4k ενισχυτης με preout

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Καλησπερα σε ολους
Θα ηθελα τα φωτα-γνωμες σας για μια αγορα νεου ενισχυτη 4k με ολα τα νεα φορμα ηχου.
Επειδη ηδη υπαρχει ενας ενισχυτης Yami,o RX-V663(ω ναι..ακομα αντεχει απο το 2005..)θα ηθελα απαραιτητα να εχει pre outs για να μπορεσουν να συνδεθουν μεταξυ τους
Οποτε δεν με ενδιαφερει και παρα πολυ η δυναμη ανα καναλι γιατι ο ενας θα δουλευει(μελλοντικα) σαν pre amp.Σωστα?
Τα ηχεια που υπαρχουν ηδη ειναι τα Crystal Audio TX-T2-12 THX Certified μαζι με ενα 12αρι sub το Crystal Audio TX-12 συν αλλες δυο κολονες της Crystal,τα οποια τα οδηγει ο 663 ανετοτατα χρονια τωρα.
Τι θελω?
Ολα τα νεα φορμα ηχου και pre outs αλλα οχι παραπανω απο 550 euros
Ακουω γνωμες,υπαρχει κατι τετοιο?Θα ηταν καλυτερα παλι κατι σε Yami για να συνεργαζονται καλυτερα?Λεω εγω τωρα..
Ευχαριστω
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς οχι στα χρηματα που θες. Μπορεις να ανεβάσεις λιγο το Budget?

...εντωμεταξύ κατσε να δω ποιος ειναι ο φθηνότερος yamaha που εχει αυτα που θες.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Με preouts στα λεφτά αυτά δύσκολο. Απο τα 800+ βλέπω ξεκινάνε.
Και μη νομίζεις οτι ο ενισχυτής σου οδηγά σωστα τα εν λόγω ηχεία. Αν τα ακούσεις αλλιως θα καταλάβεις.
Κάνε υπομονή και δες κάτι σε marantz denon να τιθασευσεις λίγο και τα πρίμα.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Δυστυχώς οχι στα χρηματα που θες. Μπορεις να ανεβάσεις λιγο το Budget?

...εντωμεταξύ κατσε να δω ποιος ειναι ο φθηνότερος yamaha που εχει αυτα που θες.
Αντε κανα 100ρικο..παραπανω δυσκολο..πριν λιγο καιρο αλλαξα και tv:2thumb22sup: και σημερα παραγγειλα media player..
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Με preouts στα λεφτά αυτά δύσκολο. Απο τα 800+ βλέπω ξεκινάνε.
Και μη νομίζεις οτι ο ενισχυτής σου οδηγά σωστα τα εν λόγω ηχεία. Αν τα ακούσεις αλλιως θα καταλάβεις.
Κάνε υπομονή και δες κάτι σε marantz denon να τιθασευσεις λίγο και τα πρίμα.
Πιθανως να εχεις δικιο...πριμαρουν πολυ...
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν δες τι γινεται τώρα....μέχρι πριν 2 χρόνια η Yamaha έβγαζε τον receiver RX-V 7XX που ήταν ο "κορυφαίος" της συγκεκριμένης σειράς και έβγαινε κάπου στα 650ε και είχα pre out για όλα τα κανάλια.

Από ότι βλέπω τον σταμάτησε και σπρώχνει τους πελάτες που θελουν αυτό το feature στην σειρά aventage που είναι παραδοσιακά πιο ακριβή.

Το πιο φθηνό μοντέλο που έχει τις pre out σήμερα (και υποστηρίζει και όλα τα άλλα που θες) είναι αυτό https://www.skroutz.gr/s/12335041/Yamaha-RX-A870.html?from=most-popular&keyphrase=RX-A870
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Καπου ειδα τον 781 μονο με παραγγελια απο Ωδες στα 699.τι λεει αυτος?

Κατά 90% λογικά θα κάνει αυτα που θες....απλά δες λίγο τι updates έχουν κάνει γιατί τόσο γρήγορα που αλλάζουν τα πράγματά με το hdr, hdr10, bt 2020 κλπ έχω χάσει κι εγω τα αυγά και τα πασχάλια και δεν ξέρω ποια ακριβώς πράγματα σε ενδιαφέρουν....γιατί από το 2019 και meta πάμε σε HDMI 2.1 και αλλάζουν αρκετά πραγματάκια πάλι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Είναι σαν τις προσφορές στις πίτσες. Στους δυο σου κάνουν δώρο άλλον έναν.

Ξεχασμένος είναι στο σκρουτζ αυτός.

Όπως σου είπαν. με Preout είναι ο Marantz SR5012, o Denon AVR-X3400H και ο Yamaha RX-A870.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Το καλο αν αποφασίσεις να περιμένεις ειναι οτι θα εισαι μετά future proof (αν υπαρχει τετοιο πραγμα) για αρκετό καιρο τουλαχιστον + οτι μεχρι το 2019 θα εχεις μαζέψει παραπάνω χρημα και θα πάρεις κατι συνολικά καλύτερο.

Αν εισαι απο αυτους που αλλάζει του receivers καθε 2-3 χρόνια τοτε προχώρα με αυτόν που λες (αλλα επειδή λες ....."αντεχει απο το 2005" θα υποθεσω οτι θα θες να ειναι κατι που να κρατησει οποτε σκεψου και την πανω λυση)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Κάθε χρόνο αλλάζουν τα μοντέλα των ενισχυτών AV. Ας πούμε ότι το 2.1 θα ξεκινήσει να το αποκτά με f/w upgrade ο AVC8500H και ο AV8805 το καλοκαιράκι. Δηλαδή έχει τις προδιαγραφές στο hardware η θύρα και μέχρι τότε θα έχουν περάσει τον αναγκαίο κώδικα.
Άρα πριν από του χρόνου δεν θα δούμε 2.1 στους πιο κάτω ενισχυτές, λογικά στην κατηγορία πιο πάνω από το χιλιάρικο.
Το 2.1 λοιπόν σε πλήρες implementation σε όλα τα μοντέλα μιας γκάμας μπορεί και να πάει στο 2020.

Και σε ό,τι αφορά το future proof, πονεμένη ιστορία. Θα υπάρξουν και revisions 2.1a, 2.1b και πάει λέγοντας... .
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Pleo μαζι σου ειμαι. Απο το 2004 εχω αλλαξει 4 Yamaha και τωρα ειμαι στον πρωτο marantz AV προ. Επειδη ομως εγραψε το παλικαρι οτι εχει εναν του 2005 υπεθεσα οτι δεν τους αλλαζει πολυ συχνα.

Υ.Γ. η διαφορα απο Hdmi 2.0 σε 2.1 λογικα ειναι πιο μεγαλη απο οτι απο 2.1a σε 2.1b ....ή λεω βλακειες?
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Το καλο αν αποφασίσεις να περιμένεις ειναι οτι θα εισαι μετά future proof (αν υπαρχει τετοιο πραγμα) για αρκετό καιρο τουλαχιστον + οτι μεχρι το 2019 θα εχεις μαζέψει παραπάνω χρημα και θα πάρεις κατι συνολικά καλύτερο.

Αν εισαι απο αυτους που αλλάζει του receivers καθε 2-3 χρόνια τοτε προχώρα με αυτόν που λες (αλλα επειδή λες ....."αντεχει απο το 2005" θα υποθεσω οτι θα θες να ειναι κατι που να κρατησει οποτε σκεψου και την πανω λυση)
Όντως δεν τους αλλάζω συχνά.ποιο συχνά TV αλλαζω
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Κατά 90% λογικά θα κάνει αυτα που θες....απλά δες λίγο τι updates έχουν κάνει γιατί τόσο γρήγορα που αλλάζουν τα πράγματά με το hdr, hdr10, bt 2020 κλπ έχω χάσει κι εγω τα αυγά και τα πασχάλια και δεν ξέρω ποια ακριβώς πράγματα σε ενδιαφέρουν....γιατί από το 2019 και meta πάμε σε HDMI 2.1 και αλλάζουν αρκετά πραγματάκια πάλι.
Η TV μου (KS 9000 SAMI)υποστηρίζει μόνο HDR(bt2020-10 bit colour depth) προς το παρών.μαλλον θα ρίξω ένα μάτι στον 781..
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Κάθε χρόνο αλλάζουν τα μοντέλα των ενισχυτών AV. Ας πούμε ότι το 2.1 θα ξεκινήσει να το αποκτά με f/w upgrade ο AVC8500H και ο AV8805 το καλοκαιράκι. Δηλαδή έχει τις προδιαγραφές στο hardware η θύρα και μέχρι τότε θα έχουν περάσει τον αναγκαίο κώδικα.
Άρα πριν από του χρόνου δεν θα δούμε 2.1 στους πιο κάτω ενισχυτές, λογικά στην κατηγορία πιο πάνω από το χιλιάρικο.
Το 2.1 λοιπόν σε πλήρες implementation σε όλα τα μοντέλα μιας γκάμας μπορεί και να πάει στο 2020.

Και σε ό,τι αφορά το future proof, πονεμένη ιστορία. Θα υπάρξουν και revisions 2.1a, 2.1b και πάει λέγοντας... .[/QUOTE
Όποτε?
Μιλώντας για future proof? Τι κάνουμε?
Αφού αργούμε ακόμα?
Μια αγορά όπως αυτή του 781?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Στην εικόνα (θα) είναι οι μεγάλες διαφορές. Dynamic HDR, 4K120Ηz, 8K60Hz και θα φτάνει μέχρι και 10K. Μένει να δούμε αν στον ήχο θα υπάρξει κάτι. Από τα 18Gb/s πάμε στα 48Gb/s και αυτό ίσως είναι καλή πλατφόρμα να περισσέψει bandwidth για κάτι άλλο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Μια αγορά όπως αυτή του 781?

Ε δεν είπαμε; Στους δυο 781 ο ένας δώρο :eek:

Ξεχασμένο μοντέλο που δεν το έχουν κατεβάσει από τα e-shop τους τα καταστήματα και γι' αυτό το δείχνει ακόμη ο τσιφούτης.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Έχεις ακούσει κάτι για τις σαμι TV ?
Αν το update του HDR σε Dolby vision είναι θέμα software η hardware?
Γιατί αν είναι θέμα hardware το future proof για μένα είναι μέχρι να ξανα αλλάξω TV( τουλάχιστον 5 χρόνια...)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Είναι θέμα hardware το οποίο έχει σχεδιαστεί να δέχεται το update όταν αυτό προκύψει. Δεν γνωρίζω για τις TV. Σε ενισχυτές AV πάντως υπήρξε αναβάθμιση. Προφανώς είναι και θέματα άδειας. Τον άνοιγες από το κουτί του, τον έβαζες στην πρίζα και σου έλεγε ότι υπάρχει νέο firmware που περνάει την υποστήριξη Dolby Vision.