Μεγεθος Subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
Παιδιά καλησπέρα σας.
Η ερώτηση μου είναι σε ένα δωμάτιο 3*4 με ύψος 3 μετρα,τι μέγεθος sub προτείνεται;
Α να σημειωθεί ότι στο μέλλον θα προστεθούν 2 sub.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Δυο 8" ενεργά είναι υπέρ αρκετά κατά την γνώμη μου. Αν είναι να ακούς και μουσική με τα γουφερ αναμμένα προτίμησε sealed κατασκευή και όχι ported.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
Σκέφτομαι για τα xtz τα 8.17 η τα 10.17 που μάλλον θα μου πέσουμε βαριά τι λες είναι και με ταπες
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Δυο xtz τα 8.17 θα ειναι υπερ αρκετα. Η xtz ειναι και πολυ καλη φιρμα και βγαινει και πιο οικονομικα απο αλλες. Για ταινιες θα ειναι υπεροχα. Οι ταπες δεν κανουν και πολυ διαφορα. Αν πας σε sealed cabin το αποτελεσαμ θα ειναι πιο σφιχτο μπασο. Αν θες να κοιταξεις και κατα κει μερια δες τιποτα απο rel ή SVS sealed.

...και γενικα εχε κατα νου οτι θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα με πχ 2 8" απο οτι με 1 10" ή 12"

Δεν κάνει τίποτα.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
Teddy νόμιζα ότι οι τάπες θα κάνουν δουλειά αλλά μου κοβεις λίγο τα φτερά αφού δεν θα κάνουν τίποτα .
Τα svs είναι πολύ ακριβά .
Να ρωτήσω κάτι άλλο όσον αφορά τα subwoofers,ποιο έχει το καλύτερο ηχητικο αποτέλεσμα να συνδέσω τα sub με τον av η... Να συνδέσω τα high levels του sub woofer με τα ηχεία;
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Να ρωτήσω κάτι άλλο όσον αφορά τα subwoofers,ποιο έχει το καλύτερο ηχητικο αποτέλεσμα να συνδέσω τα sub με τον av η... Να συνδέσω τα high levels του sub woofer με τα ηχεία;
Εννοείται πως ειναι πολύ καλυτερα να είναι ολα να συνδεμενα κατευθειαν στον ενισχυτή. Τα high levels εχουν νόημα μόνο όταν ο ενισχυτής σου δεν διαθέτει έξοδο για sub.