Fuji XT20 Video

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Όλο λέω να γράψω εντυπώσεις ξανά από αυτή τη μικρή αλλά θαυματουργή τελικά κάμερα και όλο δε βρίσκω χρόνο.
Και επειδή τα λόγια είναι φτώχεια ας μιλήσει η εικόνα.
Full HD Video 1080 25p με φακό τον 18-55 ατόφιο χωρίς επεξεργασία σε manual mode, εστίαση CAF, με iso auto, διάφραγμα ελάχιστο 2.8-4.0, ταχύτητα 1/50, auto wb
με profile standard στο χέρι με τη σταθεροποίηση στο on.
https://www.youtube.com/watch?v=snUdkEbnqPc
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Fuji xt-20

Ένα ακόμη βίντεο 4Κ με τον Samyang 12 F2 σε τρίποδο με ρυθμίσεις f8 , S 1/50, iso 500 ή 800 δε θυμάμαι , auto wb, standard profile.
Περιμένω εντυπώσεις, την είχα έτοιμη και ένας φίλος πάτησε το κουμπί.
https://www.youtube.com/watch?v=aG1us9cz-i4&t=100s

Επανέρχομαι με ερώτηση από το 0:10 μέχρι το 0:30 περίπου και σε άλλα σημεία γιατί η κίνηση δεν είναι πολύ ομαλή και φαίνεται σαν να χάνονται καρέ;
Κάνω κάτι λάθος;
4κ 25p είναι τραβηγμένο.
 

Σταθης

Banned
24 June 2006
1,175
Απάντηση: Re: Fuji xt-20

Επανέρχομαι με ερώτηση από το 0:10 μέχρι το 0:30 περίπου και σε άλλα σημεία γιατί η κίνηση δεν είναι πολύ ομαλή και φαίνεται σαν να χάνονται καρέ;
Κάνω κάτι λάθος;
4κ 25p είναι τραβηγμένο.

Υπάρχει και στο πρωτογενές υλικό το πρόβλημα;
 

Σταθης

Banned
24 June 2006
1,175
Μάλιστα... Έλεγα μήπως είχες κάνει κάποια επεξεργασία και έφταιγε κάτι στο export ή στο upload.
Να φταίει η κάρτα;
Στο έχει ξανακάνει;
 

Σταθης

Banned
24 June 2006
1,175
Μια χαρά ταχύτητα έχει η κάρτα.
Σαν να είχε γεμίσει η buffer φαίνεται και έχασε κάποια καρέ.
Μήπως μόλις είχες σταματήσει την εγγραφή προηγούμενου βίντεο και ξεκίνησες να γράφεις αμέσως; :chinscratch:
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Στάθη σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια πρώτα από όλα.
Το κουμπί για την εγγραφή δεν το πάτησα εγώ όπως σου είπα αλλά τώρα που το σκέφτομαι νομίζω ότι ο φίλος πριν έκανε μια δοκιμή
και πιθανόν να έγινε αυτό που λες.
Αν βρω χρόνο θα το δοκιμάσω.
Στο βίντεο πάντως με το χορό δε βλέπω παρόμοιο θέμα.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Ωραιότατο είναι και οι εικόνες και ο χαιρετισμός των παιδιών.

Το σημαντικότερο με την XT20 στην περίπτωσή σου, πέραν του τι νομίζει ο καθένας για το σύστημα, είναι ότι σε "εμπνέει" να την χρησιμοποιείς όλο και περισσότερο και αυτό είναι που μετρά πάνω από όλα.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Όπως τα λες.
Είναι θελτική μηχανή η άτιμη.
Αλλά το βασικό είναι η απόδοση της η οποία με αποζημιώνει πλήρως.
Και με την Χ-Τ10 ήμουν εντάξει αλλά όταν ήθελα βίντεο έπρεπε να κουβαλάω μαζί και την Sony rx100 κάτι που πια δε χρειάζεται.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Είμαι ανίδεος από βίντεο και δε σκοπεύω να ασχοληθώ ιδιαίτερα. Θέλω να γράφω στο αυτόματο κάποιες οικογενειακές στιγμές και στη συνέχεια θέλω να αποθηκεύω σε ένα "οικονονομικό" από άποψη χωρητικότητας format.

Δοκίμασα χτες το πρώτο βίντεο σε 1080/59.94 με φουλ αυτόματες ρυθμίσεις. Το αποτέλεσμα ήταν αρχέιο .MOV όπου για 2 λεπτά ο όγκος του είναι 500+ΜΒ.

Η ερώτηση είναι ποιο είναι το βέλτιστο φορμά για μετατροπή. Δοκίμασα το εξής με ffmpeg:

Code:
ffmpeg -i example.mov -f mp4 -vcodec libx264 -preset veryslow -profile:v main -acodec aac example.mp4 -hide_banner

Όπως βλέπετε, το αρχείο μετατρέπεται σε x264/mp4, ενώ ο ήχος σε aac. Το preset very slow, έχει αποτέλεσμα σε καλύτερη ποιότητα/MB απ' όσο το έψαξα.

Με τη μετατροπή που έκανα είμαι οκ με δεδομένες τις μη ιδιαίτερες ανάγκες μου;

Ευχαριστώ.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
To veryslow καθυστερεί πολύ αλλά δίνει ελάχιστα καλύτερη ποιότητα .. δεν συνιστάται .. https://trac.ffmpeg.org/wiki/Encode/H.264#Compatibility .. δες FAQ ..

Το profile:v main κόβει απο τον encoder ορισμένα εργαλεία που έχει ώστε να είναι καλός ο λόγος απόδοση/bitrate .. συνιστάται μόνο για συμβατότητα με παλιές συσκευές ..
αλλιώς αισθητά καλύτερο σε ποιότητα είναι το profile high ..
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Ευχαριστώ πολύ.

Άλλαξα το slowest σε slow και έβαλα και high profile.
Code:
ffmpeg -i example.mov -f mp4 -vcodec libx264 -preset slow -profile:v high -acodec aac example.mp4 -hide_banner