Mecool M8S Pro W (2/16, S905W)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,039
Κατερίνη, Ελλάδα
Απάντηση: Mecool M8S PRO W (2/16, S905W)

Λοιπόν.. πρώτες εντυπώσεις από Mecool M8S Pro W θετικότατες!! Με το που μπουταρε πρώτη φορά είχα έτοιμο το αρχείο της custom rom στο στικάκι, περάστηκε μέσω του updater του box χωρίς κανένα πρόβλημα και σε μερικά λεπτά το σεταρισα και μπήκα στην αρχική του οθόνη.

Καταρχάς όμορφο ui. Λιτό, με τις εφαρμογές στη σειρά και όμορφη κίνηση και animations. Απευθείας μπήκα στο playstore, κατέβασα Netflix και ξεκίνησε η δοκιμή! ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ! Σίγουρα hd (δεν κατέβασα πρόγραμμα να το τεσταρω, αύριο θα γίνουν όλα!), τέλεια εικόνα και ήχος, τέλεια κίνηση. Ούτε buffering ούτε τπτ. Πραγματικά με άφησε πολύ ευχαριστημένο. Η σύνδεση είναι ethernet, οπότε δεν μπορώ να κρίνω το wifi του. Κατόπιν δοκίμασα YouTube. Εξαιρετικά και εκεί. Έπαιξε κανονικά τα πάντα χωρίς κομπιάσματα και buffering.

Δεν είχα χρόνο για άλλα, μέσα στο ΣΚ θα γίνουν εκτεταμένες δοκιμές. Αρχεία και τηλεόραση 4k δεν έχω, θα δοκιμαστούν μέσω kodi πολλά bd remux. Λογικά δεν θα υπάρχει θέμα. Πάντως για 35 ευρώ είναι νομίζω εξαιρετική αγορά αυτή τη στιγμή.

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,039
Κατερίνη, Ελλάδα
Απάντηση: Mecool M8S PRO W (2/16, S905W)

Πέρασμα custom rom από freaktab:
κατεβάζουμε το zip αρχείο από το θέμα της rom, το περνάμε σε ένα usb stick ή σε μια micro sd και τρέχουμε το πρόγραμμα updater από το μηχάνημα. Επιλέγουμε αναβάθμιση από τοπικό αρχείο, επιλέγουμε το αρχείο και πατάμε επιβεβαίωση. Ξεκινάει η διαδικασία και σε κανένα δεκάλεπτο έχουμε μπει στη ρομ (το πρώτο boot θα κάνει κάποια λεπτά, no worries).

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4
 

winzig

Senior Member
26 August 2008
330
Απάντηση: Mecool M8S PRO W (2/16, S905W)

Αφού μαζευτήκαμε κάποιοι κάτοχοι ας ανοίξουμε δικό του θέμα πλέον..

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

winzig

Senior Member
26 August 2008
330
Απάντηση: Mecool M8S PRO W (2/16, S905W)

Πέρασμα custom rom από freaktab:
κατεβάζουμε το zip αρχείο από το θέμα της rom, το περνάμε σε ένα usb stick ή σε μια micro sd και τρέχουμε το πρόγραμμα updater από το μηχάνημα. Επιλέγουμε αναβάθμιση από τοπικό αρχείο, επιλέγουμε το αρχείο και πατάμε επιβεβαίωση. Ξεκινάει η διαδικασία και σε κανένα δεκάλεπτο έχουμε μπει στη ρομ (το πρώτο boot θα κάνει κάποια λεπτά, no worries).

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,039
Κατερίνη, Ελλάδα
Απάντηση: Mecool M8S PRO W (2/16, S905W)

Από όσο είδα στο freaktab οι διαθέσιμες μέχρι στιγμής rom είναι 2, του ίδιου dev, με τη διαφορά ότι η μια είναι Android TV ενώ η άλλη κανονική. Και οι 2 βασισμένες στο τελευταίο επίσημο firmware, γυμνές από περιττά πράγματα και με καλή συμπεριφορά γενικά σε ταχύτητα και απόκριση.

Σε περαιτέρω δοκιμές σήμερα.. έπαιξα με Kodi και smb δίκτυο από pc, καθώς εκεί έχω το multimedia περιεχόμενο (τώρα δρομολογείται η αγορά nas). Σε αρχεία με πολύ υψηλό bitrate (bd remux) παρουσίασε μικροπροβλήματα, με εμφάνιση artifacts στην οθόνη αραιά και που και στιγμιαία σπασίματα κίνησης. Δεν δοκίμασα από usb, θα προσπαθήσω αύριο. Σε αρχεία με χαμηλότερο bitrate δεν συνάντησα κάπου πρόβλημα, όλα έπαιξαν μια χαρά.

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4
 

Serialakias

Senior Member
24 April 2017
441
Re: Mecool M8S PRO W (2/16, S905W)

Δεν ξέρω εάν μπορείς να με βοηθήσεις... Εγώ έως τώρα δουλεύω με raspberry με περασμένο το osmc. Το παρόν μηχανηματακι το θέλω διότι παίζει Η265. Το 4K δεν με νοιάζει διότι δεν έχω τέτοια τηλεόραση. Επίσης δεν με νοιάζει το android διότι Νεφλιξ έχω στην τηλεόραση, ενώ όλα τα αλλα τα θεωρώ περιττά. Το μόνο που θέλω ειναι το Kodi κα να δουλεύει και 24/7 το Transmission. Επίσης απο ότι έχω δει στα γρήγορα, τα android δεν αλλάζουν το frame rate, κάτι το οποίο γίνεται σε osmc, libreelec κτλ. Ρωτάω λοιπόν:

1) Μπορώ να έχω περασμένο το libreelec σε sd και να μπουταρω από εκεί χωρίς να σβήσω το μαμισιο software για ώρα ανάγκης;
2) Έχω την εντύπωση ότι το android δεν έχει την ίδια απόδοση με τις ελαφριες διανομές που έχουν μέσα μόνο το kodi, και ότι αυτό φαίνεται στην αναπαραγωγή. Ισχύει;
3) Η custom rom που ανέβασες στο λινκ, το οποιο παρεμπιπτόντως μάλλον ειναι λάθος, τι προσφέρει σε σχέση με την μαμισια;
4) Η usb θύρα δίνει αρκετο ρεύμα για 2.5αρι σκληρό;
5) Το raspberry τώρα το δουλευω με universal remote control και flirc. Δεν εχω ορεξη να ξαναπρογραματιζω, συνεπως θα δουλεψει εάν το βαλω πανω;

Ξερω ότι ρωταω πολλα... ευχαριστω...
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,039
Κατερίνη, Ελλάδα
Απάντηση: Mecool M8S PRO W (2/16, S905W)

Έχεις δίκιο για το link, sorry! Εδώ είναι τα σωστά:
http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905/others-ac/firmware-roms-tools-bj/690576-rom-mecool-m8s-pro-w-tvstock-nexus-rom-android-tv-7-1
http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905/others-ac/firmware-roms-tools-bj/690555-rom-mecool-m8s-pro-w-stock-nano-nexus-rom-android-7-1

1) Αυτό δεν το ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με libreelec. Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει. Θα κάνω και μια ερώτηση στο Freaktab.

2) Όπως έγραψα παραπάνω, σε δοκιμές που έκανα μέσω Kodi από SMB (θα κάνω και από usb όταν μπορέσω) σε βαριά αρχεία (bd remux πχ Avatar, Star Trek) είδα μερικά artifacts και κομπιάσματα. Όχι συνεχόμενα, αλλά υπήρχαν. Σε 1080p rip δεν υπήρχε κανένα θέμα. Θα κάνω περισσότερες δοκιμές όταν μπορέσω.

3) Η custom rom παίζει HD Netflix, γι´ αυτό την προτίμησα, καθώς εγώ το πήρα για Netflix κυρίως. Για αναπαραγωγή ταινιών έχω καλό media player, γι' αυτό και δεν με απασχολεί το θέμα του Kodi.

4) Θα το δοκιμάσω και θα σου πω, νομίζω πως ναι.

5) Δεν έχω ιδέα.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Mecool M8S PRO W (2/16, S905W)

παιδιά δεν είμαι τόσο σίγουρος για LE στα 905W, αν δείτε και στις σελίδες του LE επιβεβαιώνουν μόνο για 905 και 905Χ...

https://forum.libreelec.tv/thread/9759-choosing-a-s905-s905x-s905d-s905w-s912-box-guide/

και από εδώ:

https://forum.libreelec.tv/thread/1982-list-of-s905-s905x-boxes-that-work-with-kszaq-s-build/

όλα 905 και 905Χ

Υπάρχει κάτι που δουλεύει διαπιστωμένα, και απλά δεν αναγράφεται εκεί?
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,039
Κατερίνη, Ελλάδα
Απάντηση: Mecool M8S PRO W (2/16, S905W)

Αν μου πείτε τη διαδικασία που χρειάζεται να κάνω για να το τεστάρω, θα δοκιμάσω να bootαρω σε LE (απ' όσο κατάλαβα μπορώ να την περάσω σε micro sd και να δοκιμάσω χωρίς να ρισκάρω την android rom του). Αλλά δεν έχω ιδέα τι να κατεβάσω και πως.

Έκανα πριν λίγο δοκιμές με usb stick. Αρχεία που είχανε ψιλοθέματα μέσω smb παίξανε απροβλημάτιστα από εδώ. Θα κάνω πιο εκτεταμένες δοκιμές στις επόμενες μέρες. Και θα τεστάρω και το wifi, όπως είχε ζητήσει κάποιος φίλος.
 

winzig

Senior Member
26 August 2008
330
Απάντηση: Mecool M8S PRO W (2/16, S905W)

Έχεις δίκιο για το link, sorry! Εδώ είναι τα σωστά:
http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905/others-ac/firmware-roms-tools-bj/690576-rom-mecool-m8s-pro-w-tvstock-nexus-rom-android-tv-7-1
http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905/others-ac/firmware-roms-tools-bj/690555-rom-mecool-m8s-pro-w-stock-nano-nexus-rom-android-7-1

1) Αυτό δεν το ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με libreelec. Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει. Θα κάνω και μια ερώτηση στο Freaktab.

2) Όπως έγραψα παραπάνω, σε δοκιμές που έκανα μέσω Kodi από SMB (θα κάνω και από usb όταν μπορέσω) σε βαριά αρχεία (bd remux πχ Avatar, Star Trek) είδα μερικά artifacts και κομπιάσματα. Όχι συνεχόμενα, αλλά υπήρχαν. Σε 1080p rip δεν υπήρχε κανένα θέμα. Θα κάνω περισσότερες δοκιμές όταν μπορέσω.

3) Η custom rom παίζει HD Netflix, γι´ αυτό την προτίμησα, καθώς εγώ το πήρα για Netflix κυρίως. Για αναπαραγωγή ταινιών έχω καλό media player, γι' αυτό και δεν με απασχολεί το θέμα του Kodi.

4) Θα το δοκιμάσω και θα σου πω, νομίζω πως ναι.

5) Δεν έχω ιδέα.



Καλημερα! απο τα λινκς που εστειλες κατεβαζω ειπαμε τα update και τα περναω το ενα μετα το αλλο ή μονο 1 απο τα 3 που υπαρχουν? το πρωτο λεγεται TVStock το αλλο Nano και το τριτο σκετο stock.

Σε ευχαριστω!
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,039
Κατερίνη, Ελλάδα
Απάντηση: Mecool M8S PRO W (2/16, S905W)

Περνάς ένα από τα 3 zip αρχεία. Αναλόγως ποια rom θέλεις να βάλεις. Εγώ πέρασα την πρώτη, που είναι Android TV και όχι απλό android. Googlαρε αν θες να δεις τις διαφορές.

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4
 

winzig

Senior Member
26 August 2008
330
Απάντηση: Mecool M8S PRO W (2/16, S905W)

Περνάς ένα από τα 3 zip αρχεία. Αναλόγως ποια rom θέλεις να βάλεις. Εγώ πέρασα την πρώτη, που είναι Android TV και όχι απλό android. Googlαρε αν θες να δεις τις διαφορές.

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4
Σε ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση φίλε μου. Περιμένω το αργότερο ως την Τετάρτη να μου έρθει! :)

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,039
Κατερίνη, Ελλάδα
Απάντηση: Mecool M8S PRO W (2/16, S905W)

Σε ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση φίλε μου. Περιμένω το αργότερο ως την Τετάρτη να μου έρθει! :)

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Android TV is made for set top boxes that you attach to your TV. It's best viewed on a HD TV, and it's made to be usable with a remote or a controller. Because of this, there are a lot of apps on the app store that simply don't work with Android TV because most apps require a touchscreen to be functional.

Vanilla Android is generally made for touchscreens, but there are custom versions of Android that are made to fill the same niche as Android TV and work well with a remote or controller on a HD TV. These custom versions of Vanilla Android will allow you to install just about anything from the app store, but you will likely need a mouse and keyboard to use many of those apps.

I'm happy with Android TV, but many people don't like the limitations imposed by Google on what apps you can install on it. If you own an Android TV device, you can wipe your device and flash a supported custom Vanilla Android firmware on it if you want.



Το παραπάνω δίνει περίπου τις διαφορές μεταξύ Android TV rom και κανονικές rom.

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4
 

winzig

Senior Member
26 August 2008
330
Απάντηση: Mecool M8S PRO W (2/16, S905W)

Android TV is made for set top boxes that you attach to your TV. It's best viewed on a HD TV, and it's made to be usable with a remote or a controller. Because of this, there are a lot of apps on the app store that simply don't work with Android TV because most apps require a touchscreen to be functional.

Vanilla Android is generally made for touchscreens, but there are custom versions of Android that are made to fill the same niche as Android TV and work well with a remote or controller on a HD TV. These custom versions of Vanilla Android will allow you to install just about anything from the app store, but you will likely need a mouse and keyboard to use many of those apps.

I'm happy with Android TV, but many people don't like the limitations imposed by Google on what apps you can install on it. If you own an Android TV device, you can wipe your device and flash a supported custom Vanilla Android firmware on it if you want.



Το παραπάνω δίνει περίπου τις διαφορές μεταξύ Android TV rom και κανονικές rom.

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4


Sent from my SM-G955F using Tapatalk