Φωτογραφικη εκδρομουλα στην Ευβοια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Leventis Dimitris

Senior Member
29 September 2016
327
Αλιβέρι- Εύβοια
Μεταφέρω εδω την προταση για μια κυριακάτικη εκδρομη στην Ευβοια που εχουμε συζητήσει στις gallery .
Η ιδέα ειναι να σας δειξουμε μαζι με τον Γιαννη τον Μαλαντάρα τις φυσικες ομορφιες του τοπου μας. Η βολτα θα ειναι φυσικα μονοημερη κυριακη και θα επιλεγεί διαδρομη για τζιπ αυτοκινητο.Δεν εχει νόημα να παμε σε μερη τα οποια εχει προσβαση επιβατικο αυτοκινητο. Εγω μπορω να μεταφερω επιπλεον 3 ατομα στο βιταρα μου και τον εξοπλισμο φυσικα. Ο Γιαννης επισης εχει ενα rav-4 και λογικα το διαθετει εαν δεν εχει προβλημα με την δουλεια του. Φυσικα θα πρεπει να ερθετε μεχρι Χαλκιδα και μετα θα αναλαβουμε εμεις για διαδρομη στην Κεντρικη Ευβοια. Αναλογα τα ατομα που θα μαζευτουμε θα κανονισουμε διαδρομη και ωρες.Υπαρχει η επιλογη επισης εαν σας βολευει να περασετε απο Αγ. Μαρινα απεναντι Νεα Στυρα και να επιλεξουμε διαδρομη στην Νοτια Ευβοια. Επισης εαν υπαρχει διαθεση θα κανονισω εγω και το φαγητο αναλογα που θα κατευθυνθουμε. Αλλιως εαν θελετε να εξαντλησουμε και το τελευταιο δευτερολεπτο φυσικού φωτός που θα έχουμε θα την βγαλουμε στο γρασιδι με ταπεράκια- προσωπικα δεν με χαλαει καθολου.
Σαν πρωτη συζητηση λοιπον προτεινω για την επομενη Κυριακη στις 11/2 αλλιως θα πρεπει να παμε στις 25/2 καθως στις 18/2 πεφτει στο τριημερο.
Ακουω προτάσεις-παρατηρήσεις-ιδέες - απορίες.....
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Δίχως να σας πάρω στον λαιμό μου, προσωπικά θα προτιμούσα τις 25/2 μια και γυρνάω 7/2 και στις 11 θα έχω σίγουρα κοινωνικές υποχρεώσεις (που δεν γνωρίζω αλλά ξέρει η σύζυγος... :bigcry::flipout:)
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Φωτογραφικη εκδρομουλα στην Ευβοια

Νομίζω ότι αν πούμε 25 θα ειναι πολύ καλύτερα για να προλάβουμε να το οργανώσουμε συνολικά και πιθανόν να αυξηθούν και τυχόν συμμετοχές. Εγώ περιμένω και προς το τέλος του μήνα το νέο firmware της μηχανής μου και θα ήταν οτι πρέπει για κάνω τις δοκιμες μου.

Ας δούμε τι διάθεση υπάρχει όμως συνολικά και βλέπουμε, εγώ είμαι μέσα οπότε και αν αποφασιστεί με ή χωρίς ταπεράκια (αρκεί να ειναι γεμάτα) και να υπάρχει και κανένα φλασκί με τσίπουρο να μας ζεστάνει.
 

Leventis Dimitris

Senior Member
29 September 2016
327
Αλιβέρι- Εύβοια
Πολύ ωραία, φιξάρουμε την ημερομηνία για τις 25/2 τοτε, και για μενα ειναι καλυτερα.
Στο επομενο διάστημα ας δουμε τι άτομα μαζευόμαστε και εαν δεν χωραμε αν υπαρχει επιλογή για αλλο τζιπ απο φιλο συνφορουμιστή .
Θα σας γραψω επισης τι επιλογες απο πλανα προτείνω και αποφασίζουμε μετα την διαδρομή για να μην χάσουμε πολύ χρόνο στον δρόμο.
Τσίπουρο και κρασι Κώστα αστο επάνω μου....
Φυσικά δεκτή οποιαδήποτε αλλη προσφορά...
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
Όπως ανεφερε και ο Δημήτρης εγώ θα προσπαθήσω να μην χάσω αυτή την υπέροχη εκδρομή.Ωστόσο θα γνωρίζω μάλλον τελευταία μέρα γιατί είναι έτσι το είδος της δουλειάς μου που δεν μπορώ να προγραμματίσω από τώρα...
Μπράβο στην πρωτοβουλία που πήρες Δημήτρη και μακάρι στο μέλλον να γίνουν και άλλες παρόμοιες συναντήσεις και σε άλλα μέρη!
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Γιάννη θα χαρώ να σε ξαναδώ και θα ήθελα να δω την Penf στα χέρια σου τι μπορεί να κάνει με τα ιδιαίτερα προφίλ που εχει μιας και σου αρεσει πολύ το ασπρόμαυρο.
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
Κωστα και εγω θα χαρω να τα πουμε!!Μονο που εχω την em 10ii (οχι την penf) την οποια την ξερεις σιγουρα καλυτερα απο εμενα... :aetsch:
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Re: Απάντηση: Φωτογραφικη εκδρομουλα στην Ευβοια

Κωστα και εγω θα χαρω να τα πουμε!!Μονο που εχω την em 10ii (οχι την penf) την οποια την ξερεις σιγουρα καλυτερα απο εμενα... :aetsch:

Tην ΔΙΚΗ ΤΟΥ PenF θελει να δει στα χερια σου ο Κωστας...
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
Μάλιστα, καλά το είπε ο Κώστας.. Εγώ κατάλαβα λάθος..

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Φωτογραφικη εκδρομουλα στην Ευβοια

Εχθές είχα μια τηλ. επικοινωνία με το Δημήτρη ο οποίος κοιτάει συνεχώς την πρόβλεψη καιρού για να δούμε αν θα κρατησει λίγο η βροχή που είχε δώσει δελτίο ώστε να το ευχαριστηθούμε. Έχει δυο διαδρομές να προτείνει και ανάλογα πόσοι θα πάμε και τι μεταφορικά εκεί θα υπάρχουν θα βγάλουμε τελικό δρόμολογιο. Μέχρι αύριο θα πρέπει όσοι θέλουν να έρθουν να έχουν δηλώσει συμμετοχή και εφοσον ο καιρός μας κάνει το χατήρι να κανονίσουμε τις λεπτομερείες , ειδάλλως θα το αναβάλουμε για κάποια από τις επόμενες Κυριακές.
 

Leventis Dimitris

Senior Member
29 September 2016
327
Αλιβέρι- Εύβοια
Re: Απάντηση: Re: Φωτογραφικη εκδρομουλα στην Ευβοια

Όπως έγραψε και ο Κώστας παραπανω η καθυστέρηση στην ενημέρωση οφείλεται στο οτι περίμενα μήπως και άλλαζε η μετεωρολογική πρόβλεψη. Δυστυχώς όμως σε όλη την κεντρική και νότια Εύβοια που ειχα χαράξει τις δυο διαδρομές δινει σταθερά απο το μεσημέρι του Σαββάτου απόγευμα και βράδυ βροχοπτώσεις. Αυτο σημαίνει οτι ακομα και αν την Κυριακή το πρωί δεν βρέχει τα ρέματα-ποτάμια που θα έπρεπε να διασχίσουμε θα έχουν δυσκολία αρκετή αφου θα εχουν κατεβάσει νερό. Σε επικοινωνία που ειχα με τον ορειβατικο σύλλογο της περιοχής μου ειπαν επισης οτι ενα κομμάτι στην νότια Εύβοια που ηθελα να κάνουμε οτι εχει κρατήσει χιόνια σε ορισμένα σημεία ανήλεα και δεν περνάνε. Τέλος σε επαφή που είχα με τον πρόεδρο της Λεσχης Ευριπου 4χ4 οπου ειμαι μελος μου ειπε οτι ενα επιπλεον προβλημα ειναι τα πεσμένα ελατα σε αρκετα σημεια.

Η λογική λέει λοιπον οτι το off-road κομματι της διαδρομης θα πρέπει να το πάμε κάποια ΣΚ πιο πίσω ώστε να κάνουμε το χόμπυ μας χωρίς ταλαιπωρίες.

Τι προτείνω ? εγω προσωπικα την Κυριακή εχω πάρει ελευθέρας απο οικογένεια και δουλειά και θα ηθελα να γνωριστούμε , εφόσον υπάρχει διάθεση και απο εσας η καλύτερη επιλογή είναι να βρεθούμε Χαλκίδα γιατι είναι η μόνη περιοχή που δίνουν οι προγνώσεις οτι το πρωι δεν θα βρέχει και το μεσημερι εχει απλη πιθανοτητα. Φυσικα θα κινηθουμε σε άσφαλτο και σε safe μερη για φωτογράφιση (κατω απο καινουργια γεφυρα, εγκαταλελειμενα βιομηχανικα κτίρια στην Ριτσώνα, παραλία Μπούρτζι-Λευκαντί με βυθισμενες βαρκες, προβλήτες και παλιές αλυκές που ανακάλυψα πρόσφατα,κάστρο Καράμπαμπα με θεα την παλιά γέφυρα και το κρηπίδωμα της παραλίας κτλ...).
Μια αλλη επιλογη επισης ειναι , εφοσον δουμε την Κυριακη το πρωι οτι ο καιρος δεν ειναι βροχερος , να ερθετε μεχρι το Αλιβερι που μένω (45 λεπτα με νορμαλ ταχύτητα απο Χαλκιδα). Αυτο γιατι θα μπορεσω να σας παω με το τζιπ στον υδροβιότοπο της λίμνης του Δύστου , στα παλια λιγνιτορυχεια της ΔΕΗ οπου εχουν υποχωρησει οι υπογειες στοες και εχουν δημιουργηθει λιμνες στην επιφανεια, στα εγκαταλελειμένα κτίρια του β οικισμού των εργαζομένων και να καταλήξουμε στον προφ. Ηλα σε 550 μ. υψόμετρο για το ηλιοβασίλεμα με απίστευτη θεα σε παράλια Αττικής και κεντρικο Ευβοϊκό κόλπο.Αυτά ολα ειναι σε απόσταση 5-20 λεπτών το καθένα με κέντρο το Αλιβέρι και θα κινηθούμε σε ασφαλείς δρόμους ενώ ταυτόχρονα ειναι μέρη που δύσκολα πηγαίνει κανείς με Ι.Χ.

