Ποιά μπαταρία/φορτιστή να πάρω για τη μηχανή μου ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Απο παλια που σαν παιδι ( 27 χρονων :flipout:) και γω ειχα ασχοληθει με μοντελισμο , στην αρχη ηλεκροβορο και μετα μεθανολοβορο ειχα διαπιστωσει το ποσο σημαντικη ειναι μια μπαταρια και ο φορτιστης στην καλη αποδοση .
Επισης λογο δουλειας ( μαραγκος) χρησιμοποιω χρονια τωρα διαφορα εργαλεια μπαταριας .
Εχω δει σε αγωνα μοντελο να σταματα 10 μετρα πριν το τελος σαν να χτυπησε ξαφνικα σε τοιχο με την μπαταρια να δινει το Max καθολη τη διαρκεια μεχρι να αδειαση ακαριαια σχεδον.
Ενω τα makita που εχω τωρα στην αρχη τελειωναν σε 1 βιδα μονο !!!
Δεν τα παω καλα με τα ηλεκτρονικα - δεν ξερω να χρησιμοποιω ουτε βολτομετρο - αλλα χρησιμοποιω αρκετα επαναφορτιζομενες μπαταριες σε διαφορες συσκευες ( ειδικα μετα την αγορα Pmr για να γλυτωνω τα κινητα στο κυνηγι) , εχω πεταξει πολλες και ενθυμουμενος απο το μοντελισμο ενα σουπερ φοριστη κομπιουτερ ( 15 χρονια πριν μιλαμε επαγγελματικο μεσω του οποιου φορτιζαν ταιριαζαν τις μπαταριες για τα μοντελα ) , αρχισα να ψαχνω εναν καλο φοριστη ο οποιος να ειναι ικανος να αναγνωριζει τη μπαταρια του εχεις βαλει , ποσο πρεπει να τη φορτιζει κ.λ.π.
Ρωτησα σε Γερμανους και αλλα μαγαζια αλλα κανενας δεν ηξερε να μου πει αν μπορει να κανει αυτη τη δουλεια η οχι ,η αν απλως σταματα με την ωρα η με το "βρασιμο " απο θερμοκρασια .
Αλλο να ειναι σετ με 1500αρες κι αλλο να του βαλεις 2300 να τις φορτισει π.χ.
Ετσι αρχισα να την ψαχνω με τους φοριστες και διαπιστωσα οτι στην αγορα την δικια μας ειναι κατι αναλογο σαν να ψαχνεις για μπεκατσες στο συνταγμα .
Πουθενα δεν εβρισκα κατι αξιολογοτο οποιο να φορτιζει μονο μια π.χ. μπαταρια και οχι ανα ζευγος η τετραδα και το κυριωτερο να εχει κυκλωμα να αναγνωριζει τη χωρητικοτητα και να την φορτιζει σωστα .
Ετσι επιστρατευτηκε ο googlis και αρχισα το ψαξιμο και μοιραια επεσα πανω στη http://www.mahaenergy.com/store/products.asp .
Το παροδοξο ειναι οτι οταν καταληξα απο διαφορα reviews στον MH-C401FS ( δεν υπηρχαν οι αλλοι τοτε ) δεν μπορουσα να τον βρω στην Ελλαδα !!!! και δεν μιλαμε για κατι που εκανε 200 ευρω , αλλα 50 και ποιο λιγο .
Οι "αλλοι" κοστιζαν 20-30 ευρω με μπαταριες π.χ.
Τελικα τον βρηκα καπου και τον πηρα και η διαφορα στο ενεργοβορο ποντικι μου φανηκε αμμεσως με τις ιδιες μπαταριες .

Για να κατ ε λονκγ στορυ σορτ αυτη την στιγμη ο MH- C9000 http://www.mahaenergy.com/store/viewitem.asp?idproduct=423 ειναι απο τους κορυφαιους φορτιστες στον κοσμο για χρηση στο σπιτι σε AA και AAA μπαταριες .
Ειναι στην κατηγορια των once in a life time προιοντων , τον παιρνεις μια φορα και υσηχαζεις .
Εξω μπορει να κανει 50 δολλαρια εδω 75ευρα στον Δησιο ( ααχχχ Ευρωπη)
Μπορει να κανει σχεδον τα παντα και το κυριωτερο να ταιριαξεις τις μπαταριες .
Οι επαγγελματιες του χωρου σε βιντεοκαμερες και οι μοντελιστες ξερουν τι σημαινει ταιριαγμενο πακ , οπως και ξερουν οτι κανει 2-3 φορες πανω απο το απλο πακ.
Επειδη στις μπαταριες σε ενα σετ η ζωη του σετ εξαρτατε απο την χειροτερη μπαταρια , τις μετρανε και βαζουν στοιχεια με πανομοιοτυπα χαρακτηριστικα για να φτιαξουν ενα σετ .
Ο MH- C9000 φορτιζει καθε slot χωριστα , εχει διαφορα mode και σου δειχνη ποσα ma χωρητικοτητα εχει η καθε μια , ποσα volt ειναι κ.λ.π.
Εχει ειδικο mode για καινουργιες μπαταριες , επαναφορα , αναλυση ......
Δεν σου δειχνη το επι τις % που ρωταγε ο ΗΛΙΑΣ Σ. αλλα αναγνωριζει μια τελειωμενη μπαταρια .
Σε γενικες γραμμες ξεπερνα κατα πολλυ τις γνωσεις του μεσου χρηστη μιας και σχεδον κανενας δεν ενδιαφερετε περαν του να βαλει τις μπαταριες μεσα και να τελειωνει και τις περισοτερες φορες και καλα κανει ( 4 σκατομπαταριες θελουμε να φορτισουμε μην τρελαθουμε κιολας).
Αν ζητατε ομως κατι περα απο αυτο ειναι μονοδρομος η δουλεια και οσα περισοτερα ξερετε τοσο καλυτερη δουλεια θα κανετε .
Ο sanyo που πουλησα (μετα απο την πρωτη χρηση ) και ενας απο το lidl που χαρισα κανανε μαζι περισοτερο απο τον πρωτο καλο φορτιστη που ειχα .
Εδω μερικα link για μπαταριες μιας και αλλοι τις εχουν τεσταρει για μας για να ξερουμε γιατι κανουν 18 και οχι 8 ευρω οι 4αδα .
http://www.rechargeable-battery-rev...attery-tests/aa-nimh-battery-performance.html
http://www.rechargeable-battery-rev...ts/aa-nimh-batteries-self-discharge-test.html
http://faq.alltekpower.com/faq/index.asp?c=6
Λιγο καλη διαθεση θελει για ενημερωση και θα ειστε παντα με την σωστη ενεργεια , αν παλι οχι ,νο χαρμ νταν δεν θα το βαλουμε και εγνοια .
-bye-
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

εγώ έχω αυτό
http://www.saitek.com/chess/uk/eco.htm
από το 1998 όταν το πήρα από την Ολλανδία.
Φορτίζει από 1-4 μπαταρίες που μπορεί να είναι και διαφορετικές δηλαδή από ΑΑΑ, ΑΑ, C και B στις 4 θέσεις του.
Με το που μπαίνει κάθε μιά διαλέγεις τύπο μπαταρίας και σου λέει πόσες ώρες θέλει. Ανα πάσα στιγμή ελέγχεις αυτήν που θέλεις σε τι κατάσταση είναι.
Φορτίζει NC, απλές αλλά και αλκαλικές.
Δεν φορτίζει NiMh.
Αγοράστηκε κάπου 20000 τότε...
Το πόσες φορές αποσβέστηκε έκτοτε λόγω παιχνιδιών της κόρης μου, δεν μπορώ να μετρήσω.
Λειτουργεί άψογα.
Μόνη απώλεια μιά σούστα σε μιά θέση λόγω υγρών. Αλλά το βολεύω
Αν το πετύχετε εδώ αξίζει.
Αλλά υποθέτω και από το διαδίκτυο.
Είναι ιδανικό γιά γέμισμα μισοάδειων.
Κάνει αργή φόρτιση και έτσι πραγματικά αναζωογονεί.
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

smoothbore, πολύ καλή παρουσίαση και πολύ ενδιαφέρον και το προϊόν!
Που το πέτυχες αλήθεια;
 
Last edited:

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

smoothbore, πολύ καλή παρουσίαση και πολύ ενδιαφέρον και το προϊόν!
Που το πέτυχες αλήθεια;
Στο Δησιο στην πλατεια καρυτση οταν κατεβηκα Αθηνα και μαλιστα πηρα της βιτρινας . Λογικα πρεπει εχει να φερει τωρα μιας και ειχε ξεμεινη και απο μπαταριες .
http://www.batteries.gr/index.php?cPath=350
Και ο φορτιστης που δειχνη ο Δ. Παναγιωτίδης ειναι προφανως κατι αναλογο , οχι τοσο εξειδεικευμενο βεβαια μιας και ειναι universal αλλα οπως ειπε και ο ιδιος τα εβγαλε τα λεφτα του με το παραπανω .
Θεωρω αδυνατον μετα απο την συντομη ερευνα που ειχα κανει να τον βρεις εδω παντος .
Ειναι προιοντα χωρις ζητηση και δεν ενδιαφεροντε να φερουν κατι ποιο καλο ασχετα αν η κορυφη της κατηγοριας με την μεση εχουν διαφορα 20-30 ευρω περιπου.
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

Τελικά τον είδα στο Δήσιο τον ΜΑΗΑ C-9000 σε τιμή 89 ευρώ, σχεδόν διπλάσια απ' την αμερικάνικη. Φαντάσου δηλαδή να μην μας βόλευε και η ισοτιμία με το ευρώ πόσο θα έκανε... :icon15:
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

89 εχει με μια 4αδα μπαταριες που κανουν 18 ευρω μονες τους , 75 εχει σκετος .
εγω παντος ειπα παλι καλα που τους φερνει και καποιος
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

Ειναι προιοντα χωρις ζητηση και δεν ενδιαφεροντε να φερουν κατι ποιο καλο ασχετα αν η κορυφη της κατηγοριας με την μεση εχουν διαφορα 20-30 ευρω περιπου.

Το κοινό εκπαιδεύεται, και το ειδικό κοινό ακόμη ευκολότερα. Πλήθος επαγγελματιών (π.χ. φωτογράφων) χρειάζονται καλύτερο φορτιστή χωρίς να τους απασχολεί η τιμή αλλά η ποιότητα και η αξιοπιστία. Αν ο κάθε ειδικός πωλητής δεν είναι σε θέση να δώσει σωστές λύσεις, τότε δεν φταίει η αγορά που είναι μικρή. Αν και με τέτοια πολιτική τιμών κάπου λογικό δεν είναι να παραμένει μικρή?
Πολύς κόσμος αλλάζει φορτιστή και μπαταρίες χωρίς να καλοξέρει τι ακριβώς φταίει και σχεδόν κανείς δεν είναι σε θέση να του πει τι πάει στραβά. Απλά ξαναπουλάνε ότι κι ότι, όσο κι όσο... Με την λογική "μην ασχολείσαι, φτηνό είναι, πέτα το και πάρε άλλο."

Η ελπίδα μας παραμένει στην γνώση. Π.χ. κάποια στιγμή ο καταναλωτής να διαβάσει πάνω στην μπαταρία του "standard charge at 120mH for 15 hours" και να αναρωτηθεί τι είναι αυτό, πόσο κάνει ο πολλαπλασιασμός; πόσο παραπάνω απ' την ονομαστική τιμή της μπαταρίας βγάζει; και πόσο ταιριάζει με τις αντίστοιχες τιμές του φορτιστή του? Κάπου γράφει συνήθως κι ο φορτιστής το ρεύμα φόρτισης. Μπορεί να υπολογίσει τις απαιτούμενες ώρες με το διαφορετικό ρεύμα. Απλές πράξεις είναι...

Τα πράγματα δεν είναι τρομερά, η αδιαφορία είναι η τρομερή...

Από εκεί και πέρα τα πιο τεχνικά θέματα μπορούν φυσικά να προσεγγιστούν και να επιλυθούν αρκεί να βγεί απ' την μέση η αδιαφορία...
 
Last edited:

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

89 εχει με μια 4αδα μπαταριες που κανουν 18 ευρω μονες τους , 75 εχει σκετος .
εγω παντος ειπα παλι καλα που τους φερνει και καποιος

Κοίτα να δεις, το πιθανότερο είναι να περάσω αύριο να πάρω κι εγώ ένα, μιας και δουλεύω πολύ κοντά.
Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πείθομαι ότι πληρώνω λογική τιμή. Απλά μονοπώλιο είναι, και μάθαμε να λέμε και πάλι καλά...
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

Συμφωνω φιλε μου :2thumb22sup:
Το κακο ειναι οτι στο Greeheland δεν εχουμε και πολλες επιλογες και οσο για τους πωλητες ( ειδικα εδω στον τοπικο Γερμανο ) εγω ηξερα δυστηχως περισοτερα:flipout:
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

Συμφωνω φιλε μου :2thumb22sup:
Το κακο ειναι οτι στο Greeheland δεν εχουμε και πολλες επιλογες και οσο για τους πωλητες ( ειδικα εδω στον τοπικο Γερμανο ) εγω ηξερα δυστηχως περισοτερα:flipout:

Δυστυχώς για μας, όσο μεγαλώνει το μέγεθος της επιχείρησης, τόσο πιο αδιάφορες γίνονται οι ικανότητες του πωλητή. Οι επιχειρήσεις βασίζονται πια σε λειτουργικές δομές όχι σε άτομα. Δομούνται πια με τρόπο που οποιοσδήποτε να μπορεί να διεκπεραιώσει τη δουλειά και να χρειάζεται ελάχιστη εκπαίδευση. Αναλώσιμος!

Ας ελπίσουμε ότι θα επιβιώσουν και διαφορετικού τύπου επιχειρήσεις, αν και τελευταία έχω αρχίσει να τρομάζω όλο και περισσότερο...

Πάλι εκτός θέματος γράφω βραδιάτικα... :eek:fftopic:
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

Παλι καλα που υπαρχει και το ιντερνετ λεω γω , τουλαχιστον πληροφορησε για κατι που σ ενδιαφερει και οχι μονο ( μπαινεις και στα Φορουμ:flipout:).
Η ιστορια φορτιστης και επαναφορτιζομενη παντος στην Ελλαδα ειναι για γελια καθοτι ειναι τελειως υποτιμημενο προιον και ψαχνοντας τη δουλεια ειχα φρικαρει γιατι δεν μπορουσα να βρω κατι που ολος ο υπολοιπος κοσμος ειχε και μαλιστα σε φθηνη τιμη .
Περιμενω εντυπωσεις αμα τον παρεις (ελπιζω να τον εχει φερει )
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

Παλι καλα που υπαρχει και το ιντερνετ λεω γω , τουλαχιστον πληροφορησε για κατι που σ ενδιαφερει και οχι μονο ( μπαινεις και στα Φορουμ:flipout:).
Η ιστορια φορτιστης και επαναφορτιζομενη παντος στην Ελλαδα ειναι για γελια καθοτι ειναι τελειως υποτιμημενο προιον και ψαχνοντας τη δουλεια ειχα φρικαρει γιατι δεν μπορουσα να βρω κατι που ολος ο υπολοιπος κοσμος ειχε και μαλιστα σε φθηνη τιμη .
Περιμενω εντυπωσεις αμα τον παρεις (ελπιζω να τον εχει φερει )

Κάνω δουλειά ακόμη και με μπαταρίες 20ετίας ξέροντας τι θέλουν, αλλά πέρα απ' την ταλαιπωρία, όταν θέλει ο πατέρας μου να φορτίσει μπαταρίες σιγά μην του δώσω και δισέλιδο οδηγιών! Οι σωστοί αυτοματισμοί βολεύουν όλους...
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

Επισης για οσους εχουν καλες σχεσεις με ebay και τα ρεστα αλλο ενα μοντελο κορυφη ειναι το La crosse BC-900 και τζαμπα μαλιστα .
http://search.ebay.com/bc-900_W0QQfkrZ1QQfromZR8QQsatitleZbcQ2d900QQsubmitsearchZSearch

Οσο για το αν μπορειτε να τον βρειτε στην Ελλαδα .............:flipout::flipout: (γελασαμε παλι )

και μια τουγκεδερ
http://www.newstarget.com/z021897.html
 
Last edited:

soichiro

New member
15 October 2007
67
Αθήνα / Δάφνη
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

Συμφωνώ στα περισσότερα από τα οποία διάβασα και το βασικότερο πρόβλημα που έχω να αναφέρω ονομάζεται "καταναλωτική συνείδηση". Δυστυχώς κάτι δεν διαθέτουμε σαν καταναλωτές ή σαν επαγγελματίες και όσοι τη διαθέτουν θεωρούνται "παράξενοι & στριμμένοι". Δεν έχουμε μάθει να τιμωρούμε τους "αλεξιπτωτιστές" και τους "καιρο/κερδοσκόπους". Όσο από πλευράς τεχνικής κατάρτισης ή γνώσεων (από πλευράς καταστημάτων) καλύτερα να μην το θίξω το θέμα. Από πλευράς μου έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με μπαταρίες, αλλά μοτοσυκλέτας μιας και δούλευα σε καταστήματα πωλήσεων μοτοσυκλέτας. Πάντα θα ισχύει ένας κανόνας: ό,τι πληρώσεις παίρνεις, αρκεί να γνωρίζεις το αντικείμενο που θέλεις να αγοράσεις. Και κλείνω τον πρόλογο, δεν είναι δυνατόν να μου ζητάνε 28 για το ίδιο προϊών τι στιγμή που το βρίσκω κάτω από τη μισή τιμή και δεν μπορεί ο πωλητής να μου δικαιολογήσει γιατί να πληρώσω τα διπλά.

Έπειτα το link που έδωσε ο φίλος smoothbore αναθεώρησα αρκετά πράγματα. Όντως εκεί γράφονται αλήθειες που αρκετός κόσμος δεν τις γνωρίζει. Καλό θα είναι να το διαβάσει ο καθένας γιατί γράφει χρήσιμα συμπεράσματα που μπορούν να κάνουν πιο εύκολη τη ζωή μας.

Εγώ θα καταθέσω τη δική μου πρόταση από την χρήση που αποκόμισα χρησιμοποιώντας επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Η φιλοσοφία μου προσανατολίζετε περισσότερο στην ευκολία μεταφοράς και όχι προς την ορθότητα της λειτουργίας. Δηλαδή με ενδιαφέρει περισσότερο να μπορώ να μεταφέρω φορτιστή και μπαταρίες μαζί μου σε κάθε εξόρμηση που κάνω (εκτός μονοήμερης).

Φορτιστής Sanyo (NC-MQH01) & μπαταρίες NiMh (Sanyo 2100 & 2300mAh) πακέτο που μου κράτησαν πάνω από ένα χρόνο σε συνεχή και σκληρή χρήση με άριστα αποτελέσματα. Μικρός σε σχήμα ο φορτιστής και εύκολος στην μεταφορά, παρατήρησα εντυπωσιακή διαφορά στην αυτονομία από την χρήση αλκαλικών μπαταριών. Από απειρία κατέστρεψα τις μπαταρίες και έτσι μπήκα σε μια διαδικασία (την αναφέρω εδώ) να ξανά αγοράσω μπαταρίες. Πρόσφατα αγόρασα και μια τετράδα GP 2300mAh η οποία μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα στην ενεργοβόρα S9600.

Σήμερα επίσης παρέλαβα και τις Mexxcell 3800mAh που είχα παραγγείλει, θα τις δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις.

