Δοκιμή του Fenix UC52 XHP-70

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,181
Πρόσφατα παρέλαβα τον νέο UC52 που μου έστειλε για δοκιμή η Fenix.
http://www.fenixlight.com/ProductMore.aspx?id=2268&tid=12&cid=1#.WoHGpPKYPQw

Διαβάστε με προσοχή λοιπόν αυτό του review για να ξέρετε τι θα έχετε την ευκαιρία να κερδίσετε από αύριο.

web-IGP4905.jpg


Ο φακός ξεχωρίζει για 2 ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Είναι ο πρώτος στην γκάμα φακών της Fenix που έχει:
- Ενσωματωμένη μπαταρία Λιθίου (7,2V, 3500mAh) που φορτίζει με καλώδιο micro USB.
- Έχει χυτευτό σώμα που στην θεωρία βοηθά στην γρηγορότερη μεταγωγή της θερμότητας. Και σίγουρα κάνει τον φακό πιο οικονομικό στην κατασκευή.

web-IGP4882.jpg


Εδώ φαίνεται χαρακτηριστικά η ενιαία γραμμή/σιλουέτα του σώματος

web-IGP4883.jpg


Διαστάσεις

Μήκος: 153.5mm - 6.0β€³
Διάμετρος Κεφαλής: 42mm - 1.7β€³
Πλάτος Σώματος: 26mm - 1.0β€³
Βάρος:. 276g - 9.7 oz

Από πλευρά επιδόσεων η Fenix δίνει τα εξής:

FenixOutputs.png


Με φουλ τα γκάζια στο Cree XHP-70, σε μεσαίου μεγέθους σώμα και μεσαίο κάτοπτρο, ο φακός είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση!

Εικόνες

web-IGP4910.jpg


Πάνω πλευρά. Φαίνεται η οθόνη που πληροφορεί για το mode, την απομένουσα μπαταρία αλλά και τον χρόνο λειτουργίας που απομένει στο mode που βρίσκεται!

web-IGP4913.jpg


Κάτω πλευρά. Εδώ βρίσκει κανείς την θύρα φόρτισης USB με το λαστιχένιο κάλυμμα της. η φόρτιση ιδανικά γίνεται στα 2Αμπέρ για ένα συνολικό χρόνο 3,5 ωρών.

web-IGP4929.jpg


Η θύρα USB είναι χωνευτή σε ένα σκληρό βύσμα σκληρού πλαστικού (ή σιλικόνης). Κατά την Fenix ο φακός παραμένει αδιάβροχος ακόμα και χωρίς το λαστιχένιο κάλυμμα.

web-IGP4889.jpg


Το κάτοπτρο είναι orangle peel και εξαφανίζει απολύτως των "σταυρό" του τετρα-πήρυνου LED.
Οι διαστάσεις του είναι περίπου 36x32mm.

web-IGP4888.jpg


Το πίσω καπάκι δίνει προφανώς πρόσβαση στην μπαταρία, αφού αφαιρέσει κανείς τις 4 αυτές βίδες.
Δεν δοκίμασα να ανοίξω τον φακό, γιατί δεν θέλησα να ρισκάρω κάποια ζημιά, μια που ο φακός θα δοθεί σε κάποιο τυχερό μέλος του φόρουμ.

web-IGP4933.jpg


Συγκριτικές εικόνες με χαρακτηριστικά μοντέλα της μέσης κατηγορίας φακών. Ultrafire C8 και Solarforce L2D (παίρνει P-60 dropin). Και ο 2χ18650 Fenix Tk35UE στα αριστερά.

web-IGP4936.jpg


Μετρήσεις

Λίγο πολύ επιβεβαιώθηκαν οι τιμές των προδιαγραφών με τις μετρήσεις μου.
Μπορείτε να τις δείτε και τις δύο στον παρακάτω πίνακα.

Measurements.png


Προσέξτε το πόσο χαμηλά είναι τα lux/candela. Ο φακός δεν είναι μόνο flood είναι θάλασσα κανονική!

Ενδιαφέρον έχουν όμως οι μετρήσεις του runtime και της θερμοκρασίας του σώματος.

