Fujifilm X-A5

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Η νέα Fuji X-A5

http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/x/fujifilm_x_a5/

https://www.dpreview.com/news/41554...-a5-adds-phase-detect-af-and-4k-video-capture


Ενδιαφέρουσα νέα μηχανούλα με υβριδική εστίαση, touch οθόνη και νέες ευκολίες για fuji μηχανή (slow motion video, 4Κ Burst focus stacking, HDR). Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να κάνουμε και στον νέο φακό 15-45 με power zoοm Και 22,5mm στο ευρυγώνιο!!!
https://www.dpreview.com/news/07687...m-f3-5-5-6-lens-its-first-x-series-power-zoom

Εχει και καλή τιμούλα (599$ με τον κιτ φακό) και έξοδο μικροφώνου!, μόνη παραφωνία το 4Κ βίντεο με μόλις 15fps...που ουσιαστικά το καθιστά άχρηστο.
 
Last edited:

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: FUJIFILM X-A5

Βασικά εμένα μου κέντρισε το ενδιαφέρον ο φακός....
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: FUJIFILM X-A5

Και εμένα μου έκανε κλικ ο φακός.
Στους επόμενους μήνες πιστεύω θα μπορείς να τον βρεις στα 200 ευρώ ίσως και παρακάτω.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Re: FUJIFILM X-A5

Ο φακός είναι όλα τα λεφτά, πρέπει να είναι ο πρώτος φακός κιτ στην αγορά που να ξεκινάει από 22,5mm....μόνο και μόνο για αυτό και εμένα θα με ενδιέφερε.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: FUJIFILM X-A5

Εμένα μου έκανε κλικ η υβριδική εστιαση.
Αν δώσει το κιτ στα 649, παίζει να μιλάμε για καλύτερες επιδόσεις από την xt-10.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Re: FUJIFILM X-A5

Με φακό λογικά 750αρι αν δεν την θεωρήσει συνέχεια της παλιάς.
649 έχει λιανική η xa3

Καλά αν την πάνε 750 πάει κάηκε η μηχανή, με αυτά τα λεφτά βρίσκεις μηχανές με σκόπευτρο και ακόμα και εσωτερικά (Fujifilm) να το πάρεις βρίσκεις με 200 ευρώ παραπάνω την X-T20 που είναι συνολικά πολύ καλύτερη μηχανή. Για μένα η μηχανή είναι ένα ενδιαφέρον κιτ με τον 15-45 στα 600 ευρώ μέχρι εκει, αν είχε σωστό 4Κ ίσως να άξιζε κανένα 700αρι.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Re: FUJIFILM X-A5

Εμένα μου έκανε κλικ η υβριδική εστιαση.
Αν δώσει το κιτ στα 649, παίζει να μιλάμε για καλύτερες επιδόσεις από την xt-10.

Προσωπικά πέρα από τον φακό η υβριδική εστίαση είναι που μου έκανε κλικ και εμένα! Λογικά θα έχει καλύτερες επιδόσεις από την X-T10, άλλα δεν ξέρω αν θα έχει την ίδια υβριδική εστίαση με τις X-T20/X-T2...δεν αναφέρει κάτι σχετικό το site και με ανησυχεί αυτό!!
Ναι στα 649 είναι μια τίμια τιμή, αν είχε και 30fps στο 4κ βίντεο θα μιλάγαμε για ένα εξαιρετικό entry level σύνολο.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: FUJIFILM X-A5

Μην ξεχνάμε ότι δεν έχει x-trans αισθητήρα, για κάποιους μπορεί να είναι και θετικό για εμένα προσωπικά το μεγαλύτερο μειονέκτημα της μηχανής.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Re: FUJIFILM X-A5

Μην ξεχνάμε ότι δεν έχει x-trans αισθητήρα, για κάποιους μπορεί να είναι και θετικό για εμένα προσωπικά το μεγαλύτερο μειονέκτημα της μηχανής.

Καλά ναι!!! Για μένα πάντως είναι θετικό και ένας λόγος που σκέφτομαι την μηχανούλα σχετικά σοβαρά!!
 

Gzisis69

Established Member
18 April 2016
154
Re: FUJIFILM X-A5

δεν μ αρεσει να γκρινιαζω για νεο εξοπλισμο αλλα σ αυτη την τιμη θα επρεπε να εχει ενα σκοπευτρο. ειναι εξωφρενικα αβολο να εστιαζει κανεις μονο απο την οθονη. και ειδικα στην τιμη αυτη. ο φακος εχει ενα ενδιαφερον οντως η μηχανη για μενα παλι καθολου γιατι δεν ειμαστε στην αρχη του συστηματος ωστε να πει κανεις οκ με λιγοτερα λεφτα μπαινω στο συστημα τωρα μ αυτα τα λεφτα που θα δοθει παιρνει κανεις μεταχειρισμενη με σκοπευτρο που για μενα ειναι παρα παρα πολυ σημαντικο για καποιον που εχει μονο μια μηχανη.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: FUJIFILM X-A5

Κατω απο 649 δεν θα εχει.
Αν σκεφτουμε καλά την απόδοση της μηχανης, για Fuji, δινει πάρα πολλά...
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Αν είναι "ανθρώπινη" η απόδοση του νέου κιτ στα άκρα στα 15mm (22,5) θα είναι κριτήριο επιλογής για πολλούς...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Αν είναι "ανθρώπινη" η απόδοση του νέου κιτ στα άκρα στα 15mm (22,5) θα είναι κριτήριο επιλογής για πολλούς...

...σε συνδυασμό με το γεγονός ότι έχει μήκος μόνο 44 χιλιοστά "μαζεμένος"...