bluetooth music

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
επειδη εχω 4 ζευγη ακουστικων και δεν θελω να φορτωθω και 5ο ασυρματο,ποιος ο καλυτερος τροπος να παρω ασυρματο ηχο απο τα ηδη υπαρχον ενσυρματα ακουστικα?
δηλαδη θελω απο τον ενισχυτη μου (yamaha avr 1050)με καποια συσκευη bluetooth ή wifi να περνω ασυρματα ηχο στα 4-5 μετρα περιπου.
τι χρειαζομαι?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
....εκτος και εαν υπαρχεο καποιος τροπος συνεργασιας του yamaha με το android κινητο μου και μου φερνει ηχο μεχρι το τηλεφωνο και απο κει και περα του κοτσαρω εγω οτι ακουστικο θελω.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
....εκτος και εαν υπαρχεο καποιος τροπος συνεργασιας του yamaha με το android κινητο μου και μου φερνει ηχο μεχρι το τηλεφωνο και απο κει και περα του κοτσαρω εγω οτι ακουστικο θελω.


δες κατι τετοιο . Το θεμα ειναι οτι αυτες οι συσκευες εχουν φτιαχτει για hands free και για "ψειρες", δηλαδη δεν εχω ιδεα ποσο καλη ειναι η ποιοτητα ηχου που μεταφερουν. Εγω ειχα χρησιμοποιησει τετοιο για να συνδεω το κινητο μου μεσω bt με το ηχοσυστημα του αυτοκινητου (μεσω aux in)
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
δες κατι τετοιο . Το θεμα ειναι οτι αυτες οι συσκευες εχουν φτιαχτει για hands free και για "ψειρες", δηλαδη δεν εχω ιδεα ποσο καλη ειναι η ποιοτητα ηχου που μεταφερουν. Εγω ειχα χρησιμοποιησει τετοιο για να συνδεω το κινητο μου μεσω bt με το ηχοσυστημα του αυτοκινητου (μεσω aux in)

το σκεφτηκα αλλα ειναι αυτο που λες.τι ηχο θα παρω απο αυτα?
σιγουρα δεν εχουμε κατι μεσω software σε συνεργασια samsung s7 με yamaha 1050..?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
επειδη εχω 4 ζευγη ακουστικων και δεν θελω να φορτωθω και 5ο ασυρματο,ποιος ο καλυτερος τροπος να παρω ασυρματο ηχο απο τα ηδη υπαρχον ενσυρματα ακουστικα?
δηλαδη θελω απο τον ενισχυτη μου (yamaha avr 1050)με καποια συσκευη bluetooth ή wifi να περνω ασυρματα ηχο στα 4-5 μετρα περιπου.
τι χρειαζομαι?

Τι ακουστικά έχεις;
Αν δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα φορτία τότε σε καλύπτει αυτό https://www.skroutz.gr/s/13028385/Fiio-BTR1.html
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
τα 2 που θελω να χρησιμοποιησω ειναι akgy45,audiotechnica m40x.
απο την αλλη τωρα που το σκεφτομαι,ο yamaha εχει bt,αλλα ειναι για να δεχεται μονο ηχο ή και για να μοιραζει..?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το παραπάνω receiver σε καλύπτει για αυτά τα ακουστικά.
Όντως όμως είναι πολύ πιθανό το Bluetooth του Yamaha να είναι μόνο για να δέχεται μουσική.
Ποια είναι όλη η αλυσίδα σου;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Το παραπάνω receiver σε καλύπτει για αυτά τα ακουστικά.
Όντως όμως είναι πολύ πιθανό το Bluetooth του Yamaha να είναι μόνο για να δέχεται μουσική.
Ποια είναι όλη η αλυσίδα σου;

κατι αλλο που να εχει σχεση με αυτο που θελω να κανω,δεν υπαρχει στην αλυσιδα.
ενισχυτης,ηχεια,media player,xboxone s.
εαν ειναι να φυγω στο 70αρι,παω καυτευθειαν σε ασυρματα,αλλα και παλι πρεπει να τσεκαρω εαν ο yamaha μπορει να δωσει ηχο μεσω bt.
https://in.yamaha.com/en/products/audio_visual/av_receivers_amps/rx-a1050_g/index.html

μεταξυ αλλων αναφερει

Bluetooth for wireless music streaming and Compressed Music Enhancer for Bluetooth
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
στο σαιτ αναφερει.

Bluetooth Output for Convenient Music Streaming
The RX-A1050 is equipped with the latest Bluetooth technology, making wireless operation more convenient than ever.
You can stream music from the RX-A1050 to Bluetooth headphones for private listening or to Bluetooth speakers.


αρα κανει αυτο που θελουμε.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
δεν νομιζω-τουλαχιστον δεν το αναφερει.


Bluetooth
• Sink Function
Source Device to AVR (ex. Smartphone/Tablet)
• Capable of Play/Stop Operation from Sink Device
• Bluetooth Version .................................................Ver. 2.1+EDR
• Supported Profile ................................................A2DP, AVRCP
• Supported Codec .....................................................SBC, AAC
• Wireless Output.............................................Bluetooth Class 2
• Maximum Communication Distance .......................10 m (33 ft)
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
οκ-το τεσταρα με ενα ηχειακι bt της jbl και δουλεψε.
το θεμα ειναι οτι ο ενισχυτης αφου βρηκε το ηχειακι δεν σταματησε να παιζει απο τα ηχεια.
τον χαμηλωσα και επαιζα μονο με τον volume απο το ηχειακι.σωστο?
δηλαδη ειτε παρω καποιο bt receiver ή bt ακουστικο,παλι την ιδια φιλοσοφια θα εχει?ολα τα bt ακουστικα εχουν volume?


εφαρμογη σε android που να μετατρεπει το τηλεφωνο σε bt receiver δεν υπαρχει?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
1. Το bt receiver έχει το πλεονέκτημα ότι χρησιμοποιείς τα αγαπημένα σου ακουστικά.
2. Από τα λίγα που είδα το android δεν υποστηρίζει να είναι receiver αλλά μόνο transmiter για αναπαραγωγή μουσικής.
3. Σε ενδιαφέρει αυτή η δουλειά να γίνεται στο σπίτι?

Αν ναι τότε είναι πολύ εύκολο να μεταφέρεις μουσική στο κινητό σου μέσω Wifi από μια συσκευή που
υποστηρίζει αυτή την λειτουργία.
Πολύ πιθανό να γίνεται και από το music cast αν λειτουργεί αμφίδρομα.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
απλα ελεγα το ρολο του receiver που θα φερει ασυρματα ηχο στα ακουστικα,μηπως την εκανε το smartphone.
απ`οσο το εψαξα ομως και εγω,δεν βρηκα κατι.
αρα..
η παμε σε bt receiver κοντα στα 70 ευρω,ή παμε σε bt ακουστικα στο ιδιο κοστος ή και λιγο παραπανω.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Κοίταξες όμως την δυνατότητα τον ρόλο του receiver να την
κάνει το κινητό αλλά μέσω WiFi όπως σου είπα?
πχ o Neutron media player υποστηρίζει πολύ εύκολα streaming από άλλες συσκευές (upnp)
και αναπαράγει τον ήχο στο κινητό.