Πλήρης αντιγραφή απο samsung galaxy s7 σε galaxy s8

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
καλησπέρα

πως μπορούμε να αντιγράψουμε τα πάντα (επαφες, φωτογραφίες, calendar, sms, μηνύματα viber, μηνύματα whats up, μηνύματα messenger κτλ) απο ενα samsung galaxy s7 σε ενα samsung galaxy s8;

δηλαδή να γίνει πλήρης αντιγραφή απο το ένα κινητό στο άλλο;
αν δεν γίνεται, τι ΔΕΝ μπορεί να μεταφερθεί;

ευχαριστώ
 
Last edited:

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,829
Είμαι παντού
εχει η σαμσουνγκ απ,που κανει τη δουλεια.
Σμαρτ σουιτς.
Το ιδιο εκανα προσφατα,ευκολα και γρηγορα.
Στο προτεινει το ιδιο το κινητο.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Έχω την εντύπωση ότι το ανταπτοράκι OTG σε USB type-A που έχει η συσκευασία για αυτόν τον λόγο είναι πρωτίστως: για να συνδέσεις πάνω το παλιό galaxy και να κάνει copy τα πάντα...
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
το πρόβλημα ειναι πολύ μεγαλύτερο απο ότι νόμιζα..

ειναι 3 κινητά.. ίδιος ιδιοκτήτητης, 2 samsung galaxy s7 και ένα s8.

θέλουμε όλα τα δεδομένα απο τα 2 τηλέφωνα s7, να περαστούν με merge, χωρίς να χάσουμε τίποτα, στο S8 το οποιο ομως εχει ήδη δεδομένα.
υπάρχουν πολλές συνομιλίες viber/whatsup με εικόνες, σημειώσεις που θα θέλαμε να περαστούν στο S8.

υπάρχει τρόπος;
τουλάχιστον να γίνει merge το ένα s7 με το s8..

ευχαριστώ
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
viber & WhatsApp μπορείς να πάρεις backup τις συνομιλίες στο google drive και μετά restore
Οι photos από αυτά τα apps αποθηκεύονται στη συσκευή οποτε θεωρητικά θα περάσουν και στην νέα

Τώρα οταν θα κανεις restore τις συνομιλίες στη συσκευή που θες που εχει όμως και επιπλέον άλλες , δε ξέρω αν θα τις κάνει overwrite ή οχι ...
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
viber & WhatsApp μπορείς να πάρεις backup τις συνομιλίες στο google drive και μετά restore
Οι photos από αυτά τα apps αποθηκεύονται στη συσκευή οποτε θεωρητικά θα περάσουν και στην νέα

Τώρα οταν θα κανεις restore τις συνομιλίες στη συσκευή που θες που εχει όμως και επιπλέον άλλες , δε ξέρω αν θα τις κάνει overwrite ή οχι ...

ευχαριστώ για την απάντηση. αλλα ειναι σημαντικό να μάθω αν θα τις κάνει overwrite ή οχι..
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Το παρακάτω είναι από το FAQ του viber

Restore your messages

Once you have downloaded and reactivated Viber, you can restore your messages.
You can only save the information from your latest backup.
Any previous backups are deleted when you do a new one.

Please note: You can only restore your messages to the same platform and the same phone number.
For example, if you have an Android phone, you can only restore your messages to a new Android phone with the same phone number.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Και στα 3 τηλέφωνα έχεις το ιδιο google account και samsung cloud account ;

δεν ειναι δικά μου οποτε δεν γνωρίζω με σιγουριά, αλλα υποθέτω πως ναι.
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Διαβάζοντας εδώ
https://android.stackexchange.com/q...sing-the-same-account-what-happens-on-restore

Τα backup που γίνονται είναι ανα συσκευή (πχ per IMEI) άρα αυτόματα restore μπορείς να κανείς μονο από μια σε μια άλλη

Και τωρα από 2 συσκευές σε 1 άλλη που εχει ήδη και τα δικα της δεδομένα φαίνεται πολύπλοκο και σίγουρα αυτόματος τρόπος δεν πρέπει να υπάρχει ...

Σίγουρα τα multimedia (photos , videos) αν υπάρχει ένα google account και ο ιδιοκτήτης εχει επιλέξει να τα συγχρονίζει όλα στο cloud , τότε θα περάσουν
Ομοίως και οι επαφές του, και τα apps από το play store

SMS - viber - WhatsApp που είναι 3 συσκευές , 3 νούμερα (ή 2) φαίνεται χλωμό , γιατί θα πρέπει να επιλέξει μια συσκευή για να κάνει restore σε μια συσκευή που δεν είναι όμως άδεια ...

για Facebook messenger , δεν εχω FB άρα δεν γνωρίζω ...