http://www.weather.gr/ελλάδα/στερεά ελλάδα/καιρός-Χαλκίδα-69

http://www.weather.gr/ελλάδα/στερεά ελλάδα/καιρός-Αλιβέρι-5494
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Φωτογραφικη εκδρομουλα στην Ευβοια

Δημήτρη καταρχήν σε ευχαριστούμε για την προθυμία και την όρεξη να το οργανώσεις. Εγώ ειμαι μεσα και για τις 2 διαδρομές και προτείνω να δούμε σήμερα πόσοι θα ειμαστε τελικά (ο cacau και ο nicksoti μαλλον ειναι ΟΚ και περίμεναν την πρόβλεψη του καιρού και την δικη σου εισήγηση), τι ώρα μπορούμε να μαζευτούμε για να ξεκινήσουμε και να ειμαστε τουλαχιστον Χαλκίδα , για να αποφασίσουμε τελικό προορισμό και πόσα μεταφορικά χρειάζονται. Ας δηλώσουμε σήμερα συμμετοχές και αυριο πρωί μιλάμε και τηλεφωνικά για λεπτομέρειες.
Αν υπαρχει κατι απο τον εξοπλισμό μου (ειναι στην υπογραφή μου) που θελει κανεις να δοκιμασει ας με ενημερώσει.
 

Leventis Dimitris

Senior Member
29 September 2016
327
Αλιβέρι- Εύβοια
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Φωτογραφικη εκδρομουλα στην Ευβοια

Πολύ ωραία, εαν κινηθουμε στην περιοχη της Χαλκιδας θα παμε με επιβατικά αυτοκίνητα καθως σε ελαχιστες περιπτωσεις θα πατησουμε καλο χωματοδρομο. Εαν υποθεσουμε οτι θελουμε 1 ωρα για καθε φωτογραφικο προορισμο τοτε εκτιμω οτι και στις 10.00 π.μ. να φτασετε Χαλκιδα ειμαστε μια χαρα καθως έχουμε καλο φως εως τις 17.30 αρα ειναι αρκετος χρονος για 5-6 σημεία φωτογράφησης μαζι με τις μετακινησεις. Δεν λεω 18.00 γιατι η μερα θα ειναι συννεφιασμενη στην καλυτερη περιπτωση.Αρα θα πρεπει να δουμε συμμετοχες και αν καποιος θελει να φυγει νωριτερα την Κυριακη να κανονισει δικο του μεσο. Θα πρεπει να υπολογιζετε περιπου 45 λεπτα για Χαλκιδα απο την στιγμη που θα βγειτε στην Εθνικη οδο.
Εαν θελετε να ερθετε εως εμενα θα πρεπει να φυγετε νωριτερα απο Αθηνα δηλαδη κατα τις 8.30 για να εχουμε τον ιδιο χρονο.
Μολις μιλησα και με τον Γιαννη (Μαλαντάρα) και θα προσπαθησει να ειναι και αυτος παρ οτι ειχε θεμα με την δουλεια του. Θα μας προτεινει και αυτος μερη καθως κατοικεί στην Χαλκιδα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Παλικάρια δυστυχώς είμαι άρρωστος, οπότε αυτό το ΣΚ δεν μπορώ. Ξεκινάτε και βλέπουμε...
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Μέσα είμαι κι εγώ. Τους χωματόδρομους και λίγο τους φοβάμαι αν βρέξει, εγώ θα πάρω μόνο πλάνα βίντεο οπότε θα έχω και 3ποδο, αλλά το βλέπουμε και στην πράξη.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Φωτογραφικη εκδρομουλα στην Ευβοια

Σήμερα ΑΘΗΝΑ πολύ βροχή και πρωινό χαλάζι, να ξαναδούμε την πρόβλεψη καιρού αργότερα για αύριο και αποφασίζουμε όσοι ειμαστε υγιείς (περαστικά Δημήτρη).
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Φωτογραφικη εκδρομουλα στην Ευβοια

Η εξόρμηση επαναπρογραμματίστηκε με σύμφωνη γνώμη και του tour operator Δημήτρη :)operator:) για κάποιο επόμενο ΣΚ ώστε να συνδυαστεί και με off road βολτίτσα με σίγουρα καλό καιρό, για αύριο παραμένει ως πρόταση χαλαρή βόλτα για Χαλκίδα εφοσον ο καιρός το πρωί το επιτρέψει.