UC52TRuntime.png


Στο Turbo ο φακός είναι σχεδιασμένος να "κατεβάζει" ισχύ στα 7 λεπτά. Πέφτει στα 1280 Lumens, και στην οθόνη εμφανίζεται η ένδειξη "Level5 -".
Την ίδια στιγμή η θερμοκρασία σώματος έχει φτάσει στους 65[SUP]o[/SUP]C. Λίγο πολύ, θέλει αποφασιστικότητα για να τον κρατήσεις.

Το Turbo είναι δυνατόν να ενεργοποιηθεί ξανά μετά από περίπου δύο λεπτά αλλά πολύ σύντομα θα ξαναπέσει (εντός λεπτού).
Μιάμιση ώρα μετά πέφτει από το Level5- στην ενδιάμεση σκάλα φωτεινότητας (Medium).

FenixRuntimes.png


Στο High τα πράγματα είναι επίσης ενδιαφέροντα.

UC52HRuntime.png


Ενώ η φωτεινότητα παραμένει απόλυτα σταθερή, ανά τέταρτο της ώρας παρουσιάζεται μια αύξηση της θερμοκρασίας. Αυτό είναι μια ένδειξη ύπαρξης συστήματος ελέγχου της θερμοκρασίας, που θα πρέπει να συνυπολογίζει και τον τρόπο απόδοσης του LED όσο αυτό θερμαίνεται.

Indoor Beamshots

Σημείωση:
Από την εμπειρία μου η αυτόματη έκθεση από την φωτογραφική μηχανή είναι προτιμότερη και γιατί αφαιρεί την μεγάλη διαφορά στην φωτεινότητα μεταξύ φακών και αποδίδει καλύτερα τα χαρακτηριστικά της δέσμης.

Combo-1.jpg


Combo-2.jpg


Τρόπος Λειτουργίας, User Interface

Ο φακός διαθέτει δύο διακόπτες. Τον κύριο που καθορίζει το άναμμα, αλλά και τα επίπεδα της φωτεινότητας.
Με μια σύντομη πίεση ο φακός ανάβει και σβήνει. Με διαδοχικές πιέσεις αλλάζουν τα modes στην σειρά από το 1 έως το 5.
Ενδιαφέρον και βολικό είναι ότι σε αντίθεση με άλλους φακούς, το να πας στο επόμενο χρειάζεται απλά μια πίεση, και δεν ξαναρχίζεις να κάνεις τον κύκλο από το πρώτο mode.
Φυσικά και υπάρχει απομνημόνευση του τελευταίο mode.

Ο δεύτερος διακόπτης ελέγχει τα special modes.
Όταν ο φακός είναι αναμμένος με απλή πίεση ενεργοποιείται το Strobe και στη συνέχεια το SOS.
Όταν είναι σβηστός απαιτείται παρατεταμένη πίεση για να μπει κανείς τις ειδικές αυτές λειτουργίες.

Επίσης με τον φακό σβηστό, στιγμιαία πίεση του 2ου διακόπτη μας δείχνει το ποσοστό μπαταρίας.

Τέλος με ταυτόχρονη πίεση και των δύο διακοπτών ο φακός κλειδώνει/ξεκλειδώνει.

Σε Χρήση - Σκέψεις και Εντυπώσεις

Μπορεί κανείς να πει ότι η ενσωματωμένη μπαταρία είναι ελάττωμα για την χρηστικότητα του φακού και για την μακροχρόνια χρήση.
Σίγουρα δεν βολεύει στο να ξαναβάλεις τον φακό σε χρήση όταν η μπαταρία έχει εξαντληθεί.
Από την άλλη όμως είναι η σημερινή πραγματικότητα όπου οι εξελιγμένες συσκευές τείνουν να φέρουν και αυτές ενσωματωμένη μπαταρία.
Όσον αφορά την μακροζωία της, η πραγματικότητα είναι ότι η τεχνολογία των φακών τρέχει ακόμα τόσο γρήγορα που ο φακός στα μισά ζωής της μπαταρίας θα είναι ήδη απαρχαιωμένος.

Ο φακός κάθεται καλά στο χέρι μια που είναι στη μεσαία κατηγορία μεγέθους. Χαρακτηριστικά ένα μεσαίου μεγέθους χέρι μπορεί να κλείσει τα δάκτυλα όταν πιάνει ακόμα και το φαρδύτερο μέρος του φακού.
Το User Interface είναι καλοσχεδιασμένο και βολικό. Ο κάθε διακόπτης κάνει την δουλειά που θα έπρεπε να κάνει χωρίς να προβληματίζει τον χρήστη.
Πολύ χρήσιμες είναι οι ενδείξεις του επιπέδου της μπαταρίας και του Runtime που απομένει. Και είναι αξιόπιστες.

Βέβαια, το αντίτιμο για τα πολλά lumens σε ένα τέτοιο μέγεθος, είναι το μικρό κάτοπτρο και η ΠΟΛΥ ΠΛΑΤΙΑ δέσμη. Κάτι που οφείλεται και στα χαρακτηριστικά του LED XHP-70.

Τέλος μπορεί κανείς να σκεφτεί αυτό:
Αν σήμερα θέλουμε έναν εύχρηστο φακό στα 3000 lumens δεν νομίζω πως αυτό μπορεί να γίνει διαφορετικά. Χρειάζονται 2 μπαταρίες, χρειάζεται μια κάποια μάζα να απορροφά την θερμότητα του LED, και χρειάζεται ένα 4-πυρηνο LED με το δικό του χαρακτηριστικό τρόπο εκπομπής.
Αν και δεν μου φάνηκε στην αρχή, σύντομα κατάλαβα ότι η Fenix με τον UC52 προσδιόρισε την ίδια την κατηγορία.
 

giorgos.ko

AVClub Enthusiast
1 July 2013
1,207
Χανιά
Ευχαριστουμε για το αναλυτικο review !

Μια ερώτηση που εχω ειναι αν λειτουργεί ο φακος πληρως ή εστω καποια modes ενω φορτιζει , και αν παρατήρησες ποσο ρεαλιστικες τιμες δινει ο φακος ως "χρονο λειτουργιας που απομενει" .

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,181
- ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.
το δοκιμασα και ο φακος γυριζει στο level 2 οτι και να εχεις (ακομα και level 1)
Η οθονη δειχνει 999:99 και απο κατω level 2 και την τυπικη ενδειξη φορτισης (ομοιωμα μπαταριας)

- να σου πω... μετα τον -35 και τωρα τον -52 δεν βλεπω λογο να κανει κανεις μετρησεις επαληθευσης των προδιαγραφων.
στον -52:
μετρησα κατεβασμα σκαλας στο medium με διαφορα ενος λεπτου απο τις προδιαγραφες. και ταιριαζει με την ενδειξη στην οθονη οταν ο φακςο κατεβαζει απο το τουρμπο με γεματη μπαατρια (λεει 1:23)
κατεβασμα απο το τουρμπο στους 64 βαθμους σωματος ενω οι προδιαγραφες λενε 65.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,181
παιδια πως σας φαινεται η ιδεα της ενσωματωμενης μπαταριας?
 

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
Απάντηση: Re: Δοκιμή του Fenix UC52 XHP-70

παιδια πως σας φαινεται η ιδεα της ενσωματωμενης μπαταριας?

Εμενα, πραγματικά με προβλημάτισε και αναρωτιέμαι αν είναι (νέα) επερχόμενη τάση (ας πούμε όπως στα κινητά).
Αν μάλιστα ο φακός μπορεί να φορτίσει και με ένα powerbank, "τρώγεται" πιο εύκολα... (update: πράγματι το διαφημίζει και η Fenix αυτό το χαρακτηριστικό!)
ΑΝ δε η μπαταρια κάτω από το καπάκι (4 torx βίδες) δεν είναι κάποια "ιδιαίτερη" κατασκευή, θα είναι ευκολότερη η αλλαγή...
(δεν έκανα αναζήτηση αλλα νομίζω οτι πρεπει να μας δείξεις τι έχει κάτω από το καπάκι!)
 

flashlight

Senior Member
4 April 2013
636
Πολύ ωραίο review, Μπράβο σου!
Δε μου αρέσει η ιδέα της ενσωματωμένης μπαταρίας. Θύρα usb ναι.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,181
Re: Απάντηση: Re: Δοκιμή του Fenix UC52 XHP-70

Εμενα, πραγματικά με προβλημάτισε και αναρωτιέμαι αν είναι (νέα) επερχόμενη τάση (ας πούμε όπως στα κινητά).
Αν μάλιστα ο φακός μπορεί να φορτίσει και με ένα powerbank, "τρώγεται" πιο εύκολα... (update: πράγματι το διαφημίζει και η Fenix αυτό το χαρακτηριστικό!)
ΑΝ δε η μπαταρια κάτω από το καπάκι (4 torx βίδες) δεν είναι κάποια "ιδιαίτερη" κατασκευή, θα είναι ευκολότερη η αλλαγή...
(δεν έκανα αναζήτηση αλλα νομίζω οτι πρεπει να μας δείξεις τι έχει κάτω από το καπάκι!)

οχι, ηδη εγραψα οτι επειδη ο φακος θα γινει giveaway δεν το ρισκαρω να μου γινει καποια ζημια. Αλλιως θα τον ειχα ηδηδ ανοιξει.

λογικα θα φορτιζει με οτιδηποτε βγαζει ρευμα USB, αλλα θα ακολουθει την ισχυ/αμπερ της θυρας ..... εχω μια powerbank με MIA AA η οποια φορτιζει το smartphone μου. οταν βρω χρονο θα το δοκιμασω.

Ναι, και εγω μαλακωσα, αγορασα το νεο μου κινητο μου με ενσωματωμενη
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση αλλά και για την κλήρωση.

Δεν μου αρέσει η ιδέα της ενσωματωμένης μπαταρίας και όταν άλλαξα κινητό έβλεπα ποια δεν είχαν τέτοιου τύπου μπαταριάς, κατά τα άλλα ο φακός είναι εργαλείο!
 

mouziko

Established Member
5 March 2012
117
νομίζω δεν είναι τόσο σημαντικό, πχ προβλήματα είχα στα τηλέφωνα στην προ iphone εποχή
απλά να μπορεί να αλλάξει η μπαταρία με λύσιμο μια φορά στο τόσο
 

enterhere

Senior Member
8 June 2010
527
Πολύ ωραίο review. Δω έχω κάποιο θέμα με την ενσωματωμένη μπαταρία. Ούτως άλλως η τάση πλέον είναι, στις περισσότερες συσκευές, η μπαταρία να είναι ενσωματωμένη.
 

deadlock7

New member
28 July 2008
94
Ευχαριστούμε για τον κόπο. Δυστυχώς οι ενσωματωμένες μπαταρίες είναι μια πληγή για όσους θέλουν να επισκευζουν-συντηρούν τις ηλεκτρονικές συσκευές τους. Το βλέπουμε τόσο σε κινητά, λάπτοπ, όαο σε πολλά προιόντα χαμηλής αξίας.
Διαφωνώ με αυτήν την πρακτική, αλλά το θεωρώ αναπόφευκτο πως θα ισχύσει και στους φακούς.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,181
καπου εχει να κανει και με την χρηση. πχ Αν εισαι σε μια ομαδα διασωσης, μαλλον θελεις αφαιρουμενες μπαταριες.
στο κσμπινγκ οχι...
 

giorgos.ko

AVClub Enthusiast
1 July 2013
1,207
Χανιά
Ενας φακος που εχω με ενσωματωμενη μπαταρια , ειναι και αυτος που εχει την περισσοτερη χρηση απο εμενα , ο Nitecore NU20 ... Δεν ξερω στο μελλον αν θα εχω θεμα με την αλλαγη της μπαταριας αλλα μεχρι τωρα η φορτιση του απο powerbank ή απο φορτιστη αυτοκινητου χωρις φορτιστες κλπ εχει φανει απιστευτα χρησιμη !!!
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,181
και εγω χρησιμοποιω πολυ τον spark headlamp για ψιλοδουλειες που κανω εκτος γραφειου που εχω λαμπα. και καθε φορα που ψιλοτελειωνει λεω να ειχε υποδοχη για usb....
τωρα που εχουμε τους φορτσιτες των κινητων πλαι μας ολη μερα, ειναι υστοιρα να ανοιγεις ντουλαπι, να βγαζεις τον φορτιστη απο το κοτι με τους φορτιστες και να τον στηνεις κτλ κτλ