Μπορώ να βλέπω NOVA και ALPHA χωρίς να αλλάζω καλώδια;

boohaha

New member
14 February 2018
3
Η παρούσα συνδεσμολογία είναι το καλώδιο κεραίας από την τηλεόραση πάει στο αποκωδικοποιητή της nova και αν θελω να δω ALPHA βγάζω το καλώδιο και βάζω το άλλο καλώδιο κεραίας που πάει από την τηλεόραση στον τοίχο (ταράτσα). Μπορώ να αλλάξω την συνδεσμολογία ούτως ώστε να μην χρειάζεται να βάζω βγάζω καλώδια; Η τηλεόραση είναι η blaupunkt-49-full-hd-tv-dvb-t2 και η συδεσιμότητά της φαίνεται στην παρακάτω λίστα


Συνδεσιμότητα
- Ψηφιακός δέκτης TV: DVB-T/T2/C, MPEG4, HEVC/H.265
- Αναλογικός δέκτης: Ναι
- Δορυφορικός δέκτης: DVB-S2, MPEG4, HEVC/H.265
- Θύρα USB: 2x USB 2.0
- Θύρα HDMI: 3x HDMI
- Θύρα Scart: Ναι
- Θύρα DVI: Όχι
- Θύρα CI/CI+: Ναι
- Θύρα FireWire: Όχι
- Internet: Όχι
- Διασύνδεση PC: PC Audio in via YPbPr
- Διασύνδεση video: Composite Video/ Audio in

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Είχα και εγώ το ίδιο θέμα.
Έχω τον 831 αποκωδικοποιητή, δεν ξέρω αν έχεις τον ίδιο.
Αν ναι τότε χρειάζεται να πας από ένα κατάστημα Forthnet και να πάρεις 1 USB DTT δέκτη της Νova.
Εντάξει εδώ Λάρισα μπήκα σε λίστα αναμονής (μία εβδομάδα περίμενα) και έχει και 10 .

Για οδηγίες σχετικά δες εδώ
http://www.nova.gr/gr/exupiretisi-pelaton-/tehniki-upostirixi-upiresion-tileorasis/odigies-lipsis-epigeion-psifiakon-kanalion/
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,595
Είχα και εγώ το ίδιο θέμα.
Έχω τον 831 αποκωδικοποιητή, δεν ξέρω αν έχεις τον ίδιο.
Αν ναι τότε χρειάζεται να πας από ένα κατάστημα Forthnet και να πάρεις 1 USB DTT δέκτη της Νova.
Εντάξει εδώ Λάρισα μπήκα σε λίστα αναμονής (μία εβδομάδα περίμενα) και έχει και 10 .

Για οδηγίες σχετικά δες εδώ
http://www.nova.gr/gr/exupiretisi-pelaton-/tehniki-upostirixi-upiresion-tileorasis/odigies-lipsis-epigeion-psifiakon-kanalion/

Δεν τον δίνουν πια δωρεάν; Εγώ είχα πάρει δωρεάν ένα τέτοιο όταν καταργήθηκε η ΝΟΒΑ επίγεια. Τότε είχαν στοκ και τα δίναν δωρεάν, ένα για κάθε 831.
 

boohaha

New member
14 February 2018
3
Σε ευχαριστώ Νίκο! Καλώς σας βρήκα! Χάρη στην καθοδήγησή σου περίσσεψε ένα καλώδιο κεραίας και μας γλύτωσες από πολλά πήγαινε έλα!
 

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Απάντηση: Re: Μπορώ να βλέπω NOVA και ALPHA χωρίς να αλλάζω καλώδια;

Δεν τον δίνουν πια δωρεάν; Εγώ είχα πάρει δωρεάν ένα τέτοιο όταν καταργήθηκε η ΝΟΒΑ επίγεια. Τότε είχαν στοκ και τα δίναν δωρεάν, ένα για κάθε 831.

10,08 ακριβώς και με δέσμευση για 1 έτος, αλλιώς 30 (αν τον αγοράσεις έτσι). Αυτά μου είπαν....
 

boohaha

New member
14 February 2018
3
Re: Απάντηση: Μπορώ να βλέπω NOVA και ALPHA χωρίς να αλλάζω καλώδια;

Αν εχεις το καινουργιο μοντελο δεν χρειαζεται ο usb δεκτης.

Νεκτάριε έχεις δίκαιο. Το είδα στο link του Νίκου. Το 3001 έχουμε και απλά άλλαξα τη συνδεσμολογία.