Fuji X-TRANS και Post Processing (Lightroom vs Iridient vs Capture One vs ...)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Όπως έγραψα και εδώ:

http://avclub.gr/forum/showthread.p...-Bayer?p=1058055616&viewfull=1#post1058055616

αυτή τη στιγμή ανεβαίνει σε Google Drive ένα συγκριτικό βασισμένο σε Fuji X-T20 RAF. Πιο συγκεκριμένα έχω χρησιμοποιήσει RAW από αυτό το άρθρο, σε χαμηλό φωτισμό και ISO 200, 800,1600, 3200, 6400, 12800.

Έχει γίνει επεξεργασία των παραπάνω RAW με:

- Lightroom Classic CC 7.1
- Capture One Pro 11.0.1
- Iridient X-Transformer V.1

Στην περίπτωση των 2 πρώτων έχει εξαχθεί tiff 16bit compressed, ενώ στην περίπτωση του IXT έχει εξαχθεί demosaiced dng.

- Τα χρωματικά προφιλς των tiff είναι τα default του εκάστοτε raw editor.
- Έχει αφαιρεθει πλήρως το Sharpening
- Έχει αφαιρεθεί πλήρως το Noise Reduction
- Έχουν απενεργοποιηθεί τα Lens Corrections (στα dng υπάρχουν ως metadata)

Ακολουθούν μερικά screenshots από ρυθμίσεις:

Lightroom



Capture One



Iridient X-Transformer








To ανέβασμα των αρχείων θα πάρει ώρες. Όταν ολοκληρωθεί θα δώσω download link σε επόμενο post.

Παρακάτω παίρνετε μια πρώτη ματιά του πως είναι οργανωμένα στο Gdrive:




 
Last edited:

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Να σαι καλά!

Προσπαθώ να εξάγω demosaiced (linear) dng από Lightroom/ACR/PS ώστε να ξεφορτωθούμε και το χρωματικό προφίλ της Adobe. Εμφανώς δεν βλέπω να γίνεται κάπως από τα export options των LR/ACR. Δίνει επιλογή για dng αλλά δεν είναι linear.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, ας ποστάρει εδώ.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
@Ηλία, θα το κοιτάξω σε δεύτερο χρόνο και σίγουρα θα ανεβάσω κάτι ακόμα και με το παλιό demosaic.


Μετά από ολοήμερο uploading, είμαστε έτοιμοι:

https://drive.google.com/drive/folders/1_hgBaGFywvgm5IX8xbWUZ5XCfuv5VxaY


Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, επισημαίνω και πάλι τα εξής:


- Mην κρίνετε τα παραπάνω αρχεία ως τελικό αποτέλεσμα - Δεν έχουν sharpening και noise reduction
- Τα dng του iridient δεν είναι RAW - Συμπεριφέρονται ως RAW αλλά είναι demosaiced με τον αλγόριθμο του iridient x-transformer (οπότε αν τ' ανοίξουμε στο LR, μια πολύ σημαντική διεργασία δε θα γίνει από αυτό)
- Όταν ανοίγετε ένα dng με κάποιον editor, το χρωματικό προφίλ είναι μεταβλητό ενώ όταν ανοίγετε ένα tiff, βλέπετε τα defaults των LR και C1


Γενικά σχόλια:


- Σε Lightroom έχει νόημα η σύγκριση των dng με το αρχικό RAW. Πέρα από την ποιότητα (που μπορεί να είναι καλύτερη η χειρότερη), θα διαπιστώσετε ότι τα dng δέχονται περισσότερο sharpening. Βέβαια τα exports που έχω κάνει δεν είναι τα βέλτιστα για τελική επεξεργασία βάσει των online συνταγών, καθώς συνηθίζεται να εισάγεται λίγο sharpening κατά τη μετατροπή αλλά και chroma NR (αυτό βέβαια δε μας νοιάζει και πολύ γιατί φτιάχνεται εύκολα).

- Εκτός των άλλων έχω προσθέσει και ένα αρχείο με ονομασία X-TRANS-PATTERN-NO-DEMOSAIC.tif. Αυτό έχει μπει για καθαρά "εκπαιδευτικούς" λόγους και επί της ουσίας είναι ένα από τα RAF (δε θυμάμαι με ποιο iso) converted σε tiff χωρίς demosaic, ώστε να φαίνεται με ζουμ το pattern των X-trans αισθητήρων. Το παρόν το έφτιαξα με το RawTherapee, του οποίου δείγματα θα ανέβουν σε δεύτερο χρόνο όταν θα είμαι σίγουρος για τις ρυθμίσεις που απαιτούνται.

Τέλος, επειδή αναφερόμαστε συνεχώς στο demosaicing και πολύς κόσμος (όπως και εγώ μέχρι πολύ πρόσφατα) μπορεί να αγνοεί τι σημαινει, μια που είναι μια από τις σημαντικότερες διαδικασίες κατά τη μετατροπή ενός RAW (επί της ουσίας αυτό εξετάζουμε σε αυτή τη δοκιμή), παραθέτω ένα ωραίο και επεξηγηματικό βίντεο:

https://youtu.be/9cPxEFpg3Eg

Αναφέρεται σε bayer αισθητήρες αλλά η γενική αρχή είναι η ίδια.


Κάθε σχόλιο ή παρατήρηση ευπρόσδεκτα!
 
Last edited by a moderator:

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Καλημέρα σε όλους. Σκέφτομαι να "μαγειρέψω" τα RAF με τον Ιridient X-Transformer βάζοντας μέσα sharpening, NR κλπ, όπως είθισται να τον χρησιμοποιούν οι περισσότεροι.

Σκέφτομαι να κάνω τη διαδικασία για ISO200 και ISO6400 ώστε να δούμε πως τα πάει και με καλό αλλά και με σχετικά υψηλό ISO.

Η αλήθεια είναι ότι κάποια από τις γνωστές συνταγές που εκθειάζουν online εγώ θεωρώ ότι μου καταστρέφει τις φωτογραφίες, αλλά ας δούμε πως θα τα πάει και εδώ και κυρίως ας δούμε αν συμφωνούμε ή όχι.

Όταν θα έχουν ανέβει τα επιπρόσθετα DNG θα ενημερώσω.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Τα αρχεία είναι έτοιμα και ανεβαίνουν και αυτά. Όταν είναι έτοιμα θα δώσω link. Ανεβάζω τα εξής:


- DNG με τις default ρυθμίσεις (more detailed + sharpening + NR)
- DNG με την πρώτη συνταγή (smooth με λιγο color ΝR)
- DNG με παραλλαγή της πρώτης συνταγής ώστε να έιναι στο more detailed


Οι δύο παραπάνω συνταγές έχουν διαθοθεί από τον Thomas Fidzgerald και αυτή τη στιγμή είναι ίσως οι πιο δημοφιλείς online.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Το λινκ με το 2ο τεστ που αφορά σε διάφορες συνταγές του Iridient X-Transformer είναι εδω:

https://drive.google.com/drive/folders/1Q_0xfn4i0Z65l68UR4DnlrSOK31NyYlm

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε λεπτομέριες για κάθε διαφορετική συνταγή:

https://drive.google.com/drive/folders/1WeybIO8r7SWIFBnOwJ8liev7KcNWR75t


Αν θέλετε να δοκιμάσω και να ανεβάσω κάποια διαφορετική, απλά ενημερώνετε εδώ και το κανονίζουμε (από Δευτέρα-Τρίτη).


Σχετικά με αυτό το συγκριτικό ειδικά, έχετε υπόψιν ότι υποτίθεται πως ο IXT "κερδίζει" παρουσία φυλλωσιών, επαναλαμβανόμενων patterns κλπ, σε σχέση με το απλο RAF στο LR. Επίσης τα dng του, επιδέχονται παραδοσιακής αντιμετώπισης sharpening και όχι ειδικής φροντίδας ως προς αυτό που θέλουν τα RAF.


Όποιος θέλει να σχολιάσει, για να μην μπερδευόμαστε, προτείνω να αναφέρεται στα πρώτα αρχεία ως αρχεία του ΤΕΣΤ1, ενώ σ' αυτά ως αρχεία του ΤΕΣΤ2.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Όσον αφορά στο ΤΕΣΤ2, θεωρώ ότι οι default ρυθμίσεις του iridient είναι πάρα πολύ κακές. Το ίδιο θεωρώ και για το recipe με το more detailed setting. Το έχω εφαρμόσει σε αρκετές φωτός μου και τις καταστρέφει, εισάγοντας άσπρα artifacts.

Όσον αφορά στον iridient και πάλι, με τη μικρή μου εμπειρία θεωρώ ότι είναι ο χειρότερος στα υψηλά iso στο ΤΕΣΤ1.

Για LR vs C1 vs IXT εν γένει δε θέλω ακόμη να εκφέρω άποψη.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Ακολουθούν απλά screenshots από το ΤΕΣΤ1, από όλα τα tif/dng σε ISO200, σε ένα συγκεκριμένο σημείο που έπεσε το μάτι μου:











Αν ανοίξετε τα αρχεία (tif/dng) που έχω ανεβάσει και κάνετε σύγκρισημε αυτά εννοείται οτι η συνολική ποιότητα θα είναι καλύτερη (σε σχέση με τα jpeg screenshots), αλλά οι διαφορές θα παραμείνουν ίδιες.
 
Last edited:

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Για να υπάρχει και ένα ανάφορο με bayer, έκανα το ίδιο για ISO100 και την Νikon D7200:

Lightroom





Capture One






Για να μην το κουράζω και κουράζω και εσάς, ακολουθούν μερικά πρώτα δικά μου συμπεράσματα:


ΤΕΣΤ1

- Σε όλα τα ISO το Lightroom έχει ένα "layer" μουντάδας/θολούρας ή όπως θέλετε πείτε το.
- Σε συνάρτηση με το παραπάνω, το Capture One είναι εμφανώς καθαρότερο
- Το Iridient X-Transformer είναι "too much" στο more detailed mode και εμφανώς καλύτερο στο smooth. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι έχει τη χειρότερη διαχείρηση θορύβου, κάτι που γίνεται ιδιαιτέρως αισθητό και αποτρεπτικό κατ' εμέ σε υψηλά ISO. Ακόμα και με NR σε επόμενο στάδιο, παραμένει χειρότερο των άλλων.


Με την μικρή μου εμπειρία, αν έπρεπε να διαλέξω ένα και μόνο πρόγραμμα για να επεξεργάζομαι τα RAF της X-T20, αυτό θα ήταν το Capture One 11. Να σημειωθεί ότι η υπεροχή του στα RAF δεν επιβεβαιώνεται και με τα NEF της D7200, όπου θεωρώ ότι πάνω κάτω κάνουν την ίδια δουλειά. Συμπερασματικά, πρόκειται ξεκάθαρα κατ' εμέ για μια μάχη των αλγορίθμων demosaicing X-TRANS αρχείων και όντως η Adobe υστερεί.

Το άν όλο αυτό είναι ορατό αν δεν κάνουμε ζουμ, είναι στην κρίση του καθενός και κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να γίνεται δοκιμή των δικών μας φωτογραφιών, και αρκετών μάλιστα, ώστε να έχουμε ίδια άποψη.


ΤΕΣΤ2


- Default συνταγή --> Απορρίπεται πανηγυρικά
- Recipe 1 --> Εγκρίνεται και ως πλεονέκτημα έχει ότι με χρήση του smooth, μπορεί να γίνει επιπρόσθετο sharpening σε επόμενο στάδιο σε σχέση με το RAF (εν ολίγοις λύνεται το πρόβλημα με τα "σκουλήκια" στο Lightroom)
- Recipe 2 --> Απορρίπτεται - Εδώ λαμβάνουμε υπόψιν μας ότι μιλάμε για X-T20. Κάτοχοι παλαιότερης γενιάς X-TRANS αισθητηρων παίζουν με more detailed και είναι πολύ ευχαριστημένοι



Για το αν αξίζει κάποιο από τα recipes εν γένει, σας παραπεμπω στα συμπεράσματά μου για το ΤΕΣΤ1.



Γενικά σχόλια

- Είναι δεδομένο ότι αν εστιάσουμε σε διαφορετικά σημεία αυτής της φωτογραφίας (του dpreview), ενδεχομένως να βγάλουμε περισσότερα συμπεράσματα. Εγώ δεν έχω το τεχνικό υπόβαθρο και την εμπειρία να κάνω κάτι τέτοιο. Έτσι επικεντρώθηκα στη θολούρα και στο θόρυβο.

- Στο Capture One, με χρήση layers και έναν συνδυασμό από sharpening/structure/clarity, τα οποία κοντρολλάρονται όλα τους καλύτερα σε σχέση με το LR, μπορούμε να πάρουμε εξαίρετα αποτελέσματα sharpening. Στο Lightroom κάτι τέτοιο δεν ισχύει, καθώς το brush tool προσφέρει πολύ περιορισμένες λειτουργίες. Εν γένει δηλαδή το Capture One, κατ' εμέ θα ικανοποιήσει και στο επόμενο στάδιο (μετά το demosaic δηλαδή) και θα δώσει καλύτερα αποτελέσματα από τα άλλα 2.

- Eν γένει, είναι προφανές ότι δε μου άρεσε καθόλου ο Iridient X-Transformenr (τον οποίο έχω αγοράσει να σημειωθεί και δεν έτρεξα το demo στο δοκιμαστικό αυτό). Τα συμπεράσματά μου είναι τόσο αρνητικά που θα κάνω και 2η σειρά δοκιμών για μελετήσω παραπάνω το τι συμβαίνει.

- Οι περισσότεροι από εσάς γνωρίζετε ότι είμαι νέος στο άθλημα. Έχω ξοδέψει πραγματικά άπειρες ώρες "μελετώντας" το τελευταίο εξάμηνο, αλλά παρόλα αυτά, πριν εμπιστευτείτε την κρίση μου, να έχετε στο νου σας ότι παραμένω αρχάριος.
 
Last edited:
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Mιχάλη, ωραία .. και αναλυτικά !! .. έχουμε καμμιά δεκαριά περιοχές ακόμα ;)

Είχα στο πρόγραμμα να ξεκινούσα χθές κάτι αντίστοιχο .. αλλά χάλασε η δουλειά .. σήμερα δεν γλυτώνει ..

Ενα στοιχείο που με χαλάει λίγο είναι με τα tiff απο LR/C1 όπου δεν έκανες WB (στο 2ο γκρι τετραγωνάκι ή στο 4ο** του colorchecker) .. γενικώς νομίζω είναι πιο αξιόπιστη η σύγκριση σε WBalanced αρχεία επειδή είναι πιο κοντά στη προοριζόμενη χρήση. Στα DNG του Iridient δεν ενοχλεί αλλά στα tiff έχουν ήδη κλιπαριστει κάποιοι τόνοι απο το λάθος WB (οι φωτό είναι τραβηγμένες με daylight ενω το φως είναι πυρακτώσεως ..) και γενικώς προκύπτει μια ανακατωσούρα στο δεξι μέρος του ιστογράμματος αν κάνουμε WB εκ των υστέρων ..

** Aπο τα στοιχεί της x-rite προκύπτει οτι το πιο ουδέτερο τετραγωνάκι είναι το 4ο απο αριστερα .. αλλά κοντά είναι και το 2ο και μερικοί το προτιμούν ως πιο αξιόπιστο ειδικά στα ψηλά ISO διότι ως πιο φωτεινό έχει λιγότερο θόρυβο.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Ηλία κάνε μια επιβεβαίωση σε παρακαλώ για να είμαστε 100% σίγουροι και θα τα έχεις άμεσα:

image.png
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Mιχάλη, ωραία .. και αναλυτικά !! .. έχουμε καμμιά δεκαριά περιοχές ακόμα ;)

Κάτι άλλο το οποίο ξέχασα να αναφέρω προηγουμένως είναι ότι πάνω δεξιά και κάτω αριστερά στις φωτογραφίες θεωρώ ότι μπορεί να επιβεβαιωθεί και το περιβόητο πρόβλημα του Lightroom με τις πρασινάδες.

Τώρα ποιό από τα άλλα δύο τα καταφέρνει καλύτερα είναι ένα θέμα, αλλά στα δικά μου μάτια, κερδίζει πάλι το C1. Όταν με το καλό ανέβουν τ' αρχεία θα μπορέσει ο καθενας να κάνει τη δική του σύγκριση.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Παραθέτω δυο κροπαρίσματα:






Πρόκειται για το More Detailed dng και το RAF, ανοιγμένα και τα δύο σε Capture one. Για την ιστορία το RAF (η πρώτη φωτό) έχει sharpening amount 221 και το dng (η δεύτερη φωτό) έχει 140.

Να θυμίσω ότι το sharpening στον iridient στο ΤΕΣΤ1 ήταν "κλειστό", οπότε σαν να μας δουλεύει λιγάκι ο developer του iridient..
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Έγιναν οι εξής αλλαγές:

- Προστέθηκαν αρχεία από RawTherapee (3 Pass με 0 false color suppresion steps)
- Προστέθηκαν αρχεία από Darktable (Markesteijn 3-pass με color smoothing off)
- Σε όσα αρχεία ήταν εφικτό (δηλαδή OΧΙ σε dng που δεν έχει νόημα και OXI στα tif του Lightroom που δεν βρίσκω τον τρόπο να γίνει) απενεργοποιήθηκαν τα base curves ώστε να είναι όσο πιο ουδέτερο το αποτέλεσμα.

Οι αλλαγές είναι πολλά GB οπότε θα χρειαστεί σίγουρα μέχρι το βράδυ για να γίνει sync.

Παρότι είναι φανερό ότι δεν υπάρχει διάθεση συμμετοχής σε αυτό το δοκιμαστικό, ΑΝ ποτέ υπάρξει, θα πρότεινα τα αρχεία των RawTherapee και Darktable να εξετασθούν σε δεύτερο χρόνο. Να βγει ο νικητής δηλαδή του πρώτου γύρου (Lightroom vs Capture One vs Iridient), να βγει ο νικητής του δεύτερου γύρου (Darktable vs Rawtherapee) και στο τέλος να γίνει η σύγκριση μεταξύ των δύο.
 
Last edited: