Windows 10 update

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Αυτό που συμβαίνει με την πλατφόρμα των windows το τελευταίο διάστημα ειναι απαράδεκτο. Συνεχόμενες προσπάθειες update με διακοπή οποιασδήποτε εργασίας, αποτυχία update, restore to previous versions και άλλα χαοτικά. Πίστευα πως έχει να κάνει με το pc μου, αλλά σήμερα μετά από συνάντηση με φίλους συμπέρανα πως είναι γενικό το κακό. Τι να πω. Ανεύθυνοι.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα...εγώ προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα με τα win10, τόσο στο δικό μου όσο και στο λαπτοπ της κόρης μου....επίσης άλλοι δύο φίλοι που ρώτησα δεν έχουν κανένα θέμα....μήπως είναι θέμα κάποιας διένεξης με ασύμβατους drivers π.χ; Έχεις επικοιννωήσει με το help desk των Windows, ή με κάποιον πιο ειδικό;
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα...εγώ προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα με τα win10, τόσο στο δικό μου όσο και στο λαπτοπ της κόρης μου....επίσης άλλοι δύο φίλοι που ρώτησα δεν έχουν κανένα θέμα....μήπως είναι θέμα κάποιας διένεξης με ασύμβατους drivers π.χ; Έχεις επικοιννωήσει με το help desk των Windows, ή με κάποιον πιο ειδικό;
Τα συμπεράσματα τα έβγαλα αφότου διαπίστωσα ότι συμβαίνει σε άλλους τρεις ανθρώπους σήμερα (από τους τέσσερις που έιχαν pc) οπότε καθόλου βιαστικά προφανώς. Θα ήθελα να μην χρειάζεται να επικοινωνήσω με ειδικούς για ένα update.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Εντάξει, ολοι ξέρουμε ότι τα 10αρια είναι μακράν τα καλύτερα που έχουν κυκλοφορήσει.....πάντως αν ήταν θέμα της πλατφόρμας θα έπρεπε να έχουν πρόβλημα ολοι οι χρήστες....γι' αυτό σου λέω ψάξε το λίγο καλύτερα
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Αυτό που συμβαίνει με την πλατφόρμα των windows το τελευταίο διάστημα ειναι απαράδεκτο. Συνεχόμενες προσπάθειες update με διακοπή οποιασδήποτε εργασίας, αποτυχία update, restore to previous versions και άλλα χαοτικά. Πίστευα πως έχει να κάνει με το pc μου, αλλά σήμερα μετά από συνάντηση με φίλους συμπέρανα πως είναι γενικό το κακό. Τι να πω. Ανεύθυνοι.

Χρησιμοποιώ καθημερινά ουσιαστικά 5 μηχανάκια με windows και ενεργοποίηση αυτόματων αναβαθμίσεων. Δεν παρατήρησα τίποτα μεμπτό.

Σίγουρα είδες όλα τα βιντεάκια στο site της Apple? Εξηγούν τα πάντα αναλυτικά.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
το ιδιο προβλημα εχω και γω σε παλιο λαπτοπ,εχω ανοιξει νημα.
Στ'αλλα 3 πι σι που εχω,δεν υπαρχει προβλημα.
Κατι γινεται με καποιο θεμα συμβατοτητας.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Και γω ειχα προβλημα σε παλιο λαπτοπ hp με win10 απο αναβαθμιση, προσπαθουσε να κανει update και μετα απο πολυ ωρα κολλουσε σε γκρι οθονη,μολις το εκλεινα και το ξανανοιγα εκανε επανοφορα σε προηγουμενη εκδοση των win10,καθε λιγο και λιγακι το ιδιο,
εβαλα ενα προγραμματακι της microsoft μπας και γινει σωστο upadate και οχι μονο δεν εκανε αλλα ενω το εκανα unistall εκανε ξαναεγκατασταση και ξανα update ,εντωμεταξυ ειχα απενεργοποιησει και το auto update,αυτο εκει, επανεγκατασταση, update, και μετα απο λιγη ωρα κολλουσε ο υπολογιστης
μεχρι που ειδα και αποειδα εκανα καθαρη εγκατασταση των win10 και απο τοτε ολα καλα,αλλα μου φαγε πολυ χρονο..
Μετα την καθαρη εγκατασταση ενω βρηκε ολους τους drivers δεν ειχα καμερα και ηχο,η καμερα επανηλθε με επαναφορα προηγουμενης εκδοσης, παλιοτερης ,των drvers της καμερας και ο ηχος αλλαζοντας την ανωτερη τιμη συχνοτητας της μνημης!!! μεχρι να τα βρω αυτα μου φαγε παλι πολυ χρονο για αναζητηση λυσης και δοκιμες διαφορων μεθοδων που εδιναν η hp και η microsoft..
 
Last edited:

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Μάλλον θα μου φάνηκε. Αν γράψεις στο google windows 10 update version 1709 βγάζει χιλιάδες απαντήσεις ικανοποιημένων χρηστών. 😋
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Εντάξει, ολοι ξέρουμε ότι τα 10αρια είναι μακράν τα καλύτερα που έχουν κυκλοφορήσει.....πάντως αν ήταν θέμα της πλατφόρμας θα έπρεπε να έχουν πρόβλημα ολοι οι χρήστες....γι' αυτό σου λέω ψάξε το λίγο καλύτερα


πολύ ενδιαφέρουσα τοποθέτηση...
θα ήθελα να γελάσω, αλλά νομίζω καλύτερο είναι να κλάψουμε όλοι μας...
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
επειδή χρησιμοποιώ τακτικά και win 10 και osx και linux,

έχω να πω ότι τα win τα τελευταία χρόνια (ισχύει και για τα 10ρια) έχουν σημειώσει τρομερή βελτίωση, όσον αφορά σταθερότητα και security,
το osx έχει μέινει σαφώς πίσω,

για διευκρίνηση να πω ότι μέχρι πριν 3-4 χρόνια, τα αποκαλούσα winblows, πιστεύω ότι πλέον αποτελούν ένα πολύ καλό λειτουργικό
(με την επιφύλαξη των δεδομένων που στέλνονται στη "βάση")

και για την ώρα το προτιμητέο λειτουργικό για μένα και αυτό που χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση παραμένει το linux
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Τα 10 είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό σύστημα. Επίσης είναι μακράν από τα πιο ελαφριά και αποκρισιμα Windows.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Ta windows10 είναι λειτουργικό καλύτερο από τα παλιά, αλλά εξακολουθεί να έχει διάφορα προβλήματα που εκδηλώνονται τυχαία μετά από αναβαθμίσεις.
Και εγώ ενώ τα χρησιμοποιώ σε πολλά μηχανήματα και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα έναντι άλλων, σε ένα μικρό λαπτοπ που έχω και το χρησιμοποιώ πλέον σαν media player, τρέχει μόνο antivirus & Kodi/Popcorn time, έχω κάνει αναγκαστικά και επανεγκαταστάσεις και επαναφορές, αντιμετώπισα προβλήματα όπως να εξαφανιστεί το start menu, να υπάρχουν 4 γλώσσες πληκτρολογίου που δεν μπορώ να απενεργοποιήσω... έχω βαρεθεί να ψάχνω λύσεις online και να διορθώνω αστοχίες με ανορθόδοξες μεθόδους...
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
και για μένα τα 10αρια είναι μακράν τα καλύτερα που έχουν βγει . ¨όσο για το θεμα μας, απ τα 5 pc που δουλεύω μόνο σ ένα μου έχει παρουσιάσει αυτό που αναφέρει ο φίλος. Σ ένα παλιό NUK που σίγουρα κάτι του λείπει
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
μπορεί να είναι "τα καλύτερα που έχουν βγεί" αλλά στην πράξη ο χρήστης δεν εισπράττει αυτό.
Αυτό που εισπράττει είναι
α. ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ αναβαθμίσεις
β. αναβαθμίσεις την ώρα που θες να κάνεις κάτι και βιάζεσαι
γ. όλη την ώρα διακοπή και αίτημα αδείας για να φορτώσεις το παραμικρό που τους "φαίνεται ύποπτο"
δ. αναβαθμίσεις την ώρα που θες να το κλείσεις και να φύγεις (και πχ έχεις στο ίδιο πολύμπριζο άλλα πράγματα που θες να κλείσεις όπως κάθε άνθρωπος)
ε. αδυναμία να λειτουργήσεις πολλά λογισμικά που "ευθυγραμμίστηκαν" μαζί τους και θέλουν on line λειτουργία για προγράμματα που έχεις ΠΛΗΡΩΣΕΙ για εφ όρου ζωής χρήση
στ. παρακολουθηση προσωπικής σου ζωής και δραστηριοτήτων σε βαθμό που εν μέρει έχει διαπιστωθεί και σε άλλους τομείς ακόμα είναι να διαπιστωθεί
ζ. αργή ανταπόκριση σε σχέση με τις δυνατότητές τους για να γίνουν όλα τα παραπάνω

Αν αυτό για σας είναι λειτουργικό για μένα δεν είναι.
Ενα που πήρα πρόσφατα επώνυμο με 10άρια έχει καταντήσει να χρησιμοποιείται μόνο για συναλλαγές μέσω internet επειδή μας έχουν φλομώσει στο παραμύθι περί τρυπών στα 7.
Αλλο που υπάρχει στη δουλειά ανάλογα με την ώρα και μέρα επιτρέπει να συνδεθούν πάνω του άλλα μηχανήματα που τρέχουν άλλα παλιότερα λειτουργικά.
Τέτοιο πράγμα δεν έτυχε στα όσα χρόνια δουλεύω με windows.