Ο συνθέτης Γιόχαν Γιοχάνσον, νεκρός στα 48 του χρόνια

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Κρίμα, δεν ήταν μόνο τα σάουντρακ... Κυκλοφόρησε και εξαιρετικούς δίσκους, με κορωνίδα το αριστουργηματικό Fordlandia...

Καλό ταξίδι...

https://m.youtube.com/watch?v=_UAuq8D7dZU

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Κρίμα, δεν ήταν μόνο τα σάουντρακ... Κυκλοφόρησε και εξαιρετικούς δίσκους, με κορωνίδα το αριστουργηματικό Fordlandia...

Καλό ταξίδι...

https://m.youtube.com/watch?v=_UAuq8D7dZU

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

πολυ σωστά, ο Johannsson μπορεί να έγινε γνωστός από τα film scores αλλά έχει συνθέσει εξαιρετικά solo έργα ηλεκτρονικής και σύγχρονης μινιμαλ μουσικής
πολύ νέος μας άφησε και είχε να δώσει πολλά ,
καλό του ταξίδι
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
δεν ξέρω.. αλλα αν μου επιτρέπετε..
το να γράφουμε οτι ειχε να δωσει ακόμα πολλά, θα λείψει απο το χώρο κτλ
ακούγεται καπως... σαν να θέλαμε εγωιστικά να μένει εν ζωή για να μας γράφει μουσική.
πανω απο ταλαντούχος μουσικός, ηταν ενας ευγενικός άνθρωπος (η ευγένεια του αντικατοπτρίζεται στις συνθέσεις του)
κατανοώ οτι μάλλον δεν εννούσατε αυτο, και ας συγχωρέσετε την παρέμβαση μου.

το μήνυμα του ταλαντούχου και πανανθρώπινου Tim Hecker τα λέει όλα.
Johann was an amazing composer, a gentle spirit as well as a favorite collaborator and human being. Drift easy into the night and Rest In Peace my friend.

RIP φίλε Johannsson ευχαριστούμε για όλα!
δεν είχα την τιμή να σε γνωρίσω, γνωριστήκαμε ομως μέσα απο το έργο σου.


 
Last edited:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,034
Αθήνα
δεν ξέρω.. αλλα αν μου επιτρέπετε..
το να γράφουμε οτι ειχε να δωσει ακόμα πολλά, θα λείψει απο το χώρο κτλ
ακούγεται καπως... σαν να θέλαμε εγωιστικά να μένει εν ζωή για να μας γράφει μουσική.
πανω απο ταλαντούχος μουσικός, ηταν ενας ευγενικός άνθρωπος (η ευγένεια του αντικατοπτρίζεται στις συνθέσεις του)
κατανοώ οτι μάλλον δεν εννούσατε αυτο, και ας συγχωρέσετε την παρέμβαση μου.

Όταν ένας άνθρωπος (δημιουργός) φεύγει στα 48 του χρόνια, απολύτως εύλογο είναι να εικάσουμε (διότι περί εικασίας πρόκειται) ότι είχε ακόμη δυναμικό δημιουργίας. Αν ζούσε ίσως να μην ακολουθούσε ανάλογης δημιουργικότητας πορεία αλλά αυτό θα ήταν το λιγότερο πιθανό σενάριο. Υπό το σκεπτικό αυτό δεν διακρίνω κάποια χροιά εγωισμού στα σχετικά σχόλια. Αντίθετα, θεωρώ υπερβολικά και άτοπα (έως φαιδρά) τα σχόλια του τύπου ''θα λείψει'', ''αφήνει μεγάλο κενό'' κλπ, όταν αυτά αφορούν 85χρονους ή 90χρονους.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Όταν ένας άνθρωπος (δημιουργός) φεύγει στα 48 του χρόνια, απολύτως εύλογο είναι να εικάσουμε (διότι περί εικασίας πρόκειται) ότι είχε ακόμη δυναμικό δημιουργίας. Αν ζούσε ίσως να μην ακολουθούσε ανάλογης δημιουργικότητας πορεία αλλά αυτό θα ήταν το λιγότερο πιθανό σενάριο. Υπό το σκεπτικό αυτό δεν διακρίνω κάποια χροιά εγωισμού στα σχετικά σχόλια. Αντίθετα, θεωρώ υπερβολικά και άτοπα (έως φαιδρά) τα σχόλια του τύπου ''θα λείψει'', ''αφήνει μεγάλο κενό'' κλπ, όταν αυτά αφορούν 85χρονους ή 90χρονους.

