Ενισχυτής για ηχεία ή πέταμα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Giannis Zaharias

New member
28 December 2014
27
Καλησπέρα, σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Είμαι ταινιάκιας βλέπω πολλές σειρές, πρόσφατα έγινα και συνδρομητής Netflix αλλά μου αρέσει πάρα πολύ η Jazz και ακούω όσο συχνά μπορώ.

Μέχρι πρόσφατα ήμουν σχετικά ικανοποιημένος με το σύστημα 5.1 που είχα:
Ενισχυτής
Marantz SR6200
Ηχεία:
Front: Roister Status 5 140 watt - 6Ω - 91db
Center: Roister Center 140 - 4Ω - 91 db
Surround: Roister Status 3 120 - 8Ω 90db

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ήμουν πολύ ικανοποιημένος με τα ηχεία, ίσως δεν μου "ταίριαζαν" πολύ.
Είχα αγοράσει αρχικά έναν άλλο ενισχυτη που απ ότι φάνηκε δεν μπορούσε να σηκώσει τα ηχεία, αφού μετά από δοκιμές δεν μπορούσε να παίξει όλες τις συχνότητες. Έτσι κατέληξα στον marantz που (δεν είχε σχέση με τον αρχικό Yamaha) που έκανε τη δουλειά του αν και ποτέ δεν ήμουν ικανοποιημένος για τα λεφτά που είχα δώσει.

Τώρα ο ενισχυτής χάλασε και μάλλον δεν φτιάχνει και εγώ αναρωτιέμαι:

1. Να πάρω άλλο ενισχυτή, που για τις απαιτήσεις των ηχείων μου θα χρειαστεί να δώσω αρκετά χρήματα;

2. Μήπως τα ηχεία που έχω είναι "μάπα" (όπως νόμιζα από την αρχή) και να σκεφτώ καμία άλλη λύση όπως
α) να πάρω ένα μέτριο ενισχυτή και καινούρια ηχεία (θα ήταν πολύ κρίμα να πετάξω τα ηχεια μου);
β) να πάρω ολοκληρωμένο σύστημα με μικρά ηχειάκια για να βλέπω ταινίες και κανένα δικάναλο για μουσική (αν βέβαια τα ηχεία αξίζουν);

3. Μήπως τα ηχεία μου είναι τελικά πολύ καλά, όπως τα είχα ακούσει αρχικά πριν τα πάρω, αλλά θέλω εναν πραγματικά δυνατό (σε ρεύμα) ενισχυτή για να τα οδηγήσει;

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλώς ήρθες, μήπως θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες; Για παράδειγμα, λες ότι είσαι ταινιάκιας αλλά σ αρέσει πολύ η jazz, φαντάζομαι λοιπόν ότι θες ένα σύστημα πολυκάναλο αλλά να μπορεί να αναπαράγει και μουσική εξίσου καλά;
Οταν λες "δεν ήμουν πολύ ικανοποιημένος με τα ηχεία, ίσως δεν μου "ταίριαζαν" πολύ" τι ακριβώς εννοείς; Τι ήταν αυτό που δεν σου άρεσε συγκεκριμένα και δε σου ταίριαζε; Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;
Μετά λες ότι "απ ότι φάνηκε δεν μπορούσε να σηκώσει τα ηχεία, αφού μετά από δοκιμές δεν μπορούσε να παίξει όλες τις συχνότητες", πως το κατάλαβες αυτό; Ποιες συχνότητες δεν μπορούσε να παίξει; Με τι πηγή;
Ο Μarantz που έχεις χάλασε; Είναι πιστεύω για τα λεφτά του ό,τι καλύτερο και τίμιο όσον αφορά τον οικιακό κινηματογράφο και πάρα πολύ καλό, ιδανικό θα έλεγα για τις μουσικές σου ακροάσεις, μάλλον δεν σου καλύπτουν τα ηχητικά σου γούστα τα συγκεκριμένα ηχεία, αλήθεια έχεις ακούσει άλλα ηχεία; Τι ακριβώς ταυτότητα στο ηχείο πιστεύεις ότι θα σε καλύψει; Για ολοκληρωμένο σύστημα που λες ξέχνα το, θα πέσεις κάποια επίπεδα στην ποιότητα και τις επιδόσεις. Το ιδανικό για τα ηχεία είναι να οδηγούνται από τελικό ενισχυτή γιατί οι home cinema δεν έχουν επάρκεια ρευμάτων παρά μόνο πολύ ακριβές υλοποιήσεις. Τι μπάτζετ μπορείς να διαθέσεις;
 

Giannis Zaharias

New member
28 December 2014
27
Re: Απάντηση: Ενισχυτής για ηχεία ή πέταμα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Θα προσπαθήσω να είμαι πιο συγκεκριμένος...
Τα ηχεία τα είχα ακούσει στο κατάστημα από το οποίο τα αγόρασα και μου άρεσαν πολύ.
Ο ήχος τους δεν είχε υπερβολή και ήταν ισορροπημένος. Ίσως να ήθελα λίγο παραπάνω πρίμα αλλά η εντύπωση αυτή μπορεί να μου έχει δημιουργηθεί από την μετέπειτα εμπειρία μου.
Είχα μαζί μου τότε ενα CD με μουσική και κατέληξα στα ηχεία αυτά μετά από έρευνα μεγάλης διάρκειας.
Αλλά ο ενισχυτής που μου πούλησαν δεν μπορούσε να σηκώσει τα ηχεία.
Όταν τον εγκατέστησα έβαλα το DVD με τον στρατιώτη Ράιαν και η απογοήτευση ήταν μεγάλη. Δεν ακουγόντουσαν οι σφαίρες που χτυπούσαν το μέταλλο και ούτε οι παφλασμοί του νερού (αν εχετε δει την ταινία, σίγουρα καταλαβαίνετε για τι πράγμα μιλάω).
Αλλά δοκίμασα και μουσική και σε ένα κομμάτι με φουλ κρουστά και πιατίνια ήταν σαν τα πιατίνια να τα είχαν ντυσει με τσόχα.
Μέσα σε μία εβδομαδα είχα πουλήσει τον ενισχυτή (ένας Yamaha ήταν) και πήρα τον marantz, μετά από συζητήσεις και έρευνα στο ιντερνετ, εξαντλώντας το διαθέσιμο budjet) . Δε ξέρω αν θυμάστε τις εκθέσεις high end και παρόμοιες πριν καμία δεκαετία (ίσως και παλαιότερα) όπου οι συζητήσεις ήταν άφθονες)

Είχα μεγάλη διαφορά, αλλά μου είχε μείνει η ανασφάλεια και η ιδέα μήπως τα ηχεία δεν ήταν καλά, αλλά ποτέ δεν άκουσα τον ήχο της αρχικής δοκιμής.

Τώρα αφού πέθανε (ή πεθαίνει) ο ενισχυτής λέω να πάρω κάτι καλό. Κοίταζα τον Yamaha RX-A1070 και τον RX-A870 που "λένε" οτι έχει καλό ρεύμα.
Καταλαβαίνω τι σημαίνουν τα χαρακτηριστικά των ηχείων και των ενισχυτών αλλά δεν είμαι γνώστης.
Υλοποίηση με τελικούς ενισχυτές δεν έχω εφαρμόσει και δεν γνωρίζω κάτι για αυτό.

Ταυτόχρονα δε θέλω να χαλάσω περισσότερα από αυτά που πρέπει και ούτε θέλω να πάω σε κάτι που για να γλυτώσω χρήματα θα είναι μέτριο. Θέλω να ακούω και μουσική και να βλέπω και ταινίες. Γι αυτό σκεφτόμουν τους ακριβούς Yamaha. O Marantz πιστεύω ήταν ποιοτικός για τα λεφτά του αλλά με απογοήτευσε που χάλασε και δε φτιάχνει.

Απαιτήσεις υψηλές δεν έχω γιατί δεν έχω και την τσέπη να τις στηρίξει.

Σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε.
 
Last edited:

Giannis Zaharias

New member
28 December 2014
27
Re: Απάντηση: Ενισχυτής για ηχεία ή πέταμα

το δεξί κανάλι έχει πρόβλημα, βγάζει ένα φύσημα και τριξίματα και απ όσο έψαξα και ρώτησα είναι θέμα πλακέτας που δεν φτιάχνει... Δεν έχει ξεχωριστά κυκλώματα για κάθε κανάλι.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τα πραγματα ως προς την οδήγηση δεν έχουν βελτιωθεί σε σχέση με το παρελθον. Τουναντίον. Έχουν γίνει μάλλον χειρότερα. Απλα οι νέοι ενισχυτές έχουν πιο συγχρονα πρωτοκολλ α, καλύτερες ισοσταθμισεις κλπ. Απο χαρακτήρα επίσης τα πραγματα είναι πανω κάτω όπως ηταν. Οι marantz πιο δυνατοί, ζεστοι, σωματωδεις και με πρίμα έως αδιάφορα. Ενω οι yamaha είναι πιο φωτεινοί αλλα αδύναμοι. Ο 1070 θα ηταν και η δική μου επιλογή σήμερα. Τον 870 ας τον. Οι yamaha απο τον 1070 ξεκινάνε. Γενικά Σκέψου και προσθήκη τελικού. Αν όχι hifi κάποιου φτηνού επαγγελματικού crown classd.
Ο χώρος πόσος είναι;
 

Giannis Zaharias

New member
28 December 2014
27
Re: Απάντηση: Ενισχυτής για ηχεία ή πέταμα

Είμαι στην Αθήνα και ο χώρος είναι μεγάλος γιατί είναι σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα. Βέβαια ο χώρος του σαλονιού είναι περίπου 35 - 40 τετραγωνικά.
Αν πάω σε τελικό, ποιο τελικό με ποιο pre; Μήπως έτσι ξεφύγω από θέμα κόστους...
 

Giannis Zaharias

New member
28 December 2014
27
ίσως να έφταιγε ο Marantz που τα πρίμα ήταν φτωχα....
Ο Yamaha θα με καλύψει; Τι θα πρότεινες;
Ο τελικός που ανέφερες είναι για συνδυασμό με τον Yamaha;
Οι τελικοί δουλεύουν ανα κανάλι μάλλον. Δηλαδή έχω έναν ενισχυτή ως Pre amp και μετα καθε κανάλι πάει για ενίσχυση από 5 ή από ένα τελικό; Με συγχωρείς αλλά δεν γνωρίζω τίποτα για το θέμα.

Επίσης αυτό που σκέφτομαι είναι ότι με την εξέλιξη της τεχνολογίας οι ενισχυτές της αγοράς συνδέονται μέχρι και με την καφετιερα. Απλές υλοποιήσεις δεν υπάρχουν;
Μήπως ένας φθηνότερος ραδιοενισχυτής σε συνδυασμό με ένα τελικό να έκανε τη δουλειά του;
Ή μήπως να σκεφτώ ένα δικάναλλο τελικό για τα μπροστά ηχεία που χρησιμοποιούνται και για τη μουσική; Και πως γίνεται η εφαρμογή αυτού του ενδεχομένου;
Να πάρω τα ηχέια αγκαλιά και να πάω να ακούσω ενισχυτές είναι λίγο τρελό και μάλλον αδύνατο. Επομένως η θεωρια είναι αρκετή.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
ίσως να έφταιγε ο Marantz που τα πρίμα ήταν φτωχα....
Ο Yamaha θα με καλύψει; Τι θα πρότεινες;
Ο τελικός που ανέφερες είναι για συνδυασμό με τον Yamaha;
Οι τελικοί δουλεύουν ανα κανάλι μάλλον. Δηλαδή έχω έναν ενισχυτή ως Pre amp και μετα καθε κανάλι πάει για ενίσχυση από 5 ή από ένα τελικό; Με συγχωρείς αλλά δεν γνωρίζω τίποτα για το θέμα.

Επίσης αυτό που σκέφτομαι είναι ότι με την εξέλιξη της τεχνολογίας οι ενισχυτές της αγοράς συνδέονται μέχρι και με την καφετιερα. Απλές υλοποιήσεις δεν υπάρχουν;
Μήπως ένας φθηνότερος ραδιοενισχυτής σε συνδυασμό με ένα τελικό να έκανε τη δουλειά του;
Ή μήπως να σκεφτώ ένα δικάναλλο τελικό για τα μπροστά ηχεία που χρησιμοποιούνται και για τη μουσική; Και πως γίνεται η εφαρμογή αυτού του ενδεχομένου;
Να πάρω τα ηχέια αγκαλιά και να πάω να ακούσω ενισχυτές είναι λίγο τρελό και μάλλον αδύνατο. Επομένως η θεωρια είναι αρκετή.

Οι τελικοί συνήθως είναι δικαναλοι. Αλλα έχει και πολυκαναλους και δικαναλoυς και μονομπλοκ. O crown που σκεφτόμουν είναι δικαναλος. Τον έχει φίλος με αρκετά ακριβό προενισχυτη και ηχεία και είναι πολύ ευχαριστημενος.
Για να συνδέσεις οποιοδήποτε τελικο χρειαζεται ο πολυκαναλος να έχει preouts. Ο 1070 έχει. Όπως και οι περισσοτεροι marantz. Αυτον τον συνδέεις στα δυο μπροστινά ας πούμε. Και δε χρειαζεται να τον πάρεις αμέσως. Μπορείς να δεις πρωτα με τον πολυκάναλο τι γίνεται και αν δε σε καλύπτει να τον πάρεις.
 
Last edited:

Giannis Zaharias

New member
28 December 2014
27
.... ή όπως το σκέφτομαι τώρα να πάρω τον τελικό και να τον χρησιμοποιήσω με τον maranta που εχω, φτάνει βέβαια η βλάβη να ειναι στην ενίσχυση και να μπορει να χρησιμοποιηθεί ως pre
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δοκίμασε τα ηχεία σου με τελικό κουμπωμένο πάνω στον Marantz σε έξοδο που να μην έχει πρόβλημα ώστε να ακούσεις τα ηχεία σου σωστά οδηγούμενα για να πάρεις μία γεύση αν τελικά σ αρέσουν από θέμα χροιών ή ήταν απλά θέμα οδήγησης.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σε ό,τι αφορά τα "καλά ρεύματα" κράτα μικρό καλάθι...

Yamaha Aventage RX-A2070 A/V Receiver Review Test Bench
Seven Channels Continuously Driven, 8-Ohm Loads: 40,6 watts (0,1% THD), 45,6 watts (1.0% THD)
:rolleyes:

Η γνώμη μου είναι να δεις έναν νέο ενισχυτή AV με εξόδους pre-out και ένα τελικό για τα εμπρός ηχεία. Κάποιον ενισχυτή AV που να μην ρίχνει πολύ την ισχύ του σε πολυκάναλη λειτουργία ή να το θέσω αλλιώς, που να έχει τροφοδοτικό που να μην ζορίζεται όταν του ζητούνται να κάνει πολλά.

Εφ' όσον θέλεις και τα νέα καλούδια των AV και έχει πρόβλημα γενικότερο ο 6200 (γιατί έχει εξόδους pre-out απ' όσο είδα).
 
Last edited:

Giannis Zaharias

New member
28 December 2014
27
Re: Απάντηση: Ενισχυτής για ηχεία ή πέταμα

Όχι, τα τσιριχτά δεν μου αρέσουν...
Πρέπει να βρω έναν τελικό να δοκιμάσω αν σαν προενισχυτής δεν έχει πρόβλημα ο Marantz. Αν είναι εντάξει μπορεί να καταλήξω στην αγορά τελικού.
ή να πάρω τον Yamaha για αναβάθμιση συστήματος. Θα είναι αναβάθμιση όμως, ή απλά θα πληρώσω για όλα τα άλλα καλούδια των νέων τεχνολογιων; Όχι ότι δεν τα θέλω, αλλά σε σχέση με τον ήχο είναι αναβάθμιση ο Yamaha;

Σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας..
 

Giannis Zaharias

New member
28 December 2014
27
Re: Απάντηση: Ενισχυτής για ηχεία ή πέταμα

Pleo, μάλλον γράφαμε ταυτόχρονα και δεν είδα την ανάρτησή σου.
Κρατάω μικρό καλάθι και είμαι πολύ επιφυλακτικός με αυτά που μου λένε τα καταστήματα. Γι αυτό το λόγο εμπιστεύομαι την κουβέντα που κάνουμε εδώ.
Επειδή όμως δεν έχω εμπειρία, θα ήθελα κάποιος να μου προτείνει κάποιο καλό μηχάνημα να αγοράσω.

Και τα 1400 του Yamaha δεν είναι λίγα και δεν είναι και το μοντέλο στο οποίο αναφέρθηκες....

Να κοιτάξω και Dennon; Μου έχουν πει να μείνω μακριά από Onkyo. Τι άλλο θα ήταν καλή ιδέα;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Χρειάζεσαι τελικό, και εφ' όσον ο 6200 έχει πρόβλημα και θέλεις και τα νέα καλούδια της τεχνολογίας, και ενισχυτή AV. Οι δύο οικονομικότεροι με έξοδο pre-out είναι οι Marantz SR5012 και Denon AVR-X3400H. Υπάρχει και ο Yamaha RX-A870, αλλά ως γνωστόν οι Yamaha σε ρεύματα στα πολλά κανάλια... δεν... .
Η μέτρηση που έβαλα αφορά τον RX-A2070 σε οδήγηση 7 καναλιών.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αλλα αν θέλει λίγο παραπανω φως ψηλά με denon και marantz δε θα το πάρει. Θα έχει τον ίδιο ήχο που είχε. Γιαυτό έλεγα για yamaha.