Ηχος καινούργιου format σε παλιο AV ενισχυτή-πρόβλημα

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Έχω εγκαταστήσει kodi σε ένα android media player (Vorke Z1) που συνδέεται μέσω HDMI με ένα παλιό ενισχυτή AV (Onkyo txsr867)
Έχω το εξης πρόβλημα: όταν ανοίγω ένα αρχείο με format mkv X265 που έχει ήχο 5.1, o ήχος βγαίνει stereo.
Σε αρχείο mkv x264 ή άλλα ο ήχος βγαίνει κανονικά surround (Dolby, DTS κλπ).
Το ίδιο συμβαίνει και όταν παίζω το αρχείο με άλλα προγράμματα όπως VLC, SPMC και άλλο ένα που είχε μέσα ο MP.
Τι σημαίνει αυτό? ο ενισχυτης δεν έχει τη δυνατότητα να παίξει το audio του χ265 και το μετατρέπει σε στερεο ή έχει θέμα ο MP με το X265 mkv?

Σημειωτέον ότι οι ρυθμίσεις audio του kodi ειναι passthrough raw, αλλα δοκίμασα και PCM χωρίς να αλλάξει το αποτέλεσμα
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Έχω εγκαταστήσει kodi σε ένα android media player (Vorke Z1) που συνδέεται μέσω HDMI με ένα παλιό ενισχυτή AV (Onkyo txsr867)
Έχω το εξης πρόβλημα: όταν ανοίγω ένα αρχείο με format mkv X265 που έχει ήχο 5.1, o ήχος βγαίνει stereo.
Σε αρχείο mkv x264 ή άλλα ο ήχος βγαίνει κανονικά surround (Dolby, DTS κλπ).
Το ίδιο συμβαίνει και όταν παίζω το αρχείο με άλλα προγράμματα όπως VLC, SPMC και άλλο ένα που είχε μέσα ο MP.
Τι σημαίνει αυτό? ο ενισχυτης δεν έχει τη δυνατότητα να παίξει το audio του χ265 και το μετατρέπει σε στερεο ή έχει θέμα ο MP με το X265 mkv?

Σημειωτέον ότι οι ρυθμίσεις audio του kodi ειναι passthrough raw, αλλα δοκίμασα και PCM χωρίς να αλλάξει το αποτέλεσμα

συγνωμη που θα κανω μια χαζη ερωτηση, αλλα εισαι απολυτως σιγουρος οτι εχει 5.1 το x265; το εχει παιξει π.χ. φιλος σου και ξερεις οτι εχει 5.1; ρωταω γιατι παρα πολλα αρχεια x265 που εχω δει εχουν μονο στερεο.
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
συγνωμη που θα κανω μια χαζη ερωτηση, αλλα εισαι απολυτως σιγουρος οτι εχει 5.1 το x265; το εχει παιξει π.χ. φιλος σου και ξερεις οτι εχει 5.1; ρωταω γιατι παρα πολλα αρχεια x265 που εχω δει εχουν μονο στερεο.

απολύτως σίγουρος όχι γιατί δεν το έχω επιβεβαιώσει όπως σωστα παρατηρείς
Βασίζομαι αποκλειστικά στην πληροφορία που δίνει ο kodi όταν βρισκεται ο κερσορας πάνω στο αρχειο -
στο κάτω δεξια της οθόνης εμφανίζονται μέσα σε κουτακια
5.1 -- AAC --1080HD

τωρα παρατηρω αυτό το AAC που δεν γνωρίζω τι σημαινει
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
απολύτως σίγουρος όχι γιατί δεν το έχω επιβεβαιώσει όπως σωστα παρατηρείς
Βασίζομαι αποκλειστικά στην πληροφορία που δίνει ο kodi όταν βρισκεται ο κερσορας πάνω στο αρχειο -
στο κάτω δεξια της οθόνης εμφανίζονται μέσα σε κουτακια
5.1 -- AAC --1080HD

τωρα παρατηρω αυτό το AAC που δεν γνωρίζω τι σημαινει

αν εχεις επιλογη passthrough aac, δοκιμασε να το ξετσεκαρεις μηπως δεν το υποστηριζει ο ενισχυτης. Ετσι ωστε να το μετασχηματισει το vorke σε pcm
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
ασχολήθηκα λίγο, αλλά δεν βρήκα passthrough επιλογή για aac
στο Kodi έκανα διάφορες επιλογές σχετικά με τις δυνατότητες του AV, πχ είχα τσεκάρει το Dolby HD και το ξε-τσέκαρα
δοκίμασα διάφορα τέτοια, τίποτα εβγαινε stereo

δεν έχω πολύ χρόνο για άλλους πειραματισμούς
μικρό το κακό --> τέλος τα πολυκάναλα αρχεία x265 προς το παρόν
και τα χ264 είναι μια χαρά!
όταν με το καλό αλλάξω AV βλέπουμε

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον