Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 7 απο 7 ΠρώτοΠρώτο ... 34567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 68 από 68

Θέμα: Panasonic GX9

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Απάντηση: Re: Panasonic GX9

Γιαννη στις προβληματικες ταχυτητες λυθηκε με το firmware να κλειδώνει αυτόματα την μηχανή στο ηλεκτρονικό κλείστρο απο το μηχανικό κάτι που κάνουμε ουσιαστικά όλοι όσοι φοβόμαστε το SS σε ολες τις μηχανές όσο φρέσκιες και αν είναι , με το απλό μηχανικό και στην Πεν F και στην ΕΜ1.2 έχω συναντήσει SS γιαυτο και default έχω πια ή ηλεκτρονικό ή μηχανικό με πρώτη ηλεκτρονική κουρτίνα.
    Δυστυχώς η GX80 δεν έχει μηχανικό με πρώτη ηλεκτρονική κουρτίνα και αυτό εριναι όντως μείον για παράλληλη χρήση με φλάς χωρις τους περιορισμούς συγχρονισμου του ηλεκτρονικού κλείστρου.
    Σύστημα 4/3 : Olympus E-1, Leica DigiLux 3, ΕC-2.0X, ΕC-1.4X, ZD25mm, ZD 150mm, ZD SWD 50-200mm, Lensbaby 3G, Flash FL50R, MacroFlash STF-22.
    Σύστημα ΟΜ : Olympus OM-2N, OM-4 & πλήθος ΟΜΖ φακών.
    Συστημα m4/3 : Olympus ΕΜ1.2, PenF, EPL5(IR), GF-7+12-32mm+35-100mm, Leica 8-18mm, mZD 12-100, Lumix 100-300 mkII, mZD 8mm fisheye, PL 15mm
    , Lumix 20mm, PL 25mm, Voiglander 25mm, mZD 45mm, mZD 60mm macro, mZD 75mm, Lensbaby composer pro+Edge 50, FL-600R.

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Περιοχή
    Αθήνα

Re: Panasonic GX9

Σήμερα είχα τη ευκαιρία να την πιάσω στα χέρια μου - δυστυχώς σβηστή, είχε τελειώσει η μπαταρία - ενώ ακριβώς δίπλα ήταν η GX80, οπότε είχα άμεση σύγκριση. Παραξενεύτηκα γιατί είχε ελαφρότατα καλύτερο πιάσιμο και κοιτώντας πιο προσεκτικά είδα ότι έχει πίσω μια πιο μεγάλη προεξοχή για τον αντίχειρα. Από την άλλη μεριά η ροδέλα διόρθωσης της έκθεσης είναι σε βολικό σημείο αλλά είναι υπερβολικά σκληρή - πιθανό να μαλακώσει λίγο με την χρήση. Η νέα θέση του κουμπιού για το βίντεο μου άρεσε γιατί... έφυγε από την μέση και δύσκολα το πατάς κατά λάθος. Θετική και η ύπαρξη του λεβιέ επιλογής τρόπου εστίασης, και του σπαστού οφθαλμοσκόπιου.

Αυτά τα λίγα μπόρεσα να δω, δυστυχώς και οι δυο μηχανές ήταν σβηστές, και όταν επιχείρησα να βάλω την μπαταρία από την ΤΖ100 που είχα μαζί, ο υπάλληλος μου έκανε ευγενικά παρατήρηση. Γενικά μια βελτιωμένη GX80, μένει να δούμε το IQ...

Υ.Σ. Την έδιναν στα 870€ -50€ άμεσο cashback στο ταμείο με τον 12-32 και μια καλούτσικη 32άρα κάρτα, not bad για φυσικό κατάστημα αλλά πιστεύω θα πέσει κι άλλο γρήγορα, πολύς ανταγωνισμός...
    Δημήτρης
    ----------------------------------------------
    Remember that the camera lies between the subject and the photographer and is the least important of the three!

αξιόλογες απόψεις: http://pitsirikos.net/

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2013

Και πάλι Δημήτρη την θεωρώ σχετικά υψηλή τιμή, ειδικά με αυτό το σκόπευτρο που έχει, ο ανταγωνισμός θερίζει σε αυτή την κατηγορία τιμής, από την Sony A6300 έως Canon m50, Olympus em10III και την Fuji X-T100, και ένα σωρό Dslr.....θεωρώ ότι πρέπει να πάει το κιτ το πολύ 700 ευρώ για να έχει νόημα η αγορά της, πράγμα που δεν θα αργήσει να συμβεί.

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Περιοχή
    Αθήνα

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από cacau Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αλλά πιστεύω θα πέσει κι άλλο γρήγορα, πολύς ανταγωνισμός...
    ...τα ίδια λέμε...
    Δημήτρης
    Remember that the camera lies between the subject and the photographer and is the least important of the three!

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

https://www.dpreview.com/articles/40...ene-comparison

Μπήκε και στο comparometer του dpreview, από χρωμα στο jpeg είναι αρκετά καλή στα μάτια μου αλλά δεν βλέπω να πιάνει την Pen F, την έπιασα πρόσφατα και εγώ για 5 λεπτά, εργονομικά για τόσο μικρό σώμα νομίζω οτι στέκει σχετικά καλά. Συμφωνώ με τον Δημήτρη για την πίσω ροδέλα, μου δείχνει λίγο δυσκολότερη σε χειρισμό μάλλον λόγω της έντονης προεξοχής για τον αντίχειρα που την καλύπτει. Ο διακόπτης ΟΝ OFF περιμετρικά του κουμπιού βίντεο είναι σε εξαιρετικη θέση για άμεσο άνοιγμα. Σούπερ απαραίτητος ο επιλογέας άμεσης πρόσβασης τρόπου εστίασης δανεισμένος από τη μεγάλη αδερφή GΧ8. Ολα τα υπόλοιπα κουμπιά πίσω στην πλάτη είναι μικρά μιας και ο χώρος είναι περιορισμένος.
    Δεν είχα μπαταρία και δεν είδα το EVF αν με ενοχλεί και πόσο αλλά αφού είναι ίδιο με της GX80 έχω ίδια άποψη.
    Last edited by kbouk; 22-07-2018 at 13:24.
    Σύστημα 4/3 : Olympus E-1, Leica DigiLux 3, ΕC-2.0X, ΕC-1.4X, ZD25mm, ZD 150mm, ZD SWD 50-200mm, Lensbaby 3G, Flash FL50R, MacroFlash STF-22.
    Συστημα m4/3 : Olympus ΕΜ1.2, PenF, EPL5(IR), GF-7+12-32mm+35-100mm, Leica 8-18mm, mZD 12-100, Lumix 100-300 mkII, mZD 8mm fisheye, PL 15mm
    , Lumix 20mm, PL 25mm, Voiglander 25mm, mZD 45mm, mZD 60mm macro, mZD 75mm, Lensbaby composer pro+Edge 50, FL-600R.

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Περιοχή
    Αθήνα

Κοιτώντας προσεκτικά τα δείγματα 1:1 βλέπω κάποια ορατή διαφορά στην ανάλυση με σώματα που έχουν χαμηλότερη, όπως π.χ. η "δικιά μου" GX80. Πέραν αυτού ουδέν - τουλάχιστον έως iso1600 που νομίζω ενδιαφέρει τους περισσότερους. Σε κάποιο άλλο μέρος (μου διαφεύγει το που ακριβώς) είδα κάποια μικρή διαφορά και στην δυναμική περιοχή, ενώ περιέργως η G9 ξεπερνάει σε αυτό το κομμάτι (DR) όλα τα σύγχρονα APS-C σώματα που με ενδιαφέρουν π.χ. sony a6500, fuji XE3 και ΧΤ100. Άγνωστο το γιατί, νόμιζα ότι έχουν ακριβώς ίδιο αισθητήρα, θα ψάξω να το βρω...
    Δημήτρης

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Περιοχή
    Αθήνα

Ναι αυτό είναι. Με βάση τα νούμερα, η GX9 προσφέρει πολύ μικρή πρόοδο σε DR και NR σε σχέση με προηγούμενα μοντέλα, σε αντίθεση με την G9 που υπολείπεται ελάχιστα της oly M1 mkII. Άρα τα περί "mini G9" δεν...
    Δημήτρης

Σελίδα 7 απο 7 ΠρώτοΠρώτο ... 34567

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης