Panasonic GX9

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Διέρευσαν φωτογραφίες και τεχνικά χαρακτηριστικά στο 43rumors του νέου rangefinder μοντέλου της Panasonic LUMIX DC-GX9 :

Effective 20.3 million pixels 4/3 type Live MOS sensor. Low pass filterless
5-axis Dual I.S. for 4 stages of camera shake correction effect.
Electromagnetic drive type mechanical shutter
Continuous 9 frames / sec
4K30p video / 4K photo
3 type 124400 dots touch panel liquid crystal
Focus bracket / aperture bracket
Wi-Fi · Bluetooth installed
Size: 124 mm x 72.1 mm x 46.8 mm
Weight: 450 g
North American Price: Body $ 999

panasonic_1.jpg



panasonic_6.jpg


panasonic_2.jpg




panasonic_3.jpg



 
Last edited:

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Ενα τυπικό Update της Gx8....τίποτα καινούριο ή καινοτόμο...βασικά είναι η gx8 με κάποιες βελτιώσεις στο κλείστρο (για εξάλειψη του shutter shock) και λίγο καλύτερο ibis...αυτά....έχει συμπαθητική αρχική τιμούλα και ίσως πάει καλά.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Αν προκύψει απόδοση IQ G9 σε rangefinder style θέτει υποψηφιότητα για αντικατάσταση της GX80 μου - μετά το καλοκαίρι που θα πέσει και η τιμή.

Υ.Σ. Εκτός κι αν προκύψει καμιά fuji με IBIS σε ανάλογο στυλ, οπότε το ξανασκεφτόμαστε...
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Με χειρότερο σκόπευτρο, δίχως αδιαβροχοποίηση και μικρότερο μέγεθος πιο πολύ για διάδοχος της GX80 μου κάνει παρά της GX8. Επιτέλους βγάζει και γκριπ σαν αξεσουάρ. Η ουσία είναι αυτό που γράφει ο cacau, ο 20άρης δίχως ΑΑ φίλτρο τι ψάρια θα πιάνει....
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic GX9

παραμενει η μονη ακαθρεπτη με ανακλινόμενο EVF, αυτο απο μονο του ειναι πρωτοτυπο όπως και να το κάνουμε. Αν η GX8 δεν ειχε βγαλει το θεματακι με το SS θα την ειχα αγοράσει αντι της Penf στις τιμες με τις προσφορες που βγηκε απο UK αρκετες φορες.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Ναι δεν είναι ουσιαστικό Upgrade της gx8, πιο πολύ μοιάζει με μίξη της gx80 και της gx8. Πάντως φαίνεται τίμια πρόταση για τα λεφτά που θα ζητάει (1.000 ευρώ με τον πολύ καλό 12-60).

https://www.dpreview.com/news/8865133559/panasonic-lumix-gx9-offers-20mp-with-no-low-pass-filter-improved-shutter-mechanism


Υ.Γ. Ενδιαφέρον φαίνεται το νέο Monochrome Photo Style, ενώ παρόλο που μίκρυνε το μέγεθος του σκόπευτρου και χρησιμοποιήθηκε η παλιά τεχνολογία για το panel από την gx7, βελτιώθηκε η ανάλυση 2,7mp ενώ βελτίωση έχουμε και στην ανάλυση της οθόνης.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic GX9

το L mono το εχουν ολες οι τελευταιες Πανυ, ειχα γραψει και ειχα βαλει δειγματα, ειναι πραγματι ενδιαφερον ως μονοχρωμο προφιλ. Το EVF καλυτερα λιγο πιο μικρο και ολοκαθαρο και οξυ παρα μεγαλο , να πιξιελαζει και να εχει ακρα στεβλά, στην GH5s καποια πανελακια εχουν θεματακι λογω μεγεθους και πιθανης αστοχιας κατασκευης στα άκρα, ειχα αναλογο θεμα στην GX80.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Νομίζω ότι είναι νέο και πιο βελτιωμένο το Monochrome που έχουν βάλει με την ονομασία ''L.Monochrome D''.
Συνολικά πάντως μοιάζει να ενοποίησε τις σειρές gχ80 και gx8 η Panasonic με αυτή την μηχανή. Κάτι που είδα και με χάλασε είναι ότι το σώμα είναι πλαστικό και ότι έκοψαν και την έξοδο μικροφώνου....
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Δε νομίζω ότι έλειπε μια τέτοια μηχανή από την αγορά, με άλλα λόγια βγήκε για να βγάλει κάτι καινούργιο η Panasonic.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Τίποτα ιδιαίτερο....και με κακο evf.
Ηταν ένας από τους λόγους που την έδωσα...έντονο rainbow που με κούραζε πολύ.
Άστοχη αναβάθμιση της Panasonic.

Sent from my Pixel XL using Tapatalk
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Μια πολύ αναλυτική παρουσίαση: https://www.lumixgexperience.panaso...&utm_campaign=Newsletter_LGE-GX9-TZ200_022018

edit1: ένα απόσπασμα...

Focusing improvements

Panasonic has made some improvements to its focus system for the GX9. A new 3D measuring system covers the whole frame making it easier for the camera to track moving subjects, even when they disappear for a moment behind something else. The improved tracking mode also allows the camera to continue focusing on the subject even when it leaves the selected AF area.
The GX9 system also inherits the focus point switching introduced in the G9 that adjusts the position of the AF area when users continue to shoot the same subject in vertical and then horizontal compositions. We also have the loop movement of the AF point, so that it can be navigated out of the frame on the left of the picture as a quicker route to getting to the right hand edge of the shot than navigating back across the picture area.
The camera also gets the Low Light AF mode that was introduced in the G9, that allows autofocusing even in very low light conditions – such as when shooting astro subjects. To help us see what we are doing the camera offers a Live View Boost mode, and in manual focus we have the fantastic 20x magnification mode that was introduced in the GH5s – and which I hope will come to other existing models via firmware.

edit2: επιτέλους...
"If you are a user of Auto ISO you can now determine the longest shutter speed that the camera can select – which is useful when shooting moving targets."
 
Last edited by a moderator:

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Τίποτα ιδιαίτερο....και με κακο evf.
Ηταν ένας από τους λόγους που την έδωσα...έντονο rainbow που με κούραζε πολύ.
Άστοχη αναβάθμιση της Panasonic.

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Εννοείς την GΧ80 σωστά;
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Ναι...από τις πιο αδιαφορες μηχανές που είχα.
Και μεγάλο θέμα με το evf...

ΥΓ...Μάλλον τη μπερδεψα με την gx80 που είχα, ενώ ο προκάτοχος της gx8 είναι η gx8, sorry

Sent from my Pixel XL using Tapatalk
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic GX9

Εμένα από την άλλη η GX80 και η παλιά GX7 μου άρεσαν ειδικά σαν δεύτερο σώμα λόγω μικρών διαστάσεων γιαυτο και είδα θετικά την μείωση στην GX9 των διαστάσεων της GX8 που την θεωρούσα υπερβολικά μεγάλη και παχιά. Θετικό οτι δίνει και έξτρα γκριπ αφού μίκρυνε το σώμα για κάποιον που την θέλει για βασικό σώμα.

Νομίζω οτι το πιο πρωτότυπο που λάνσαρε η νέα GX9 είναι η ένωση εως και 40 καρέ maximum σε μια φωτό : http://www.imaging-resource.com/news/2018/02/13/in-camera-compositing-your-camera-cant-but-gx9-can
 
Last edited:

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Απάντηση: Re: Panasonic GX9

Εμένα από την άλλη η GX80 και η παλιά GX7 μου άρεσαν ειδικά σαν δεύτερο σώμα λόγω μικρών διαστάσεων γιαυτο και είδα θετικά την μείωση στην GX9 των διαστάσεων της GX8 που την θεωρούσα υπερβολικά μεγάλη και παχιά. Θετικό οτι δίνει και έξτρα γκριπ αφού μίκρυνε το σώμα για κάποιον που την θέλει για βασικό σώμα.

Νομίζω οτι το πιο πρωτότυπο που λάνσαρε η νέα GX9 είναι η ένωση εως και 40 καρέ maximum σε μια φωτό : http://www.imaging-resource.com/news/2018/02/13/in-camera-compositing-your-camera-cant-but-gx9-can

Το συγκεκριμένο το κάνει ήδη η Sony από την εποχή της Nex 6 με app....το είχα πάρει 5 ευρώ και το έχω βάλει από τότε σε κάθε μηχανή sony που είχα.
https://www.playmemoriescameraapps.com/portal/usbdetail.php?eid=IS9104-NPIA09014_00-000006
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Panasonic GX9

Το συγκεκριμένο το κάνει ήδη η Sony από την εποχή της Nex 6 με app....το είχα πάρει 5 ευρώ και το έχω βάλει από τότε σε κάθε μηχανή sony που είχα.
https://www.playmemoriescameraapps.com/portal/usbdetail.php?eid=IS9104-NPIA09014_00-000006

Μάλιστα, δεν το ήξερα οτι υπηρχε στα app της SONY :grandpa: σίγουρα με την χρήση του 4K photo θα είναι πιο αποδοτικό τουλάχιστον (επιλογή από περισσότερα καρέ) μιας και από οτι είδα το SONY app δουλεύει με συνήθη ριπή.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση η κίνηση της Panasonic.

Πέρα από το μέγεθος και τον αισθητήρα, έχουμε downgrade σε ταχύτητα μηχανικού κλείστρου (1/4000), αδιαβροχοποίηση και κατάργηση mic input. Οθόνη από fully articulating γίνεται tilting. Σαφής υποβάθμιση στο σώμα για μένα. Έτσι κι αλλιώς όλα τα premium σώματα έχουν μεγαλώσει σε μέγεθος πλέον.

Μοιάζει σαν να θέλει να ενώσει 2 μοντέλα σε 1 (gx80, gx8). Η να τους αλλάξει ρόλους. Αν βγει η GX90 με πλήρως περιστρεφόμενη και mic input θα ισχύει το 2ο..

Εκτός κι αν σκοπεύει να συνεχίσει με την G90 σαν το premium σώμα του 1000άρικου στο μέλλον, οπότε έπρεπε να θυσιάσει κάτι από την γκάμα.

Ίσως βρήκε την "ευκαιρία" μετά τη... ρετσινιά της GX8 με το SS.
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Ως κάτοχος της GX7 τα τελευταία 3-4 χρόνια περίμενα με ενδιαφέρον την αναβάθμιση καθότι πιστεύω ότι αυτά τα rangefinder σώματα της Panasonic έχουν κάτι να πουν. Απογοήτευση μεγάλη ότι δεν βελτίωσαν αισθητά το EVF. Δείχνει ότι τοποθετούν τα σώματα αυτά 2 σκαλιά κάτω από τις άλλες σειρές κ δεν καταλαβαίνω το λόγο! Σου λέει δλδ ότι αν θες εμπειρία “m4/3 2018” θα πας σε σώματα μεγαλύτερα κ άλλης σχεδιαστικης φιλοσοφίας.

Άλλες φορές στην Panasonic κάνουν πολύ καλό specification tuning κ χτυπάνε Olympus και Sony. Κ άλλες φορές όπως εδώ είναι σαν να με σπρώχνουν σε Fuji...!
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Μάλλον έκανε λάθος στο όνομα ο νονός, ξέχασε ένα μηδενικό στο τέλος... :flipout:

...Ως μηχανή που το street price σε λίγους μήνες θα πέσει στα επίπεδα της oly M10 mkIII (εκεί που θα βρίσκεται κι αυτή), μια χαρά μου φαίνεται - ας μην ξεχνάμε ότι έχει τον 20άρη αισθητήρα χωρίς φίλτρο ΑΑ στα σωθικά της και σταθεροποίηση από G9 (κρατάω μια επιφύλαξη για αυτό το τελευταίο).

edit: παραδοσιακά "αλά cacau" με βλέπω για Νοέμβριο - Δεκέμβριο, πτώση τιμής + παραδοσιακό panasonic cashback ~100 λίρες/ :bigcry::flipout: