Schiit freya προεν/της

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,810
Θεσσαλονίκη
Μετά από δυο μήνες που τον έχω είπα να αξιωθώ να γράψω εντυπώσεις!
Πρώτα οφθαλμόλουτρο:P_20180106_194738.jpgP_20171219_191832.jpg
Στην πρώτη ο προ κάνει παρέα με τον crown 1502 με τις στοκ ρώσικες λάμπες στη δεύτερη με τον parasound A21 και με ένα ζευγάρι sylvania JAN CHS 6SL7WGT tubes. D getter. Sylvania Brown Base. s-l1600.jpg
ο προ έχει πολλά καλά αλλά και μερικά ελαττώματα.Θα γράψω τα αρνητικά πρώτα:
1.το κλικ-κλικ του ποντεσιόμετρου με ενοχλεί και ακούγεται ακόμη και στα 5μ
2.το ποντεσιόμετρο δεν γυρνάει με ένδειξη οπότε δεν ξέρω σε τί "ώρα¨' βρίσκεται
3.ακόμη και στο 0 το ποντεσιόμετρο ακούγεται η μουσική σιγανά και με το mute σιγανότερα αλλά ακούγεται.
Στα θετικά τώρα έχει 3 επιλογές 1.παθητικός 0 gain -2.jfet +1 gain -tube mode +14 gain(πολύ μάτσο λέμε)
Σαν παθητικός ο προ ακούγεται με περίσσια ανάλυση και ησυχία αλλά χωρίς νεύρο! Η διαφορά στην ένταση είναι τεράστια εκεί που ψιθυρίζει σαν παθητικός με το jfet δυναμώνει λίγο και με τις λάμπες ξεκουφαίνεσαι !
Αν και αρχικά τον αγόρασα για ακούσματα jfet τελικά ακούω περισσότερο με τις στοκ λάμπες και λιγότερο σαν jfet.
Επίσης ζεσταίνεται αρκετά αλλά δεν ζεματάει.Από ήχο όμως ξεσκίζει: μπάσο πλούσιο στακάτο με έκταση καλές μεσαίες- γλύκα με μικρολεπτομέρειες που με παραπέμπουν πάλι να 'ξεσκονίσω' τα άυλα μου άλμπουμ και τέλος πρίμα που δεν κουράζουν στα όρια του φυσικού.Το μεγάλο ατου του προ είναι η ανάλυση!
Τα συμπεράσματα όλα με τις στόκ λάμπες
Εδώ και 3 μέρες έβαλα τις αμερικάνικες λάμπες και ο ήχος βελτιώθηκε παραπέρα.
1. τώρα αισθάνομαι λιγότερη παραμόρφωση με αποτέλεσμα να υπάρχει περίσσια καθαρότητα σε όλο το φάσμα.
2.υπάρχει βελτίωση στον έλεγχο του μπάσου ακόμη και σε πιό δυνατές εντάσεις- σχεδόν χάθηκε το boomy .
3.τα πρίμα νομίζω γίνανε λίγο πιό μεταξένια και στις φωνές δεν παρατήρησα ακόμη κάποια διαφορά.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,810
Θεσσαλονίκη
Εδώ είναι η σωστή φώτο με τις νέες λάμπες P_20180208_181112.jpg
να διευκρινίσω πως η εντυπώσεις είναι για το δικό μου σύστημα .
 

Attachments

  • P_20171219_191832.jpg
    P_20171219_191832.jpg
    72.6 KB · Views: 244
Last edited:

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,810
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Schiit freya προεν/της

και κλαίνε μετα μανούλες :flipout:

Πολύ καλή αγορά ο freya! Πρέπει να τον ακούσουμε με τις νέες λάμπες.

το Σαββ/κυριακο πριν την καθαρά Δευτέρα θα συνεννοηθούμε για συνάντηση στο σπίτι μου αν βολέψει γιατί βάφω το σπίτι ακόμη ......τα καημένα τα λεφτά μου για dac τα προόριζα ........άστα να πάνε:rifle:
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,810
Θεσσαλονίκη
Η ακρόαση του crown έγινε με το σύστημα του Πέτρου και μπορώ να πώ ότι και σαν jfet αλλά και με τις λάμπες τα πήγε πολύ καλά.Βέβαια αν θυμάμαι καλά ο hunter δεν ήταν 100% ευχαριστημένος .....ας γράψει ο ίδιος. Σαν παθητικός δεν δοκιμάστηκε δυστυχώς.
 

hunter

Moderator
Staff member
9 December 2006
883
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Schiit freya προεν/της

Με λάμπες για μενα ηταν το καλύτερο αποτέλεσμα. Είχαμε θέματα με το gain πιστευω. Την επόμενη φορα θέλει να το δούμε λίγο καλύτερα.
 

hunter

Moderator
Staff member
9 December 2006
883
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Schiit freya προεν/της

Αν δεν είχα τέτοιο κόλλημα με τον πολυκάναλο θα το σκεφτόμουν σοβαρότατα αυτό το μηχάνημα.

ειναι κελεπούρι! Βαλε τους crown με speakon σύνδεση , αξίζει.
 

hunter

Moderator
Staff member
9 December 2006
883
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Schiit freya προεν/της

το Σαββ/κυριακο πριν την καθαρά Δευτέρα θα συνεννοηθούμε για συνάντηση στο σπίτι μου αν βολέψει γιατί βάφω το σπίτι ακόμη ......τα καημένα τα λεφτά μου για dac τα προόριζα ........άστα να πάνε:rifle:

αν βολέψει αξίζει! Δεν πειράζει δεν φεύγει η schiit... :afro: