Καλώδια για Triangle Heliades

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ζευγάρι καλωδίων για το σύστημα μου (Ενισχυτής Magnat RV1, ηχεία Triangle Heliades ES, cdplayer Audiolab 8000cd, πικάπ Music Hall MMF5).

Τώρα έχω κάτι καλώδια που τα είχα αγοράσει γύρω στα 2 /m, 3m/έκαστο και επειδή θα μετακινήσω όλο το set λογικά θα παίξω πάλι στα 2-3m .

Σε τιμή δεν θέλω να υπερβώ τα 15 /m.

Ως γνωστό (σε αρκετούς εδώ) μουσικά κινούμαι σε όλα τα είδη της rock (έως 1979) :a0210:
Επειδή όμως μένω Λάρισα είναι δύσκολο να ακούσω κάποια καλώδια στο σπίτι μου, ώστε να μπορέσω να αποφασίσω ποιο μου "κάθεται" καλύτερα.
Το μόνο κατάστημα που "παίζει" εδώ είναι ο Γιώργος Λουτρίδης (Orpheus Audio) και θα περάσω μία βόλτα από εκεί, για να πάρω ακόμα μία γνώμη.
 

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Ωχ συγνώμη, κατά λάθος το έβαλα στα Hi End καλώδια, παρακαλώ να μετακινηθεί στην σωστή κατηγορία :smile:
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Χωρίς να τα έχω ακούσει, διαβάζω καλά λόγια για τα Blue Jeans Cables:

Το ένα καλώδια με μήκος 10 feet (3.048 μέτρα) Canare 4S11 , τερματισμένο και από τις δύο πλευρές με locking, gold-plated bananas πάει στα $46.25.
Τα δύο στα $92,5.

Μπορείς να παραγγείλεις και με Belden αντί για Canare.

Άλλες επιλογές:

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/professional-audio/audio-accessories/cables/speaker-cables/mogami-w3104.html

Επικοινώνησε μαζί τους, έχω την εντύπωση ότι μπορεί να στο πουλήσουν στο μήκος που θες και τερματισμένο.

Skroutz: https://www.skroutz.gr/s/13516653/Chord-Cable-4x-Banana-4x-Banana-1m-Clearway.html?from=catspan&keyphrase=Chord+Clearway

ebay:

2 x 3m QED Silver Anniversary XT Speaker Cable AIRLOC Forte Plugs Terminated

NEW 2 x 3m (A Pair) VAN DEN HUL- CLEARWATER Audio Speaker Cables Terminated

NEW-Van-Damme-Blue-Series-Studio-2x4mm-Speaker-Cable-2x3m-Terminated


Επίσης, αν πιάνουν τα χέρια σου, παίρνεις ατερμάτιστο καλώδιο (Mogami Gold, Belden, Canare) και φτιάχνεις μόνος σου.
 

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Γιατί θέλεις να τ'αλλάξεις;Τι δεν σ'αρέσει;

Απλά επειδή είδα ότι το έχω βάλει στα hi end καλώδια και όχι στην αντίστοιχη κατηγορία των hi fi καλωδίων, σκέφτηκα μήπως είναι άκυρο...

Εσύ ξέρεις :smile:
 

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Τα είχα αγοράσει από κατάστημα ηλεκτρονικού/ηλεκτρολογικού υλικού (από καρούλι 100m) εδώ στη Λάρισα, αλλά δεν θυμάμαι σχετικά (αυτήν την στιγμή είμαι εκτός σπιτιού) και δεν μπορώ να δω αν αναγράφουν κάτι επάνω τους.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Τα είχα αγοράσει από κατάστημα ηλεκτρονικού/ηλεκτρολογικού υλικού (από καρούλι 100m) εδώ στη Λάρισα, αλλά δεν θυμάμαι σχετικά (αυτήν την στιγμή είμαι εκτός σπιτιού) και δεν μπορώ να δω αν αναγράφουν κάτι επάνω τους.

Να τ'αλλάξεις τότε
 

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Θές να αλλάξει κάτι στον ήχο; π.χ πιο στακάτο μπάσο πιο πίσω ή μπροστά οι φωνές , πιό μαλακά πρίμα; γιατί για τα δικά μου αφτιά τα ηχεία σου είναι λίγο λαμπρά τα πρίμα τους.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
συμφωνω με τον sportteo. o ηχος των triangle 3 φορες που ακουσα και μια φορα στην εκθεση μου φαινεται λιγο πριμαριστος (οκ σε καποιους αρεσει και σιγουρα παιζουν και αλλα ρολο).

Βεβαια σημασια εσυ τι θες. Θες δλδ αναβαθμιση του ηχου στον ιδιο περιπου χαρακτηρα; ή θες παραλληλα να 'διορθωσεις' πχ τα πριμα;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
βρε παιδιά, ηλεκτρολογικό καλώδιο έχει...
ό,τι και να πάρει θα βελτιωθεί . Εστω λίγο....
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Καλώδια για Triangle Heliades

Θές να αλλάξει κάτι στον ήχο; π.χ πιο στακάτο μπάσο πιο πίσω ή μπροστά οι φωνές , πιό μαλακά πρίμα; γιατί για τα δικά μου αφτιά τα ηχεία σου είναι λίγο λαμπρά τα πρίμα τους.

και για τα δικά μου,γι'αυτό qed
 

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Θα ήθελα να αλλάξω λίγο των ήχο, δηλαδή να τονίσω λίγο περισσότερο το rhythm section (μπάσο-ντραμς) και να μαλακώσουν λίγο τα πρίμα τους.
 

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Θα σε ακούσω θα πάω για τα Qed, έτσι και αλλιώς θα είναι καλύτερα από αυτά που έχω τώρα :smile: