Τα νέα Mac της Apple θα τροφοδοτούνται από δικούς της επεξεργαστές

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
[h=1]Τα νέα Mac της Apple θα τροφοδοτούνται από δικούς της επεξεργαστές[/h]SecNews /inet 30 January, 2018 2:00 pm
Apple εργάζεται πάνω σε τρία νέα μοντέλα Mac για το 2018 που θα μπορούσαν να περιλαμβάνουν τους δικούς της επεξεργαστές ARM, σύμφωνα με νέα έκθεση.
Η νέα προσέγγιση υλικού θα είναι παρόμοια με αυτή που ακολούθησε η εταιρεία με το MacBook Pro και το iMac Pro, τα οποία διαθέτουν δικής της κατασκευής συν-επεξεργαστές ARM για την τροφοδοσία διαφόρων εργασιών.
Στο MacBook Pro, το τσιπ T1 εκτελεί το Touch Bar και το Touch, ενώ το iMac Pro χρησιμοποιεί το T2 που έχει πιο προηγμένο ρόλο και χειρίζεται συστήματα ασφαλείας, καθώς επίσης τροφοδοτεί τον επεξεργαστή σήματος εικόνας για την κάμερα FaceTime και τον ελεγκτή δίσκου για τα SSDs.
Αν και δεν είναι σαφές ποιος θα είναι ο ρόλος των νέων συν-επεξεργαστών στις επερχόμενες συσκευές, πηγές αναφέρουν ότι η Apple θέλει να κυκλοφορήσει δύο νέους φορητούς υπολογιστές και ένα desktop που θα διαθέτουν το συγκεκριμένο hardware.
apple-to-launch-three-new-macs-powered-by-in-house-co-processors-519611-2.jpg

Πιστεύεται ότι ένα νέο Mac Pro θα μπορούσε να είναι το desktop για το οποίο κάνουν λόγω οι διάφορες διαρροές, ενώ τα laptops θα μπορούσαν να προσγειωθούν με τη μορφή αναβαθμισμένων MacBooks 13 ιντσών ή ως αντικαταστάτες του MacBook Air. Νωρίτερα αυτό το μήνα, εικάζεται ότι η Apple σχεδίασε την κατάρρευση του MacBook Air με μια νέα συσκευή 13 ιντσών που προγραμματίζεται να δει το φως της ημέρας κατά το δεύτερο εξάμηνο του 2018.
Το MacBook Air είναι σήμερα ο μόνος φορητός υπολογιστής της σειράς της Apple που δεν διαθέτει οθόνη Retina και έχει λάβει ελάχιστες αναβαθμίσεις από τότε που κυκλοφόρησε το 2015, με μια μικρή ανανέωση CPU να προσφέρεται πέρυσι.
Όπως συμβαίνει με όλες τις συσκευές της Apple, δεν έχουν εκδοθεί σχόλια για αυτές τις φήμες, αλλά σε κάποιο βαθμό, φαίνονται να ευθυγραμμίζονται με τα σχέδια της εταιρείας για in-house hardware."

https://secnews.gr/163219/apple-mac-epejergastes/

Και αργησε κιολας...
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Τρία πράγματα πρέπει να κάνει η Apple κατά την γνώμη μου:

1) Μείωση της τιμής όλων των προϊόντων της κατά 30% τουλάχιστον

2) Υποστήριξη όλων των μοντέρνων ηχητικών formats

3) Να κάνει της οθόνες της στα πάντα 1080p ή 4Κ ανάλυση και να κόψει τις retina ξε-retina μλκιες με κάτι άκυρες αναλύσεις....


Θα θελα να είμαι μέσα σε ενα meeting των οικονομικών αναλυτών με τα υψηλόβαθμα στελέχη της Apple για να καταλάβω τι σκ@τα λογική έχουν αυτά που κάνουν.

Αν κάνει τα παραπάνω πραγματικά θα σβήσει τον ανταγωνισμό....δεν καταλαβαίνω.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
1080 & 4K σημαίνει αναλογία οθόνης 16:9, κάτι που σε μικρότερα μεγέθη οθόνης δέν είναι τόσο πρακτικό καθώς χάνουν πολύ σε ύψος και σε tablets αν γυρίσουν όρθια είναι υπερβολικά στενά. Σε αυτές τις περιπτώσεις καλύτερες οι αναλογίες 3:2 & 4:3 όπως έχουν τα ipad.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Για τα ταμπλετ εχεις δικιο. Αλλα να πληρωνει κάποιος απο 1000 εως 3000 για ενα laptop και να μην έχει 1:1 pixel ratio σε καμια ταινια/σειρα και να μην κανει decode ή passthrough ουτε καν dts ma / dolby true hd.

Καταλαβαίνω την λογική της ανεξαρτησίας και του " φτιάχνω τα components ο ίδιος" για να γλιτώσω κάποια cents/$. Νομίζω όμως ότι με τις παραπάνω επιλογές της φίρμας, χάνεται ένα τόσο μεγάλο κομματι της πίτας από την πελατεία που τα λεφτά που γλιτώνουν με άλλες κινήσεις μοιάζουν με πενταροδεκάρες....

το να μην βάζουν αποσπόμενες μπαταρίες και μνήμες σε κινητά και ταμπλετς το καταλαβαίνω από οικονομικής άποψης αλλά τα παραπάνω πραγματικά πιστευω ότι βλάπτουν τις πωλήσεις.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Τα νέα Mac της Apple θα τροφοδοτούνται από δικούς της επεξεργαστές

Τρία πράγματα πρέπει να κάνει η Apple κατά την γνώμη μου:

1) Μείωση της τιμής όλων των προϊόντων της κατά 30% τουλάχιστον

2) Υποστήριξη όλων των μοντέρνων ηχητικών formats

3) Να κάνει της οθόνες της στα πάντα 1080p ή 4Κ ανάλυση και να κόψει τις retina ξε-retina μλκιες με κάτι άκυρες αναλύσεις....


Θα θελα να είμαι μέσα σε ενα meeting των οικονομικών αναλυτών με τα υψηλόβαθμα στελέχη της Apple για να καταλάβω τι σκ@τα λογική έχουν αυτά που κάνουν.

Αν κάνει τα παραπάνω πραγματικά θα σβήσει τον ανταγωνισμό....δεν καταλαβαίνω.

Θοδωρή ,γιατί να κάνει μείωση τιμών ;
Εχει πρόβλημα πωλήσεων ;

Το περί φορμάτ ήχου ,είναι μάλλον άτοπο γιατί ακούμε με κάποιον άλλο player e.g audirvana ,amarra ,jriver 23 .

Στις οθόνες σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής σε κάποιες κατηγορίες προιόντων
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Πρόβλημα μπορεί να μην έχει αλλά μπορεί να κερδίσει τους άλλους μισούς που είναι pcαδες. Lossless πολυκαναλα formats δεν παίζουν τα mac...δε πα να βάλεις οτι player θέλεις. ΑΝ μου βρεις προιον mac που αποδεδειγμένα τα παιζει...αγοράζω mac αύριο το πρωί.

...ξες κανεναν που για htpc εχει προιον της apple???
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
δεν τους ενδιαφερει αυτη η αγορα που αναφερεις....

για htpc η apple προτεινει το apple tv 4k.. με οτι αυτο υποστηριζει.

ενα νεο mac mini θα ηταν το απολυτο htpc βλεπεις ταινιες και συχρονος κατεβαζεις και ταινιες, με ελαχιστο ρευμα .
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Τα νέα Mac της Apple θα τροφοδοτούνται από δικούς της επεξεργαστές

Πρόβλημα μπορεί να μην έχει αλλά μπορεί να κερδίσει τους άλλους μισούς που είναι pcαδες. Lossless πολυκαναλα formats δεν παίζουν τα mac...δε πα να βάλεις οτι player θέλεις. ΑΝ μου βρεις προιον mac που αποδεδειγμένα τα παιζει...αγοράζω mac αύριο το πρωί.

...ξες κανεναν που για htpc εχει προιον της apple???

Δεν ασχολούμαι με αυτό το άθλημα .Μουσικά αρχεία παίζουν μια χαρά.
Και ποιός σου είπε ότι θέλει να κερδίσει τους μισούς pcαδες,δεν νομίζω ούτε να το έχουν βάλει -ούτε να τους ενδιαφέρει .
Οταν μία εταιρία έχει τα κέρδη και τη περιουσία που έχει το μηλαράκι ,θα είναι τρελα να μπεί σε μεγαλύτερη αγορά .
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
δεν τους ενδιαφερει αυτη η αγορα που αναφερεις.....

Το βλέπω ...και για αυτό και μεις δεν ενδιαφερόμαστε για τα προϊόντα της. Απλά λέω οτι απο καπιταλιστικής άποψης δεν στέκει σαν πρακτική.....γιατί να μην κερδίσεις και τους υπόλοιπους λανσάροντας ένα μοντέλο που κάνει όλα τα παραπάνω?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Τα νέα Mac της Apple θα τροφοδοτούνται από δικούς της επεξεργαστές

ενα νεο mac mini θα ηταν το απολυτο htpc βλεπεις ταινιες και συχρονος κατεβαζεις και ταινιες, με ελαχιστο ρευμα .

Τα mac mini που υπάρχουν έχουν πρόβλημα απαγωγής θερμοκρασίας .Δεν ξέρω πώς μπορούν να βελτιώσουν το πρόβλημα ,αλλά νομίζω ότι το ότι δεν έχουν βγεί καινούργια εδώ και μερικά χρόνια ,είναι [υποθέτω] λόγω του ότι δεν βρέθηκε λύση στο πρόβλημα .Γιατί με θερμοκρασίες 80ο -95 στο πυρήνα ,μάλλον δεν είναι και τόσο καλό .
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Το βλέπω ...και για αυτό και μεις δεν ενδιαφερόμαστε για τα προϊόντα της. Απλά λέω οτι απο καπιταλιστικής άποψης δεν στέκει σαν πρακτική.....γιατί να μην κερδίσεις και τους υπόλοιπους λανσάροντας ένα μοντέλο που κάνει όλα τα παραπάνω?

Αναμένεται νέο mac mini.
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Απάντηση: Re: Τα νέα Mac της Apple θα τροφοδοτούνται από δικούς της επεξεργαστές

Έχω λατρεμένο Macmini στην tv 8 χρόνια
Είχα του Mid '10, Mid '11 και το τελευταίο Late '12 με i7/16GB RAM/ 500GB SSD και περιμένω πως και πως το καινούριο
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Τα νέα Mac της Apple θα τροφοδοτούνται από δικούς της επεξεργαστές

Έχω λατρεμένο Macmini στην tv 8 χρόνια
Είχα του Mid '10, Mid '11 και το τελευταίο Late '12 με i7/16GB RAM/ 500GB SSD και περιμένω πως και πως το καινούριο

Απο τσ ηχεια της Τν ακούς τον ήχο ή έχεις ηχομπαρα?
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τα νέα Mac της Apple θα τροφοδοτούνται από δικούς της επε

Αναλόγως από το τι κάνω/βλέπω
από την tv αλλά και από home cinema