Olympus E-PL9 και E-PL10

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Ανακοινώθηκε η διάδοχος της E-PL8, που προσθέτει ελαφρώς διαφοροποιημένο σχεδιασμό, με περισσότερη δερματίνη (!) και χρυσά γράμματα (!!!). Εντάξει έχει και 4Κ video, ενσωματωμένο φλας (για να μην το ξεχνάς σπίτι) και λιγο πιο βαθύ γκριπ. Επίσης ο επεξεργαστής και γενικώς τα σωθικά της είναι παρόμοια με της OMD10 mkIII πλήν του IBIS που είναι τριών αξόνων αντί 5. Προστέθηκε και low power bluetooth το οποίο επιτρέπει την μεταφορά αρχείων στο smartphone ενώ η μηχανή είναι σβηστή, καλύτερο AF και κάμποσα άλλα πράγματα...

https://www.dpreview.com/news/1286927211/olympus-announces-pen-e-pl9-equipped-with-4k-and-bluetooth

και ένα πρώτο review

https://blog.mingthein.com/2018/02/08/review-the-2018-olympus-e-pl9/ με εντυπωσιακά αποτελέσματα από μια τόσο μικρή και "εύκολη" μηχανή...

Ίσως για κάποιους "πυροβολημένους" σαν εμάς να δείχνει αδιάφορη, αλλά όπως λέει κι ο Ming, σε επίπεδο IQ προσφέρει όσα και οι υπόλοιπες olympus πλην των top of the range Μ1 και Pen-F. Παρεπιπτόντως, δεν θα με χάλαγε αν στην πορεία προέκυπτε μια φθηνότερη Pen-F βασισμένη στην E-PL9 με 5αξονικό IBIS και ένα σκόπευτρο στην θέση του φλας...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Olympus E-PL9

Καλή άλλα κάνει 699 ευρώ με τον κιτ φακό....και με μόλις 480 ευρώ βρίσκεις em10II με το πολυεργαλείο 12-50 με σκόπευτρο, καλύτερο ibis κλπ. Και αν θες 4Κ υπάρχει σε τιμή χώμα η Panasonic GX80 που έχει επίσης σκόπευτρο, dfd κλπ....
Με αυτή την τιμή που έχει θα πάει άκλαφτη....
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Olympus E-PL9

Καλή άλλα κάνει 699 ευρώ με τον κιτ φακό....και με μόλις 480 ευρώ βρίσκεις em10II με το πολυεργαλείο 12-50 με σκόπευτρο, καλύτερο ibis κλπ. Και αν θες 4Κ υπάρχει σε τιμή χώμα η Panasonic GX80 που έχει επίσης σκόπευτρο, dfd κλπ....
Με αυτή την τιμή που έχει θα πάει άκλαφτη....

Μη συγκρίνεις πρώτη επίσημη προτεινόμενη τιμή με street price.
Θα πέσει και αυτή σε λίγο καιρό...
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Olympus E-PL9

Το μεγάλο μείον για εμένα στο κατά αλλά πολυ όμορφο μεταλλικό σωματάκι είναι η απουσία επαφής για πρόσθετο EVF, για μια ακόμη φορά η Olympus βρίσκει τρόπο να απογοητεύει τους παλιούς χρήστες που έχουν ήδη επενδύσει σε ακριβά αξεσουάρ (μπαίνουν και άλλα αξεσουάρ στο παλιό accessory port εκτός του EVF) με σκοπό να τσιμπήσει νέους χρήστες από την smartphone κατηγορία που δεν ενδιαφέρονται τόσο για EVF και ειδικά από την κατηγορία των γυναικών.

Επιτέλους υιοθέτηση χαμηλής ισχύος ασύρματης σύνδεσης με Bluetooth, εστω και σε εισαγωγικό μοντέλο (δεν γονατίζεις την μπαταρία όταν μεταφέρεις φωτό) και σίγουρα θετική η επανατοποθέτηση φλας σε σώμα PL όπως στις πρώτες πολύ πετυχημένες PL1,2. Για πρώτη φορά βλέπω και λειτουργία πανόραμα (ίσως να το έχει και η ΕΜ10ΙΙΙ δεν θυμάμαι) που για κάποιο λόγο είχε ξεχάσει εδώ και χρόνια ότι υπάρχει σε όλο τον ανταγωνισμό η Olympus. Άλλη μια ανεξήγητη (θετική) απόφαση είναι πως κράτησε τη δυνατότητα ασυρμάτου ελέγχου εξωτερικού φλας από το εσωτερικό φλας την οποία πρόσφατα αφαίρεσε από το πιο advanced ερασιτεχνικό μοντέλο την ΕΜ10ΙΙΙ.:slapface:

Ασχολίαστο αφήνω το τρικ της υψηλής αρχικής τιμής που ως street price θα είναι πιο χαμηλή, θα ακολουθήσει μάλλον κι αυτή την χαμηλή πορεία της EPL8 (450 το σώμα σήμερα στο skroutz μετά από 1χρονο) σε πωλήσεις με τέτοια τιμή αφού δεν μπορεί να σταθεί τιμολογιακά ούτε ακόμα και μέσα στην γκάμα της ίδιας εταιρίας.

ΥΣ
Δημητρη (@cacau) τα περισσότερα Olympus, Panasonic review στο blog του Ming γίνονται πλέον από το Robin Wong που αρθρογραφεί εκεί από όταν χώρισε επίσημα με την Olympus.
 
Last edited:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Olympus E-PL9

Συμφωνούμε σε όλα Κώστα, αυτή η μηχανή είναι λίγο "έξω από τα νερά της" σε Ευρώπη - Αμερική, αλλά πουλάει αρκετά καλά στην Ασία - όπως όλες οι ακάθρεπτες γενικώς. Το έχει πιάσει το νόημα η Oly: OMD+Pen F για τους παραδοσιακούς και καλοσχεδιασμένα ρετρό gadget για τα σχιστομάτικα (και όχι μόνο) κοριτσάκια και αγοράκια...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Και που ξόδεψες σχόλιο για αυτή την μηχανή και πολύ είναι Δημήτρη, δεν έχει ούτε μια διαφορά από την Pl9....δεν ξέρω καν γιατί βγήκε, αν είχε έστω τον 20αρη αισθητήρα ή υβριδική εστίαση ή έστω 5axis ibis Θα ήταν οκ...τώρα μόνο ''γέλιο'' προκαλεί...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Κατάφερα και έπιασα για 1 ωρίτσα την Pl10 φίλου που μόλις την αγόρασε, ναι η μηχανή δεν έχει τίποτα συγκλονιστικό πάνω που να εντυπωσιάζει, ο αισθητήρας είναι παλιός, η εστίαση μέτρια ειδικά σε βίντεο και CAF, δεν έχει σκόπευτρο και άλλα πολλά, ΑΛΛΑ πραγματικά πόσο όμορφη είναι αυτή η μηχανή!!!! Με τον κιτ power zoom 14-42 απλά είναι εντυπωσιακή!!! ήταν σε καφέ χρώμα και πραγματικά χαίρεσαι να την κοιτάς και να την πιάνεις. Η σύζυγός μου, ανέφερε ότι είναι η πιο όμορφη μηχανή από όσες τις έχω φέρει σπίτι!!! Επίσης και η ποιότητα κατασκευής της είναι πάρα πολύ καλή, επί το πλείστον μεταλλική με ωραίες σε αίσθηση ροδέλες....Στα jpeg νιώθω ότι είδα κάποια βελτίωση σε σχέση με τις παλιές 16αρες olympus άλλα δεν ξέρω αν είναι μόνο η ιδέα μου, άλλα νομίζω ότι έχουν λιγότερο θόρυβο και κάπως καλύτερα χρώματα.

Χοντρικά τώρα κατάλαβα γιατί αυτή η σειρά πουλάει σαν τρελή στην Ιαπωνία κλπ. Οτι πρέπει ειδικά για γυναίκες και πραγματικά το χαίρεσαι να την κρατάς και να φωτογραφίζεις. Συνολικά αν κυνηγάς τα specs (όπως κάνουμε όλοι εδώ μέσα) δεν κάνει αυτή η μηχανή, άλλα αν θες μια μικρούλα - πανέμορφη - και καλά κατασκευασμένη μηχανή που θα τραβήξει όμορφα Jpeg και περίεργος συμπαθητικό 4Κ βίντεο χωρίς crop σε συνδυασμό και με ένα αξιοπρεπές Ibis, νομίζω αξίζει να της ρίξει κάποιος μια ματιά. Προφανώς για μένα και για τους περισσότερους δεν κάνει άλλα μάλλον δεν είμαστε εμείς εδώ το κοινό της.
 

isin

Senior Member
19 October 2011
454
Επειδή μια μηχανή δεν έχει top specs ή δεν είναι στο δικό μας στυλ, δεν σημαίνει ότι δεν είναι είναι καλή μηχανή. Δεν το πάω επί προσωπικού το θέμα απλά βλέπω γενικά πολύ κράξιμο να πέφτει στην Olympus χωρίς λόγο πολλές φορές. Σημαντικό παράδειγμα η ΕΜ1Χ που επειδή δεν πουλάει στην Ελλάδα, φαίνεται αποτυχημένη αλλά εξωτερικό πολλοί wildlife photographers την αγοράζουν πακέτο με 300mm f4.

Άλλο παράδειγμα η fuji με την σειρά x100 1/s/t/f είχε συνήθως τρομερά αργό AF, μέτριο φακό, μέτρια specs, υψηλή τιμή αλλά διάβαζες διθύραμβους κυρίως λόγω design. Δεν έχω πιάσει μόνο την x100v ακόμα που φαίνεται να είναι η πιο πλήρης μέχρι τώρα μηχανή της σειράς (επιτέλους και WR). Όσο και να μου αρέσει αισθητικά η σειρά χ100 όταν την πιάνω στα χέρια μου δεν μου πάει να δώσω 1300 ευρώ για την f με τόσο αργό AF.

Η Olympus με 400-500 ευρώ σώματα σου δίνει τρομερά γρήγορο S-AF. Όταν αγοράζεις με αυτά τα λεφτά σώμα δεν μπορείς να έχεις στα specs αντίστοιχα μιας μηχανής των 2000-3000 ευρώ. Οπότε για το κοινό της που απευθύνεται η PL9-10 είναι μια χαρά η τιμή, τα specs και το μικρό και όμορφο σώμα.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Κοίταξε αγαπάμε Olympus, πανέμορφη η pl10 άλλα δεν θα συμφωνήσω ότι τα specs της είναι μια χαρά για την τιμή της και για φρέσκο σώμα. Πρόχειρα πρόχειρα πέρα από την έλλειψη σκοπεύτρου, έχει τον αρχαίο πλέον αισθητήρα 16Mp (ήμαρτον), απουσία υβριδικής εστίασης που την χαντακώνει στο βίντεο όσο και σε CAF στις φώτος και πολλά ακόμη που μην τα αναφέρω. Βασικά σε Specs θυμίζει μηχανή 4ετίας τουλάχιστον και ευτυχώς την σώζει το ωραίο design και η καλή κατασκευή. Η τεχνολογία προχωράει δεν είναι μόνο το SAF πλέον, πρέπει να έχεις και άριστο CAF και άριστη εστίαση σε βίντεο με EYE AF κάτι που τα περισσότερα σώματα της Olympus δεν τα έχουν (em5II, Em10II, Em10III, Pl9, Pl10, Pen f κλπ.) Πρέπει να πάς πάνω από χιλιάρικο για να έχεις καλό CAF και αυτό πάλι δεν πλησιάζει ούτε καν π.χ. την entry level Sony A6100...θέλει δουλειά η Olympus.

Καλή μηχανή είναι η Pl10 άλλα μην κοροιδευόμαστε αυτοί που θα την πάρουν τους νοιάζει πάνω από όλα το design της και το μικρό της μέγεθος και μετά όλα τα άλλα. Αν μου έλεγε κάποιος ότι θέλει μια πανέμορφη μηχανή που να ταιριάζει με τα ρούχα του σε μικρό πακετάκι η pl10 θα ήταν εύκολα η πρώτη που θα πρότεινα, για όλους τους άλλους υπάρχουν καλύτερες λύσεις ακόμα και μέσα στην Olympus π.χ. em10ii και em10iii.

Υ.Γ. Και όμως η X100F που ανέφερες έχει καλύτερο caf (βίντεο και φώτος) από τις περισσότερες Olympus. Και για μένα αυτό είναι πιο σημαντικό από το γρήγορο saf. Περι ορέξεως!!
Υ.Γ. Και μιας και ανέφερες την Fuji έτσι πρόχειρα στα λεφτά που κάνει η Pl10 προσφέρει την Χ-Ε3 με σκόπευτρο, ακόμα καλύτερη κατασκευή, φοβερό design, πολύ καλύτερο αισθητήρα, ακόμα καλύτερα jpeg, πολύ καλύτερο 4Κ βίντεο, μέχρι και Joystick έχει που έπρεπε να φτάσουμε στην em1III για να το δούμε στην Olympus.
Y.Γ. Η Pl10 είναι μηχανή για κόστος μέχρι κανένα 250αρι και αυτό λόγω εμφάνισης, αν έβρισκα μια γύρω στα 200 ευρώ θα την αγόραζα, από εκει και πάνω υπάρχουν δυστυχώς για την Olympus πολύ πιο ολοκληρωμένες προτάσεις. Μέχρι και η Canon δίνει σε αυτά τα χρήματα την m50, πολύ καλύτερο πακέτο σε αυτά τα χρήματα.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Και για να μην φαίνεται ότι κατηγορούμε άδικα την Olympus, δείτε παρακάτω τα specs της Pl5 του 2012 (8 ετών μηχανή) ελάχιστα και στα σημεία απέχει από την p10 του 2020, και μάλιστα σε ποιότητα φωτογραφίας είναι σχεδόν η ίδια!!! Δεν το λες και πρόοδο ακριβώς.

https://www.dpreview.com/products/olympus/slrs/oly_epl5/specifications
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Μην το γυρίσουμε σε vs κύριοι, αν θέλετε σύγκριση υπάρχει το κατάλληλο νήμα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Είχα αγοράσει (όπως κι εσύ αν θυμάμαι καλά) μια E-PL8 - την τελευταία με υποδοχή για σκόπευτρο, σε μια προσπάθεια να έχω μικρό σώμα με σταθεροποίηση. Δεν ήταν κακή αλλά η διαφορά IQ, εργονομίας, μενού κ.λπ. από την ελάχιστα πιο ογκώδη GX9 ήταν χαoτική.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ολες τις PL τις καλυψε η τελευταια ΕP-7 που ειναι μια Penf χωρις EVF σε πλαστικο κελυφος , μακραν η καλυτερη λυση για οποιον θελει μια ομορφη μικρη μηχανη με εξαιρετικο παραμετροποιησιμο Jpeg , σταθεροποιηση και δεν κανει χρηση EVF

Καποια στιγμη ειχε 5-6 λευκες αριστες στο MPB στα 400 ευρω , μπηκα στον πειρασμο αλλα για μηχανη χωρις EVF δεν δινω πλεον με την στραβωμαρα μου πανω απο 200 ευρω
 
Last edited:

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Είχα αγοράσει (όπως κι εσύ αν θυμάμαι καλά) μια E-PL8 - την τελευταία με υποδοχή για σκόπευτρο, σε μια προσπάθεια να έχω μικρό σώμα με σταθεροποίηση. Δεν ήταν κακή αλλά η διαφορά IQ, εργονομίας, μενού κ.λπ. από την ελάχιστα πιο ογκώδη GX9 ήταν χαoτική.
Ναι σωστά θυμάσαι Δημήτρη είχα την E-PL8 Και είχα πάρει την E-PL9, ελάχιστα τις κράτησα, ζήτημα να έβγαλα 100 φώτος με την κάθε μιας τους....δεν έχουν λόγο ύπαρξης τη στιγμή που με λίγα παραπάνω χρήματα βρίσκεις πολύ καλύτερες και ελάχιστα πιο μεγάλες μηχανές π.χ. Gx9, Em10III κλπ.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Ολες τις PL τις καλυψε η τελευταια ΕP-7 που ηταν μια Penf χωρις EVF σε πλαστικο κελυφος
Στο μεταξύ δεν την είδαμε ποτέ αυτή στην Ελλάδα και είχε τιμή πιο ακριβή και από την Em10IV η οποία είχε και σκόπευτρο και καλύτερη εργονομία/κράτημα.