Fuji αισθητήρες X-trans vs Bayer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Μην ξεχνάμε ότι δεν έχει x-trans αισθητήρα, για κάποιους μπορεί να είναι και θετικό για εμένα προσωπικά το μεγαλύτερο μειονέκτημα της μηχανής.

Για πές .. τί καλύτερο πιστεύεις οτι έχει ένας Fuji x-trans από έναν Fuji Bayer ?.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Fujifilm X-A5

Για πές .. τί καλύτερο πιστεύεις οτι έχει ένας Fuji x-trans από έναν Fuji Bayer ?.

Εσύ είσαι ο ειδικός στη θεωρία Ηλία.
Για πες μας εσύ γιατί Fuji Bayer και όχι X-trans;
Στα δικά μου πρακτικά ματιά ο Χ-Trans είναι ασύγκριτος.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Fujifilm X-A5

Εσύ είσαι ο ειδικός στη θεωρία Ηλία.
Για πες μας εσύ γιατί Fuji Bayer και όχι X-trans;
Στα δικά μου πρακτικά ματιά ο Χ-Trans είναι ασύγκριτος.

Πάνο, στραβά το πήρες .. δεν είπα οτι ο ένας είναι χειρότερος γενικώς .. υπάρχουν υπέρ και κατα και για τους δύο .. αλλά δεν θα φτάσουν 10 σελίδες και πάλι μερικοί θα μπερδευτούν αντι να ξεμπερδευτουν.

Απλά επειδή είσαι κατηγορηματικός σκέφτηκα οτι θα μπορούσες να δώσεις επικεντρωμένα σε χαρακτηριστικά απόδοσης την γνώμη σου με παραδείγματα υπεροχής του χ-τρανς να τα δούμε αναλυτικά.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Fujifilm X-A5

Δεν το πήρα στραβά απλά υπάρχει μια προκατάληψη απέναντι στους Χ-TRANS ίσως και στη fuji ενώ το αποτέλεσμα δε δικαιώνει τους επικριτές.
Εγώ δεν κάθομαι με το μεγεθυντικό φακό να δω τις διαφορές αλλά από τη μικρή μου εμπειρία νομίζω ότι Fuji + X-Trans είναι το τέλειο ζευγάρι.
Και με τους bayer αισθητήρες η fuji τα πάει καλά αλλά τουλάχιστον στη διαχείριση του θορύβου και λίγο στη χρωματική παλέτα
νομίζω ότι υπερέχει ο X-trans χωρίς αυτό να σημαίνει ότι νικάει κατά κράτος τους bayer.
Επίσης ο τελευταίος 24αρης Χ-Trans έχει ανεβάσει τη απόδοση του APS-C σε επίπεδα FF και σε συνδυασμό με τον τελευταίο επεξεργαστή δημιουργούν ένα άριστο πακέτο.
Εννοείται ότι παίζουν πολλά ρόλο όπως ο φακός και φυσικά ο φωτογράφος αλλά ξαναλέω ότι ο X-TRANS είναι το αλάτι στο φαγητό.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: FUJIFILM X-A5

προσωπικα αυτο το αρθρο με τσιτωσε και αγορασα την πρωτη μου ακαθρεφτη φουτζι με x-trans

https://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x-pro1/18


Ωραία .. έχουμε μια άκρη ..

Λέω να πιάσουμε το καινούργιο still life του Dpreview https://www.dpreview.com/reviews/im...=1&x=0.2904523245011226&y=-0.6235835920841285
που είναι και πιο ελεγχόμενο και να κάνουμε συγκρίσεις εκεί ..

Να ανοίξουμε ένα καινούργιο νημα στην τεχνική κατηγορία για να μην χαλάσουμε το παρόν ..
Επειδή δεν έχω ούτε ACR/LR ουτε IRIDIENT θα βοηθούσε αν κάποιος που το κατέχει με τα RAW της Fuji έκανε οτι καλύτερο μπορεί απο demosaic και να έδινε με λινκ σε κάποιο cloud τα αποτελέσματα (σε tiff απο ACR/LR σε DNG απο IRIDIENT)
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Fujifilm X-A5

νομιζω οτι στο νημα της χτ20 εχουν βαλει καποια δειγματα,
εγω εχω το ps απο το 2002 και δεν το αλλαζω οσο θα υποστηριζει τα acr:slapface:
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Fujifilm X-A5

Δεν το πήρα στραβά απλά υπάρχει μια προκατάληψη απέναντι στους Χ-TRANS ίσως και στη fuji ενώ το αποτέλεσμα δε δικαιώνει τους επικριτές.
Εγώ δεν κάθομαι με το μεγεθυντικό φακό να δω τις διαφορές αλλά από τη μικρή μου εμπειρία νομίζω ότι Fuji + X-Trans είναι το τέλειο ζευγάρι.
Και με τους bayer αισθητήρες η fuji τα πάει καλά αλλά τουλάχιστον στη διαχείριση του θορύβου και λίγο στη χρωματική παλέτα
νομίζω ότι υπερέχει ο X-trans χωρίς αυτό να σημαίνει ότι νικάει κατά κράτος τους bayer.
Επίσης ο τελευταίος 24αρης Χ-Trans έχει ανεβάσει τη απόδοση του APS-C σε επίπεδα FF και σε συνδυασμό με τον τελευταίο επεξεργαστή δημιουργούν ένα άριστο πακέτο.
Εννοείται ότι παίζουν πολλά ρόλο όπως ο φακός και φυσικά ο φωτογράφος αλλά ξαναλέω ότι ο X-TRANS είναι το αλάτι στο φαγητό.

Πάνο αυτό με τις προκαταλήψεις πάει και αντίστροφα .. οι Bayeristas λένε οτι οι οπαδοί των x-trans είναι προκατηλημένοι εναντίον των Bayer ;)

Θα τα δούμε όλα στο άλλο νήμα απο αύριο .. αλλά επειδή λες οτι οι APS-C x-trans έφτασαν τους FF .. ιδού σύγκριση x-trans & λοιποί APS-C @ ISO3200 vs FF πενταετίας @ ISO6400 .. ποιο είναι καλύτερο ?

https://www.dpreview.com/reviews/im...&x=-0.0593311823359926&y=-0.16103442653707073
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: Fujifilm X-A5

Δεν το πήρα στραβά απλά υπάρχει μια προκατάληψη απέναντι στους Χ-TRANS ίσως και στη fuji ενώ το αποτέλεσμα δε δικαιώνει τους επικριτές.
Εγώ δεν κάθομαι με το μεγεθυντικό φακό να δω τις διαφορές αλλά από τη μικρή μου εμπειρία νομίζω ότι Fuji + X-Trans είναι το τέλειο ζευγάρι.
Και με τους bayer αισθητήρες η fuji τα πάει καλά αλλά τουλάχιστον στη διαχείριση του θορύβου και λίγο στη χρωματική παλέτα
νομίζω ότι υπερέχει ο X-trans χωρίς αυτό να σημαίνει ότι νικάει κατά κράτος τους bayer.
Επίσης ο τελευταίος 24αρης Χ-Trans έχει ανεβάσει τη απόδοση του APS-C σε επίπεδα FF και σε συνδυασμό με τον τελευταίο επεξεργαστή δημιουργούν ένα άριστο πακέτο.
Εννοείται ότι παίζουν πολλά ρόλο όπως ο φακός και φυσικά ο φωτογράφος αλλά ξαναλέω ότι ο X-TRANS είναι το αλάτι στο φαγητό.



τι εννοείς έχει ανεβάσει την απόδοση σε επίπεδα FF;

αν δεις το συγκριτικό ανάμεσα στην entry level XA3 (bayer) και τα τοπ μοντέλα 24 ΜΡ με τρανς,
θα δεις ότι σε ορισμένα σημεία η μικρή δίνει περισσότερη λεπτομέρεια, τσέκαρε τις κάρτες του dpreview

προσωπικά δε με ενδιαφέρει αυτή η λεπτομέρεια, αλλά δεν έχω τρελλαθεί από τα jpegs των x-trans,
και πιστέυω ότι τα jpegs της fuji με bayer θα είναι περισσότερο του γούστου μου,

και ενδεχομένως αυτή η xa 5 να αποτελέσει την αναβάθμιση της xm που έχω
ν
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Fuji αισθητήρες Xtrans vs Bayer

Σας μεταφέρω τα σχετικά post από το νήμα της Fuji Χ-Α5 για να συνεχίσετε εδώ.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Πολύ καλό το link του Ηλία, τα δικά μου ματάκια βλέπουν ξεκάθαρη υπεροχή της "παλιάς" FF, περίπου ισοπαλία XA-3 με Nikon D7500 και το αντιπαθές "βέλο" να σκεπάζει την XT-20...
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: FUJIFILM X-A5

Ωραία .. έχουμε μια άκρη ..

Λέω να πιάσουμε το καινούργιο still life του Dpreview https://www.dpreview.com/reviews/im...=1&x=0.2904523245011226&y=-0.6235835920841285
που είναι και πιο ελεγχόμενο και να κάνουμε συγκρίσεις εκεί ..

Να ανοίξουμε ένα καινούργιο νημα στην τεχνική κατηγορία για να μην χαλάσουμε το παρόν ..
Επειδή δεν έχω ούτε ACR/LR ουτε IRIDIENT θα βοηθούσε αν κάποιος που το κατέχει με τα RAW της Fuji έκανε οτι καλύτερο μπορεί απο demosaic και να έδινε με λινκ σε κάποιο cloud τα αποτελέσματα (σε tiff απο ACR/LR σε DNG απο IRIDIENT)


Έχω ετοιμάσει ένα συγκριτικό με τα εξής:


- RAW: το still life του dpreview
- ISO: 200, 3200, 6400, 12800
- RAW EDITORS: Lightroom Classic CC 7.1, Capture One 11.0.1 Pro, Iridient X-Transformer 1.0


Έχω βγάλει SRGB 16Bit compressed tiff και dng (από IXT). Σε όλα τα προγράμματα έχει απενεργοποιηθεί πλήρως η αποθορυβοποίηση, το sharpening και το lens correction (στα dng το έχω αφήσει να υπάρχει ως metadata).

Ανεβαίνουν σε dropbox (χωράνε οριακά, αλλά κάτι θα γίνει). Λέω να ανοίξω νήμα στο post processing που να αφορά σε X-trans fuji και raw editors. Τι λέτε και σεις;
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Εγώ λέω ναι, αλλά λέω να αρχίσουμε και ένα cause: "DxO please give us support for fuji cameras+lenses"!
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Εγώ λέω ναι, αλλά λέω να αρχίσουμε και ένα cause: "DxO please give us support for fuji cameras+lenses"!

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με DXO :p

Δε δεύτερη φάση θα προσθέσω και tif από Rawtherapee και ίσως και από κανένα άλλο.

Το νόημα της συγκεκριμένης δοκιμής βέβαια δε θα είναι πόσο sharp ή καλά αποθορυβοποιημένο μπορεί να είναι ένα αρχείο, αλλά πόσο καλό σημείο εκκίνησης προσφέρουν οι παραπάνω λύσεις.

Υ.γ. Τελικά τ αρχεία θα ανέβουν σε Google Drive οπότε θα συμπεριληφθούν και ISO 800/1600.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Πολύ καλό το link του Ηλία, τα δικά μου ματάκια βλέπουν ξεκάθαρη υπεροχή της "παλιάς" FF, περίπου ισοπαλία XA-3 με Nikon D7500 και το αντιπαθές "βέλο" να σκεπάζει την XT-20...

To συγκεκριμένο κροπ που έχει χαμηλού κοντραστ λεπτομέρειες είναι πολύ καλό για να εντοπίζει τυχον κρυφές αποθορυβοποιήσεις γιατί μπερδεύει τους αλγοριθμους ;)
To κακό είναι οτι τωρα τελευταία το ACR/LR φαίνεται να κάνει και κρυφό sharpening .. π.χ. στις D7500/X-Α3 νομίζω το παράκανε ..
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Έχετε κάποιο σχόλιο σε σχέση με αυτό που βλέπω και γράφω εδώ και χρόνια για την ελαφρά αίσθηση "θολούρας" και έλλειψης μικροκοντράστ στους X-Trans? Με ενδιαφέρει πολύ η άποψή σας, μια και είναι ένας από τους 2 βασικούς λόγους που έχω μείνει μακρυά προτιμώντας την XA10 (ο άλλος είναι το IBIS αλλά αυτό έρχεται όπου να 'ναι).
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Δημήτρη εγώ δεν μπορώ να το διακρίνω αυτό για αυτό και δεν σχολιάζω.
H X-A10 X-trans δεν έχει;
Πάντως στα λιγότερα από τα 300 ευρώ που τη βρίσκεις με τον κιτ φακό είναι αγορά χωρίς 2η σκέψη.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
η Χ-Α10, η Χ-Α3 και η καινούρια Χ-Α5 έχουν bayer,

αυτό που γράφει ο cacau είναι και δική μου εντύπωση, σε κάποιες φωτογραφίες ίσως δείχνει καλά, αλλά στις περισσότερες από αυτές που βγάζω εγώ (κατά 95% φωτος από εκδρομές της οικοογένεια) μάλλον δε μου αρέσει

σκέφτομαι να πουλήσω την Χ-Μ1 και να δοκιμάσω την τύχη μου με fuji με bayer
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Έχετε κάποιο σχόλιο σε σχέση με αυτό που βλέπω και γράφω εδώ και χρόνια για την ελαφρά αίσθηση "θολούρας" και έλλειψης μικροκοντράστ στους X-Trans? Με ενδιαφέρει πολύ η άποψή σας, μια και είναι ένας από τους 2 βασικούς λόγους που έχω μείνει μακρυά προτιμώντας την XA10 (ο άλλος είναι το IBIS αλλά αυτό έρχεται όπου να 'ναι).

Η άποψη μου προς το παρόν ..

Κατα κύριο λόγο την θολούρα την δημιουργεί ο αλγόριθμος demosaic τουλάχιστον των πρώτων Fuji με x-trans και των αντίστοιχα παλαιών εκδόσεων των LR/ACR ..

To demosaic των x-trans είναι πολύ πιο απαιτητικό σε υπολογιστικούς πόρους απο του Bayer οι οποίοι δεν υπήρχαν τότε για τις Fuji

Η "ακανόνιστη" διάταξη x-trans αφήνει μεγαλύτερα κενά πληροφορίας σε ορισμένες περιοχές (ειδικά στα R-B αλλά και στα G ) ενω σε άλλες πυκνώνει την πληροφορία. Αυτό κάνει την καταγραφή πληροφορίας ακανόνιστη ανάλογα με το πώς στοιχίζονται οι λεπτομέρειες με την διάταξη και δυσκολεύει το αξιόπιστο reconstruction. H λύση θα μπορούσε να είναι η χρήση καλύτερων αλγορίθμων edge detection .. οι οποίοι όμως απαιτούν πολύ περισσότερη υπολογιστική ισχύ ... ή απλά ενα φίλτρο εξομάλυνσης (smoothing ..) ;) με τίμημα μια θολούρα.
Το Rawtherapee κάνει 3 διορθωτικά περάσματα και πάλι δεν .. θέλει και άλλο .. θα δούμε σε επόμενα ποστ πως συγκρίνεται με C1/LR/Iridient ..

Πάντως με το RawTherapee η διαφορά σε ευκρίνεια και κυρίως σε έλλειψη τεχνουργημάτων μεταξύ x-trans 24 vs 16 Mp είναι σαφώς υπέρ του 24Μπ και δεν δικαιoλογείται απο μόνη την διαφορά σε Mp ..
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Εκανα κάτι κόλπα με το RawTherapee στην περιοχή με τα γράμματα .. τυχαίνει αυτή η περιοχή να έχει ίδιες αναλογίες R-G-B και στο χαρτί και στο μελάνι οποτε μπορεί κανείς να βγάλει αποτέλεσμα χωρίς demosaic .. με απλή χρήση WB .. θεωρητικά αυτό είναι ισοδύναμο σε ευκρίνεια με το να είχαμε μονόχρωμο αισθητήρα .. Ετσι βγάζουμε απο τον λογαριασμό διαφορές x-trans/Bayer και την επήρρεια των demosaic ..

Σε μεγένθυση 200% 1) X-TRANS (X-T20) 2) Bayer (Χ-Α3)
X-T20-none.pngX-A3-none.png

Βλέπουμε οτι η Χ-Τ20 έκανε αισθητά πιο sharp καταγραφή !!.

Πολλά μπορεί να συμβαίνουν μεταξύ των οποίων ..
- Δεν έγινε σωστά η εστίαση της X-A3 .. (χμμ λες στο Dpreview να κάνουν ματσαγκουνιές για να κρύψουν τα τεχνουργήματα που βγάζει το demosaic της Adobe ??)
- Η Χ-Α3 έχει ενα ελαφρυ αα φιλτρο (που δεν το πιστευω .. η Fuji είναι μαλωμένη με τα αα φίλτρα)
- Υπο διερεύνηση είναι .. μήπως έχουμε γενικώς μειωμένο κοντραστ π.χ. λόγω αντανακλάσεων στον θάλαμο ..

To βγήκε κουνημένη είναι πολύ απίθανο καθώς είναι λήψη Lowlight με 1,6sec διάρκεια .. το shutter shock δεν μπορεί να επηρεάσει,