Καλό θα ήταν πάντως να έχετε στο μυαλό σας ότι οποιαδήποτε επαναφορτιζόμενη μπαταρία NiMh τελειώνει σχετικά απότομα. Με το που εμφανίσει χαμηλή ένδειξη έχει ταυτόχρονο αδειάσει. Σε αντίθεση με τις κοινές αλκαλικές που σου δίνουν μια πιο ομαλή & σαφή ένδειξη αποφόρτισης. Επίσης κάθε μέρα που αφήνετε μια φορτισμένη μπαταρία αχρησιμοποίητη χάνει το 3% με 10% του φορτίου της. Σε συνθήκες απότομης μεταβολής της θερμοκρασίας οι NiMh μπαταρίες έχουν την τάση να χάνουν ξαφνικά το φορτίο του (το έχω πάθει). Γενικά κουβαλάμε κι μια τετράδα αλκαλικές για καλό και για κακό. Τα παραπάνω έχουν πάντα να κάνουν με την ποιότητα της μπαταρίας, αλλά δεν απέχουν και πάρα πολύ από την πραγματικότητα.

Υ.Σ. Εδώ καλά καλά δεν μπορούσα να βρω θήκες για τις μπαταρίες πόσο μάλλον τεχνικές πληροφορίες για μπαταρίες και φορτιστές...
 

soichiro

New member
15 October 2007
67
Αθήνα / Δάφνη
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

Επισης για οσους εχουν καλες σχεσεις με ebay και τα ρεστα αλλο ενα μοντελο κορυφη ειναι το La crosse BC-900 και τζαμπα μαλιστα .
http://search.ebay.com/bc-900_W0QQfkrZ1QQfromZR8QQsatitleZbcQ2d900QQsubmitsearchZSearch

Οσο για το αν μπορειτε να τον βρειτε στην Ελλαδα .............:flipout::flipout: (γελασαμε παλι )

και μια τουγκεδερ
http://www.newstarget.com/z021897.html

Αυτός ο La Crosse φαίνεται πολύ καλή περίπτωση, δυστυχώς έχω πάψει να ψωνίζω από Αμερική καθώς είχα αντιμετωπίσει πολλά και δύσκολα προβλήματα.

Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί σε κατάστημα στην Ευρώπη? (ψάχνω κι εγώ)
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

..............................Υ.Σ. Εδώ καλά καλά δεν μπορούσα να βρω θήκες για τις μπαταρίες πόσο μάλλον τεχνικές πληροφορίες για μπαταρίες και φορτιστές...
Που να ψαξεις να βρεις και τις μπαταριες η τους φορτιστες να δεις ...:flipout:
Μπαι δε γουεη καλα λογια γραφοντε για τις νεες sanyo eneloop που ειναι και μια προσπαθεια να γεφυρωσει το χασμα μεταξυ των αλκαλικων στο θεμα αποφορτισης οταν τις αφηνεις για καιρο .

YS
δεν ξερω αν μπορεις να βρεις το La Crosse , αλλα με λιγο ψαξιμο............
 
Last edited:

soichiro

New member
15 October 2007
67
Αθήνα / Δάφνη
Re: Φορτιστες μπαταριες ............

Που να ψαξεις να βρεις και τις μπαταριες η τους φορτιστες να δεις ...:flipout:
Μπαι δε γουεη καλα λογια γραφοντε για τις νεες sanyo eneloop που ειναι και μια προσπαθεια να γεφυρωσει το χασμα μεταξυ των αλκαλικων στο θεμα αποφορτισης οταν τις αφηνεις για καιρο .

YS
δεν ξερω αν μπορεις να βρεις το La Crosse , αλλα με λιγο ψαξιμο............

Ναι τις έχω ακούσει, αλλά έχουν κάπως μικρή χωρητικότητα (2000mAh). Για να εξηγούμαστε, μικρή χωρητικότητα για το δικό μου μπαταριοφάγο "τερατάκι". Γενικά όμως βλέπω τις Sanyo πολύ καλές σαν μπαταρίες, όχι οι καλύτερες, αλλά σχετικά με τα χρήματά τους προσφέρουν αρκετή ποιότητα.

Για τον φορτιστή τώρα...

Στην Ευρώπη την εταιρία την ονομάζουν Technoline αντί La Crosse στην Αμερική, το μοντέλο έχει το ίδιο όνομα BC-900. Δείτε το Ευρωπαϊκό site εδώ.

Επίσης δείτε και ένα video για τον φορτιστή αρκετά έξυπνο...