αλλο πράγμα αναφέρω πιο πανω..

-bye-
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,034
Αθήνα
αλλο πράγμα αναφέρω πιο πανω..

-bye-

Και γιατί δεν κάνεις τον κόπο να το διευκρινίσεις; Αν μη τι άλλο για να βοηθήσεις να εντοπιστεί πιο εύκολα ο εγωισμός που εσύ διέκρινες (και που πιθανώς εμείς αδυνατούμε).
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
πραγματικά δεν χρειάζεται..

αλλα αν επιμένεις .. Το είχα κάνει bold.. πανω απο όλα, ηταν άνθρωπος, που έχασε την ζωή του.

Ο χαιρετισμός του Tim εχει κάτι απο τον χαρακτήρα του, το πώς αντιμετωπίζει την ζωή αλλα και την τέχνη του.

Johann was an amazing composer, a gentle spirit as well as a favorite collaborator and human being. Drift easy into the night and Rest In Peace my friend.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,034
Αθήνα
Κουβέντα για τις πευκοβελώνες...

δεν ξέρω.. αλλα αν μου επιτρέπετε..
το να γράφουμε οτι ειχε να δωσει ακόμα πολλά, θα λείψει απο το χώρο κτλ
ακούγεται καπως... σαν να θέλαμε εγωιστικά να μένει εν ζωή για να μας γράφει μουσική.
πανω απο ταλαντούχος μουσικός, ηταν ενας ευγενικός άνθρωπος (η ευγένεια του αντικατοπτρίζεται στις συνθέσεις του)
κατανοώ οτι μάλλον δεν εννούσατε αυτο, και ας συγχωρέσετε την παρέμβαση μου.

Ανέφερες κάτι για εγωισμό, σου απάντησα ρωτώντας σε πού τον βλέπεις και απαντάς χωρίς ουσιαστικά να απαντήσεις...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Επειδη και εγω ανεφερα κατι παρεμφερες (οτι θα λειψει απο τον χωρο) να πω οτι ναι το ειπα απολυτα εγωιστικα. Τον ανθρωπο δεν τον ηξερα προσωπικα, δεν ηταν φιλος μου, ουτε συγγενης μου. Επομενως αυτο που θα μου λειψει ειναι το εργο του και οχι ο ιδιος. Για την οικογενεια του ειναι μια τραγωδια, αλλα αυτο ειναι καθαρα δικο τους θεμα.
Αυτα τα γραφω, οπως σχεδον παντα :) , χωρις διαθεση αντιπαραθεσης, απλα εξηγωντας το σκεπτικο μου.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
αφου ειμαι ψυχαναγκαστικος :)
...και ειμαι και στη δουλεια οποτε πρεπει να σκοτωσω χρονο :)

η παραδοχή και η ειλικρίνεια ειναι δείγματα ευφυίας. ασε τους ψυχαναγκασμούς..
Ο έξυπνος παραδέχεται-ο πονηρός δικαιολογείται- ο ηλίθιος επιμένει.

βεβαια υπάρχει και διαχωρισμός μεταξύ βλάκα και ηλίθιου.
ο βλάκας ειναι φυσικό και απόλυτα αποδεκτό να επιμένει..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
η παραδοχή και η ειλικρίνεια ειναι δείγματα ευφυίας. ασε τους ψυχαναγκασμούς..
Ο έξυπνος παραδέχεται-ο πονηρός δικαιολογείται- ο ηλίθιος επιμένει.

βεβαια υπάρχει και διαχωρισμός μεταξύ βλάκα και ηλίθιου.
ο βλάκας ειναι φυσικό και απόλυτα αποδεκτό να επιμένει..

χαχαχαχχαχα..... οταν αποφασισω αν πρεπει να χαρω για το κοπλιμεντο, να νευριασω για την προσβολη ή και τα δυο ταυτοχρονα, θα επιστρεψω!
Μεχρι τοτε ομως, φοβαμαι, οτι θα με εχουν προλαβει αλλοι :)
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
χαχαχαχχαχα..... οταν αποφασισω αν πρεπει να χαρω για το κοπλιμεντο, να νευριασω για την προσβολη ή και τα δυο ταυτοχρονα, θα επιστρεψω!
Μεχρι τοτε ομως, φοβαμαι, οτι θα με εχουν προλαβει αλλοι :)

το δευτερο σκέλος, ηταν απλά πρόσθετω. δεν υπάρχει δηλ καποια άλλη υπόνοια.
:p