Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 6 απο 6 ΠρώτοΠρώτο ... 23456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 52 από 52
    Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011

Re: Hi-End System vs percussion band

Φυσικά το να είμαι σε ενα συναυλιακό χώρο είναι μια πολύ πιο έντονη εμπειρία, από την απλή ακρόαση της ηχογράφησης.
    Ουσιαστικά είσαι εκεί, βλέπεις τους μουσικούς, και το ζεις αυτό μαζί με άλλους.
    Είναι μια συνολική εμπειρία που είναι πιο θετική. Ασχέτως εαν είσαι σε ενα χώρο με χάλια ήχο (το πιο πιθανό)

Όχι ότι και η ακρόαση της ηχογράφησης δεν είναι εμπειρία, αλλά είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

Μου έτυχε να ακούσω στο ράδιο, ηχογράφηση απο ένα λαίβ σε εξωτερικό χώρο στο οποίο ήμουνα παρών. (νομίζω μετά απο μια βδομάδα)
    Ο ήχος από την ηχογράφηση της συναυλίας ήταν το κάτι άλλο. Ενθουσιάστηκα!
    Πάντως χάρηκα που ήμουν παρόν τη στιγμή της "εκτελέσεως" της συγκεκριμένης μουσικάρας

Τυχαίνει καμία φόρα η εκτέλεση λαιβ να είναι καλύτερη απο την εκτέλεση "στούντιο"
    Όπως και να έχει επηρεάζεται και ο μουσικός ψυχολογικά απο την περίσταση, και αυτά παίζουν μεγάλο ρόλο.

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Re: Απάντηση: Re: Hi-End System vs percussion band

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Πετρος Νικολαιδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον τελευταίους μήνες έχω <ανακαλύψει> σε υπερθετικό βαθμό ,ότι αυτά που είναι γραμμένα -αποτυπωμένα στα δισκάκια -άυλα είναι αυτά που γούσταρε ή είχε το κέφι - είχε την ικανότητα ο κάθε ηχολήπτης -μηχανικός ήχου .
    Οσοι από τους ηχολήπτες -μηχανικούς είχαν την ικανότητα -διάθεση μας προσφέρουν καλές ηχογραφήσεις ,τα υπόλοιπα είναι για γέλια και για κλάματα .
    Απόλυτα σωστό .
    Μπορώ να πώ ότι το έχω "ανακαλύψει" και εγώ επίσης σε υπερθετικό βαθμό.
    Ακούω ηχογράφηση σε Mp3 και παθαίνω πλάκα και ηχογράφηση 5,2Mhz DSD ή 192/24 και είναι γιά πέταμα. Και μιλάω τεχνικά όχι καλλιτεχνικά.

Παλαιότερα μάλιστα δεν είχα καθόλου Mp3 και τα απαξιωνα τελείως -δεν έμπαινα στον κόπο. Τώρα ελευταία επειδή ότι έχω σε αυτό το φορμά (mp3)είναι επιλεκτικά καλές ηχογραφήσεος αλλά και καλλιτεχνικά κάτι που μου αρέσει πολύ, μπορεί να ακούω και περισσότερο.
    - Το μεγαλείο απέχει μόνο ένα βήμα από το γελοίο -

Σελίδα 6 απο 6 ΠρώτοΠρώτο ... 23456

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης