.

Επίσης, μήπως υπάρχει κάποιο άλλο σετ παρόμοιο με αυτό της edifier είτε σε καλύτερη τιμή είτε με καλύτερη απόδοση;

To budget που μπορώ να διαθέσω αυτή τη στιγμή είναι στα 500-600 ευρώ.

Ευχαριστώ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,578
Αθήνα
Την ενίσχυση στην εμπειρία του gaming την εννοείς έχοντας ως σημείο αναφοράς αυτή τη στιγμή τι ακριβώς; Αν πρόκειται για τα ηχεία της TV, τότε η αναβάθμιση είναι σημαντική όποιο και από τα δυο να πάρεις. Το Edifier δείχνει να είναι πιο εντυπωσιακό, αλλά όπως είπες βασικό προαπαιτούμενο είναι η εύκολη μεταφορά.

Συνεπώς τα σετ ηχείων 5.1 με ενισχυτή AV που θα μπορούσες να φτιάξεις με 5-6 κατοστάρικα αποκλείονται λόγω του προαπαιτούμενου, παρ' όλο που είναι η καλύτερη λύση.

Στα 5-6 κατοστάρικα υπάρχουν ηχομπάρες που αποκωδικοποιούν και DTS (για την ευκολία να μην αλλάζεις την έξοδο της πηγής σε PCM ας πούμε και να δουλεύει καλύτερα το DSP) όμως δεν είναι εύκολο να βρεις με surround ηχεία.

Προβλέπω το Edifier να γίνεται μονόδρομος... .
 

ksarriko

New member
28 January 2018
3
Έχεις δίκαιο, παρέλειψα να δώσω σημείο αναφοράς. Αυτή τη στιγμή έχω συνδέσει ένα απλό σετ 2.1 στην τηλεόραση. Είναι σαφέστατα καλύτερο από τα ηχεία της τηλεόρασης, αν και το sub του δεν είναι κάτι φοβερό. Οπότε η αναβάθμιση σε 5.1 φαντάζει το επόμενο βήμα.

To edifier ναι, φαίνεται πολύ καλή περίπτωση αλλά με κρατάει πίσω η τιμή του που τη θεωρώ πολύ τσιμπημένη για κάτι που έχει built-in amp και decoder. Επίσης, είναι τεράστιο. Το sub είναι σαν σκαμνάκι.

H ηχόμπαρα της Sony ht-rt3 που βρήκα έχει surround ηχεία, αλλά δεν ξέρω πως να προσπελάσω το θέμα με την αποκωδικοποίηση DTS. Βρήκα αυτό το all-in-one https://www.sony.gr/electronics/systimata-home-cinema-ola-se-ena/bdv-e2100/specifications που είναι χωρίς μπάρα και έχει DTS, αλλά συνδέονται όλα σε ένα blue-ray player αντί να έχουν τον ενισχυτή στο sub, όπως στα edifier.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,578
Αθήνα
Οι ηχομπάρες έχουν προφανώς καλύτερο (ψευδο)surround από το τυπικό σύστημα 2.1 αλλά είναι προφανές ότι δεν μπορούν να φτάσουν σε αίσθηση ένα πραγματικό 5.1. Το μέγεθος του sub έχει επίσης σημασία στο πόσο έκταση έχει στο χαμηλό.
Σε όλο αυτό πρόσθεσε ότι το edifier έχει ηχεία με κανονικό tweeter και απ' ό,τι δείχνουν τα πράγματα η Sony δεν θέλει να δείξει αν έχουν τα ηχεία στο δικό της σύστημα.

Κάτι μου λέει ότι το Edifier συνεχίζει να είναι καλύτερη επιλογή. 10ιντσο sub και παθητικοί ακτινοβολητές και πιο δυνατό.
 

ksarriko

New member
28 January 2018
3
Πράγματι, όσο περισσότερο το ψάχνω τόσο καλύτερη φαίνεται η επιλογή των edifier. Δεν βρήκα κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία. Μου προξενεί βέβαια εντύπωση να μην υπάρχουν πολλές επιλογές για σύστημα 5.1 με built-in amp/decoder. Όπως και να 'χει σ'ευχαριστώ για την κατευθυντήριο και τη βοήθεια. Μόλις πάρω το σύστημα θα γράψω εντυπώσεις. Αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης :)